Aby otrzymać kredyt od banku należy dostarczyć dowód otrzymywania miesięcznego wynagrodzenia. Najłatwiej zrobić to dostarczając wyciąg z konta, który dokumentuje nasze przychody i wydatki. Jest to najszybsza i najwygodniejsza metoda, którą akceptuje coraz szersze grono banków. Wyjaśniamy, jak z niej skorzystać i oszczędzić czas.
Dominika Górska, 25.11.2022 r
Czym jest wyciąg bankowy? Czy można dostać kredyt na wyciąg z konta?
Wyciąg bankowy to zbiorcze podsumowanie obrotów klienta za dany okres. Dokument ten przygotowywany jest przez system bankowy i dostępny do pobrania w dowolnym momencie. Można z niego odczytać jakie przychody otrzymuje właściciel konta oraz jak wyglądają jego wydatki. Dodatkowo pozwala na porównanie salda konta z początku i końca wybranego okresu. Informacje te dają wgląd w sytuację finansową klienta, pozwalając ocenić jego zdolność kredytową. Biorąc to pod uwagę, coraz więcej banków umożliwia zaciągnięcie kredytu, posługując się wyciągiem z konta jako dokumentem potwierdzającym możliwość spłaty zobowiązania.
Rozwiązanie to ma wiele zalet: klient może wygenerować wyciąg z konta w dowolnym momencie, natychmiast zyskując do niego dostęp. Zawarte na formularzu dane system bankowy może odczytać automatycznie, szybko generując ocenę zdolności kredytowej i ofertę kredytową dostosowaną do możliwości klienta. W ten sposób pożyczki można zaciągnąć znacznie szybciej, lecz równie bezpiecznie co przy innych metodach kredytowania.
Skąd wziąć wyciąg bankowy?
Wyciąg bankowy dostępny jest w bankowości internetowej każdego banku. Często można go pobrać również z aplikacji mobilnej. Funkcja ta znajduje się w zakładce związaną z historią aktywności konta, nazwa zakładki różni się pomiędzy bankami. Na przykładzie kilku najpopularniejszych banków, wyciąg generuje się w następujący sposób:
Alior Bank: po zalogowaniu się do bankowości internetowej przejdź do zakładki “konto osobiste”, a następnie wybierz opcje “wyciąg z rachunku”, aby zobaczyć listę dostępnych wyciągów.
Bank Pocztowy: po zalogowaniu wybierz opcję “zobacz historię”, następnie “pobierz historię” i “pobierz wyciąg”.
BNP Paribas: wejdź w zakładkę “Rachunki”, wybierz interesujący cię rachunek i wejdź na podstronę “Wyciągi”. Możesz w niej określić przedział czasu do uwzględnienia i pobrać dokument.
Crédit Agricole: wejdź w zakładkę “konta”, a po wybraniu rachunku w zakładkę “wyciągi”. Wciśnij wtedy przycisk “lista wyciągów” i pobierz interesujące cię dokumenty.
ING Bank Śląski: zaloguj się do bankowości internetowej i wejdź na stronę “rachunek główny”, tam znajdziesz zakładkę “historia”. W niej możesz określić okres rozliczeniowy do uwzględnienia w wyciągu, a następnie go pobrać.
mBank: po wejściu na konto internetowej znajdź zakładkę “historia”, wewnątrz możesz zaznaczyć interesujący cię okres operacji, które chcesz objąć w wyciągu. Przycisk do jego wygenerowania znajduje się na dole strony.
Millennium: wejdź w zakładkę “moje finanse” w bankowości elektronicznej, następnie przejdź do opcji “lista wyciągów” i pobierz interesujące cię dokumenty.
PKO BP: w bankowości elektronicznej iPKO znajduje się zakładka “rachunki”. Wybierz w niej interesujący cię rachunek, a następnie okres do uwzględnienia w wyciągu.
Oferta kredytów gotówkowych na wyciąg z konta
Bank
Dostępna kwota
Czas spłaty
Warunki
Inbank
do 50 000 zł
od 4 do 72 rat
Wyciąg z przelewami wynagrodzenia lub emerytury za ostatnie 3 miesiące.
Kasa Stefczyka
3000 - 30 000 zł
od 4 do 60 rat
Wyciąg z rachunku za 3 miesiące.
Millennium
5000 - 20 000 zł
od 6 do 108 rat
Wyciąg z przelewami wynagrodzenia za ostatnie 3 miesiące.
PKO BP
Do 200 000 zł
do 24 rat
Wyciąg z rachunku za 3 miesiące. Nowi klienci otrzymają maksymalnie 5600 zł.
Santander consumer
Do 100 000 zł
od 3 do 96 rat
Wyciąg z rachunku za 3 miesiące.
Smartney
3000 - 60 000 zł
od 6 do 96 rat
Możliwe uzyskanie kredytu nawet bez dokumentów o zarobkach.
Wymagania kredytów na wyciąg bankowy
Kredyty na wyciąg z konta nie różnią się od innych ofert kredytowych. Klient korzysta ze standardowej usługi, weryfikując swoją zdolność kredytową za pomocą innego dokumentu niż typowe zaświadczenie od pracodawcy. Dodatkowo bank sprawdzi również jego historię kredytową. Wymagania kredytu na wyciąg z konta są identyczne, co przy standardowym kredycie gotówkowym.
Wnioskodawca musi:
Być pełnoletni
Posiadać pełną zdolność do czynności prawnych
Mieć aktualny dowód osobisty
Stałe zamieszkiwać na terenie Polski
Posiadać odpowiednią zdolność kredytową do spłaty zobowiązania
Mieć stały przychód z dowolnego źródła: umowy o pracę, zlecenie lub dzieło, działalności gospodarczej, czy nawet świadczeń jak emerytura lub renta.
Kredyt na wyciąg z konta krok po kroku
Aby wziąć kredyt na wyciąg z konta, należy udać się na stronę internetową wybranego banku. Znajdziemy na niej stronę z ofertą kredytu gotówkowego. To właśnie w jej ramach można zdecydować o wykorzystaniu wyciągu z konta w celach weryfikacji zdolności kredytowej.
Jeżeli na stronie internetowej znajduje się kalkulator, warto z niego skorzystać, aby ustalić preferowane warunki kredytu. Można w nim wskazać potrzebną sumę oraz preferowany okres spłaty, po czym w kalkulatorze wyświetli się wysokość miesięcznej raty oraz RRSO kredytu. Gdy jesteśmy zadowoleni z ustawień, przechodzimy dalej na stronę z wnioskiem.
Każdy wniosek pożyczkowy będzie wymagał podania danych osobowych jak imię czy adres zamieszkania oraz danych kontaktowych, w tym numer telefonu i adres e-mail. Niektóre banki wymagają konsultacji klienta z doradcą finansowym, który oddzwania o wskazanej porze po złożeniu wniosku. W takim wypadku to z nim ustalisz warunki kredytu, metodę weryfikacji oraz sposób podpisania umowy.
Umowę w wielu przypadkach podpisuje się za pośrednictwem internetu, choć przy kredytach na wysokie sumy konieczne będzie podpisanie dokumentu dostarczonego przez kuriera, lub wizyta w oddziale banku. Pieniądze otrzymasz zaraz po podpisaniu umowy.
Kredyt na wyciąg z konta - podsumowanie
Kredyt na wyciąg z banku cechuje szybki i prosty proces wnioskowania oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Kredytobiorcy nie muszą udawać się do zakładu pracy, czekać na przygotowaniu zaświadczenia. Jednocześnie otrzymują ofertę standardowego kredytu gotówkowego, na identyczną sumę i takie same koszta, co przy standardowym procesie wnioskowania. Kredyty na wyciąg bankowy są zwykle pobierana przez osoby, które potrzebują zdobyć dofinansowanie możliwie szybko, lub napotykają problemy w uzyskaniu zaświadczenia od pracodawcy.
Często zadawane pytania
Czy można dostać kredyt hipoteczny na wyciąg z konta?
Wyciąg z konta jest często wymagany przy kredytach hipotecznych. Nie jest to jednak jedyny potrzebny dokument, a jeden z wielu potrzebnych do oceny kredytowej wnioskodawcy.
Czy można dostać kredyt konsolidacyjny na wyciąg z konta?
Wyciąg z konta jest akceptowany przy wielu kredytach konsolidacyjnych, choć nie będzie jedynym dokumentem, który należy dostarczyć, aby skorzystać z tej formy dofinansowania.
Jaka jest maksymalna kwota kredytu na wyciąg z konta bankowego?
Najwyższą dostępną kwotą w tym momencie jest 100 000 zł oferowane przez Santander Consumer Bank.
Jak szybko wypłacany jest kredyt na wyciąg z konta?
Wnioskując o kredyt w banku, w którym posiadasz, pieniądze dostaniesz natychmiast po podpisaniu umowy. W innym przypadku transfer będzie zależał od godzin księgowania przelewów w twoim banku. Zwykle następuje to w ciągu 24 godzin od podpisania umowy.
Jakim dokumentem zastąpić wyciąg z konta, aby otrzymać kredyt gotówkowy?
Poza wyciągiem z konta, kredyt można otrzymać na podstawie zaświadczenia, kopii dokumentu PIT za ostatni rok, lub oświadczenie o zarobkach.
Komentarze
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Komentarze