Kredyt oddłużeniowy 2023
akredo.plZadłużeniaKredyt oddłużeniowy - pomoc w wyjściu z długów

Kredyt oddłużeniowy - pomoc w wyjściu z długów

Kredyt oddłużeniowy jest pożyczką pozabankową, często jedynym rozwiązaniem dla osób z wysokim zadłużeniem i problemami z wypłacalnością, które chcą skonsolidować i spłacić swoje zobowiązania. Umożliwia on spłatę różnorodnych długów - od kredytów bankowych, po chwilówki, limity na kartach kredytowych, aż po niezapłacone rachunki i faktury. Jest to alternatywa dla kredytu konsolidacyjnego oferowanego przez banki, który zazwyczaj obejmuje tylko produkty bankowe. Pożyczka oddłużeniowa kierowana jest do osób z problemami finansowymi i oferowana na prostych warunkach. Wymaga podstawowych dokumentów takich jak dowód osobisty, potwierdzenie dochodu i umowy zobowiązań do spłaty. Niektórzy pożyczkodawcy mogą wymagać dodatkowych zabezpieczeń lub gwaranta. Koszt takiej pożyczki jest zazwyczaj wyższy niż standardowych kredytów z powodu wysokiego ryzyka. Obejmuje ona oprocentowanie zgodne z obowiązującym prawem oraz dodatkowe prowizje. Szukanie pożyczki oddłużeniowej warto zacząć od banków, choć zazwyczaj są one oferowane przez firmy pożyczkowe, które mają mniej rygorystyczne wymagania niż banki. Wybór kredytu oddłużeniowego wymaga analizy sytuacji finansowej i porównania ofert. Warto sprawdzić firmy takie jak Smartney czy Ratka.pl oraz zapoznać się z rankingami pożyczek dla zadłużonych. Proces ubiegania się o kredyt oddłużeniowy obejmuje analizę własnej sytuacji finansowej, zebranie dokumentów, znalezienie odpowiedniej oferty, wypełnienie wniosku, oczekiwanie na decyzję, wypłatę środków i regularną spłatę rat.

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 25.11.2022 r

Czym jest kredyt oddłużeniowy?

Kredyt oddłużeniowy to zazwyczaj pożyczka pozabankowa, skierowana do klientów w trudnej sytuacji finansowej, którzy chcą wyjść z długów. W ramach pożyczki oddłużeniowej można spłacić wszystkie zobowiązania - bez względu na ich pochodzenie. Pozwoli to zmniejszyć wysokość miesięcznych opłat z tytułu rat, zmieniając kilka rat na jedną, łatwiejszą do spłaty.

Banki najczęściej odrzucają wnioski klientów posiadających wysokie zadłużenie i problemy z wypłacalnością. Kredyt oddłużeniowy w banku jest możliwy, jednak tylko w nielicznych sytuacjach.

Jakie zobowiązania mogą być spłacone pożyczką oddłużeniową?

Pożyczka oddłużeniowa umożliwia spłatę wszystkich zobowiązań, pochodzących z:

  • kredytów bankowych,
  • chwilówek,
  • pożyczek na raty,
  • limitów na kartach kredytowych,
  • długów wobec osób prywatnych,
  • niezapłaconych rachunków i faktur,
  • oraz innych źródeł finansowania.

Pożyczka oddłużeniowa to alternatywa dla kredytu konsolidacyjnego w banku. Kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie rat tylko produktów bankowych.

Kto może skorzystać z oferty pożyczki oddłużeniowej?

Oferta oddłużania jest skierowana do klientów z problemami finansowymi. Pożyczka oddłużeniowa jest udzielana na bardzo prostych warunkach. Pożyczkodawcy rozumieją potrzeby swoich klientów i stawiają minimalne wymagania.

Do otrzymania pożyczki oddłużeniowej wystarczy:

  • dowód osobisty,
  • dokument potwierdzający otrzymywanie dochodu,
  • umowy zobowiązań, które chcemy spłacić.

Pożyczkodawcy mogą stawiać bardziej szczegółowe wymagania np. posiadania konta bankowego z dostępem do bankowości elektronicznej. Uzyskanie kredytu oddłużeniowego może wymagać osobistego spotkania z doradcą pożyczkowym, w celu ustalenia dokładnych warunków finansowania i spłaty nowego zobowiązania.

Może się zdarzyć, że pożyczkodawca zażąda dodatkowego zabezpieczenia spłaty np. przez ustanowienie zabezpieczenia na majątku dłużnika (auto, nieruchomość) lub w ramach pożyczki z gwarantem/poręczycielem.

Ile kosztuje kredyt oddłużeniowy?

Należy zaznaczyć, że pożyczka oddłużeniowa spowoduje, że całkowity koszt kredytu będzie wyższy. Można to uznać za cenę zmniejszenia miesięcznych rat i pomoc w oddłużaniu.

Kredyt oddłużeniowy jest udzielany na warunkach standardowej oferty. Maksymalne oprocentowanie pożyczki nie może przekraczać stawek ustalonych przez prawo obowiązujące w Polsce.

Przy pożyczce oddłużeniowej można spodziewać się wyższej prowizji, z tytułu wysokiego ryzyka kredytowego. Wysoki koszt takie pożyczki nie jest zasadą. Ostateczne warunki umowy to wynik negocjacji z pożyczkodawcą.

Pożyczka oddłużeniowa - gdzie jej szukać

Szukanie pożyczki oddłużeniowej warto rozpocząć w bankach, zaczynając od tego, w którym posiadamy konto. Można spróbować jeszcze w innych. Niektóre banki mogą udzielić takiej pożyczki, jednak głównym warunkiem uzyskania jest dobra historia kredytowa, a więc terminowa spłata poprzednich zobowiązań.

Wybór kredytu oddłużeniowego w większości przypadków polega na tym, że trzeba znaleźć instytucję, która zgodzi się go udzielić - najczęściej pozabankowe firmy pożyczkowe. Firmy pożyczkowe akceptują klientów z problemem zadłużenia - stawiają znacznie prostsze wymagania zdolności kredytowej niż banki.

Banki w Polsce specjalizują się w kredytach konsolidacyjnych, które służą do łączenia kilku zobowiązań bankowych w jedno. Jeśli posiadasz długi wobec instytucji pozabankowych, łatwiej uzyskasz pożyczkę oddłużeniową w innej firmie pożyczkowej.

Jak wybrać kredyt oddłużeniowy?

Najlepszą formą kredytu oddłużeniowego jest pożyczka na raty. Długi okres spłaty do nawet kilku lat oraz wysoka kwota pożyczki to podstawowe czynniki na jakie należy zwrócić uwagę.

W pierwszej kolejności polecamy sprawdzić ofertę firmy Smartney oraz Ratka.pl. Smartney zajmuje się konsolidacją i oddłużaniem - być może znajdzie ofertę dla Ciebie! Ratka to pośrednik pożyczkowy, w którym znajdziesz oferty dopasowane do potrzeb każdego klienta!

Sprawdź również rankingi pożyczek dla zadłużonych. Tam znajdziesz więcej ofert dla osób w trudnej sytuacji finansowej, które mogą pomóc w oddłużeniu.

Kredyt oddłużeniowy - krok po kroku

  1. Pierwszym krokiem do oddłużenia jest analiza swojej sytuacji finansowej. Sprawdź ile dokładnie kosztują Cię wszystkie zobowiązania oraz jakie są Twoje dochody.
  2. Zbierz wszystkie dokumenty, związane z aktualnym zadłużeniem oraz umowy pożyczek i kredytów.
  3. Dzięki temu dowiesz się na jaką kwotę musisz szukać kredytu i jaką ratę będziesz w stanie bezpiecznie spłacić. Twoje przygotowanie z pewnością doceni przyszły kredytodawca!
  4. Znajdź instytucję finansową, która zgodzi się przeprowadzić oddłużenie.
  5. Gdy już znajdziesz kredytodawcę, wypełnij wniosek i poczekaj na jego analizę.
  6. Poczekaj na wypłatę środków i wykorzystaj je zgodnie z przeznaczeniem - spłać swoje aktualne długi!
  7. Regularnie opłacaj raty kredytu oddłużeniowego - ustaw automatyczny przelew na konto kredytodawcy, zgodnie z terminem ustalonym umowie.

Zalety i wady kredytów oddłużeniowych

Kredyt oddłużeniowy to forma zobowiązania, w której trudno szukać wad i zalet. Jest to produkt, którego celem jest pomoc w wyjściu z bardzo trudnej sytuacji i ostateczne pozbycie się długów.

Wady kredytu oddłużeniowego:

  • wysoki koszt zobowiązania,
  • dostępny u nielicznych pożyczkodawców,
  • zobowiązanie na długi okres czasu.

Zalety kredytu oddłużeniowego:

  • możliwość spłaty starych długów,
  • łatwa do spłaty miesięczna rata,
  • możliwość podjęcia nawet z bardzo słabą historią kredytową,
  • szansa na ostateczne wyjście z wysokich długów.

Pożyczka oddłużeniowa - podsumowanie

Pożyczka oddłużeniowa to rodzaj kredytu celowego - cel jest prosty: wyjście z długów. Jest to jedno z ostatecznych rozwiązań proponowanych klientom z wysokim zadłużeniem. Można się spotkać z negatywnymi opiniami na temat produktów tego typu, jednak wiele zależy od indywidualnych czynników.

Dłużnik, który chce wrócić do normalnej kondycji finansowej powinien podjąć stanowcze kroki w tym kierunku. To prawda, kredyt oddłużeniowy jest drogi. Jeśli jednak jest to ostateczne rozwiązanie i tak warto z niego skorzystać.

 

Często zadawane pytania

Czym różni się kredyt oddłużeniowy od konsolidacji?
Kredyt oddłużeniowy to pożyczka udzielana na spłatę przeterminowanych długów, różnego pochodzenia. Kredyt konsolidacyjny to ofertą połączenia kilku trudnych do spłaty rat bankowych w jedną.
Czy warto korzystać z pożyczek oddłużeniowych?
Kredyt oddłużeniowy to szansa na wyjście z długów, jednak tylko dla zdeterminowanych osób. Jeśli chcesz zaciągnąć taki kredyt, musisz być świadom, że kolejne komplikacje w spłacie tego zobowiązania sprowadzą Cię w większą spiralę zadłużenia.
Czy kredyt oddłużeniowy trzeba zabezpieczyć?
Nie jest to konieczne, jednak w niektórych sytuacjach pożyczkodawcy mogą wymagać dodatkowego zabezpieczenia spłaty pożyczki oddłużeniowej. W każdym przypadku jest to kwestia indywidualna.
Co może być zabezpieczeniem kredytu oddłużeniowego?
Zabezpieczeniem kredytu oddłużeniowego może być: nieruchomość lub przedmioty o wysokiej wartości np. auto lub poręczyciel/żyrant.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5