Kredyt gotówkowy - porównywarka najlepszych ofert

15000
6 mies
Zmień widok

Kredyt dla klienta indywidualnego jest dostępny w praktycznie każdym banku działającym w Polsce. Szukasz taniego i szybkiego kredytu? Sprawdź oferty dostępne dla Ciebie! Dowiedz się, kto ma najlepszą ofertę i czym wyróżnia się na tle innych banków.

Najważniejsze informacje o kredycie gotówkowym

Kredyt gotówkowy to pożyczka zaciągnięta w banku, która umożliwia realizację planów i spełnienie marzeń. Z pomocą pożyczki gotówkowej uzyskasz kwotę potrzebną na dowolny cel: zakup samochodu, wakacyjny wyjazd za granicę czy organizacja wesela. Co warto wiedzieć na temat kredytu gotówkowego?

 • Gotówkę z kredytu można otrzymać na dowolny cel - bank nie będzie sprawdzał ani rozliczał w jaki sposób wydaliśmy pieniądze.
 • Pożyczkę gotówkową można dopasować do swoich potrzeb. Dopasuj kwotę kredytu i okres spłaty do swoich potrzeb i możliwości.
 • Kwota kredytu gotówkowego może wynosić nawet 300 000 zł - taka oferta jest dostępna w Santander Banku Polska.
 • Szybka wypłata pieniędzy z kredytu na konto. Gotówkę od banku można otrzymać nawet w kilka minut. Większość banków gwarantuje wypłatę w przeciągu jednego dnia roboczego. Należy jednak wiedzieć, że kwestia czasu wypłaty jest kwestią indywidualną.
 • Największe szanse na kredyt ma klient ze stałym dochodem, umową o pracę na czas nieokreślony i pozytywną historią BIK - każdy bank sprawdza dane Biura Informacji Kredytowej.
 • Najszybciej i najłatwiej kredyt dostaniesz w swoim banku, w którym posiadasz aktywnie używane konto osobiste. Instytucja dokładnie zna Twoją historię transakcji i proponuje kredyt gotówkowy online, bez zaświadczeń i bez dowodu.
 • Brak historii kredytowej może stanowić problem do otrzymania kredytu - bank, w którym posiadamy konto będzie robił najmniej problemów.
 • Szanse na kredyt gotówkowy wynikają ze zdolności kredytowej - zawsze jest to kwestia indywidualna. Bank oceni czy wnioskodawca będzie w stanie spłacić pożyczkę, biorąc pod uwagę takie szczegóły jak: czas trwania umowy zatrudnienia i rodzaj umowy, miesięczne wydatki na czynsz, inne raty kredytu, stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu.
 • Ubezpieczenie spłaty kredytu gotówkowego nie jest obowiązkowe, jednak bank może wymagać jego wykupienia, aby go otrzymać. Szczególnie będzie wymagane w przypadku pożyczki na dużą kwotę, z długim okresem spłaty. Pamiętaj, że jest to zabezpieczenie dla obu stron - również, a przede wszystkim dla klienta!

Jak wybrać kredyt gotówkowy?

Każdy klient, który szuka pożyczki gotówkowej w pierwszej kolejności patrzy na koszty kredytu. Wysokość wszystkich kosztów kredytu najlepiej przedstawia wskaźnik RRSO - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Im niższa wartość RRSO, tym lepiej, bo kredyt będzie tańszy. Dodatkowo, sugerując się RRSO można łatwo i szybko porównać oferty kredytów gotówkowych w różnych instytucjach.

Koszty kredytu to nie wszystko co powinno interesować kredytobiorcę! Swoją uwagę warto zwrócić na warunki ubezpieczenia spłaty kredytu czy dostęp do wsparcia w przypadku problemów ze spłatą. Czynników wpływających na opłacalność pożyczki gotówkowej jest wiele i warto zapoznać się z treścią umowy, aby wiedzieć kiedy, ile i za co płacisz. Szczególnie dokładnie należy zrobić to przy dużym kredycie, zaciągniętym na kilka czy kilkanaście rat.

Większość banków proponuje podobne oferty kredytu gotówkowego, o zbliżonych wartościach. Praktycznie w każdym banku można dostać kredyt na ponad 150 000 zł, z okresem spłaty do 10 lat. Pozornie oferty mogą być do siebie bardzo podobne. Szukając najlepszego kredytu, zacznij sprawdzanie od wysokości RRSO. W poszukiwaniach z pewnością pomocne będą ranking kredytów oraz kalkulator kosztów kredytu gotówkowego.

Na co zwrócić uwagę szukając kredytu gotówkowego

Szukając kredytu gotówkowego należy zwrócić uwagę na:

 • wymagania wobec klienta,
 • wysokość oprocentowania,
 • wysokość prowizji,
 • możliwość wydłużenia terminu spłaty lub karencji,
 • warunki ubezpieczenia kredytu.

Ranking kredytów gotówkowych - jak z niego korzystać?

Chcesz sprawdzić który kredyt gotówkowy wybrać? Zastanawiasz się, czy propozycja Twojego banku jest dobra? Możesz się o tym przekonać z pomocą rankingu kredytów gotówkowych. Dzięki rankingowi dowiesz się, która oferta kredytu gotówkowego jest najbardziej opłacalna zdanie ekspertów.

Jeśli nie jesteś pewien jednego rankingu, sprawdź kilka różnych dostępnych w Internecie. Oferta, która należy do tych najlepszych z pewnością będzie się powtarzała w różnych zestawieniach. Pamiętaj! Kredyt bierzesz Ty, a nie ekspert, który tworzył ranking! Skorzystaj z pomocy i złóż zapytanie w banku, aby przekonać się czy oferta kredytu gotówkowego w konkretnej placówce rzeczywiście jest godna uwagi!

Kalkulator kredytu gotówkowego - oblicz swoją ratę!

Oprócz rankingu do dyspozycji naszych użytkowników udostępniamy autorski kalkulator kredytu gotówkowego. Z jego pomocą możesz obliczyć ile wyniesie rata kredytu jaki chcesz zaciągnąć. Nie musisz składać wniosku o kredyt, aby się przekonać ile będzie kosztował.

Wystarczy podać kwotę kredytu i dopasować liczbę rat, tak aby kwotą miesięcznych kosztów odpowiadała Twoim potrzebom. Kalkulator przedstawi Ci propozycję kredytu w różnych bankach, ze wskazaniem na poszczególne koszty. Porównaj RRSO, oprocentowanie i koszty całkowite, a następnie wybierz swój kredyt!

Definicja kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy to rodzaj kredytu konsumenckiego, czyli taki udzielany osobom prywatnym przeznaczony na dowolny lub konkretny cel. Jest udzielany przez banki, a różne instytucje używają różnych nazw dla swoich produktów. Często określany jest jako pożyczka gotówkowa, a banki chętnie nadają wyróżniające nazwy swoim produktom.

Pożyczkę gotówkową może otrzymać każda osoba pełnoletnia, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Kredyt gotówkowy jest udzielany na podstawie umowy kredytu, która dokładnie opisuje wszystkie warunki związane z otrzymaniem pieniędzy i przebiegiem spłaty.

Rodzaje kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy można podzielić na kilka różnych rodzajów:

 • kredyt konsumpcyjny na dowolny cel - pieniądze z pożyczki można wykorzystać w dowolny sposób;
 • kredyt na konkretny cel - bank udziela kredytu na konkretną kwotę przeznaczoną na zakup np. samochodu, sprzętu AGD, telewizora czy telefonu;
 • kredyt w rachunku bieżącym - jest to forma kredytu udostępniana w postaci limitu kredytowego dostępnego na rachunku bankowym; klient płaci za wykorzystany, a nie przyznany limit.

Kto może otrzymać wspólny kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy w dwie osoby mogą otrzymać dowolne osoby, na zasadzie współkredytobiorców. Można wnioskować o pożyczkę w banku z małżonką/małżonkiem, partnerką/partnerem, przyjaciółmi, znajomymi jak również z obcą osobą. Lepiej jednak, dobrze znać współkredytobiorcę, gdyż obie osoby mają równe prawa i obowiązki wobec banku! Korzystając z kredytu wspólnego można zrealizować duże marzenia i plany: przeprowadzić generalny remont łazienki, kupić lepszy samochód z wyższej półki cenowej i wiele więcej.

Kredyt w dwie osoby to szansa na otrzymanie znacznie większej gotówki, a także lepszych warunków spłaty. Dwóch wnioskodawców to podwójna zdolność kredytowa. Z drugiej strony, długi i historia kredytowa jednej z osób mogą wpłynąć negatywnie na ocenę wniosku o kredyt gotówkowy. Warto dobrze wybrać swojego partnera w kredycie!

Kredyt gotówkowy a rozwód

Stan cywilny kredytobiorców w przypadku kredytu wspólnego nie ma dla banku żadnego znaczenia, również w przypadku rozwodu. Małżonkowie jako strona umowy podjęli decyzję o podpisaniu umowy o kredyt gotówkowy podpisują ją w swoim imieniu, każda osoba pojedynczo. Jak wspominamy wyżej - każdy współkredytobiorca ma równe prawa i obowiązki! Oboje małżonków, również po rozwodzie odpowiada za spłatę ich wspólnego kredytu.

Wszelkie niejasności między małżonkami, w tym kwestię kto powinien spłacać kredyt może rozstrzygnąć sąd. Znacznie lepiej jest się porozumieć bez udziału sądu i ewentualnie dokonać cesji umowy kredytu, na jedną z osób.

Na jaki cel mogę otrzymać kredyt gotówkowy?

W większości przypadków, kredyt gotówkowy otrzymasz na dowolny cel, bez informowania na co chcesz przeznaczyć pieniądze. Bank nie będzie sprawdzał na co wydasz otrzymane pieniądze.

W niektórych przypadkach, konieczna będzie informacja na co wykorzystamy kredyt, jednak tylko w przypadku kredytu udzielonego na konkretny cel. Najczęściej spotykane formy kredytu celowego to kredyt samochodowy lub kredyt ratalny na zakupy sprzętów domowych czy elektronicznych.

Kredyt na wesele - co warto o nim wiedzieć?

Jak wiemy kredyt gotówkowy można przeznaczyć na dowolny cel, a bank nie będzie sprawdzał co zrobimy z pieniędzmi. Bardzo popularnym celem finansowania jest kredyt na wesele. Wielu naszych klientów zastanawia się czy warto brać taki kredyt i kto może go udzielić narzeczonym. Kredytu na wesele udzieli każdy bank, pod warunkiem, że klient wykaże odpowiednio wysoką zdolność kredytową.

Kredyt na wesele może być problemem, szczególnie dla młodych osób, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową i jeszcze nie zdążyły ustabilizować swojej sytuacji majątkowej. W takim przypadku warto rozważyć wspólny kredyt na wesele, o który wnioskujemy wspólnie z rodzicem lub inną osobą, która ma wysoką zdolność kredytową.

Czy warto brać taki kredyt? Zdania są podzielone. Zakładając, że goście weselni będą hojni, kredyt można szybko spłacić. Nie warto się jednak za mocno tym sugerować, aby przy okazji wielkiej celebracji wpaść w problemy finansowe.

Kredyt gotówkowy na remont

Kolejnym często poszukiwanym kredytem jest pożyczka na remont. Banki chętnie udzielą pożyczki, którą można wykorzystać na remont domu czy mieszkania. Jeśli planujesz mały remont łazienki czy odmalowanie ścian w pokojach z pewnością wystarczy kredyt gotówkowy, który każdy otrzyma bez problemu. Warunkiem otrzymania takiego finansowania jest stały dochód i zatrudnienie.

Jeśli jednak planujemy większą inwestycję np. remont domku na wsi odziedziczonego po dziadkach lub remont siedliska kupionego po atrakcyjnej cenie w malowniczej okolicy, lepszym rozwiązaniem może być pożyczka hipoteczna.

Zależnie od wielkości inwestycji oraz kwoty kredytu gotówkowego, bank może stawiać wyższe wymagania względem zdolności kredytowej wnioskodawcy. Pożyczka hipoteczna na remont to szansa na lepsze warunki spłaty, jednak wymaga ustanowienia zabezpieczenia na nieruchomości.

Koszty kredytu gotówkowego

Przy kredycie gotówkowym wyróżniamy następujące koszty kredytu:

 • odsetki,
 • marża,
 • prowizja za udzielenie,
 • ubezpieczenie.

Te cztery czynnik składają się na całkowity koszt kredytu, przez cały okres kredytowania. Należy jednak pamiętać, że banki przedstawiają swoje oferty opisując je wskaźnikiem RRSO - prezentuje ile zapłacimy za kredyt w skali roku!

Koszty pożyczki gotówkowej to najważniejsza informacja dla każdego kredytobiorcy. Każdy klient chce zapłacić za kredyt jak najmniej. Z drugiej strony banki również chcą zarobić udzielając kredytu. Na szczęście dla klienta, instytucje kredytowe nie mogą narzucać dowolnych kosztów, gdyż maksymalne stawki są ustalone w prawie i kontrolowane przez organy jak Narodowy Bank Polski, Najwyższa Izba Kontroli czy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy można otrzymać z oprocentowaniem stałym lub zmiennym. Większość kredytów gotówkowych jest oferowanych z oprocentowaniem zmiennym. Decyzja w sprawie oprocentowania ma duże znaczenie w kwestii kosztów. Oprocentowanie kredytu to składowa dwóch czynników: stopy bazowej, ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej oraz marży banku.

Marża banku to czysty zarobek banku na kredycie, a stawka ta może być negocjowana. Zachęcamy do taki negocjacji, gdyż w ten sposób można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Oprocentowanie kredytu gotówkowego można obniżyć przez skorzystanie z produktów dodatkowych: ubezpieczenie, karta kredytowa czy rachunek osobisty.

Z kolei, na wysokość stopy bazowej klient nie ma żadnego wpływu. Może jedynie podjąć środki ochrony przed konsekwencjami wzrostu stóp procentowych przez skorzystanie z oprocentowania stałego. Niestety oferta kredytu gotówkowego z oprocentowaniem stałym jest dostępna w nielicznych bankach: Alior Bank, ING Banku Śląskim, Credit Agricole i Santander Consumer Bank.

Prowizja za udzielenie kredytu - czy prowizja 0% jest już standardem?

Prowizja banku to opłata za czynności związane z udzieleniem kredytu gotówkowego. Wiele banków w ramach różnych promocji umożliwia całkowite uniknięcie tego kosztu lub zmniejszenie jej wysokości.

Prowizja 0% przy pożyczce gotówkowej nie jest jednak standardem. Każdy bank prowadzi oddzielną politykę: jeden może naliczać wysoką prowizję inny w ogóle z niej zrezygnować. Prowizja jest liczona od kwoty kredytu i może wynosić nawet kilkanaście procent.

Maksymalna kwota kredytu gotówkowego

Oferty banków przedstawiają propozycje kredytów na bardzo wysokie kwoty: do 200 000 a nawet 300 000 zł! Poniżej prezentujemy kwoty kredytów gotówkowych dostępnych w popularnych bankach w Polsce.

Bank Wypełnij wniosek Maksymalna kwota kredytu gotówkowego
Raiffeisen Digital Bank (marka Raiffeisen Centrobank AG) Wypełnij wniosek 150 000 zł
PKO Bank Polski Wypełnij wniosek 170 000 zł
Alior Bank Wypełnij wniosek 180 000 zł
Bank Pekao Wypełnij wniosek 200 000 zł
Santander Bank Polska Wypełnij wniosek 300 000 zł
BNP Paribas Wypełnij wniosek 200 000 zł
Citi Handlowy Wypełnij wniosek 150 000 zł
Credit Agricole Wypełnij wniosek 200 000 zł
Santander Consumer Bank Wypełnij wniosek 50 000 zł
ING Bank Śląski Wypełnij wniosek 200 000 zł
BOŚ Bank Wypełnij wniosek 80 000 zł
mBank Wypełnij wniosek 150 000 zł
Getin Bank Wypełnij wniosek 200 000 zł
Bank BPS Wypełnij wniosek 50 000 zł
Bank Pocztowy Wypełnij wniosek 50 000 zł
Millennium Bank Wypełnij wniosek 150 000 zł

Fakt podania oferty do konkretnej granicy, nie oznacza, że klient może otrzymać aż tyle lub tylko tyle pieniędzy w ramach kredytu. Maksymalna kwota kredytu dostępna dla konkretnego klienta wynika z jego zdolności kredytowej. Banki jasno informują, że wszelkie informacje na stronach internetowych nie stanowią propozycji kredytowania, a są jedynie ofertą. Dopiero po ocenie zdolności kredytowej można stwierdzić jaka będzie Twoja maksymalna kwota kredytu gotówkowego.

Na ile rat można rozłożyć spłatę kredytu gotówkowego?

Spłata kredytu gotówkowego można rozłożyć na okres od kilku miesięcy do nawet 10 lat. Czas spłaty kredytu ma duży wpływ na całkowity koszt kredytowania - im dłużej trwa umowa, tym dłużej będzie naliczane oprocentowanie otrzymanej kwoty. Gdzie pożyczysz na najdłuższy czas? Sprawdź w naszym zestawieniu!

Bank Wypełnij wniosek Maksymalny czas spłaty
Raiffeisen Digital Bank (marka Raiffeisen Centrobank AG) Wypełnij wniosek 120 miesięcy
PKO Bank Polski Wypełnij wniosek 96 miesięcy
Alior Bank Wypełnij wniosek 120 miesięcy
Bank Pekao Wypełnij wniosek 120 miesięcy
Santander Bank Polska Wypełnij wniosek 120 miesięcy
BNP Paribas Wypełnij wniosek 120 miesięcy
Citi Handlowy Wypełnij wniosek 96 miesięcy
Credit Agricole Wypełnij wniosek 120 miesięcy
Santander Consumer Bank Wypełnij wniosek 60 miesięcy
ING Bank Śląski Wypełnij wniosek 120 miesięcy
BOŚ Bank Wypełnij wniosek 120 miesięcy
mBank Wypełnij wniosek 120 miesięcy
Getin Bank Wypełnij wniosek 120 miesięcy
Bank BPS Wypełnij wniosek 96 miesięcy
Bank Pocztowy Wypełnij wniosek 60 miesięcy
Millennium Bank Wypełnij wniosek 108 miesięcy

Raty kredytu mogą być równe lub malejące. W ramach standardowej oferty najczęściej proponowane są raty równe - odsetkowo-kapitałowe. Zaletą takiego systemu spłacania kredytu jest możliwość ustanowienia stałego zlecenia przelewu na spłatę kolejnych rat. Z drugiej strony rata malejąca to możliwość szybkiej spłaty odsetek na początku okresu kredytowania, a na koniec zostają równe raty kapitałowe.

Warunki otrzymania kredytu gotówkowego?

Banki stawiają podobne warunki formalne wymagane do otrzymania kredytu. W skrócie wymagania do otrzymania kredytu gotówkowego to:

 • pełnoletniość i pełna zdolność do czynności prawnych,
 • prawidłowo wypełniony wniosek o kredyt gotówkowy,
 • stały dochód możliwy do potwierdzenia dokumentem finansowym: umowa zatrudnienia, zaświadczenie od pracodawcy lub rozliczenie podatkowe,
 • dobra historia kredytowa BIK,
 • brak zadłużeń zarejestrowanych w Biurach Informacji Gospodarczej,
 • wykazanie odpowiedniej zdolności kredytowej do podjęcia wymaganej kwoty - każdy bank przeprowadza analizę zdolności na podstawie danych zebranych w bazach i rejestrach oraz na podstawie informacji z dokumentów i przekazanych we wniosku.

Wymagania wobec osoby ubiegającej się o pożyczkę gotówkową są różne zależnie od tego czy ma status klienta. Nowi klienci banku muszą dostarczyć odpowiednie dokumenty i przejść weryfikację tożsamości. Stali klienci, posiadający konto osobiste już od jakiegoś czasu, mogą otrzymać kredyt całkowicie przez Internet, bez dokumentów i bez zaświadczeń.

Wymagania do otrzymania kredytu to bardzo często kwestia indywidualna. Każdy klient to osobny przypadek. Co więcej warunki różnią się zależnie od banku, oferty kredytowej i polityki udzielania pożyczek. Jeden bank może odmówić kredytu, a inny udzieli go bez problemu.

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń - czy można taki dostać?

Banki udzielają kredytów gotówkowych bez zaświadczeń zarówno dla nowych i stałych klientów. Ekspert kredytowy oceniający wniosek o pożyczkę, opiera swoją analizę o dane podane przez klienta w oświadczeniu o dochodach. W sytuacji, gdy ma wątpliwości co do ich prawdziwości, może zweryfikować informacje o dochodach dzwoniąc do pracodawcy.

Kwestię długów i posiadanych kredytów również łatwo zweryfikować. Banki mają dostęp do elektronicznych Biur Informacji Kredytowych oraz Informacji Gospodarczych. Nic nie ukryje się przed bankiem.

Dzięki tak wnikliwej analizie sytuacji finansowej klienta, przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi możliwy jest kredyt bez zaświadczeń. Również w tej sytuacji duże znaczenie ma kwota kredytu. Przy większych kredytach zaświadczenie o dochodach może się okazać konieczne. Ponownie - każdy wniosek o kredyt gotówkowy to indywidualny przypadek.

Wnioskowanie o kredyt gotówkowy - jak wygląda proces ubiegania się o dodatkową gotówkę?

W dzisiejszych czasach wnioskowanie o kredyt jest proste jak nigdy. Klient ma pełną dowolność i może wybrać w jaki sposób złoży wniosek o kredyt gotówkowy. Banki umożliwiają ubieganie się o kredyt na kilka sposobów:

 • przez formularz na stronie internetowej,
 • w aplikacji mobilnej bankowości,
 • w bankowości elektronicznej,
 • telefonicznie w trakcie rozmowy z konsultantem,
 • stacjonarnie w placówce banku lub punkcie obsługi klienta.

Proces wnioskowania o kredyt przebiega następująco:

 1. Wypełnij wniosek o kredyt gotówkowy, w którym należy podać: kwotę pożyczki, okres spłaty, dane tożsamości i dane kontaktowe oraz wypełnij oświadczenie finansowe, w którym opiszesz swoje zarobki, zobowiązania i koszty życia.
 2. Wyraź zgody na weryfikację w bazach BIK oraz BIG i złóż wniosek o kredyt.
 3. Ekspert kredytowy może poprosić o dokumenty finansowe potrzebne sprawdzenia wniosku. Dostarcz wymagane informacje i poczekaj na wynik oceny wypłacalności.
 4. Bank przeprowadza analizę zdolności kredytowej. Zależnie od kwoty kredytu bank wyda decyzję w czasie od 15 minut do jednego dnia roboczego.
 5. Jeśli bank zaakceptuje Twój wniosek zaproponuje Ci umowę. W przypadku odrzucenia wniosku o kredyt otrzymasz informację z przyczyną takiej decyzji.
 6. Zapoznaj się z treścią umowy kredytowej i podpisz ją.
 7. Bank przeleje pieniądze na Twoje konto natychmiast po zawarciu umowy! Zapoznaj się z harmonogramem spłaty i pilnuj terminu płatności rat kredytowych!

Procedura wnioskowania o kredyt może przebiegać nieco inaczej niż przedstawiliśmy. W naszej instrukcji przebiegu zaciągania kredytu gotówkowego wskazujemy na najważniejsze etapy analizy wniosku kredytowego. Zależnie od metody wnioskowania oraz banku procedura kredytowania może wyglądać inaczej.

Szybki kredyt gotówkowych online - jak otrzymasz pieniądze najszybciej?

Jeśli szczególnie zależy Ci na czasie rozwiązaniem jest Twój bank i kredyt online! Każdy klient, który od dłuższego czasu posiada rachunek osobisty w jednym banku, może liczyć na gotową propozycję kredytu gotówkowego.

Czy taki kredyt gotówkowy online naprawdę jest najszybszy? Przykład z życia. Nasz klient chciał kupić na raty akcesoria do swojego tableta za niecałe 1500 zł. Niestety, wniosek o kredyt gotówkowe za pośrednictwem sklepu został odrzucony m.in. z powodu braku historii kredytowej w BIK. Klientowi zależało na szybkiej pożyczce, gdyż wybrany sprzęt był w promocji. Zasugerowaliśmy jego własny bank, w którym konto posiada od 3 lat i wnioskowanie przez aplikację bankowości mobilnej.

Mimo wniosku złożonego w późnych godzinach wieczornych, prośba o kredyt gotówkowy została rozpatrzona pozytywnie. Środki natychmiast znalazły się na koncie, a nasz klient kupił potrzebne rzeczy jeszcze tego samego dnia.

Ile trzeba czekać na decyzję kredytową?

Czas udzielenia kredytu jest mocno zależny od kwoty pożyczki - mały kredyt do kilku tysięcy można otrzymać w 15 minut bez wychodzenia z domu! Kredyt gotówkowy na wyższą kwotę może wymagać dokładniejszej analizy, a co za tym idzie więcej czasu na sprawdzenie podjęcie decyzji przez bank.

Wiele banków w swoich ofertach informuje, że czasu podjęcia decyzji rzadko kiedy przekracza jeden dzień roboczy. W większości przypadków instytucje potrzebują znacznie mniej czasu i mogą wydać decyzję nawet w 15 minut. Gotówka z kredytu jest wypłacana jeszcze szybciej.

Gdzie łatwiej otrzymać kredyt gotówkowy? W swoim czy w nowym banku?

Każdy wniosek o kredyt to indywidualny przypadek. Trudno jest jednoznacznie wskazać gdzie łatwiej otrzymamy kredyt w nowym czy aktualnym banku. Naszym zdaniem, najłatwiejsza i najszybsza droga do kredytu gotówkowego czeka Cię w Twoim banku.

W aplikacji mobilnej bankowości bez problemu znajdziesz wcześniej przygotowaną propozycję pożyczki gotówkowej. Nie zmienia to faktu, że wniosek zostanie poddany analizie i może się to zakończyć odrzuceniem prośby o finansowanie. W tym przypadku, bank ma dostęp do informacji ile rzeczywiście otrzymujesz pieniędzy na konto i w jaki sposób nimi dysponujesz. Możesz więc otrzymać szybki kredyt bez przedstawiania żadnych zaświadczeń.

Z drugiej strony, zdarzają się sytuacje, gdy inna instytucja np. w ramach promocji dla nowych klientów proponuje znacznie lepsze warunki uzyskania pożyczki gotówkowej. To jednak czy kredyt w ramach takiej oferty otrzymasz łatwiej to również kwestia osobista.

Spłata kredytu gotówkowego - jak spłacać raty?

Do każdej umowy kredytowej bank dołącza harmonogram spłaty rat. Dokument ten zawiera dokładne informacje opisujące: ile wynoszą poszczególne raty oraz kiedy przypada ich termin płatności. Dokument ten może być dostarczony w formie papierowej, ale również w elektronicznej.

Spłaty rat należy dokonywać zgodnie z wyznaczonymi terminami, tak aby pieniądze wpłynęły na konto banku ostatecznie w dniu wskazanym w harmonogramie. Płatności rat można dokonać przed wyznaczonym terminem.

Dokładnie pilnuj terminów spłaty i postaraj się zawsze zapłacić ratę możliwie wcześniej. Każde opóźnienie w spłacie zostanie zarejestrowane w BIK i wpłynie negatywnie na Twój scoring. Ponadto, opóźnienia w płatności mogą spowodować naliczenie odsetek karnych - zgodnie z zapisami w umowie. Długotrwały brak płatności wiąże się z konsekwencjami prawnymi oraz przekazaniem do baz dłużników.

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego. Czy warto z niej skorzystać?

Co ważne, kredyt można nadpłacać a także w całości spłacić wcześniej! Nadpłacanie to po prostu spłata kilku rat na raz np. w jednym miesiącu zamiast jednej raty spłacamy trzy. Podobnie w przypadku wcześniejszej spłaty całego kredytu gotówkowego - można go spłacić na raz! Co to daje? Przede wszystkim skraca czas obowiązywania umowy kredytu, a co za tym idzie czas naliczania odsetek! Można więc zmniejszyć całkowity koszt kredytowania i zapłacić mniej niż sugerują początkowe wyliczenia.

Nim jednak skorzystasz z takiej możliwości, skontaktuj się ze swoim bankiem i poinformuj o swoich planach. Bank wyliczy nową kwotę do spłaty i przekaże Ci nowy harmonogram.

Problemy ze spłatą kredytu gotówkowego

Szybki wzrost stóp procentowych spowodowany m.in. kryzysem gospodarczym czy wysoką inflacją powoduje drastyczny wzrost oprocentowania rat kredytów gotówkowych. Od najniższego oprocentowania kredytów w historii na poziomie 7,2%, na przełomie lat 2020-21, w niecały rok oprocentowanie wzrosło do poziomu około 17%. Dla wielu kredytobiorców wzrost ten oznacza duże problemy ze spłatą.

Banki nie porzucają swoich klientów i są gotowe na renegocjacje umowy, tak by umożliwić bezpieczną spłatę kredytu gotówkowego. Każdy klient ma możliwość ubiegania się o pomoc w postaci ustawowych wakacji kredytowych, a także możliwość wydłużenia umowy kredytu gotówkowego. Oba narzędzia dają możliwość obniżenia bieżących kosztów związanych z kredytem. Niestety, zarówno wakacje jak i wydłużenie terminu spłaty zwiększa ostateczny koszt uzyskania pożyczki.

Wakacje kredytowe przy kredycie gotówkowym

Ustawowe wakacje kredytowe dają możliwość zawieszenia płatności kredytu na okres do kilku miesięcy. W tym czasie kredytobiorca nie musi spłacać rat. Tym samym zyskuje czas na reorganizację budżetu domowego i odłożenie pieniędzy na spłatę kolejnych rat kredytu.

Rozwiązanie zaproponowane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów nie jest idealne. W czasie trwania wakacji kredytowych są naliczane odsetki według obowiązującego oprocentowania. Z drugiej strony, jak wskazuje były członek RPP Bogusław Grabowski, wakacje kredytowe to duża strata dla samych kredytodawców. Efektem tego koszt kredytów bankowych w przyszłości może utrzymywać się na wysokim poziomie.

Wydłużenie spłaty kredytu gotówkowego

Każdą umowę kredytu, również dotyczącą pożyczki na dowolny cel, można negocjować, czyli ubiegać się o zmianę jej warunków. W ten sposób można prosić bank o wydłużenie terminu spłaty kredytu i rozłożenie kapitału do spłaty na dłuższy okres. Dzięki