Karta dla dziecka - czy warto i jak założyć?
akredo.plKontaKonto dla dzieckaKarta dla dziecka - czy warto i jak założyć?

Karta dla dziecka - czy warto i jak założyć?

Karta bankowa dla dziecka to nie tylko narzędzie umożliwiające płatności, ale przede wszystkim doskonały sposób na edukację finansową młodego człowieka. Uczy zarządzania pieniędzmi, oszczędzania i budowania niezależności finansowej. Dzięki niej dziecko uczy się praktycznych aspektów gospodarowania środkami, a rodzic ma możliwość monitorowania i kierowania poczynaniami swojego dziecka w świecie finansów. W świetle prawa, osoby małoletnie powyżej 13 roku życia mogą posiadać kartę bankową. Dla młodszych dzieci dostępne są karty powiązane z kontem rodzica lub karty przedpłacone. Warto zwrócić uwagę, że karty dla młodzieży są często tańsze w utrzymaniu niż te dla dorosłych. Funkcjonalności karty dla dziecka obejmują płatności w sklepach, wypłaty z bankomatów, wpłaty środków czy korzystanie z funkcji chargeback. Rodzic ma jednak możliwość ograniczenia dostępu do niektórych z tych funkcji, co zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo. Decydując się na wyrobienie karty dla dziecka, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego produktu finansowego. Możliwości to m.in. konto dla młodych z dedykowaną kartą, karta powiązana z kontem rodzica czy karta przedpłacona.

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 25.11.2022 r

Karta bankowa dla dziecka - po co?

Po co dziecku karta bankowa? Powodów jest wiele. Chyba najważniejszym jest edukacja finansowa. Wartości takich jak zarządzanie pieniędzmi, szanowanie ich wartości, oszczędzanie i budowanie niezależności finansowej młody człowiek nie nauczy się na lekcjach przedsiębiorczości w szkole. To rodzice są odpowiedzialni za wprowadzanie go w świat finansów. Najlepiej uczyć przez praktykę. Pozwoli to nie tylko na wyrabianie dobrych nawyków, ale też ułatwi maluchom późniejszy start w dorosłość. Karta bankowa jest do tego świetnym narzędziem. Dziecko ma pewną dozę swobody w operowaniu swoimi środkami, ale rodzic może wciąż kontrolować jego działania, podpowiadać i zachęcać do dobrych praktyk. Od płacenia kartą w sklepie, przez wypłaty z bankomatów aż po ustalanie planów oszczędzania.

Karta do konta dziecka zapewni rodzicom wygodę. Już teraz znaczna część z nas nie nosi przy sobie gotówki. Wypłacanie jej tylko po to, by przekazać ją dziecku w formie kieszonkowego jest zwyczajnie niepraktyczne. Poza tym znacznie łatwiej mieć pieczę nad wydatkami młodego człowieka, gdy sprawdzić można je w każdej chwili za pomocą aplikacji mobilnej.

W jakim wieku dziecko może posiadać kartę?

W świetle prawa osoby małoletnie, które ukończyły 13 lat nabywają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Należą do nich m.in. podpisywanie umów z bankiem o konto czy kartę, ale także… każdy zakup w sklepie. Oczywiście zdecydowana większość dzieci dokonuje małych transakcji, chociażby w szkolnym sklepiku, znacznie wcześniej. Stąd też przepisy dopuszczają zawieranie takich umów przez dzieci poniżej 13 roku życia, o ile opiewają one na drobne płatności.

Stąd też oferta rynku dla młodych ludzi poniżej 13 roku życia jest dość uboga. Opiera się właściwie na dwóch elementach: dodatkowej karcie do konta rodzica lub karcie przedpłaconej (pre-paid). Za chwilę dokładnie omówimy oba te rozwiązania.

Natomiast nastolatkowie, którzy mają już 13 lat mogą korzystać z dedykowanych im produktów finansowych. Tutaj wybór jest znacznie szerszy, konta dla młodych znajdziemy w niemal każdym banku. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wciąż korzystali oni z takich samych rozwiązań, co ich młodsi koledzy.

Karta dla dziecka - koszty

Okazuje się, że karty dla dzieci i młodzieży są w przeważającej większości znacznie tańsze niż te dla dorosłych! Spotkać można jednorazowe opłaty za wydanie karty (jak 15 zł w ING Bank Śląski) lub za wybór formy opaski Mastercard (25 zł w mBank). Jednak samo korzystanie z karty jest zazwyczaj darmowe (tak jest np. w BNP Paribas, PKO BP czy ING) albo staje się darmowe po wykonaniu określonej liczby transakcji (np. w Santander Bank Polska wystarczy jedna transakcja BLIKiem miesięcznie, by nie płacić za kartę). Koszt więc nie jest żadna przeszkodą w wyrobieniu młodemu człowiekowi pierwszej karty płatniczej.

Co przy użyciu karty może zrobić dziecko?

Jakie są funkcjonalności dostępne dla dzieci, które otrzymają kartę do konta (czy swojego czy rodzica)? Czy na pewno nie narobią szkód? Oto zestaw tego, co nastolatek (powyżej 13 roku życia) może zrobić przy pomocy karty płatniczej:

  • płatności w sklepach stacjonarnych (także zbliżeniowo),
  • płatności w sklepach internetowych,
  • wypłata gotówki z bankomatów w Polsce i za granicą,
  • wpłata środków przy pomocy wpłatomatu,
  • wypłata środków w usłudze cashback, czyli podczas płatności kartą za zakupy,
  • korzystanie z funkcji chargeback i zwrot pieniędzy z transakcji, z której nie wywiązał się sprzedawca.

Jak widać wachlarz możliwości jest zdecydowanie wystarczający by stawiać pierwsze kroki w świecie finansów, a jednocześnie na tyle skromny, że młody człowiek nie spowoduje większych szkód. Zwłaszcza, że to opiekun zawsze ma dostęp do wykazu transakcji i może sam blokować lub udostępniać poszczególne funkcje.

Jak założyć dziecku kartę bankową?

Chcąc wyrobić dziecku kartę bankową staniemy przed wyborem, z jakim produktem finansowym chcemy ją powiązać? We wszystkich przypadkach procedury są bardzo proste, jednak są znaczne różnice w funkcjonalnościach, do których młody człowiek będzie miał dostęp. Czy założymy dziecku osobne konto dla dziecka? Czy jednak zdecydujemy się na powiązanie jego karty z naszym kontem osobistym? Może najlepszym wyborem będzie karta pre-paid? Omówmy dokładnie każdą z tych dróg.

Konto dla dziecka (i karta do niego)

W ofercie większości banków znajdziemy konta dla młodych - czyli osób powyżej 13 roku życia. Niemal wszystkie z tych ofert zawierają w sobie również kartę debetową na imię i nazwisko młodego człowieka. Nie musimy wtedy składać żadnych dodatkowych podań czy dyspozycji o wydanie karty, wszystko zawarte jest w umowie o rachunek. Takie konto można założyć z poziomu aplikacji mobilnej/bankowości internetowej banku rodzica. Wystarczą dowód albo paszport młodego człowieka. Jeżeli nie ma on tego typu dokumentów będziemy potrzebować aktu urodzenia dziecka. Zakres, w którym nastolatek będzie mógł korzystać ze swojego konta różni się nieco w zależności od banku. Zazwyczaj będzie mógł dokonywać płatności, zlecać przelewy czy korzystać z aplikacji mobilnej. Jednak to rodzic może ustalać limity takich operacji czy czasowo lub na stałe wyłączać z użytku pewne funkcje. Do wiodących kont dziecięcych na rynku należą Konto Dziecka w PKO, Konto Mobi dla młodych w ING Banku Śląskim czy eKonto Junior w mBanku. Zdecydowana większość banków proponuje to rozwiązanie dla dzieci powyżej 13 roku życia. Nie oznacza to jednak, że młodszy człowiek nie może w ogóle posługiwać się kartą płatniczą. Kolejne rozwiązanie będzie idealne właśnie w takim przypadku.

Karta dla dziecka powiązana z kontem rodzica

Jeżeli nie chcemy zakładać oddzielnego konta dla dziecka (lub jeżeli ma ono mniej niż 13 lat), a wciąż chcielibyśmy dać młodemu człowiekowi możliwość korzystania z karty płatniczej rozwiązaniem może okazać się podpięcie dodatkowej karty do naszego konta. W teorii mamy możliwość zakładania nieograniczonej ilości dodatkowych kart do naszego konta osobistego. Karta płatnicza dla dziecka będzie jednak w tym zbiorze elementem dość wyjątkowym. Po pierwsze rodzic zachowuje tu pełną kontrolę nad kontem i wydatkami. Może ustalać limity na transakcje wykonywane przez pociechę, a w niektórych bankach będzie zmuszony nawet każdorazowo zatwierdzać wykonywane operacje. Dzieci poniżej 13 roku życia automatycznie mają nałożone pewne limity, które pozwolą im tylko na zakupy do określonej, niskiej kwoty. Wyrobienie dodatkowej karty możemy przeprowadzić z poziomu aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej i nie będziemy do tego potrzebować żadnych dodatkowych dokumentów. To rodzic wciąż pozostaje właścicielem karty, więc jest ona traktowana jako usługa dodatkowa do jego konta osobistego.

Karta przedpłacona (pre-paid)

Ostatnią opcją są kart przedpłacone, zwane także pre-paid. Do takiej karty tworzone jest jedynie konto techniczne, które zasilać może rodzic. Jednak wypłaty z niego odbywają się tylko za pośrednictwem karty. Młody człowiek nie wyda też więcej niż środki znajdujące się na koncie. Nie ma możliwości otworzenia debetu na tego typu rachunku. Dodatkowo rozwiązanie to może okazać się przydatne jeżeli mamy więcej niż jednego chętnego do używania “plastiku” - karty pre-paid nie są imienne. Ofertę kart przedpłaconych znajdziemy w PKO BP, ING Banku Śląski, ale także w instutuacjach spoza rynku bankowego - np. Revolut ma w swojej ofercie kartę Revolut Junior dla dzieci już od 6 roku życia.

Karta debetowa dla dziecka - czy warto?

Czy warto więc założyć kartę płatniczą dziecku? Naszym zdaniem - zdecydowanie tak! Jest to jedna z najlepszych dróg do nauczenia młodego człowieka odpowiedzialności i samodzielności, z jednoczesnym nadzorem osoby dorosłej. Nic nie da dziecku takiej pewności siebie podczas wykonywania transakcji jak praktyka. Zacząć można od naprawdę małych kwot, by przejść do bardziej złożonych i poważniejszych decyzji i zadań.

Karta dla dziecka - podsumowanie

Pierwsze kroki w świecie finansów nie muszą czekać do ukończenia 18 roku życia, czy uzyskania pierwszej pracy. Karta dla dziecka, to doskonały dodatek do konta dla młodej osoby, czy do konta jednego z rodziców. Takie rozwiązanie daje stałą kontrolę nad poczynaniami swojego dziecka. Karty dla dziecka już coraz mniej ustępują “dorosłym” kartom pod względem funkcjonalności. Dziecko może płacić kartą za zakupy, wypłacać i wpłacać środki, dokonywać płatności online. Pełny wachlarz możliwości pozwala dziecku coraz lepiej rozeznać się w możliwościach, jakie daje posiadanie konta i karty płatniczej. Uczy gospodarności, wartości pieniądza, co pozwala dziecku już na wczesnym etapie uczyć się oszczędzania, czy dokonywania lepszych wyborów w kwestiach zakupów. I oczywiście jako rodzic, ciągle posiadamy dostęp do transakcji naszej pociechy, co pozwala nam z kolei, udzielać mu lepszych rad finansowych.

 

Często zadawane pytania

Jak aktywować kartę dla dziecka?
W zależności od banku aktywację karty można przeprowadzić na dwa sposoby. Albo wykonując pierwszą transakcję z wykorzystaniem numeru PIN, albo aktywując ją w bankowości/aplikacji mobilnej rodzica.
Czy karta płatnicza dla dziecka jest bezpieczna?
Tak. Rodzic ma stałą kontrolę nad wydatkami dziecka i może w każdej chwili zablokować np. podejrzaną transakcję. Warto również podkreślić, że alternatywa (czyli operowanie przez dziecko gotówką) niesie za sobą znacznie większe ryzyko zgubienia czy kradzieży środków.
Co z kartą dla dziecka po przekroczeniu 18 roku życia?
W większości banków karty dla dzieci obowiązują do 18 roku życia (w niektórych tylko do 17). Po przekroczeniu tego wieku umowa jest automatycznie rozwiązywana, a dorosły już człowiek może zdecydować się na konto osobiste i dedykowaną mu kartę debetową.
Jakie są limity transakcji na karcie dla dzieci poniżej 13 lat?
W zależności od banku są to kwoty od 30 (BNP Paribas) do 50 (mBank) zł dziennie. Różne limity mogą również obowiązywać na różne rodzaje transakcji. Np. 30 zł - transakcje zbliżeniowe bez PIN, 50 zł - wypłata z bankomatu, 100 zł - transakcje z numerem PIN. Wszystkie te limity może także ustalać rodzic.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5