Nadpłata na karcie kredytowej - czym jest i czy się opłaca?
akredo.plKredytyKarta kredytowaNadpłata na karcie kredytowej - czym jest i czy się opłaca?

Nadpłata na karcie kredytowej - czym jest i czy się opłaca?

Co się stanie gdy spłacimy karte kredytowa większą kwotą niż byliśmy winni? Powstanie tzw. nadpłata na karcie kredytowej. Co stanie się wtedy z nadwyżką? To zależy od naszego banku. W części z nich będziemy mogli po prostu wykorzystać te środki w przyszłości. Część od razu nam je zwróci. Jednak na rynku są również banki, które naliczą nam dodatkowe opłaty za obsługę nadwyżki. Wszystko co musisz wiedzieć o nadpłacie na karcie kredytowej znajdziesz w tym artykule.

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 25.11.2022 r

Czym jest nadpłata na karcie kredytowej?

Nadpłata na karcie kredytowej to przelanie na rachunek karty kredytowej kwoty wyższej niż wynosi aktualne zadłużenie. Może być to spowodowane chęcią spłaty przyszłych zobowiązań lub wynikać ze zwyczajnej pomyłki. Dla przykładu: nasze aktualne zadłużenie wynosi 1000 zł, a okres bezodsetkowy kończy się za 30 dni. Jednak już dzisiaj przelewamy na konto karty 1200 zł. Co stanie się z nadwyżką w wysokości 200 zł?

Konsekwencje nadpłaty na karcie kredytowej

Co stanie się z nadpłaconą przez nas kwotą? Wszystko zależy tu od naszego banku i treści umowy karty kredytowej. Z reguły banki nie są przychylne nadpłacaniu, co wynika ze specyfiki narzędzia jakim jest karta kredytowa. Ma ona służyć do pożyczania pieniędzy od banku, a nie ich gromadzenia czy oszczędzania. Część banków mimo tego potraktuje nadpłaconą kwotę jako środki do wykorzystania na przyszłe zobowiązania, bez dodatkowych konsekwencji. Inne automatycznie zwrócą nadwyżkę na konto, z którego została przelana. Jednak istnieją również banki i firmy sektora finansowego, które pobierają dodatkowe opłaty za obsługę takiej nadwyżki. Przyjrzyjmy się bliżej jak poszczególne banki podchodzą do zagadnienia nadpłaty na karcie kredytowej.

Jak banki traktują nadpłatę na karcie kredytowej?

Czynnikiem decydującym o tym, co stanie się z nadpłatą na karcie kredytowej jest umowa. To w niej powinniśmy szukać odpowiedniego zapisu, by wiedzieć zawczasu czego możemy się spodziewać. Przedstawmy jak sprawa się ma w kilku najpopularniejszych bankach i dostawcach kart kredytowych w Polsce.

Nadpłata na karcie kredytowej PKO BP

Środki przekraczające zadłużenie na karcie kredytowej w PKO BP zwiększą jego saldo i mogą zostać wykorzystane na dalsze cele konsumpcyjne. Nie pociąga to za sobą żadnych opłat, ale środki nie są też oprocentowane.

Nadpłata na karcie kredytowej Pekao

Bank Pekao w swoim regulaminie kart kredytowych stwierdza, że nadpłata na karcie kredytowej zaliczana jest na poczet przyszłych transakcji. Dodatkowo może być również wykorzystana do regulowania opłat i prowizji naliczanych z tytułu użytkowania karty.

Nadpłata na karcie kredytowej ING Bank Śląski

ING Bank Śląski zaznacza, w Ogólnych warunkach wydawania i korzystania z kart kredytowych, że kwota wpłaty na rachunek karty nie powinna nigdy przekraczać kwoty zadłużenia. Jednak nie wymienia również żadnych konsekwencji takiego stanu rzeczy, dając klientowi wybór: środki zostaną wykorzystane w kolejnych cyklach rozliczeniowych lub zwrócone na konto, z którego zostały przelane (na prośbę klienta).

Nadpłata na karcie kredytowej Alior Bank

Ciekawe zapisy umowy znajdziemy w Alior Banku. Nadpłata karty kredytowej nie jest obciążona żadnymi opłatami, ale też nie zwiększa dostępnego na karcie salda. Informacja o ewentualnym zwrocie pojawia się dopiero w przypadku rozwiązania umowy (kiedy to pieniądze zostaną przelane na indywidualne konto klienta). Posiadacze kart kredytowych w Alior Bank powinni więc zgłosić się po szerszą informację do oddziału lub infolinii.

Nadpłata na karcie kredytowej Citi Handlowy

Klienci Citi Banku powinni unikać nadpłat na karcie kredytowej. W przypadku salda przewyższającego zadłużenie o 200 zł lub więcej bank będzie pobierał opłatę miesięczną z tytułu obsługi nadpłaty. Jej wysokość to 20 zł.

Nadpłata na karcie kredytowej Millennium

Nadpłata na karcie kredytowej wydanej przez Bank Millennium zostanie wykorzystana do spłaty przyszłych zobowiązań. Nie jest oprocentowana i nie wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Nadpłata na karcie kredytowej BNP Paribas

W BNP Paribas klienci, którzy zapłacą kartę kredytową mają wybór: albo kwota nadpłaty zostanie im zwrócona, albo wykorzystana w kolejnym okresie rozliczeniowym.

Nadpłata na karcie kredytowej Revolut

Revolut bardzo restrykcyjnie podchodzi do kwestii nadpłaty na karcie kredytowej. Jeszcze tego samego dnia zostanie ona zwrócona na konto, z którego przelaliśmy środki. Operator nie pobiera jednak za to żadnej opłaty.

Nadpłata na karcie kredytowej Santander Bank Polska

Chociaż w regulaminie karty kredytowej Santander Bank Polska znajdziemy zapis, że środki przelane na rachunek karty nie powinny przekraczać aktualnego zadłużenia, to bank daje nam dwa wyjścia. Środki mogą zostać wykorzystane na spłatę przyszłego zadłużenia lub zwrócone na nasze konto (jednak ta druga opcja jest dostępna tylko przez 14 dni od daty przelewu).

Nadpłata na karcie kredytowej mBank

Nadpłata na karcie kredytowej w mBanku skutkować będzie przygotowaniem i przesłaniem klientowi specjalnego wyciągu. Jednak poza tym nie czekają nas żadne konsekwencje, a środki zostaną wykorzystane w przyszłym okresie rozliczeniowym.

Nadpłata na karcie kredytowej - podsumowanie

Nadpłata na karcie kredytowej nie jest opłacalna, ale też w większości przypadków nie powoduje żadnych negatywnych skutków. Nie polecamy nadpłacania większych środków w ten sposób, bowiem istnieją znacznie lepsze, dedykowane do tego narzędzia finansowe. Warto jednak wiedzieć jak bank, w którym mamy kartę kredytową, podchodzi do tej kwestii.

 

 

Często zadawane pytania

Czy nadpłata na karcie kredytowej się opłaca?
Nie. Środki, które nadpłacimy na karcie kredytowej pozostaną nieoprocentowane (bez względu na bank), a więc mniej opłacalne niż środki na koncie (zwłaszcza oszczędnościowym) czy lokacie. Karta kredytowa nie jest narzędziem do gromadzenia ani oszczędzania pieniędzy.
Czy komornik może zająć nadpłatę na karcie kredytowej?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z zasady komornicy nie mają dostępu do kart kredytowych. Środki tam zgromadzone należą do banku, a nie klienta (są tylko do jego dyspozycji). Jednak sytuacja zmienia się w momencie nadpłaty. Wydawałoby się, że zanim nadpłata zostanie wykorzystana (w kolejnym cyklu rozliczeniowym) do spłaty zadłużenia komornik mógłby ją zająć. To bardzo specyficzny i rzadki przypadek, nie jesteśmy w stanie tego rozstrzygnąć (zwłaszcza, że odpowiedź negatywna doprowadziłaby do prostego “obejścia” prawa i zabezpieczenia przed egzekucją właściwie nieograniczonych środków na koncie karty). Oczywiście w sytuacji, gdy nadpłacone środki zostają zwrócone na nasze konto osobiste podlegają zajęciu komorniczemu.
Czy można odzyskać nadpłacone na kartę kredytową środki?
Tak. Zdecydowana większość banków pozwala na zwrot nadpłaconych środków na konto, z którego je przelaliśmy.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5