Czym jest okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?
akredo.plKredytyKarta kredytowaCzym jest okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?

Czym jest okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?

Okres bezodsetkowy to czas, w którym posiadacze kart kredytowych mogą korzystać z przyznanego limitu bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Aby skorzystać z tej korzyści, konieczne jest spłacenie wykorzystanych środków przed upływem tego okresu, który zazwyczaj wynosi od 50 do 60 dni. Ważne jest, aby pamiętać, że okres ten dotyczy tylko transakcji bezgotówkowych, a wypłaty z bankomatów kartą kredytową nie są objęte okresem bezodsetkowym. Co więcej, okres bezodsetkowy nie zawsze zaczyna się od dnia dokonania transakcji, ale może być ustalony na konkretny dzień miesiąca. Cykl rozliczeniowy to miesięczny okres, po którym otrzymujemy zestawienie operacji wykonanych kartą, a jego początek nie musi pokrywać się z początkiem miesiąca kalendarzowego. Okres bezodsetkowy składa się z cyklu rozliczeniowego oraz dodatkowego czasu na spłatę zadłużenia. W przypadku nieuregulowania zadłużenia w okresie bezodsetkowym, banki naliczają odsetki, które mogą wynieść nawet 14% niespłaconej kwoty. Aby uniknąć odsetek, warto znać datę rozpoczęcia cyklu rozliczeniowego i maksymalny okres bezodsetkowy w swoim banku, a także pilnować terminów spłaty. W większości polskich banków okres bezodsetkowy wynosi od 50 do 59 dni.

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 25.11.2022 r

Czym jest okres bezodsetkowy?

Okres bezodsetkowy jest to okres, w którym wykorzystanie przyznanego limitu kredytowego na karcie kredytowej nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jest to więc jeden z nielicznych przypadków, gdy pożyczyć pieniądze będziemy mogli za darmo. Oczywiście warunkiem tego jest zwrócenie wykorzystanych środków przed końcem tego okresu. Zazwyczaj trwa on od 50 do 60 dni. W dalszej części artykułu przedstawimy tabelę z porównaniem okresów bezodsetkowych w różnych bankach.

Jednak okres bezodsetkowy dotyczy tylko transakcji bezgotówkowych. Warto o tym pamiętać. Wypłaty kartą kredytową z bankomatów nie są nią objęte, a odsetki zostaną naliczone już tego samego dnia. Okres bezodsetkowy nie musi też wcale zaczynać się z dniem wykonania transakcji! Może być on też ustawiony na konkretny dzień miesiąca, co zawsze zawarte jest w umowie. Jeżeli więc zdecydujemy się na wykorzystanie limitu np. ostatniego dnia cyklu rozliczeniowego, to nie zostanie nam na spłatę kolejne 50 dni, a np. 21. Czym jest więc cykl rozliczeniowy i jak wpływa na okres bezodsetkowy?

Cykl rozliczeniowy a okres bezodsetkowy

Cykl rozliczeniowy i okres bezodsetkowy to dwa ważne pojęcia związane z użytkowaniem karty kredytowej. Cykl rozliczeniowy to okres jednego miesiąca, po którym otrzymujemy zestawienie operacji wykonanych przy pomocy naszej karty kredytowej. Znajdziemy na nim zarówno nasze płatności, jak i stan zadłużenia oraz terminy spłaty wykorzystanych limitów. Znów podkreślamy - termin rozpoczęcia cyklu rozliczeniowego nie musi pokrywać się z kalendarzowym rozpoczęciem miesiąca. Zazwyczaj obowiązującym dniem rozpoczęcia cyklu jest dzień podpisania umowy o kartę, ale w niektórych bankach możemy też sami go ustalić.

Na okres bezodsetkowy składa się cykl rozliczeniowy (30/31 dni, w zależności od miesiąca) oraz czas na spłatę zadłużenia (zazwyczaj od 20 do 30 dni). O ile ten drugi człon jest stały, o tyle to, w którym dniu cyklu rozliczeniowego zdecydujemy się na wykorzystanie limitu kredytowego będzie miało wpływ na czas, który pozostanie nam na spłatę. Prześledźmy to na dwóch przykładach:

  1. Dokonujemy zakupu w 1. dniu cyklu rozliczeniowego. W naszym banku maksymalny okres bezodsetkowy wynosi 51 dni. Na spłatę będziemy mieli więc 30 dni cyklu + 21 dni. Łącznie 51 dni. To sytuacja najbardziej korzystna z naszej perspektywy.
  2. W tym samym banku zakupu dokonujemy 20. dnia cyklu rozliczeniowego. Na spłatę pozostanie nam już tylko 10 dni cyklu + 21 dni. Łącznie mamy 31 dni na uregulowanie zadłużenia i uniknięcie odsetek.

Ile trwa okres bezodsetkowy w różnych bankach?

Okres bezodsetkowy w bankach trwa od 51 do 59 dni. Oto maksymalne okresy bezodsetkowe w popularnych w Polsce bankach. Są to dane dotyczące standardowej umowy o kartę kredytową. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by bank przyznał nam dłuższy okres, jest to jednak kwestia indywidualnego podejścia do klienta. Wartości z tabeli są dostępne dla wszystkich starających się o karty.

BANK OKRES BEZODSETKOWY
Bank Millennium do 51 dni
ING Bank Śląski do 52 dni
Credit Agricole do 54 dni
mBank do 54 dni
Pekao SA do 54 dni
Santander Consumer Bank do 54 dni
PKO BP do 55 dni
BNP Paribas do 56 dni
Citi Handlowy do 56 dni
Alior Bank do 59 dni

Jakie są koszty opóźnienia w spłacie karty kredytowej?

Opóźnienie w spłacie karty kredytowej może prowadzić do kilku dodatkowych kosztów. Dlatego po pierwsze postaraj się spłacić chociaż minimalną kwotę spłaty (zazwyczaj ok. 5% zadłużenia), wtedy bank zmieni Twoje zadłużenie w kredyt. Wciąż oprocentowany, jednak mniej niż zadłużenie na karcie. Jeżeli nie spłacisz nawet kwoty minimalnej, wtedy odsetki mogą sięgnąć nawet 14% niespłaconej kwoty, a które naliczane będą do momentu spłacenia długu. Dodatkowo bank może naliczać opłaty za nieterminowe spłacanie karty (znajdziesz je w tabeli opłat i prowizji swojego banku). Jeżeli i to nie skłoni Cię do uregulowania zadłużenia, kolejne kroki to monity (oczywiście płatne) oraz ścieżka windykacji.

Jak korzystać z karty kredytowej, żeby nie płacić odsetek?

Aby korzystać z karty kredytowej w sposób umożliwiający uniknięcie płacenia odsetek, należy przestrzegać kilku zasad. Większość kart kredytowych oferuje okres bezodsetkowy, zwykle trwający od 20 do 30 dni od daty wyciągu. Jeśli spłacisz całe saldo przed końcem tego okresu, nie zapłacisz odsetek za transakcje dokonane w tym cyklu rozliczeniowym. Kluczowym czynnikiem jest spłacanie całego salda zadłużenia przed końcem okresu bezodsetkowego. Oznacza to, że należy zapłacić całą kwotę zadłużenia, a nie tylko minimalną wymaganą płatność. Dodatkowo unikaj korzystania z bankomatów, za wypłaty gotówki mogą być naliczane dodatkowe opłaty.

Karta kredytowa to bardzo wygodne narzędzie w rękach osób odpowiedzialnych. Jak pisaliśmy powyżej - może się ona również bardzo szybko stać niezwykle kosztowną. Kluczem jest tu rozwaga i sumienność w spłacaniu naszego zadłużenia. Pilnujmy terminów, miejmy świadomość kiedy dokładnie rozpoczyna się nasz cykl rozliczeniowy i jaki jest maksymalny okres bezodsetkowy w naszym banku. Wszystkie te informacje znajdziemy w umowie. Starajmy się regulować zadłużenie co najmniej na dzień przed ostatecznym terminem, tak by mieć pewność, że nasz przelew wpłynie na czas. W ostateczności wydajmy dyspozycję automatycznej spłaty zadłużenia na karcie kredytowej danego dnia miesiąca. Wtedy będziemy musieli zadbać tylko o wystarczającą ilość środków na naszym rachunku bankowym.

Okres bezodsetkowy - podsumowanie

Okres bezodsetkowy to jedno z najważniejszych pojęć, które każdy posiadacz karty kredytowej powinien znać. W tym, krótkim, oknie czasowym możemy cieszyć się naszym limitem kredytowym bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów. Oczywiście warunkiem jest spłacenie zadłużenia przez końcem okresu bezodsetkowego. Jeżeli tego nie zrobimy czekają nas nawet 14% odsetki oraz dodatkowe opłaty. W większości polskich banków okres bezodsetkowy na karcie kredytowej to od 50 do 59 dni.

Często zadawane pytania

Czy okres bezodsetkowy oznacza darmową kartę kredytową?
Nie. Okres bezodsetkowy zwalnia tylko z dodatkowych opłat (odsetek) za wykorzystany limit kredytowy. Inne opłaty za kartę (jej wydanie, eksploatację, ubezpieczenie) zależą od banku i są niezależne od tego okresu.
Czy spłata karty w okresie bezodsetkowym poprawia historię kredytową?
Tak. To, że nie zapłacimy odsetek nie oznacza, że nie spłaciliśmy zobowiązania w terminie. Wręcz przeciwnie. Wszystkie terminowo spłacone limity kredytowe na kartach kredytowych budują pozytywną historię kredytową.
Jakie odsetki naliczane są po przekroczeniu okresu bezodsetkowego?
To zależy od konkretnego banku i umowy, jaką z nim zawarliśmy. Oprocentowanie to jest jednak zazwyczaj bardzo wysokie. Nie może jednak przekroczyć 14% w skali roku.
Co to jest grace period?
Grace period to po prostu angielskojęzyczne, potoczne określenie okresu bezodsetkowego.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5