Wszystkie rodzaje kont bankowych - które wybrać?

Szukasz konta w banku idealnego do swoich potrzeb? Nie wiesz, które wybrać? Sprawdź jakie rodzaje kont bankowych online proponują instytucje i do czego mogą posłużyć! Wybierz potrzebny Ci typ rachunku, zapoznaj się ze szczegółami na jego temat oraz ofertą, a następnie otwórz go przez Internet!

Czym są konta bankowe?

Konto bankowe to każdy rachunek, który zakładasz w banku. Ich wybór jest duży, a każdy rodzaj daje inne możliwości. Dokładne informacje na temat poszczególnych typów kont znajdziesz po kliknięciu w odpowiednią ikonkę z zestawienia powyżej. Zgodnie z prawem, każdy klient może mieć dowolną liczbę rachunków, chyba, że bank stawia inne warunki.

Każde konto bankowe pozwala otrzymywać przelewy np. wypłatę lub pieniądze od kontrahentów i płacić za zakupy kartą. Każdy rachunek posiada indywidualny numer, umożliwiający identyfikację klienta, karty i banku. Może je założyć każda osoba pełnoletnia, również wspólnie z członkiem rodziny lub ze znajomym.

Rodzaje kont bankowych

Banki posiadają rozbudowaną ofertę kont, które dają dostęp do różnych funkcji. Są one dopasowane do profilu i potrzeb klienta. Każda pełnoletnia osoba może założyć dowolną liczbę rachunków i skorzystać z każdej dodatkowej funkcji. Co ważne, praktycznie każda z nich może być obsługiwana przez bankowość elektroniczną.

  • Każdy bank posiada różne typy rachunków, które są dedykowane do realizowania konkretnych celów. Jakie rachunki można założyć w banku?
  • Konto osobiste - ROR, PRP oraz dla klientów VIP,
  • konto oszczędnościowe oraz lokaty,
  • konto dla młodych - dla dzieci, młodzieżowe oraz studenckie,
  • konto walutowe,
  • konto dla firm.

Konto osobiste - ROR

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy jest traktowany jako konto podstawowe. Umożliwia płacenie w sklepach stacjonarnych i internetowych, robienie przelewów i kontrolowanie finansów.

Podstawowych rachunek płatniczy - PRP

Uproszczony rachunek bankowy umożliwiający korzystanie z podstawowych funkcji konta osobistego. Konto jest bezwarunkowo darmowe, jednak bardzo mocno ograniczone.

Konta dla klientów VIP

Oferta bankowość ekskluzywnej dla zamożnych klientów. Charakteryzuje się wyższymi opłatami za prowadzenie rachunku i korzystanie z funkcji dodatkowych, w zamian za co klient otrzymuje atrakcyjniejsze warunki prowadzenia rachunku np. wyższe oprocentowanie na rachunkach oszczędnościowych, a także dostęp do szeregu usług dodatkowych - ubezpieczeń, assistance i concierge czy doradztwo w inwestycjach.

Konto techniczne

Rachunek techniczny to specjalistyczny rodzaj konta bankowego, który jest otwierany w konkretnym celu np. do obsługi kredytu hipotecznego. Funkcje takiego konta są mocno ograniczone do bezwzględnie potrzebnych, umożliwiając wykonywanie przelewów wewnętrznych, zewnętrznych i sprawdzenia salda czy historii transakcji.

Konta oszczędnościowe

Rachunek osobisty służący do gromadzenia oszczędności w bezpiecznym miejscu. Konta oszczędnościowe są aktualnie nisko oprocentowane - rzadko kiedy przekraczają 3% w skali roku. Wypłata środków z konta bez naliczania prowizji jest możliwa raz w miesiącu. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą odłożyć jakąś sumę, a mają z tym problem w rachunku bieżącym.

Lokaty bankowe

Oprocentowany rachunek bankowy, otwierany na określony czas i na określoną kwotę, który zapewnia z góry przewidziany zysk. Banki oferują różne rodzaje lokat, które różnią się oprocentowaniem, czasem trawnia umowy oraz minimalną i maksymalną kwotą depozytu. Jest to jedna z najpopularniejszych metod oszczdzędzania. Ważne! Wypłata pieniędzy z lokaty przed terminem wyzanczonym w umowie oznacza zerwanie lokaty i utratę odsetek.

Konta walutowe

To rachunek umożliwiający gromadzenie i dokonywanie transakcji, przelewów w obcej walucie. Banki zazwyczaj proponują konta walutowe w głównych walutach świata - USD, EUR, GBP czy CHF. Można posiadać kilka takich rachunków.

Konta dla młodych

To rachunek osobisty dedykowany najmłodszym klientom: dzieciom, młodzieży, młodym dorosłym i studentom. Takie konto ma nauczyć młodego klienta jak obsługiwać funkcje rachunku oraz jak rozsądnie zarządzać swoimi pieniędzmi. Konto dla młodych dzielą się ze względu na wiek. Wyróżniamy konta dla młodych od 0 do 13, 13 do 18 oraz od 18 do 26 lat.

Konta dla dzieci

Rachunek indywidualny przeznaczony dla dzieci do 13 roku życia, który pełni funkcję skarbonki oraz edukacji w zarządzaniu finansami. Takie konto mogą otworzyć swoim podopiecznym rodzice lub opiekunowie prawni. Dzieci mają ograniczony dostęp do funkcji banku - rachunek pod stałym nadzorem opiekuna.

Konta młodzieżowe

Przeznaczone dla osób w wieku od 13 do 18 lat. Umożliwiają zarządzanie środkami i korzystanie z podstawowych funkcji konta osobistego - płatności bezgotówkowych, oszczędzania na lokatach i kontach oszczędnościowych. Opiekun, który upoważnił do otwarcia rachunku ma możliwość wglądu w historię transakcji i kontrolowanie działań.

Konta studenckie

Preferencyjne konto osobiste dla studentów do 26 roku życia. Użytkownicy takiego konta mają dostęp do wszystkich funkcji przeznaczonych dla standardowych klientów, jednak warunki darmowego prowadzenia konta są znacznie prostsze do spełnienia.

Konta dla firm

To rachunek bankowy wyposażony w dodatkowe funkcje mające ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. Mowa tu o księgowości online, szybkim finansowaniu faktur czy możliwości uzyskania darmowego terminala płatniczego. Jednakże, główną zadaniem tego typu konta jest oddzielenie finansów firmy od prywatnych, co ułatwi m.in. rozliczenie podatkowe.

Konta wspólne

Wszystkie powyżej wymienione konta bankowe można otworzyć wspólnie, za wyjątkiem Podstawowego Rachunku Płatniczego. Konto można założyć z dowolną osobą: znajomymi, rodziną, partnerem życiowym oraz małżonkiem. Współwłaściciele rachunku mają równe prawa do korzystania ze zgromadzonych pieniędzy. W najważniejszych kwestiach np. otrzymanie kredytu odnawialnego do konta wymagana jest zgoda obu właścicieli.

Pełnomocnictwo do konta bankowego

Właściciel konta bankowego może udzielić pełnomocnictwa do zarządzania rachunkiem dowolnie wskazanej osobie. Można udzielić pełnych praw nie ustalając żadnych limitów korzystając z pełnego pełnomocnictwa lub upoważnić tylko do konkretnych czynności w ramach pełnomocnictwa szczególnego.

Konto bankowe - czy da się bez niego żyć?

Bez konta bankowego będziemy zmuszeni do gromadzenia wszystkich pieniędzy w gotówce. Jeszcze do niedawna płatności gotówkowe były standardem, a płacenie kartą należało do rzadkości. Wraz z rozwojem dostępu do Internetu i nowymi rozwiązaniami technologicznymi, płatności bezgotówkowe coraz bardziej wypierają gotówkę.

Podobnie wygląda kwestia samych banków. Istnieją instytucje, które nie posiadają tradycyjnych, stacjonarnych placówek, oferując swoje usługi całkowicie przez Internet. Wszystkie sprawy związane z kontem bankowym załatwia się przez aplikację mobilną lub przez serwis internetowy.

Konto bankowe daje możliwość szybszego i bezpieczniejszego dostępu do pieniędzy. Oczywiście można bez niego funkcjonować, jednak stało się to tak powszechne i wygodne, że nawet rozliczenia ze znajomymi łatwiej załatwić szybkim przelewem z konta na konto.

Tematy w kategorii: Konta

Treści powiązane z Konta

Konto dla seniora - wszystko co musisz wiedziećKonto dla seniora - wszystko co musisz wiedzieć

Szukasz konta dedykowanego seniorom i emerytom, które nie jest wymagające w obsłudze i zapewnia wiele korzyści? Sprawdź nasze zestawienie kont! Przedstawiamy najlepsze propozycje, które spełnią Twoje oczekiwania.

Automatyczne oszczędzanie - co to jest?Automatyczne oszczędzanie - co to jest?

Autooszczędzanie, Moje cele, inteligentne oszczędzanie - funkcja automatycznego oszczędzania jest różnie nazywana, jednak zawsze jest to bardzo ciekawa propozycja na regularne odkładanie pieniędzy na wybrany cel. Sprawdź jak to działa i zacznij korzystać już teraz.

Zmiana konta bankowego - jak przenieść konto do innego banku?Zmiana konta bankowego - jak przenieść konto do innego banku?

Przeniesienie konta bankowe jest bardzo proste i całkowicie darmowe! Takie zadanie można zlecić bankowi, a cały proces odbędzie się bez Twojego udziału! Bank przeleje Twoje pieniądze, przeniesie polecenia przelewu - i wszystko to czego potrzebujesz!

Debet na koncieDebet na koncie

Debet w koncie, limit kredytowy, czy kredyt odnawialny. Jest to wiele nazw na jedną rzecz - wygodny kredyt przypisany do rachunku bankowego. Można z niego skorzystać w każdej chwili, prawie jak z karty kredytowej, gdy brakuje środków. Jest to ułatwienie sobie życia poprzez uzyskanie dodatkowych środków, które dostępne w dowolnym momencie.

Saldo konta - czym jest i jak je sprawdzić?Saldo konta - czym jest i jak je sprawdzić?

Saldo to nie to samo, co debet i dostępne środki, choć również stanowi ważny wskaźnik naszych finansów. Dowiedz się, czym różnią się te wartości i jak je sprawdzać.

Pełnomocnictwo do konta bankowegoPełnomocnictwo do konta bankowego

Chcesz kogoś upoważnić do zarządzania Twoim rachunkiem bankowym? Twoi bliscy potrzebują pomocy przy robieniu przelewów przez Internet? Sprawdź jak udzielić pełnomocnictwa do konta w banku! Dowiedz się co może pełnomocnik i jak ograniczyć jego dostęp!

Konto techniczne - dla kogo, po co, jak działa?Konto techniczne - dla kogo, po co, jak działa?

Konto techniczne to rachunek założony w celu obsługi innego produktu bankowego. Zawsze powiązane jest z kredytem, lokatą, kartą pre-paid lub rozliczaniem podatku VAT. Jak je założyć?

Konto bankowe dla obcokrajowcaKonto bankowe dla obcokrajowca

Prawo UE gwarantuje obcokrajowcom możliwość założenia konta bankowego w Polsce. Dowiedz się, jak to zrobić i jak znaleźć najlepszy bank dla twoich potrzeb.

Wirtualne konto bankoweWirtualne konto bankowe

W dzisiejszych czasach bank nie musi posiadać fizycznej placówki. Zamiast tego, może oferować wirtualne konta bankowe obsługiwane wyłącznie przez internet.

Wspólne konto bankoweWspólne konto bankowe

Wspólne konto bankowe to popularne rozwiązanie nie tylko dla małżeństw. Kto może je założyć? Jakie zalety i wady ma wspólne konto? Jakie uprawnienia ma każdy ze współwłaścicieli?