Dziedziczenie długów w 2023 roku
akredo.plZadłużeniaDługi spadkowe - wszystko co trzeba wiedzieć

Długi spadkowe - wszystko co trzeba wiedzieć

Dług spadkowy to zobowiązanie zmarłego, które nie zostało uregulowane przed jego śmiercią. Po śmierci osoby zobowiązanej, dług ten nie znika, ale staje się częścią masy spadkowej. Dziedzicząc majątek po zmarłym, dziedziczymy również jego długi, które muszą zostać uregulowane przez spadkobierców. Masa spadkowa to zbiór wszystkich aktywów i pasywów zmarłego. W jej skład wchodzą nie tylko przedmioty materialne, ale także prawa rzeczowe, takie jak prawo do nieruchomości, udziały we własności, hipoteki, służebności gruntowe, roszczenia majątkowe, prawa autorskie i patentowe, a także długi i zobowiązania. Nie wszystkie długi można odziedziczyć. Długi spadkowe to te, które zostały pozostawione przez zmarłego. Nie zalicza się do nich zobowiązań ściśle związanych z osobą zmarłego, takich jak obowiązek alimentacyjny, ani tych, które nie mają charakteru majątkowego. Dziedziczenie może odbywać się na mocy ustawy lub testamentu. Dziedziczenie ustawowe to kolejność dziedziczenia określona w Kodeksie Cywilnym. Jeśli zmarły pozostawił testament, ma on pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym. Przyjęcie spadku może odbywać się na dwa sposoby: prosto lub z dobrodziejstwem inwentarza. Proste nabycie spadku oznacza przyjęcie całego majątku wraz z długami, nawet jeśli przewyższają one wartość spadku. Nabycie spadku z dobrodziejstwem inwentarza chroni spadkobiercę przed pokryciem długów przewyższających wartość odziedziczonego majątku. Jeśli spadkobierca nie chce przyjąć spadku, może go odrzucić. Musi to jednak uczynić w ciągu pół roku od śmierci spadkodawcy. Aby dowiedzieć się, czy spadek jest zadłużony, można zorganizować postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku w sądzie. Sąd przeprowadzi postępowanie, które ujawni wszystkich spadkobierców, masę spadkową i kolejność dziedziczenia. Jeśli spadkobierca odziedziczył długi, może starać się o ich umorzenie. Może też sprawdzić, czy niektóre z długów nie są przedawnione. W przypadku długów bankowych warto sprawdzić umowę kredytową lub pożyczkową, aby dowiedzieć się, czy kredyt był ubezpieczony na wypadek śmierci lub czy umowa zawiera klauzulę związaną ze śmiercią kredytobiorcy.

Aneta Sarnawska
Aneta Sarnawska, 25.11.2022 r

Czym są długi spadkowe?

Dług spadkowy są zobowiązaniami zmarłego, których nie zdążył uregulować przed śmiercią  i przeszły one spadkobierców. Zobowiązanie zmarłego nie przepada, ale wliczone jest w skład masy spadkowej. W związku z tym, dziedzicząc majątek zmarłego, dziedziczymy również wszystkie jego niezapłacone zobowiązania, których uregulowanie należy do spadkobierców. Tego typu zobowiązanie jest długiem spadkowym.

Co wchodzi w skład masy spadkowej?

W skład masy spadkowej wchodzi majątek zmarłego, czyli wszystkie aktywa i pasywa spadkodawcy, takie jak:

  • przedmioty materialne,
  • prawa rzeczowe - prawo do nieruchomości, ruchomości i udział we własności,
  • użytkowanie wieczyste,
  • własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu,
  • hipoteka i zastaw z wierzytelnością,
  • służebności gruntowe,
  • roszczenia o: wykup, o naprawienie szkody majątkowej, roszczenia windykacyjne,
  • prawa i obowiązki związane ze stosunkiem sąsiedzkim
  • autorskie prawa majątkowe oraz prawa patentowe,
  • długi i zobowiązania,
  • wierzytelności wynikające ze stosunków umownych, bezpodstawnego wzbogacenia się oraz czynów niedozwolonych.

Co zaliczamy do długów spadkowych?

Do długów spadkowych zaliczamy wszystkie wierzytelności pozostawione przez zmarłego. W poczet długów spadkowych nie zalicza się praw i obowiązków zmarłego ściśle związane z jego osobą (np. obowiązek alimentacyjny) i tych, które nie mają charakteru majątkowego.

Dziedziczenie ustawowe

Dziedziczenie ustawowe to odgórnie narzucona kolejność dziedziczenia, regulowana zapisami w Kodeksie Cywilnym. Inna sytuacją jest dziedziczenie na mocy testamentu, które ma pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym, pod warunkiem, że zmarły pozostawił po sobie testament. Kodeks cywilny szczegółowo opisuje kolejność w jakiej prawo do spadku przypada poszczególnym zstępnym i wstępnym i jaki procent udziału w spadku posiadają.

Proste nabycie spadku

Proste nabycie spadku to przyjęcie spadku wprost, wraz z całą masą spadkową. Oznacza to, w przypadku długów występujących w spadku, że spadkobierca ma obowiązek pokryć całość wierzytelności, nawet jeśli zadłużnie przewyższa wysokość spadku. W takiej sytuacji, spadkobierca, który przyjął spadek wprost, zobowiązany jest do zaspokojenia wierzyciela nawet z własnego majątku. Przykładowo, wartość spadku to 20 000 złotych, natomiast dług odziedziczony w spadku wynosi 25 000. Oznacza to, że spadkobierca musi pokryć całość zobowiązania i nawet jeśli poświęci na to cały majątek spadkowy, to musi dołożyć jeszcze 5 000 z własnej kieszeni.

Nabycie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Nabycie spadku z dobrodziejstwem inwentarza to bardzo specyficzna praktyka, która na swój sposób zabezpiecza zstępnych zmarłego, przed pokryciem długów przewyższających wartość odziedziczonego majątku. Nie mając świadomości o istnieniu długów zmarłego, lub mając wiedzę na ich temat, oraz znając ich wysokość, dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza jest wyjątkowo bezpieczną drogą. Osoba, której przypada spadek, ale zdecyduje się na dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza, za wszelkie długi spadkowe odpowiada jedynie do wysokości odziedziczonego majątku. Odwołując się do przykładu z akapitu powyżej - spadek wynosi 20 000 złotych, a dług ukryty w spadku wynosi 25 000. Przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza, spadkobierca ma obowiązek uregulować dług zmarłego, jedynie do wartości 20 000 złotych. Oznacza to, że spadkobierca nie musi dopłacać do odziedziczonego długu.

Odrzucenie spadku

Odrzucenie spadku jest rozwiązaniem, w którym spadkobierca rezygnuje całkowicie ze spadku i wszystkich jego elementów. Aby to zrobić, w ciągu pół roku od śmierci spadkodawcy, spadkobierca musi złożyć odpowiedni wniosek, o odrzucenie spadku. Rezygnuje w ten sposób ze wszystkich korzyści majątkowych płynących z uzyskania spadku, ale także chroni się przed potencjalnymi długami, które, wraz ze spadkiem, odziedziczą kolejno zstępni zmarłego.

Jak sprawdzić czy spadek jest zadłużony?

Sprawdzenie, czy spadek jest zadłużony, wymaga podjęcia kilku kroków, które pomogą uzyskać pełny obraz finansowy pozostawiony przez zmarłą osobę. Proces ten można połączyć z postępowaniem o stwierdzenie nabycia spadku w sądzie. Jeszcze niedawno nie było możliwości, aby w jakikolwiek sposób dowiedzieć się o ewentualnych długach zmarłego. Jeśli spadkobiercy nie mieli świadomości istnienia długów spadkowych, nie mieli możliwości aby się o nich dowiedzieć. Aktualnie jednak można to zrobić. W tym celu należy zorganizować postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku w sądzie. Sąd wtedy zleca przeprowadzenie postępowania, w wyniku którego ujawnia wszystkich spadkobierców, oraz masę spadkową i wyznacza kolejność dziedziczenia podług ustawy.

Umorzenie odziedziczonych długów

Umorzenie odziedziczonych długów odnosi się do sytuacji, w której zobowiązania finansowe zmarłej osoby są anulowane i nie muszą być spłacane przez spadkobierców. Po przyjęciu spadku, jeśli były w nim długi, staję się one naszym problemem. Istnieje jednak możliwość, w przypadku długów spadkowy tak jak innych długów, wnioskować o ich umorzenie zadłużenia. Oczywiście nie ma pewności, że banki czy inni wierzyciele zgodzą się, aby dług umorzyć. Warto jednak spróbować.

W przypadku długów bankowych dobrze byłoby znaleźć umowę kredytową, czy umowę pożyczki. W dokumencie tym zapisane jest, czy kredyt był np. ubezpieczony na wypadek śmierci. Może się okazać, że to nie na nas ciąży obowiązek uregulowania zaległości i to ubezpieczyciel powinien pokryć koszty pozostałego zobowiązania. Istnieje też możliwość, że umowa sama w sobie posiada klauzulę związaną ze śmiercią kredytobiorcy. Być może bank wspaniałomyślnie wpisał umorzenie kredytu w przypadku śmierci kredytobiorcy do umowy, a spadkobiercy nie mają tego świadomości.

Przedawnienie odziedziczonych długów

Przedawnienie odziedziczonych długów to proces, w którym po upływie określonego czasu dług przestaje być prawnie egzekwowalny. W momencie odziedziczenia spadku wraz z długami, warto się zorientować, czy przypadkiem niektóre z nich nie są już przedawnione. Istnieje możliwość, że zadłużenia spadkowe są już przedawnione, lub są w trakcie okresu przedawnienia. Większość zobowiązań to okres 3 lat zanim się przedawnią. Niektóre to nawet 6 lat. Niestety trzeba mieć świadomość, że banki i inne instytucje lubią upomnieć się o długi, przy podziale spadku. Nawet jeśli taki dług zbliżał się do terminu przedawnienia, jeśli bank lub inna instytucja przypomni sobie o zaległości i choćby wyśle zawiadomienie o konieczności spłaty, cały proces przedawnienia długu zostaje rozpoczęty od nowa. W przypadku wydania wyroku nakazującego uregulowanie zadłużenia, okres przedawnienia to już nie będą 3 lata, ale lat 6, czyli tak jak w przypadku każdego długu zasądzonego wyrokiem.

Długi spadkowe - podsumowanie

Kiedy dochodzi do podziału spadku, czy to na mocy testamentu, czy ustawy, każdy jest ciekaw co pozostawił zmarły. Masa spadkowa to cała masa różnych elementów, w skład której wchodzić mogą niestety także długi. Długi spadkowe to zmora każdego dziedziczącego. Rzadko kiedy spadkobiercy posiadają wiedzę o długach zmarłego, nie mają pojęcia, że one również mogą być dziedziczone. Na szczęście są możliwości, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji z opłacaniem nie swoich długów. Niestety wiążę się to zwykle z rezygnacją ze spadku, lub przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Można również liczyć na przedawnienie długów, lub starać się o ich umorzenie. Opcji jest kilka. Najważniejsze, to się w nich rozeznać.

Często zadawane pytania

Co wchodzi w skład długów spadkowych?
W skład długów spadkowych wchodzą wszystkie wierzytelności zmarłego. Nie zaliczamy do długów spadkowych zobowiązań, które nie mają charakteru majątkowego.
Czy długi alimentacyjne też się dziedziczy?
Dług alimentacyjny jest jak najbardziej długiem dziedzicznym. Nie dziedziczy się natomiast samego obowiązku alimentacyjnego.
Konsekwencje są braku reakcji na powołanie do spadku?
Na przyjęcie lub odrzucenie spadku, spadkobierca ma 6 miesięcy. Jeśli w tym czasie nie zadeklaruje, czy spadek odrzuca, przyjmuje wprost czy przyjmuje z dobrodziejstwem inwentarza, to po upływie 6 miesięcy, tak czy siak dziedziczy, ale z dobrodziejstwem inwentarza.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5