Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Pętla zadłużenia – czym jest i jak z niej wyjść?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 3,80 / 5 osób

Pętla zadłużenia to zjawisko, które może zrujnować nasze finanse. Czasami zgubna pewność siebie i pochopność w zaciąganiu kredytów powoduje, że w przyszłości pojawiają się problemy z ich spłatą. Wówczas, zamiast działać rozważnie zaciągamy kolejne pożyczki na spłatę poprzednich. I tak właśnie wpadamy w pętlę zadłużenia, która najczęściej kończy się windykacją komorniczą. Chcąc jej uniknąć, należy zacząć działać od razu, jak tylko czujemy, że wkrótce będziemy mieć problemy ze spłatą długów. Wtedy możemy próbować negocjować z bankiem warunki kredytu lub też skonsolidować swoje zobowiązania, dzięki czemu będziemy mogli płacić nawet o 30% mniej.

  1. Czym jest pętla zadłużenia?
  2. Jakich błędów nie popełniać, aby nie doszło do windykacji komorniczej?
  3. Co zrobić, jeśli pojawiły się problemy ze spłatą zobowiązań?
  4. Jak uwolnić się z pętli zadłużenia?

 

W dzisiejszych czasach, kiedy już co trzeci dorosły Polak ma kredyt, a tempo, w jakim zmienia się gospodarka, jest naprawdę zawrotne, coraz powszechniejsze są historie takie, jak przypadek Roberta, 36-letniego grafika z Warszawy.

Największy błąd popełniany przez posiadacza kredytu

Robert pracował w dużej agencji reklamowej. Zarobki miał świetne, dochodzące nawet do kilkunastu tysięcy miesięcznie. Nie miał rodziny, miał za to rozległe zainteresowania i duże, związane z tym wydatki. W 2008 roku – w samym szczycie boomu mieszkaniowego – wziął kredyt hipoteczny. Bank sam proponował mu kolejne pożyczki, a że Roberta było stać, zaciągał kolejne zobowiązania – kredyty, karty kredytowe, w końcu miał ich aż 10.

W momencie, kiedy firma ogłosiła, że zmienia profil, by dotrzymać tempa zmieniającemu się rynkowi, stracił pracę. Oszczędności starczyło mu na pół roku, później – z nadzieją, że wkrótce znajdzie pracę i stanie na nogi – zaczął zaciągać nowe, drogie pożyczki, by jakoś spłacać poprzednie. Nic z tego nie wyszło. Bank zaczął mu wypowiadać kredyty, aż w końcu sprzedał wierzytelności firmie windykacyjnej.

lub
Wypełnij wniosek

Jak wpadamy w pętlę zadłużenia?

I właśnie w taki sposób wpadamy w pętlę zadłużenia. Krótko mówiąc – to zachowanie dłużnika, który nie jest już w stanie spłacać zobowiązań z własnych dochodów i bierze na ten cel kolejne pożyczki. Z tego samego powodu pętlę zadłużenia nazywamy czasem spiralą. Historia Roberta jest przykładem drogi, przez którą przeszło wielu kredytobiorców przekonanych o stabilności swojej sytuacji finansowej, a w krytycznym momencie skłonnych raczej do dalszego zadłużania się niż szukania ratunku.

Tak uwolnisz się z pętli zadłużenia!

 

Konfrontacja ze stanem własnych finansów, a przede wszystkim z wierzycielami to pierwszy krok do wydostania się z najbardziej nawet beznadziejnej sytuacji. Jeśli już znaleźliśmy się w tej pętli lub dopiero nam grozi, warto kierować się kilkoma sprawdzonymi radami:

 

  • Jak najszybciej skontaktować się z bankiem – należy działać, gdy jeszcze nie wszystko stracone. Już po dwóch niespłaconych ratach bank może wymówić nam kredyt, co oznacza prawdziwe kłopoty;
  • Jeśli kłopoty finansowe są tylko przejściowe, starać się o zawieszenie spłat jednej lub kilku rat. Z takim wnioskiem należy wystąpić odpowiednio wcześniej;
  • Pomyśl o konsolidacji zobowiązań, czyli połączeniu wszystkich kredytów w jeden o niższej racie. Skontaktuj się z firmą, która – jak np. Akredo – szybko i w wygodny sposób przedstawi Ci spersonalizowane oferty wielu banków. Pamiętaj o tym, aby zrobić to zanim przestaniesz spłacać jakiekolwiek raty. Później Twoja coraz niższa ocena w BIK utrudni przyznanie kredytu;
  • Unikaj korzystania z ofert parabanków oferujących łatwo dostępne i wysoko oprocentowane pożyczki. Uwierz – to jest pewna droga do jeszcze większych kłopotów;
  • Jeśli już doszło do windykacji, pamiętaj, że i w tej sytuacji możesz negocjować warunki – uzyskać rozłożenie należności na mniejsze raty bądź umorzenie odsetek karnych.

lub
Wypełnij wniosek
2016.04.20 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]