Podstawowy rachunek płatniczy - Czym jest? Dla kogo jest przeznaczony? Jak go założyć?
akredo.plKontaKonto osobistePodstawowy rachunek płatniczy - Dla kogo jest przeznaczony? Jak go założyć?

Podstawowy rachunek płatniczy - Dla kogo jest przeznaczony? Jak go założyć?

Konto bankowe absolutnie bez żadnych opłat? Czy to możliwe? Okazuje się, że tak. Podstawowy rachunek płatniczy jest właśnie takim narzędziem. Jest skierowany do osób najuboższych, jest też zupełnie darmowy. Jednak idą za tym dość duże ograniczenia w funkcjonalnościach. Jakich operacji nie wykonamy na podstawowym rachunku płatniczym? Kto może go założyć i jak to zrobić? Czy PRP jest dobrą alternatywą dla konta osobistego?

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 25.11.2022 r

Podstawowy rachunek płatniczy - co to jest?

Podstawowy rachunek płatniczy to rodzaj konta osobistego, który z założenia ma być skierowany do osób najuboższych. Oferuje on najbardziej podstawowy zestaw cech, bez których coraz trudniej funkcjonować w obecnym świecie - można na niego przelewać wynagrodzenia i zasiłki, wyrobić do niego kartę debetową czy wypłacać środki z bankomatów. Dzięki temu, że możliwości rachunku ograniczono do minimum jest on też z definicji bezpłatny. Zapobiega to dalszemu wykluczeniu z życia społecznego osób w trudnej sytuacji materialnej. Każdy bank w Polsce jest zobowiązany do posiadania takiego rachunku w swojej ofercie.

Możliwości podstawowego rachunku płatniczego

Co dokładnie dostępne jest przy podstawowym rachunku płatniczym, a jakich operacji za jego pośrednictwem nie wykonamy? Podstawowy rachunek płatniczy pozwala na:

 • otrzymywanie nieograniczonej liczby przelewów na konto,
 • zlecenie do 5 przelewów wychodzących w miesiącu,
 • darmowe wypłaty z bankomatów macierzystego banku,
 • 5 darmowych wypłat z bankomatów innych banków w miesiącu,
 • posługiwanie się kartą debetową.

Ograniczenia podstawowego rachunku płatniczego

Właściciel podstawowego rachunku płatniczego nie ma natomiast zagwarantowanych następujących funkcji:

 • dostęp do bankowości internetowej/aplikacji mobilnej,
 • debet lub linia kredytowa na koncie,
 • otworzenie lokaty lub konta oszczędnościowego,
 • przelewy zagraniczne,
 • przelewy natychmiastowe,
 • przelewy SORBNET (wysokokwotowe),
 • płatności telefonem w ramach usług Apple Pay i Google Pay,
 • płatności w systemie BLIK,
 • zlecenia stałe.

Jednak bank może wprowadzić część z tych usług do swojej oferty podstawowego rachunku płatniczego, by uczynić ją bardziej atrakcyjną. Dla przykładu w Santander Bank Polska właściciel PRP otrzyma dostęp do bankowości internetowej, a w Alior Bank także możliwość płatności BLIKiem. Dokładna lista bonusów i możliwości dostępnych w poszczególnych bankach w dalszej części artykułu.

Skąd się wziął podstawowy rachunek płatniczy?

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego z 23 lipca 2014 roku, zwana dyrektywą PAD, nakłada obowiązek zagwarantowania dostępu do zestawu podstawowych usług płatniczych każdemu konsumentowi. Obowiązek ten dotyczy wszystkich banków oraz SKOKów. W Polsce ten przepis został wprowadzony w życie w 2018 roku i od tej pory nawet najubożsi mają bezpłatny dostęp do podstawowych usług bankowych. Oferta bezpłatnej usługi w naszych bankach nie powstała więc z “dobroci serca” tych instytucji.

Podstawowy rachunek płatniczy - dla kogo?

Z założenia podstawowy rachunek płatniczy to usługa dla najuboższych, co oznacza że należy spełnić kilka warunków, by móc go założyć. Przede wszystkim nie można, w momencie podpisywania umowy na PRP, posiadać innego konta w żadnym banku, w walucie polskiej. Nie jest to więc “opcja dodatkowa”, która pozwoli zaoszczędzić na kosztach prowadzenia ROR-u. PRP jest też przeznaczony wyłącznie dla konsumentów, to znaczy że nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej. Konieczne będzie też stałe zamieszkanie na terenie Polski oraz ważny dowód osobisty. Nie ma za to żadnych limitów, co do dochodów. Ani, co zrozumiałe, dolnych (ma to przecież być w założeniu usługa dla najuboższych), ani też górnych. To znaczy, że nawet przy wysokich przelewach przychodzących bank nie ma prawa wypowiedzieć nam umowy takiego rachunku.

Przed założeniem podstawowego rachunku płatniczego bank z pewnością dokładnie sprawdzi naszą osobę. Zarówno na okoliczność posiadania innych kont, jak i ewentualnych podejrzeń, co do prania brudnych pieniędzy czy przestępstw związanych z systemem bankowym.

Jak założyć podstawowy rachunek płatniczy?

Proces zakładania podstawowego rachunku płatniczego jest bardzo prosty i nie różni się zasadniczo od tego znanego z innych kont osobistych. Wystarczy złożyć wniosek w oddziale banku. Część instytucji oferuje również możliwość wnioskowania za pośrednictwem internetu lub elektronicznie, nie jest to jednak norma. Odpowiednie dokumenty znajdziemy na stronach internetowych banków (mają one obowiązek udostępniania takich wniosków). Jedynym wymaganym dokumentem jest dowód osobisty. Cały proces uruchomienia konta nie może też trwać dłużej niż 10 dni.

Opłaty dodatkowe i bonusy przy podstawowym rachunku płatniczym w polskich bankach

Jak pisaliśmy część polskich banków oferuje przy podstawowym rachunku płatniczym więcej niż wymagane minimum. Instytucje różnią się też między sobą w kwestii opłat za przekroczenie limitów przelewów (większość pobiera je tylko w przypadku przelewów zlecanych w oddziałach) czy wypłat z bankomatów konkurencji. Prześledźmy więc część naszego rynku bankowego pod kątem PRP.

Bank Opłata za 6. i kolejny przelew internetowy Opłata za 6. i kolejny przelew w oddziale Opłata za 6. i kolejną wypłatę w bankomacie innego banku Dodatkowe usługi (bezpłatne)
PKO BP 0 zł 5,99 zł 3% kwoty, min. 5 zł rachunek dostępny od 13 roku życia
ING Bank Śląski 0 zł 0 zł 2,50 zł dostęp do bankowości elektronicznej dostęp do płatności mobilnych BLIK możliwość zamówienia karty Visa zbliżeniowa
Alior Bank 0 zł 8 zł 5 zł dostęp do bankowości elektronicznej dostęp do płatności mobilnych BLIK
Santander Bank Polska 0 zł 10 zł 0 zł dostęp do bankowości elektronicznej
BNP Paribas 0 zł 6 zł 5 zł -
Credit Agricole 0 zł 10 zł 5 zł dostęp do bankowości elektronicznej
Getin Bank 0 zł 5,99 zł 3,5% kwoty, min. 5 zł dostęp do bankowości elektronicznej

Często zadawane pytania

Czy mogę posiadać PRP i konto walutowe?
Tak. Ograniczenia zawarte w ustawie odnoszę się tylko do innych rachunków w złotówkach.
Czy z PRP może skorzystać osoba niepełnoletnia?
Taką ofertę ma tylko PKO BP, w innych bankach obowiązuje granica 18 roku życia.
Czy podstawowy rachunek płatniczy można prowadzić wspólnie z drugą osoba?
Nie. PRP nie może być kontem wspólnym, przypisany jest tylko do jednej osoby.
Czy mogę posiadać PRP i konto firmowe jednocześnie?
Tak. PRP jest ofertą dla konsumentów, przedsiębiorca może posiadać jednocześnie oddzielne konto firmowe.
W jaki sposób bank może sprawdzić, czy posiadam inne aktywne konto bankowe?
Instytucje finansowe prowadzą centralną ewidencję rachunków, do której dostęp mają wszystkie działające na terenie naszego kraju banki. Nie ukryjemy prowadzenia rachunku podczas takiej weryfikacji.
Jakie banki nie muszą oferować PRP?
Jedynie takie, które nie posiadają w ogóle w swojej ofercie kont osobistych.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5