Kredyt na urządzenie mieszkania - krok po kroku
akredo.plKredytyKredyt gotówkowyKredyt na urządzenie mieszkania - krok po kroku

Kredyt na urządzenie mieszkania - krok po kroku

Urządzenie mieszkania, zakup niezbędnych sprzętów, to wydatek, który może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Mało kto dysponuje dość dużą ilością gotówki, aby pozwolić sobie na taki zakup. W tym miejscu z pomocą przyjść może kredyt na urządzenie mieszkania. Jest to kredyt gotówkowy, który możemy przeznaczyć na dowolny cel, a cechuje go zwykle niski koszt, łatwość oraz szybkość uzyskania.

Dominika Górska
Dominika Górska, 25.04.2023 r

Czym jest kredyt na urządzenie mieszkania?

Kredyt na urządzenie mieszkania to nic innego jak forma finansowania zakupów takich jak meble, sprzęt RTV, AGD, ale też dywany, firany, zasłony, oraz pozostałe elementy wystroju świeżo powstałego mieszkania. O ile zakup mieszkania czy budowę domu sfinansujemy przy pomocy kredytu hipotecznego, tak wyposażenia już w ramach kwoty kredytu hipotecznego nie kupimy. Warto jednak pamiętać, że kredyt hipoteczny może pokryć również koszty remontu, renowacji, czy wykończenia, jak i dużego AGD w stylu pralki, lodówki, które są niezbędne, do normalnego funkcjonowania. Jednak aby wyposażyć mieszkanie, musimy poszukać innego źródła środków niż wspomniany kredyt hipoteczny. Najlepszym wyborem będzie kredyt gotówkowy na wyposażenie mieszkania.

Oszacowanie kosztu urządzenia mieszkania

Zanim zaczniemy szukać źródła finansowania dla wyposażenia do naszego nowego lokum, musimy skupić się na potencjalnych kosztach. Nie warto “celować” ile wyniesie nas zakup wymarzonego telewizora, wygodnego fotela, czy szafki nocnej, ponieważ oczekiwania mogą się znacznie rozminąć z rzeczywistością. W pierwszej kolejności warto skupić się na liście potrzebnych rzeczy. Sami najlepiej będziemy wiedzieć, czego w danym pomieszczeniu mieszkania lub domu będziemy potrzebować. Lista dodatkowo pomoże oddzielić rzeczy ważne od tych mniej istotnych i dokonać pewnej gradacji potrzeb. Gdy wiemy, jaki asortyment potrzebny jest nam do wyposażenia mieszkania, czas na oszacowanie kosztów. Tutaj już potrzeba bardziej szczegółowego rozeznania, ale mając listę możemy po prostu szukać konkretnych produktów z konkretną ceną. W ten sposób możemy skomponować pełny kosztorys, na podstawie którego będziemy mieli pewność, jaka kwota będzie wystarczająca.

Kredyt na urządzenie mieszkania - wymagane dokumenty

Wybierając kredyt na wyposażenie mieszkania najlepszą decyzją będzie kredyt gotówkowy, który możemy przeznaczyć na dowolny cel, w tym właśnie zakup wyposażenia do domu czy mieszkania. Kredyt gotówkowy to podstawowa oferta większości banków i najpowszechniejszy kredyt ogółem. Droga do uzyskania kredytu gotówkowego nie jest w żaden sposób skomplikowana, ani trudna. Wystarczy zazwyczaj dowód osobisty oraz zaświadczenie o formie zatrudnienia i wysokości zarobków. Banki zwykle nie stawiają dodatkowych wymagań. Do tego możliwość przeznaczenia środków z kredytu gotówkowego na dowolny cel sprawia, że nie musimy się w żaden sposób z bankiem rozliczać z zakupów, anie przedkładać faktur czy paragonów za nabyte dobra.

Zabezpieczenie kredytu na urządzenie mieszkania

W zależności od kwoty kredytu o jaką będziemy wnioskować, bank może oczekiwać od nas pewnej formy zabezpieczenia kredytu. W tej kwestii, jest to uzależnione od banku, który ma być docelowym kredytodawcą. Jeden bank będzie oczekiwał zabezpieczenia przy kredycie od kwoty 20 000 złotych, w innym banku zabezpieczyć będziemy musieli dopiero sumy od 100 000 złotych przykładowo. Jak wygląda ta kwestia, warto dowiedzieć się przed przystąpieniem do wnioskowania. Choć zwykle zabezpieczeniem takiego kredytu jest jedynie konieczność wykupienia ubezpieczenia do kredytu. Kwota ubezpieczenia zazwyczaj jest odgórnie ustalona, a spłacanie jej może okazać się prawie nieodczuwalne, gdyż zostanie ona podzielona i wliczona w koszt raty kredytu. W ten sposób rata będzie nieco wyższa, przez cały okres kredytowania, ale zarówno bank, jak i kredytobiorca, będą znacznie spokojniejsi.

Formy zabezpieczenia kredytu

Koszt kredytu na urządzenie mieszkania

Kredyt gotówkowy na urządzenie mieszkania będzie standardową ofertą kredytu gotówkowego. W takiej sytuacji do kosztów kredytu należy zaliczyć na pewno oprocentowanie oraz prowizję, którą bank nalicza za udzielenie kredytu. Oczywiście całość kosztów określona jest we wskaźniku RRSO, który mówi nam, ile w skali roku przyjdzie nam zapłacić od pożyczonej kwoty. Oprocentowanie kredytu gotówkowego zwykle jest oprocentowaniem zmiennym, co oznacza, że kwota raty może ulec zmianie, jeśli zmianie ulegną stopy procentowe NBP. Aby tego uniknąć, można szukać ofert ze stałym oprocentowaniem lub stałą ratą. Wtedy wahania stóp procentowych nie są straszne. Co innego kwestia prowizji. Bez względu na to, jak wysoki będzie kredyt, prowizja naliczona będzie stosownie do jego wartości. Jednak, w przypadku przedterminowej całkowitej spłaty kredytu, prowizję klient zwykle odzyska, jeśli nie w całości, to chociaż częściowo.

Co składa się na całkowity koszt kredytu?

Spłata kredytu na urządzenie mieszkania

Z racji faktu, że urządzenie mieszkania najpewniej finansujemy kredytem gotówkowym, spłata będzie również wyglądać standardowo dla tego kredytu. Większośc banków oferujemokres kredytowania do 10 lat, co oznacza możliwość rozłożenia kredytu nawet na 120 rat. Im wyższa kwota kredytu i krótszy okres kredytowania, tym wyższa wartość pojedynczej raty. Dopiero wydłużenie okresu spłaty spowoduje obniżenie raty, ale dodatkowo ułatwi drogę do kredytu. Dłuższy okres kredytowania i niższa rata sprawiają, że zdolność kredytowa do uzyskania kredytu może być nieco niższa, niż prognozował bank. Jednak dłuższy okres spłaty naraża nas na większe wahania oprocentowania. Warto jednak pamiętać, że w każdej chwili kredyt można nadpłacić w części i obniżyć wysokość pożyczonego kapitału, tym samym albo skracając okres kredytowania albo wysokość raty. Kredyt również można spłacić w całości, odzyskując tym samym część kosztów prowizji.

Alternatywy dla kredytu gotówkowego na urządzenie mieszkania

Kredyt gotówkowy to nie jedyna opcja na sfinansowanie zakupów wyposażenia mieszkania. Jeśli nie chcemy czekać na decyzję banku, lub obawiamy się, że nasza zdolność czy historia kredytowa przekreślą szansę na finansowanie z banku, mamy pewne alternatywy:

  • Pożyczka ratalna - oferowana przez instytucje pozabankowe. Dziś część pożyczek posiada warunki i koszty bardzo zbliżone do tych, które oferują banki przy kredytach. Jednak pozabankowe instytucje pożyczkowe posiadają niższe wymagania co do zdolności kredytowej, a niektóre z firm mogą nawet przymknąć oko na niepochlebną ocenę w bazach dłużników. Jednak należy pamiętać, że koszty pożyczki pozabankowej mogą się finalnie okazać wyższe, niż w przypadku kredytu na wyposażenie mieszkania,
  • Zakup ratalny - dostępny w wielu sklepach meblowych, czy z asortymentem RTV/AGD. Jest to forma kredytu bankowego, jednak przeznaczone na zakup konkretnej rzeczy, lub w konkretnym punkcie. Zwykle oprocentowanie takiego kredytu jest zbliżone do kredytu gotówkowego lub nawet nieznacznie niższe z racji celowego zakupu. Można również trafić oferty Raty 0%, które dodatkowo obniżą koszty kredytowania,
  • Chwilówka - to również forma pożyczki pozabankowej, jednak na szczególnych zasadach. Po pierwsze, kwoty chwilówek nie sięgają takich wartości, na jakie opiewać może kredyt gotówkowy, czy pozabankowa pożyczka ratalna. Jednak są one w niektórych instytucjach na tyle wysokie, że część zakupów na pewno udałoby się zrobić. Jednak mankamentem takiego rozwiązania jest fakt, że już po 30 dniach zmuszeni jesteśmy oddać całą pożyczoną kwotę za jednym razem,
  • Karta kredytowa - która staje się coraz powszechniejszym środkiem płatniczym. Ten kredyt, który mamy zawsze przy sobie może okazać się idealna opcją na sfinansowanie zakupu mebli czy sprzętu RTV. Oczywiście przydałaby się do tego karta kredytowa z dość solidnym limitem, a większośc kart kredytowych nie daje jednak dostępu do aż takich zasobów finansowych. Jednak na niewielkie zakupy powinno wystarczyć.

Kredyt na urządzenie mieszkania - podsumowanie

Kredyt na urządzenie mieszkania to niekiedy jedyna opcja, aby zakupiony lokal, czy zbudowany świeżo dom, zapełnić sprzętami różnej maści. Mało kogo stać, nawet bez kredytu hipotecznego, wydać kilka, kilkanaście, a niekiedy nawet kilkadziesiąt tysięcy na zakup wyposażenia. Kredyt na urządzenie mieszkania może być w takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem. Z racji tego, że jest to kredyt gotówkowy, nie będzie trudne ani wnioskowanie, ani nawet uzyskanie tego finansowania. Proste zasady i łatwa dostępność, oraz brak konieczności sprecyzowanego celu zakupowego czynią z kredytu gotówkowego idealne rozwiązanie w kwestii urządzania mieszkania.

Często zadawane pytania

Ile się czeka na decyzję kredytową przy kredycie na urządzenie mieszkania?
Decyzja kredytowa wydana jest zwykle tego samego dnia, lub w przeciągu kilku najbliższych dni. Jednak dziś banki, z racji automatyzacji procesu udzielania kredytu, przyznają go, a nawet wypłacają zwykle tego samego dnia.
Jak długo trzeba czekać na wypłatę środków z kredytu na urządzenie mieszkania?
Wypłata kredytu zwykle następuje tego samego dnia w którym zostanie podpisana umowa kredytu.
Jaka jest maksymalna kwota kredytu na urządzenie mieszkania?
Kredyt na urządzenie mieszkania, z racji tego, że jest to kredyt gotówkowy, może opiewać na maksymalnie 255 000 złotych, zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5