Ugoda z wierzycielem - Czy warto ją zawrzeć?
akredo.plZadłużeniaUgoda z wierzycielem - Czy warto ją zawrzeć?

Ugoda z wierzycielem - Czy warto ją zawrzeć?

Ugoda z wierzycielem jest formą umowy, najczęściej zawieraną pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem. Celem zawarcia umowy jest uniknięcie postępowania sądowego, które może zostać rozpoczęte z inicjatywy wierzyciela. Dłużnik może wystosować prośbę o zawarcie ugody, jednak to wierzyciel jest dysponentem każdego postępowania egzekucyjnego i to do niego będzie należało podjęcie ostatecznej decyzji. Jeśli jednak postępowanie egzekucyjne jest już w toku i wierzyciel nie wykaże chęci na podjęcie porozumienia, wtedy dłużnik może podjąć negocjacje z komornikiem. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, w której wierzyciel w trakcie trwania postępowania sądowego zdecyduje się na zawarcie umowy z dłużnikiem, wtedy dłużnik zobowiązany jest zapłacić koszty komornicze. Kiedy jednak uzna, że żądana kwota jest zbyt wysoka, wtedy ma prawo złożyć skargę za naliczenie zbyt wysokich kosztów komorniczych do Sądu Rejonowego. Warto jednak, aby zarówno wierzyciel, jak i dłużnik przemyśleli zawarcie ugody, ponieważ daje ona obu stronom wiele korzyści, takich jak pewność dla wierzyciela, że dług zostanie spłacony oraz szansa dla dłużnika na uregulowanie odsetek.

Aneta Sarnawska
Aneta Sarnawska, 04.08.2023 r

Czym jest ugoda pomiędzy wierzycielem i dłużnikiem?

Ugoda pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem jest dokumentem zawartym między wierzycielem a dłużnikiem. Ugoda może odbyć się poprzez podpisanie przez obie strony porozumienia dokumentu w formie umowy, głównie w celu uniknięcia spotkania się na drodze sądowej. Z racji, że to ze strony dłużnika najczęściej dochodzi do sytuacji, w której zalega on z uregulowaniem należności wobec wierzyciela, w związku z tym wierzyciel ma prawo dociekać swoich roszczeń. Podjęcie negocjacji przez obie strony pozwoli im uniknąć wspomnianej drogi sądowej oraz ustalić warunki na własnych zasadach.

Kiedy można zawrzeć umowę ugody z wierzycielem?

Umowę ugody z wierzycielem można zawrzeć zarówno przed wszczęciem postępowania sądowego oraz w trakcie postępowania. Ponieważ to właśnie wierzyciel co do zasady jest dysponentem każdego postępowania egzekucyjnego, to właśnie on może złożyć wniosek do komornika po to, aby zlecić mu odzyskanie zadłużenia lub wystosować prośbę o umorzenie postępowania egzekucyjnego. To właśnie wniosek o zakończenie egzekucji najczęściej sygnalizuje chęć zawarcia umowy przez wierzyciela z dłużnikiem. Nie oznacza to jednak, że to wierzyciel dyktuje warunki umowy, ponieważ na etapie negocjacji między stronami może dojść do modyfikacji treści umowy. Umowa może być także zawarta poprzez wykazanie inicjatywy przez dłużnika i zwrócenie się do wierzyciela o propozycje zawarcia ugody.

Co powinna zawierać umowa ugody z dłużnikiem?

Z racji tego, że ugoda pomiędzy wierzycielem i dłużnikiem odbywa się poprzez podpisanie przez obie strony dokumentu o charakterze prawnym, dokument ten powinien zawierać niezbędne elementy, takie jak:

  • czas i miejsce zawarcia ugody,
  • określenie charakteru umowy,
  • dane dłużnika i wierzyciela,
  • określenie stron umowy,
  • uszczegółowienie dokładnej wysokości długu,
  • wskazanie przyczyny długu wobec wierzyciela,
  • scharakteryzowanie ustępstw, na jakie zdecydował się wierzyciela wobec dłużnika,
  • wskazanie sposobu uregulowania długu przez dłużnika,
  • ustalenie terminu spłaty długu wobec wierzyciela,
  • podpis dłużnika i wierzyciela.

Korzyści zawarcia ugody między dłużnikiem a wierzycielem

Korzyści wynikających z zawarcia ugody między dłużnikiem a wierzycielem jest wiele. Jedną z większych jest przede wszystkim zabezpieczenie interesów obu stron. Co więcej, jest to forma ugody, którą można negocjować, w związku z czym wierzyciel ma pewność, że dług zostanie spłacony, a z kolei dłużnik ma szansę porozumieć się z wierzycielem w sprawie uregulowania spłaty w ustalonych z góry ratach oraz umorzenia odsetek. Co więcej, jest to rozwiązanie, które uchroni dłużnika przed wszczęciem sprawy na drodze sądowej. Warto mieć przy tym na uwadze, że porozumienie powinno być korzystne zarówno dla wierzyciela, jak i dłużnika, dlatego warto, aby obie strony na początku podjęły negocjacje w tej sprawie, mając na uwadze, że nie wszystkie ich żądania zostaną spełnione.

Ugoda wierzyciela z dłużnikiem a zajęcia przez komornika

Komornik nie ma prawa podjąć żadnych działań, takich jak zajęcie wynagrodzenia czy rachunku bankowego dłużnika bez wniosku egzekucyjnego. Taki wniosek składa wierzyciel, który tym samym zleca komornikowi w egzekucji komorniczej, wykonanie czynności wspomnianych powyżej, które mają na celu zajęcie majątku założyciela w celu uregulowania należności wobec wierzyciela. Co ważne ugoda nawet na etapie egzekucji jest możliwa. Jeśli dojdzie do chęci zawarcia ugody między dłużnikiem a wierzycielem, wtedy podpisanie porozumienia będzie komornikowi wręcz na rękę, ponieważ działa na zlecenie wierzyciela. Z kolei, jeśli dłużnik wykaże chęć podpisania ugody z komornikiem, a wierzyciel się na to nie zgodzi, w takim wypadku komornik musi kontynuować czynności, które umożliwią odzyskać należność dłużnika wobec wierzyciela. Warto jednak, aby dłużnik podejmował negocjacje z komornikiem poprzez ustne ustalenia, ponieważ daje to większą szansę na to, że komornik zgodzi się na zwolnienie zajęcia rachunku bankowego dłużnika.

Ugoda wierzyciela z dłużnikiem a koszty komornicze

Kiedy już dojdzie do nawiązania ugody między dłużnikiem a wierzycielem, a sam wniosek o umorzenie postępowania, złożony został przez wierzyciela do komornika, wobec tego dłużnik będzie obciążony kosztami związanymi z postępowaniem. Może się zdarzyć tak, że w opinii dłużnika komornik zażądał zbyt dużą kwotę, wynikającą z kosztów komorniczych. Wobec tego dłużnik ma prawo złożyć skargę za naliczenie zbyt wysokich kosztów komorniczych do Sądu Rejonowego. Jeśli zaś mówimy o naliczonych kosztach komorniczych w momencie, gdy wszelkie należności zostały już zapłacone przez dłużnika, w takim wypadku koszty komornicze zostaną mimo wszystko naliczone, tyle że w niższej kwocie.

Ugoda z dłużnikiem - podsumowanie

Ugoda pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem jest formą porozumienia, którą zawsze warto, aby obie strony zawarły lub chociaż przemyślały. Choć mogłoby się wydawać, że porozumienie może być korzystne jedynie dla dłużnika, to jednak przynosi też wiele korzyści wierzycielowi, jak chociażby zabezpieczenie jego interesów czy szybsze odzyskanie należnych mu pieniędzy. Z kolei dużą korzyścią dla dłużnika może być możliwość negocjowania ugody oraz uniknięcia kosztów komorniczych wynikających z procesu sądowego. Warto skorzystać z gotowego wzoru umowy, w której wystarczy, że obie strony wypełnią niezbędne elementy, takie jak dane osobowe, wskazanie sposobu uregulowania długu przez dłużnika czy ustalenie terminu spłaty długu wobec wierzyciela.

Często zadawane pytania

Jak napisać ugodę z wierzycielem?
Ugodę z wierzycielem zawiera się w formie pisemnej i powinna zawierać elementy, takie jak dane osobowe obu stron ugody, uszczegółowienie dokładnej wysokości długu czy złożenie podpisu przez dłużnika i wierzyciela. Można to zrobić przy pomocy gotowego wzoru ugody, który obie strony muszą wypełnić.
Kto ponosi koszty komornicze?
Jeśli to wierzyciel złoży wniosek do komornika o umorzenie postępowania, kosztami komorniczymi zostanie obciążony dłużnik.
Czy dług komorniczy ulega przedawnieniu?
Nie, dług komorniczy nie ulega przedawnieniu, ponieważ samo roszczenie zostaje zawieszone, gdy zostaje wszczęta egzekucja komornicza wobec dłużnika.

Komentarze

m
Opinia od:
mirko

Czy opinia była przydatna?

0
Tak natomiast trzeba uważać jako wierzyciel, bo ewentualne umorzenie na wniosek to mogą być spore koszty komornicze: https://pamietnikwindykatora.pl/umorzenie-postepowania-egzekucyjnego-na-wniosek-wierzyciela-koszty/ Takie swego rodzaju "bezpodstawne wzbogacenie" komornika. 2024-03-17 09:48:36
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5