Wszystko co trzeba wiedzieć na temat raportu BIK
akredo.plKredytyZdolność kredytowaWszystko co trzeba wiedzieć na temat raportu BIK

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat raportu BIK

Raport BIK to wykaz informacji na temat historii kredytowej ubiegającego się o kredyt klienta. Bank czerpie całą masę informacji o aktualnie posiadanych zobowiązaniach, czy są one terminowo opłacane lub czy w ogóle są spłacane. Wiele instytucji finansowych sięga po raport BIK, aby pomóc sobie w podjęciu decyzji o przyznaniu kredytu. Poniżej informacje co zawiera raport BIK oraz jak sprawić, żeby wyglądał jak najlepiej w oczach pracownika banku.

Dominika Górska
Dominika Górska, 25.11.2022 r

Czym jest Raport BIK?

Raport BIK to podsumowanie historii kredytowej oraz innych zobowiązań finansowych, pod kątem ilości, wysokości i terminowości w spłacaniu. Zawarte są w nim informacje, które szczególnie istotne są dla instytucji finansowych, które udzielają różnej maści zobowiązań jak kredyty, limity w koncie, karty kredytowe. Służy on bankom i pozabankowym instytucjom finansowym do określenia historii kredytowej klienta, która ma wpływ przy podejmowaniu decyzji kredytowej. Raport BIK można uzyskać odpłatnie poprzez stronę BIK, lub nieodpłatnie w pewien szczególny sposób, co szerzej opisane będzie nieco dalej. Raport można przeglądać na ekranie komputera, tabletu, telefonu a nawet otrzymany dokument PDF można wydrukować.

Co zawiera Raport BIK?

W raporcie BIK generowanych jest parę istotnych informacji, dotyczących historii kredytowej osoby, której raport dotyczy. Przyjrzyjmy się bliżej informacjom podawanym w raporcie BIK i powiedzmy słów parę o każdej z nich.

 • Wskaźnik BIK - wskaźnik pokazuje czy klient aktualnie nie posiada zaległości w spłacanych kredytach. Bardzo szybko można sprawdzić, czy klient jest rzetelny, ponieważ wskaźnik może zostać udostępniony różnym instytucjom, jak np. banki.
 • Ocena punktowa - czyli tzw. scoring BIK, pozwala przyjrzeć się temu, jak klienta przez pryzmat wiarygodności postrzega bank. Scoring pojawia się w formie oceny punktowej, gdzie maksymalna nota to 100, zaś minimalna to 1. Im wyższa wartość, tym większe zaufanie może mieć do klienta bank.
 • Co wpłynęło na Twój scoring - w przejrzysty sposób opisane są wszystkie czynniki, które wpłynęły na taki właśnie bilans punktowy. Ze szczegółami wymienione i opisane wszystkie poślizgi w spłatach i zadłużenia, ale i wymienione spłacane terminowo produkty, które podnoszą punktację klienta.
 • Podsumowanie spłacanych kredytów - ta strona raportu szczegółowo pokazuje każdy posiadany aktualnie i spłacany produkt. Wszystkie kredyty, spłaty kart kredytowych, czy zakupy ratalne są widoczne. Od razu widać, dzięki odpowiednim grafikom, czy dany kredyt spłacany jest terminowo, czy może w tym konkretnym produkcie pojawił się jakiś problem.
 • Postęp w spłacie kredytu - na tych stronach można sprawdzić, ile pozostało do spłaty i ile już spłacone jest danego kredytu, czy innego produktu. W procentach wyrażone są wartości już spłaconego zobowiązania.
 • Szczegółowa historia spłaty - tutaj dokładnie zaprezentowana jest historia spłaty danego zobowiązania. Po wybraniu konkretnego produktu, można się przyjrzeć dokładnie, czy raty były spłacane terminowo, czy nastąpił poślizg, lub czy w ogóle rata nie została uregulowana. Szczegółowe informacje przedstawione są do każdego zobowiązania osobno.

Wskaźnik BIK w raporcie BIK

Wskaźnik BIK to bardzo proste narzędzie, które weryfikuje wszystkie dane klienta pod kątem posiadanych zobowiązań, ich spłat oraz zaległości i na tej podstawie wystawia ocenę. Pozytywną, neutralną, lub negatywną. W zależności od oceny, wskaźnik jest odpowiednio:

 • zielony - klient jest weryfikowany pozytywnie, nie ma opóźnień ani zaległości,
 • pomarańczowy - pojawiają się albo pojawiały regularnie opóźnienia w spłatach, jednak nie dłuższe niż 30 dni,
 • czerwony - opóźnienia w spłatach były dłuższe niż 30 dni.

Raport powstaje w oparciu o dane zebrane przez BIK, które dotyczą wszystkich produktów finansowych, takich jak kredyty, limity, karty kredytowe, oraz dane z BIG Infomonitor, który udostępnia informacje m.in. o tym, czy klient nie zalega z płatnościami za media. Jedno spojrzenie w raport i jego posiadacz może od razu zobaczyć, czy jest w ocenie banku klientem wiarygodnym. Wskaźnik BIK jest podawany zgodnie ze stanem faktycznym przypadającym na moment wnioskowania. Dostępny do pobrania jest przez kolejne 2 dni robocze.

Jeśli ocena będzie pozytywna, to najpewniej bank też w ten sposób będzie postrzegał klienta i chętniej takiej osobie przyzna środki. W przypadku oceny neutralnej lub negatywnej nie ma nawet sensu wnioskować o kredyt w banku, gdyż najprawdopodobniej decyzja będzie negatywna. W takiej sytuacji pozostaje poszukiwać możliwości uzyskania środków pośród instytucji pozabankowych, gdyż niektóre nie przywiązują aż takiej wagi do oceny wiarygodności klienta w BIK.

Scoring BIK w Raporcie BIK

Scoring BIK to szczegółowa ocena kredytobiorcy wyrażona w formie punktowej. Wartości to od 1 do 100, gdzie 100 to doskonały kredytobiorca. Kilkukrotne odrzucenie wniosków, poślizg w spłatach rat, czy zaległości dłuższe niż 30 dni w uregulowaniu zobowiązań, wszystko będzie do wglądu w raporcie. Na tej podstawie klient może sprawdzić, co w jego historii kredytowej nie jest w porządku i starać się poprawić swoją ocenę, swój Scoring BIK. Branie paru mniejszych zobowiązań, które będą spłacane regularnie i bez zbędnych opóźnień mogą wpłynąć pozytywnie na Scoring i podnieść go o parę oczek. Jednak należy pamiętać, że kredyt to zobowiązanie na pewien czas i dopiero po tym czasi, w wyniku spłaty kredytu, dodatkowe punkciki zostaną dopisane do ogólnego stanu.

Podsumowanie spłacanych kredytów w Raporcie BIK

Ten element raportu BIK to lista posiadanych i spłaconych zobowiązań. Jednak zobowiązania zapłacone pojawią się w BIK dopiero po wyrażeniu przez klienta zgody na przetwarzanie informacji o spłaconych produktach. W przeciwnym razie widoczne będą jedynie te, które nie były spłacone terminowo, miały jakieś zaległości, itd. Lista jest wyjątkowo przejrzysta. Od razu widać, spłacanie którego kredytu szło sprawniej, a przy którym pojawiły się opóźnienia lub braki w spłacie kredytu. Aktualne zobowiązania pojawiają się wyżej, więc od razu można mieć wgląd jeśli, któryś z naszych kredytów nie jest uregulowane zgodnie z harmonogramem. Nie ma się jednak o co martwić, jeśli widoczny wcześniej wskaźnik BIK był zielony.

Szczegółowe informacje o zobowiązaniach w Raporcie BIK

Są to strony w raporcie, które są swego rodzaju rozwinięciem podsumowania spłacanych zobowiązań. Tutaj można zajrzeć do każdego kredytu, czy innego cyklicznie spłacanego produktu, i zobaczyć jak wygląda aktualny etap i czy po drodze pojawiły się jakieś problemy. Widać dokładnie, które rata miała poślizg, której nie spłacono wcale, oraz które regulowane są terminowo. Szczegółowa analiza każdego produktu jest niezwykle przydatna w momencie, kiedy chce się spłacić jakąś dawną zaległość, ale nie do końca się pamięta, która to miała być.

W jakich sytuacjach pobrać raport BIK?

Niektórzy zapewne zastanawiają się, do czego przydać się może raport BIK, skoro przede wszystkim korzystają z niego banki. Raport BIK może przydać się choćby do tego, aby samodzielnie skontrolować swoją historię kredytową oraz to jak nas, jako klienta, postrzega bank. Od razu można zorientować się w kwestii swoich zobowiązań, zanim kolejny wniosek kredytowy zostanie wysłany. Być może bank odmówił nam udzielenia kredytu i chcemy skontrolować dlaczego tak się stało. Raport BIK również w takiej sytuacji stanie się pomocny. Być może ciągnie się za klientem jakieś niespłacone do końca zadłużenie na karcie, czy rata kredytu, a i ponaglenia gdzieś przepadły i nie wiadomo, dlaczego bank wniosek odrzucił. Sama chęć monitorowania swoich zobowiązań, czy wszystko terminowo jest opłacone, ile w ogóle posiadamy kredytów, czy nie zbliża się jakaś płatność, o której zapomnieliśmy. Warto też czasem wygenerować raport BIK w celu sprawdzenia poprawności danych posiadanych przez tę instytucję.

Jak pobrać darmowy raport BIK - krok po kroku

Prawo do uzyskania raportu BIK za darmo przysługuje każdemu, nie częściej niż raz na pół roku. Ilość informacji zawartych w raporcie będzie się nieznacznie różnić od tych, zawartych w raportach płatnych, jednak są to dane wystarczające, żeby zorientować się we własnych zobowiązaniach. Co zrobić, aby pobrać darmowy raport BIK? Oto lista krok po kroku co zrobić, aby otrzymać swoją darmową wersję raportu:

 1. Pierwszym krokiem jest założenie konta w serwisie internetowym BIK. Proces jest prosty i intuicyjny.
 2. Kolejny etap to logowanie do swojego konta BIK, które również odbywa się poprzez stronę Biura Informacji Kredytowej.
 3. W swoim profilu użytkownika należy wybrać zakładkę wiadomości i wysłać wiadomość do biura obsługi BIK z zapytaniem o darmowy raport BIK, który raz na 6 miesięcy przysługuje każdemu. Warto powołać się na konkretną ustawę, czyli - art. 15 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. BIK nie będzie mógł odmówić wydania bezpłatnej kopii danych z raportu. Na przekazanie raportu wnioskującemu BIK ma 30 dni, choć zwykle robi to szybciej.
 4. Po upływie maksymalnie 30 dni, na skrzynkę mailową powinna przyjść wiadomość od BIK, w której wnioskujący zostanie poinformowany o tym, że jego “Raport BIK jest gotowy do pobrania”. W tym celu trzeba wejść na stronę BIK, zalogować się do swojego konta, a następnie kliknąć ikonę “zębatki” u góry strony.

W menu pod “zębatką” widnieje parę kolejnych przycisków. Należy kliknąć “Pliki do pobrania” i dalej wybrać opcję “Pobierz PDF”. Po kliknięciu, przygotowany raport zostanie pobrany na urządzenie, z którego logujemy się do konta, w formie dokumentu PDF. Jak wspomniane wyżej, raport jest okrojoną wersją raportu płatnego, ale by zorientować się w ogólnej sytuacji jest on wystarczający.

 • 5. W menu pod “zębatką” widnieje parę kolejnych przycisków. Należy kliknąć “Pliki do pobrania” i dalej wybrać opcję “Pobierz PDF”. Po kliknięciu, przygotowany raport zostanie pobrany na urządzenie, z którego logujemy się do konta, w formie dokumentu PDF. Jak wspomniane wyżej, raport jest okrojoną wersją raportu płatnego, ale by zorientować się w ogólnej sytuacji jest on wystarczający.

Ile kosztuje i co zawiera płatny raport BIK?

BIK oferuje pełną wersję raportu dopiero po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Pojedynczy raport BIK to koszt 39 złotych. BK oferuje jednak również swego rodzaju abonament, pakiet raportów. Wiąże się to z jednorazową opłatą w wysokości 99 złotych i w ramach tej opłaty, klient może pobrać aż 6 pełnych raportów. Pełna wersja raportu BIK zawiera wszystkie informacje klienta, którymi dysponuje Biuro informacji Kredytowej i przekazuje instytucjom finansowym. W pełnym raporcie można sprawdzić swój wskaźnik BIK oraz szczegółowo przyjrzeć się ocenie punktowej, oraz przeczytać dokładny opis tego, co ów wskaźnik kształtuje i na niego wpływa. Oprócz tego, klient ma wgląd w podsumowanie spłacanych kredytów. W formie listy zaprezentowane będą wszystkie aktualnie posiadane zobowiązania z uwzględnieniem tego, czy wpłata przebiega zgodnie z harmonogramem. Prócz aktualnych zobowiązań widoczne są też kredyty z ostatnich 5 lat, przy których pojawił się poślizg lub faktyczne zadłużenie. Widnieć też będą tam zobowiązania spłacone bezproblemowo, pod warunkiem wyrażenia zgody na przetwarzanie informacji o nich przez BIK. Co więcej, klient może sprawdzić swój postęp w spłacie konkretnego kredytu oraz sprawdzić, czy wszystkie dotychczasowe raty były uregulowane terminowo.

Procedura pobrania płatnego raportu BIK

Pobranie płatengo raportu, to bardzo prosty proces. Wystarczy założyć konto na platformie BIK oraz złożyć dyspozycję wykupienia raportu na swój temat. Po wybraniu wariantu, pojedynczego raportu za 39 złotych, lub pakietu 6 raportów w cenie 99 złotych, należy uiścić opłatę przelewem lub przy użyciu kodu BLIK. Po zaakceptowaniu płatności, raport zostanie niezwłocznie wygenerowany i gotowy do pobrania.

Raport BIK - Podsumowanie

Raport BIK to z jednej strony zmora każdego ubiegającego się o kredyt klienta banku. Jeśli znajdują się w nim jakiekolwiek niekorzystne informacje kredytowe, to może on odebrać szansę na uzyskanie kredytu, czy innego produktu finansowego w banku. Klient, który ma w raporcie adnotacje na temat zaległości w spłatach, nieuregulowanych należności, czy będzie posiadał po prostu dużo różnej maści zobowiązań, może mieć ocenę kredytową na tyle niską, że raport, a dokładniej, widniejące w nim, niespłacone kredyty będą wpływały na jego niekorzyść. Jeśli jednak ktoś dba i pielęgnuje swoją historię kredytową, nie ma nieterminowych spłat, pozbył się już części zobowiązań zgodnie z harmonogramem spłaty, czyli ogólnie cieszy się wysoką oceną BIK, może liczyć na przychylność banku. Taki raport może okazać się też przydatny dla klienta, który sam z niego skorzysta, żeby dopilnować swoich zobowiązań oraz spróbuje na podstawie danych zawartych w raporcie podnieść swój Scoring.

Często zadawane pytania

Czy można pobrać Raport BIK zmarłej osoby?
Raport BIK osoby zmarłej może być pobrany, jednak niezbędne w tym celu jest orzeczenie sądu.
Jak długo ważny jest BIK?
Informacje w Biurze Informacji Kredytowych przechowywane są do 5 lat. Widoczne zawsze są zobowiązania, w których spłacie pojawiły się problemy. Za zgodą i na wniosek klienta, BIK może przechowywać i udostępniać w raporcie również dane o kredytach, których spłata przebiegła pomyślnie.
Czy przedsiębiorstwa też mogą pobrać Raport BIK?
Tak, Raport BIK można pobrać dla osoby indywidualnej, ale istnieje także możliwość pobrać raport wygenerowany dla konkretnej firmy.
Czy istnieje kwota minimalna zobowiązań pojawiających się w Raporcie BIK?
Nie istnieje coś takiego jak kwota minimalna. Wszystko zależy od instytucji, w której klient otrzymał środki. Banki nawet przy najniższych kwotach przekazują dane do BIK. Istnieją jednak pozabankowe instytucje finansowe, które nie podają wszystkich zobowiązań do BIK lub wcale z BIK nie współpracują.
Czy mogę pobrać Raport BIK żony/męża?
Niestety nie można pobrać raportu BIK bez zgody osoby, której raport dotyczy, lub bez nakazu sądowego skierowanego bezpośrednio do Biura Informacji Kredytowej z informacją o udostępnieniu historii kredytowej danej osoby.
Czy pobranie raportu BIK jest bezpieczne?
Tak, BIK stara się, by przechowywane i udostępniane dane w każdym momencie były zabezpieczone. Dane klientów są chronione przez specjalnie do tego przygotowane systemy bezpieczeństwa cyfrowego.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5