Lokaty walutowe - najważniejsze informacje
akredo.plKontaLokata bankowaLokata walutowa - wszystko co musisz wiedzieć

Lokata walutowa - wszystko co musisz wiedzieć

Lokaty to prosty sposób na mnożenie naszych oszczędności. Możemy je trzymać jednak nie tylko w złotówkach, a również wielu zagranicznych walutach. Rozwiązanie to pomaga osobom zarabiającym za granicą, choć czasem może się opłacić nabycie obcej waluty dla samego jej przechowywania na lokacie, gdy jest ona bardziej stabilna od złotówki na wpływy inflacji. Omawiamy zagadnienie lokat walutowych, ich wady i zalety oraz najpopularniejsze oferty na rynku.

Sylwia Przyboś
Sylwia Przyboś, 20.12.2022 r

Czym jest lokata walutowa?

Lokata walutowa jest lokatą prowadzoną w walucie obcej. Założenie lokat tego typu umożliwia wiele Polskich banków. Ich główną zaletą jest możliwość ulokowania środków w walucie, która jest bardziej stabilna od Polskiego złotego, przez mniej traci na wartości z biegiem czasu. Niestety, lokaty tego rodzaju często mają niższe oprocentowanie od standardowych lokat, przez co nie gwarantują dodatkowego zysku.

Czym jest lokata dwuwalutowa?

Lokata dwuwalutowa jest lokatą zakładaną w złotówkach z planem przewalutowania tej kwoty na wybraną walutę po wskazanym kursie. Walutę docelową oraz kurs wskazuje się w umowie przy zakładaniu lokaty. Usługa ta potrafi być lukratywna, posiada jednak pewien stopień ryzyka, ponieważ ustalony przez nas kurs wymiany może nie stać się dostępnym przez czas trwania lokaty. W tym przypadku bank nie zakupi tej waluty i zwróci nam złotówki tak jak przy standardowej lokacie. Lokaty dwuwalutowe nazywane są również lokatami DCD od ich angielskiej nazwy Dual Currency Deposit. Są one zwykle ustanawiane na ponad rok i posiadają wysoką minimalną kwotę wpłaty, często od kilkudziesięciu do nawet stu tysięcy złotych.

Oferta lokat walutowych w bankach w Polsce

Polskie banki oferują przede wszystkim lokaty w euro, dolarach amerykańskich, oraz funtach. Wynika to ze stabilności rynkowej tych walut. W przeszłości dość często można było znaleźć również oferty w funtach szwajcarskich, straciły one jednak na popularności.

Lokaty walutowe dostępne są na podobne okresy depozytowe co standardowe lokaty w złotówkach. Cena wstępu również potrafi być zbliżona, choć niektóre banki oczekują znacznego wkładu własnego. Oprocentowanie tego typu ofert jest wyższe, im wyższy wkład w lokatę.

Lokata walutowa w euro

Z uwagi na jego zastosowanie w wielu krajach sąsiednich, euro jest bardzo popularną walutą również w Polsce. Oferty lokat obecnie nie są jednak opłacalne. O ile wybór ofert jest dość duży, o tyle większość banków proponuje wręcz symboliczne oprocentowanie środków.

Bank Wypełnij wniosek Oprocentowanie Okres depozytu Kwoty
Alior Wypełnij wniosek 0,01% 6 - 12 miesięcy od 200 EUR
Bank BPS Wypełnij wniosek 0,00% od dnia do roku od 1000 EUR
BOŚ Bank Wypełnij wniosek 0,01 - 0,10% od 1 do 36 miesięcy od 100 EUR
Credit Agricole Wypełnij wniosek 0,01% od 1 miesiąca do 3 lat od 100 EUR
Getin Wypełnij wniosek 0,03% 3, 6 lub 12 miesięcy 100 EUR
mBank Wypełnij wniosek 0,01% od 3 do 6 miesięcy od 500 EUR
Millennium Wypełnij wniosek 0,01% do 2 lat od 200 EUR

Lokata walutowa w dolarach

Dolar jest obecnie najpopularniejszą walutą lokat w polskich bankach, oczywiście nie licząc polskiej złotówki. Oferty są również zróżnicowane: możemy otrzymać oprocentowanie bliskie jednemu procentowi, jeżeli jesteśmy gotowi zamrozić środki na rok, lub posiadamy znaczny kapitał.

Bank Wypełnij wniosek Oprocentowanie Okres depozytu Kwoty
Alior Wypełnij wniosek 0,30% - 0,50% 6 - 12 miesięcy od 200 USD
Bank BPS Wypełnij wniosek 0,30% - 0,90% 3, 6 lub 12 miesięcy od 1000 USD
BOŚ Bank Wypełnij wniosek 0,15% - 0,50% od 1 do 12 miesięcy od 250 USD
BNP Paribas Wypełnij wniosek 0,00% od dnia do roku od 1000 USD
Citi Handlowy Wypełnij wniosek 0,10 - 0,80% od 1 do 12 miesięcy od 5 000 USD
Credit Agricole Wypełnij wniosek 0,01% od 1 miesiąca do 3 lat od 100 USD
Getin Wypełnij wniosek 0,03% 3, 6 lub 12 miesięcy 100 USD
mBank Wypełnij wniosek 0,01% od 3 do 6 miesięcy od 500 USD
Millennium Wypełnij wniosek 0,20% - 0,50% do 2 lat od 200 GBP

Lokata walutowa w funtach

Funt cieszy się podobną popularnością do euro pośród lokat w walutach obcych. Nie wszystkie banki są gotowe zaoferować jakościowe oprocentowanie, wiele jednak proponuje zauważalne stawki, przez co warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem oszczędnościowym.

Bank Wypełnij wniosek Oprocentowanie Okres depozytu Kwoty
BOŚ Bank Wypełnij wniosek 0,15% - 0,60% od 1 do 12 miesięcy od 250 GBP
Citi Handlowy Wypełnij wniosek 0,10 - 0,50% od 1 do 12 miesięcy 5 000 GBP
Credit Agricole Wypełnij wniosek 0,01% od 1 miesiąca do 3 lat od 100 GBP
Getin Wypełnij wniosek 0,03% 3, 6 lub 12 miesięcy 100 GBP
mBank Wypełnij wniosek 0,01% od 3 do 6 miesięcy od 500 GBP
Millennium Wypełnij wniosek 0,20% - 0,50% do 2 lat od 200 GBP

Lokata walutowa we frankach

Obecnie jedyną ofertę walutową we frankach posiada Getin Bank, gdzie otrzymasz oprocentowanie 0,03% na okres 3, 6 lub 12 miesięcy. Minimalna kwota depozytu to 1000 CHF.

Okresowo lokatę we frankach oferuje również BOŚ bank w ramach promocji EKOlokaty z Frankiem. Niestety, oferta ta jest obecnie nieaktywna. W poprzedniej edycji programu możliwe było otrzymanie oprocentowania nawet w wysokości 1,5%.

Lokata walutowa a lokata w zagranicznym banku

Zamiast zakładać lokatę walutową w Polsce, można również założyć lokatę w państwie, z którego wywodzi się interesująca nas waluta. Proces ten może być kłopotliwy zależnie od waluty, jednak w państwach unijnych dość łatwo znaleźć tego typu ofertę. Główną zaletą mogą być wyższe stopy procentowe niż oferowane w Polskich bankach, choć nie zawsze ma to miejsce. Należy uważnie przyjrzeć się prognozą w obu krajach przed wybraniem lokaty. Zagraniczna lokata będzie też funkcjonować na lokalnych przepisach. Najważniejszy jest tu fundusz gwarancyjny, który zabezpiecza nasze pieniądze w banku. Na terenie unii, depozyty objęte są gwarancją do kwoty stu tysięcy euro.

Na co zwrócić uwagę wybierając lokatę walutową?

Opłacalność naszej lokaty będzie wynikać z wysokości oprocentowania. Jest to więc najważniejszy element przy podejmowaniu decyzji. Obliczając potencjalny zysk, należy również wziąć pod uwagę inflacje, czyli zmianę w wartości danej waluty. W okresach, gdy jest ona wysoka, na lokatach bardzo ciężko zarobić, choć jeżeli naszym celem jest zminimalizowanie strat, to rozwiązanie wciąż może spełnić nasze potrzeby.

Drugim ważnym aspektem jest czas. To od niego zależy, ile możemy zarobić na oprocentowaniu oraz jaki wpływ na nasze środki będzie miała inflacja. Długość depozytu ogranicza również naszą kontrolę finansową, ponieważ środki są poza naszą kontrolą przez cały okres trwania lokaty. Niektóre umowy pozwalają na całościową lub częściową wypłatę z lokaty w czasie jej trwania, często jest się jednak na tym stratnym.

Lokata walutowa a kursy walut

Szczególną uwagę należy również poświęcić kursom walut w momencie zakładania lokaty. Jeżeli chcemy skorzystać z oferty, wpłacając złotówki, bank zakupi za nie daną walutę po swoim kursie. W niektórych bankach będzie to bardziej opłacalne, niż w innych, w każdym wypadku jest to jednak koszt. Sposobem na jego zmniejszenie jest zakup waluty w kantorze internetowym przed założeniem lokaty.

Wady i zalety lokat walutowych

Lokaty walutowe posiadają sporo zalet. Dają one możliwość lokowania oszczędności w walutach obcych. Zarówno dolar, jak i euro oraz frank szwajcarski znacznie zyskały na wartości przez ostatnie miesiące. Trzymanie oszczędności na lokacie w obcej walucie sprawi, że zysk będzie jeszcze większy.

Do największych wad lokat walutowych zaliczyć możemy niskie oprocentowanie oraz fakt, że najpopularniejsze banki ograniczają się tylko do lokat w dolarach i euro. Z tego powodu opłacają się one głównie w ramach ofert promocyjnych, których należy aktywnie wypatrywać.

Zalety

  • Możliwość lokowania oszczędności w walutach obcych.
  • Na nasze oszczędności nie wpływa inflacja złotego.

Wady

  • Polskie banki tendencyjnie oferują niskie oprocentowanie lokat.
  • Ograniczona ilość walut do wyboru.
  • Wysokie koszta minimalne.
  • Każda waluta ma swoje własne ryzyko, w tym inflacyjne.

Lokata walutowa - podsumowanie

Obecnie lokaty walutowe są ofertami przydatnymi tylko dla bardzo konkretnych klientów. Przede wszystkim mowa o osobach pracujących za granicą, które chcą minimalizować straty wartości swoich oszczędności w związku z inflacją danej waluty. Dla przeciętnego konsumenta banki oferują bardzo mało atrakcyjne umowy: z niskim oprocentowaniem, wysokim kosztem, ograniczonym wyborem walut oraz często dodatkowymi wymaganiami, jak założenie konta osobistego. Lokaty walutowe są usługą, którą warto mieć na uwadze, choć niekoniecznie jest to najlepszy moment, aby z nich skorzystać.

Często zadawane pytania

Czy lokaty walutowe są bezpieczne?
Tak. Wszystkie lokaty w Polskich bankach są chronione przez bankowy fundusz gwarancyjny. Nawet, gdyby doszło do niewypłacalności banku, środki do równowartości 100 000 euro zostaną nam wypłacone.
Czy z lokat walutowych można wypłacać środki?
Możliwa jest wczesna wypłata środków z lokaty. Zwykle wiąże się to jednak z rozwiązaniem umowy, przez co tracimy potencjalny zysk.
Czy lokaty walutowe są odnawialne?
Tak, istnieją oferty odnawialnych lokat walutowych.
Ile wynosi podatek od lokaty walutowej?
19%, jest to tzw. podatek Belki.
Czy do aktywnej lokaty walutowej można dopłacać środki?
W większości przypadków do aktywnej lokaty nie można dopłacać środków.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5