Konto osobiste - porównywarka najlepszych ofert

Zmień widok

Konto osobiste to rodzaj bankowego rachunku imiennego dedykowany klientom indywidualnym. Każda osoba pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych może za darmo otworzyć rachunek osobisty w dowolnym banku w Polsce. Jakie możliwości daje rachunek indywidualny? Jakie konto osobiste wybrać i który bank proponuje najlepsze warunki? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziesz w naszym artykule.

Co to jest konto osobiste?

Konto osobiste to podstawowy produkt bankowy umożliwiający gromadzenie i zarządzanie pieniędzmi dla klientów fizycznych. Jest to imienny rachunek bankowy, przypisany do określonej osoby lub osób. Wraz z postępem technologicznym rachunki osobiste znacznie zmieniły swoją rolę. Zakres funkcji dostępnych do konta osobistego znacznie się rozbudował. Konto stało się narzędziem praktycznie niezbędnym do funkcjonowania w społeczeństwie.

Dzisiaj konto nie służy tylko do gromadzenia pieniędzy, ale również do szeroko pojętego zarządzania finansami. W tym celu wystarczy aplikacja bankowości mobilnej, gdzie załatwimy praktycznie wszystkie sprawy.

Każdy klient może dopasować usługi konta do swoich potrzeb, korzystając z dodatkowych produktów np. kantoru walutowego, celów oszczędnościowych, modułów inwestycyjnych czy kredytu odnawialnego do rachunku.

Podstawowe konta osobiste w ofercie banków

Oficjalna nazwa konta osobistego to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, w skrócie ROR. Przyjęło się jednak nazywać je kontami lub rachunkami osobistymi. Co to jest ROR? Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy często jest postrzegany jako oddzielny produkt. Wyjaśniamy - ROR to konto osobiste.

W dokumentacji np. umowie otwarcia konta indywidualnego, występuje w pełnej nazwie w połączeniu z nazwą produktu. Przykładowo: w umowie rachunku z ING Bankiem Śląskim S.A., Przedmiot i czas trwania Umowy rachunku, pkt. 1 brzmi:

Bank zobowiązuje się do prowadzenia na rzecz Posiadacza rachunku indywidualnego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego Konto z Lwem Mobi, będącego rachunkiem płatniczym [...]

Każdy bank posiada jeden lub kilka różnych ROR w swojej ofercie, któremu najczęściej nadaje charakterystyczną i chwytliwą nazwę. Konta te występują w różnych wariantach: dla dzieci, dla młodych, VIP, wielowalutowe itp. Przykłady nazw podstawowych kont osobistych przedstawiamy w tabeli poniżej.

Bank Podstawowe konto osobiste
BNP Paribas Konto Otwarte na Ciebie
Credit Agricole Konto dla Ciebie
BOŚ Bank EKOkonto
Santander Bank Polska Konto Jakie Chcę
Nest Bank Nest Konto
Pekao Konto Przekorzystne
Alior Bank Konto Jakże Osobiste
mBank eKonto
ING Bank Śląski Konto Direct
Citi Handlowy CitiKonto
Millennium Bank Konto 360°
PKO BP PKO Konto za Zero
Getin Bank Konto Proste Zasady
Aion Bank Konto Aion

ROR a PRP

Podstawowy Rachunek Płatniczy - PRP - to prawnie uwarunkowany i bezwarunkowo darmowy rachunek bankowy. Każdy bank jest zobowiązany do posiadania oferty takiego konta, które może założyć każda osoba pełnoletnia. PRP ma swoje wady i zalety. Minusami są m.in.: brak dostępu do bankowości elektronicznej, brak płatności mobilnych czy możliwość zlecenia przelewów tylko w placówce. Główna zaleta to darmowy dostęp do podstawowych funkcji konta i karty płatniczej.