Transakcja DCC - co to za usługa?
akredo.plKontaKonto walutoweKarta walutowaTransakcja DCC - co to za usługa?

Transakcja DCC - co to za usługa?

Dynamic Currency Conversion (DCC) to usługa umożliwiająca przewalutowanie transakcji na wybraną przez klienta walutę podczas dokonywania płatności kartą w obcej walucie lub wypłaty z bankomatu w krajach Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii i Lichtensteinu. Chociaż DCC miał ułatwiać płatności transgraniczne, często prowadzi do wyższych kosztów dla klienta, gdyż przewalutowanie jest dokonywane po kursie proponowanym przez operatora sieci bankomatów lub terminala płatniczego, który zazwyczaj jest mniej korzystny niż kurs banku klienta. Aby uniknąć niekorzystnego przewalutowania, zaleca się dokonywanie płatności w lokalnej walucie i unikanie akceptacji DCC. W 2020 roku Komisja Europejska wprowadziła nowe przepisy dotyczące DCC, mające na celu lepsze informowanie klientów o kosztach przewalutowania i zapobieganie wprowadzaniu ich w błąd podczas korzystania z terminali i bankomatów.

Patrycja Kowalczyk
Patrycja Kowalczyk, 25.11.2022 r

Czym jest DCC?

DCC - Dynamic Currency Conversion, po polsku Dynamiczne Przeliczanie Walut to usługa polegająca na przewalutowaniu transakcji na wybraną przez Ciebie walutę podczas płatności kartą w obcej walucie lub przy wypłacie z bankomatu za granicą w krajach Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii i Lichtensteinu.

W dużym skrócie, DCC to usługa, która pozwala na rozliczenie płatności w walucie karty np. z EUR na PLN. Przewalutowanie transakcji nastąpi po kursie wytyczonym przez operatora sieci bankomatów lub operatora terminala płatniczego.

Aktualnie problem częściowo zażegnano w ramach nowych przepisów dotyczących DCC, wprowadzonych przez Komisję Europejską i Europejska Organizacja Konsumentów. Od 19 kwietnia 2020 roku, mechanizm DCC:

  • musi wyświetlić informację o kosztach przewalutowania - opłata jest wyrażana w ujęciu procentowym,
  • otrzymał zakaz przedstawiania komunikatów wprowadzających w błąd np. wyświetlania na ekranie wyłącznie akceptacji DCC, przycisku czerwonego i zielonego albo tak/nie,
  • musi przedstawić klientowi dwie waluty: lokalną i karty płatniczej klienta.

Płatności za granicą - Transakcja DCC czy bez konwersji, co wybrać?

Podczas płatności na ekranie terminala lub bankomatu zostanie wyświetlona prośba o wybór waluty transakcji i informacja o dokładnej cenie przewalutowania. Możesz wybrać czy zgadzasz się na przeliczenie po kursie wytyczonym przez operatora transakcji czy wybierasz przewalutowanie po kursie Twojego banku.

Przewalutowanie DCC jest dokonywane po kursie proponowanym przez operatora sieci bankomatów lub akceptanta transakcji, który zazwyczaj nie jest korzystny dla klienta. Szczególnie w porównaniu do kursu banku, DCC jest dla osób rozliczających się w PLN nieopłacalne.

Koszt DCC

Opłata za przewalutowanie DCC jest znacznie wyższa niż w przypadku przewalutowania przez bank i nie warto z niej korzystać. Koszt płatności w ramach usługi Dynamicznego Przeliczania Walut może wzrosnąć o nawet 11%!

Sprawą nieuczciwie wysokich prowizji za przewalutowanie zajęła się Komisja Europejska, Europejska Organizacja Konsumentów oraz Instytucja The European Consumer Organisation, która informuje o stratach konsumentów - różnica w kosztach transakcji od 2,6 do 12% na niekorzyść klientów. Największe straty zaobserwowano w Czechach, Polsce i Węgrzech.

Jak uniknąć dynamicznego przeliczania walut?

Przewalutowania DCC można uniknąć:

  • świadomie wybierając płatność przeliczoną po kursie banku,
  • płacąc w walucie obowiązującej na terenie danego kraju.

Również w przypadku karty wielowalutowej należy uważać, aby przypadkiem nie skorzystać z DCC. Karta wydana przez polski bank jest bowiem traktowana jako rozliczana w PLN!

Płacą za granicą staraj się płacić w lokalnej walucie. Przed dokonaniem płatności poinformuj sprzedawcę lub kelnera, że chcesz zapłacić kartą w lokalnej walucie. Czytaj komunikaty na terminalu i ekranie bankomatu i nie zgadzaj się na DCC! To najprostsze metody uniknięcia wysokich opłat.

Mechanizm DCC również w Polsce

DCC to usługa dostępna również w Polsce. Użytkownik karty wydanej przez Polski bank nie odczuje działania tego mechanizmu płacą na terenie naszego kraju. Konwersja dotyczy tylko przeliczenia na walutę inną niż waluta karty płatniczej.

Jednak osoba płacą kartą wydaną przez zagraniczny bank, stanie przed wyborem rozliczenia płatności w lokalnej walucie czy w walucie karty, przeliczonej przez DCC. Wybór lokalnej waluty spowoduje rozliczenie płatności po kursie banku.

Dynamiczne przeliczanie walut - podsumowanie

DCC to mechanizm, który powinien ułatwiać płatności transgraniczne jednak sprawia poważne problemy w skali globalnej. Transakcje realizowane z pomocą DCC są znacznie droższe, a klienci korzystają z niej najczęściej nieświadomie. Sprawą DCC zajęły się Komisja Europejska i Europejska Organizacja Konsumentów. 19 kwietnia 2020 roku w życie weszły nowe europejskie przepisy dotyczące DCC.

Zmiana w prawie wprowadziła poprawki w kwestii informowania klienta o kosztach przewalutowania, a także zakaz wprowadzania klienta w błąd w terminalach i bankomatach, przez niejasne instrukcje akceptacji DCC: umieszczanie tylko przycisku czerwonego i zielonego albo tak/nie bez wyjaśnień. Klient musi mieć przedstawiony wybór dwóch walut oraz procentową wartość kosztów prowizji.

Często zadawane pytania

Ile wynosi prowizja od transakcji DCC?
Prowizja od transakcji DCC wynosi od 2% do 5% przy płatnościach kartą oraz od 2,6% do 12% przy wypłatach z bankomatów.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5