Karta wielowalutowa - do czego jest potrzebna?
akredo.plKontaKonto walutoweNajlepsza karta wielowalutowa - który bank wybrać?

Najlepsza karta wielowalutowa - który bank wybrać?

Czym jest usługa wielowalutowa? Kto potrzebuje karty mulitwalutowej i jak ona działa? Czy wybieramy walutę przy każdej pojedynczej płatności? Mimo tych pozornie trudnych pytań działanie karty płatniczej jest bardzo proste. Dowiedz się do czego może przydać się konto z funkcją wielowalutową i sprawdź czy jest Ci to potrzebne.

Patrycja Kowalczyk
Patrycja Kowalczyk, 25.11.2022 r

Funkcje karty wielowalutowej w różnych bankach są praktycznie takie same. Wybierając bank i kartę wielowalutową należy kierować się kilkoma czynnikami:

 • Opłacalnością korzystania - koszty korzystania z karty - czy korzystanie z karty jest drogie, czy da się uniknąć opłat i jak często występują? Koszty dotyczące poszczególnych kart opisujemy w dalszej części artykułu.
 • Wygoda użytkowania - czasami najwygodniejszym rozwiązaniem będzie założenie rachunku walutowego oraz karty wielowalutowej w swoim aktualnym banku. W niektórych bankach możliwe jest korzystanie z funkcji wielowalutowej bez wyrabiania nowej karty i warto skorzystać z możliwości darmowego przeniesienia konta.
 • Dostęp do obsługiwanych walut świata - większość banków umożliwia korzystanie z 4 podstawowych walut jedną kartą: PLN, EUR, USD, GBP. Niektóre instytucje dają dostęp do 11 - PKO BP, a nawet 23 - Alior Bank.
Karta wielowalutowa Ile jest walut do dyspozycji? Jakie waluty może obsługiwać karta?
PKO BP 11 PLN, EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HRK, HUF
ING Bank Śląski 4 PLN, EUR, USD, GBP
Alior Bank 23 PLN, EUR, USD, CHF, GBP, SEK, NOK, JPY, DKK, CZK, CAD, HUF, AUD, RUB, BGN, MXN, RON, ZAR, THB, ILS, HKD, HRK, TRY
mBank 12 PLN, JPY, NOK, SEK, CZK, DKK,HUF, HRK, EUR, USD, CHF, GBP
Pekao 5 PLN, EUR, USD, GBP, CHF
BNP Paribas 5 PLN, USD, EUR, CHF, GBP
Credit Agricole 4 PLN, EUR, USD, GBP
Kasa Stefczyka 5 PLN, USD, EUR, CHF, GBP

Karta wielowalutowa - co to jest?

Tradycyjna karta walutowa, wydana do obsługi rachunku walutowego, pozwala na płatności tylko i wyłącznie w jednej walucie. Dla osoby, która chciałaby płacić za granicą różnych państw świata może to być niewygodne. Karta wielowalutowa to rozwiązanie problemu wielu kart płatniczych w portfelu.

Wielowalutowa karta płatnicza do konta osobistego umożliwia podpięcie do wszystkich posiadanych rachunków walutowych i płacenia wszystkim posiadanymi walutami. Tym samym jedną kartą można płacić w 11 różnych walutach lub więcej.

Jest to wygodne rozwiązanie zarówno dla osób, które często jeżdżą za granicę, jak również dla tych, którzy wybierają różne kraje jako cel swojej podróży wakacyjnej. Wystarczy uruchomić nowy rachunek i wymienić pieniądze w kantorze internetowym.

Oczywiście można poradzić sobie bez takiej karty wymieniając pieniądze w kantorze, jednak będzie to droższe i mniej wygodne rozwiązanie.

Usługa wielowalutowa - wystarczy Twoja karta debetowa

Niektóre banki wydają karty płatnicze, które umożliwiają włączenie usługi wielowalutowej, bez konieczność zamawiania nowej karty. Jest to praktyczne rozwiązanie, które pozwala włączyć funkcję wielowalutową nawet w kilka minut, bez potrzeby czekania na kuriera.

Ważne jest aby posiadać odpowiednią kartę - o odpowiednim standardzie technologicznym lub obsługiwaną przez konkretnego wydawcę. Przykładowo. W mBanku wszystkie karty debetowe mają możliwość włączenia funkcji wielowalutowej. Z kolei w ING Banku Śląskim jest to możliwe jedynie dla kart VISA.

Jak działa karta walutowa?

Karta walutowa działa praktycznie tak samo jak zwykła karta debetowa, z tą różnicą że umożliwia płatności w jednej wybranej walucie, przez przypisanie do konta walutowego np. EUR czy USD.

Natomiast karta wielowalutowa jest krokiem dalej. Wydawana do konta osobistego prowadzonego w złotówkach i daje możliwość podpięcia dodatkowych rachunków walutowych. Dzięki temu jedną kartą płatniczą możemy płacić w różnych walutach.

Co najważniejsze, płacą za zakupy lub usługi za granicą przy pomocy karty walutowej lub multiwalutowej nie ponosimy kosztów prowizji za przewalutowanie transakcji! Oczywiście pod warunkiem, że posiadamy pieniądze na koncie w walucie obowiązującej w danym kraju.

Czy trzeba wybierać walutę, w której zapłacimy zapłacimy kartą wielowalutową?

Nie! System automatycznie rozpoznaje, w jakiej walucie jest przeprowadzana transakcja. Środki zostaną pobrane z konta walutowego. Ważne! Jeśli na rachunku walutowym zabraknie Ci pieniędzy, te zostaną pobrane z rachunku podstawowego w złotówkach. Musisz pamiętać, że w takim wypadku bank naliczy prowizję za przewalutowanie!

Koszty karty wielowalutowej

Pojawia się pytanie, jak zarabiają banki, skoro proponują korzystne płatności bez kosztów przewalutowania? Do karty walutowej są naliczane różne opłaty, które nie są szczególnie wysokie. Do podstawowych kosztów zaliczamy:

 • Opłata za wydanie karty wielowalutowej - wydanie karty jest darmowe w większości przypadków. Jeśli taka opłata występuje wynosi ok. 20-30 zł. Jeszcze inne banki nie wymagają wyrabiania nowej karty, a umożliwiają włączenie funkcji walutowej w podstawowej karcie debetowej.
 • Opłata za prowadzenie rachunku i obsługę karty - ok. 5 zł/1 $/1 € miesięcznie - ta opłat jest bezpośrednio związana z rachunkiem walutowym. Bardzo często można uniknąć opłat za obsługę karty przez zrealizowanie prostych warunków np. kilku płatności w miesiącu.
 • Opłata za korzystanie z bankomatów - ok. 5% od każdej transakcji - tej opłaty nie da się uniknąć i jest ona naliczana w ramach prowizji naliczanej od każdej wypłaty gotówki z bankomatu - chyba że warunki umowy wskazują inaczej i możemy wypłacać z bankomatów za granicą za darmo.
 • Koszt przewalutowania - ok. 3% przy transakcji w innej walucie niż posiadamy konto - jest to prowizja naliczana za transakcje wymagające przewalutowania np. gdy nie posiadamy wystarczających środków w EUR, pieniądze zostaną pobrane z konta osobistego w PLN, a transakcja zostanie objęta prowizją.
Bank Wydanie karty Obsługa Bankomaty
PKO BP 0 zł 0 zł 0 zł bankomaty PKO 3% min. 5zł - wypłata w innych bankomatach oraz za granicą
ING Bank Śląski 0 zł 0 / 7 zł/mies. (darmowa obsługa pod warunkiem transakcji kartą na min. 300 zł mies.) 0 zł w bankomatach ING i Planet Cash 3% kwoty wypłaty - w innych bankomatach i za granicą
Alior Bank 0 zł 5 zł/mies. 0 zł w bankomatach Alior Bank, Euronet i Planet Cash 5 zł za wypłatę w bankomatach innych sieci oraz za granicą
mBank 0 zł 0 / 7 zł/mies. (darmowa obsługa pod warunkiem transakcji kartą na min. 350 zł mies.) 0 zł za wypłatę min. 100 zł mBanku, Sieci Euronet, Planet Cash oraz Santander w Polsce 3,5% wartości transakcji za wypłatę w bankomatach za granicą
Pekao 0 zł 0 / 4 zł/mies. (darmowa obsługa pod warunkiem 1 płatność kartą w miesiącu oraz wpływ 500 zł na konto) 0 zł w bankomatach Pekao 2,3% min 5 zł od wypłaty w innych bankomatach oraz za granicą
BNP Paribas 0 zł 8 zł/mies. 0 zł za wypłatę w bankomatach BNP, Euronet i Planet Cash 0 zł za wypłatę za granicą w EUR w krajach EOG oraz bankomatach grupy BNP
Credit Agricole 0 zł 0/9 zł/mies. (darmowa obsługa pod warunkiem 1 płatność kartą lub BLIK oraz wpływ 1000 zł na konto w miesiącu ) 0 zł za wypłatę za granicą w EUR w krajach EOG pod warunkiem jednej transakcji BLIK lub kartą miesięcznie
Kasa Stefczyka 20 zł 0/16,50 zł/mies. 0 zł za wypłatę w bankomatach Euronet z logo SKOK24

DCC - Dynamic Currency Conversion - jak uniknąć niechcianej opłaty

Dynamic Currency Conversion, czyli system dynamicznego przeliczania walut to usługa wykorzystywana w bankomatach i terminalach płatniczych, która rozpoznaje główną walutę rachunku osobistego. W tej zostanie przeprowadzone rozliczenie płatności.

System ten jest korzystny w przypadku konta prowadzonego w złotówkach, gdy nie posiadamy rachunku walutowego. Informuje on po jakim kursie zostanie i z jaką prowizją zostanie przeprowadzona transakcja.

Z drugiej strony system DCC jest to wada w przypadku kart wielowalutowych. Istnieje ryzyko, że nawet mimo posiadania rachunku walutowego w obowiązującej walucie, zapłacimy za transakcję z głównego rachunku i zostanie naliczona prowizja za przewalutowanie.

Korzyści posiadania karty walutowej

Karta wielowalutowa to narzędzie, które może być przydatne dla wszystkich osób. Najbardziej przyda się tym, którzy często podróżują po świecie, do różnych części świata. Z drugiej strony, karta multiwalutowa spełni swoje zadanie również dla tych, którzy planują krótkie wakacje w obcym kraju lub co jakiś czas wyjeżdżają tylko na chwilę.

Wśród podstawowych korzyści należy wymienić:

 • Wygodne płatności w wielu walutach za pomocą jednej karty.
 • Możliwość szybkiej wymiany pieniędzy w kantorze internetowym.
 • Brak prowizji za przewalutowanie płatności.
 • Darmowa karta wielowalutowa.
 • Zarządzanie finansami za pośrednictwem aplikacji bankowości mobilnej.

Karty wielowalutowe - podsumowanie

Karta walutowa lub wielowalutowa to rozwiązanie dla osób, które często wyjeżdżają za granicę lub planują taki wyjazd, ale też dla osób,które płacą w Internecie w innej walucie niż PLN. Korzystając z karty debetowej bez włączonej funkcji walutowej i środków zebranych na koncie walutowym poniesiemy wysokie koszty.

Jednorazowy koszt transakcji może wydawać się niski, jednak łączny koszt może będzie wysoki. Większość transakcji można zrealizować za pomocą karty płatniczej, a prowizja jest naliczana za każdym razem, gdy użyjemy karty. Tych opłat można uniknąć wyrabiając kartę multiwalutową.

Często zadawane pytania

Jak sprawdzić czy karta jest wielowalutowa?
Można to sprawdzić w aplikacji mobilnej bankowości lub w bankowości elektronicznej po zalogowaniu na swoje konto.
Jak wpłacić pieniądze na kartę wielowalutową?
Można to zrobić wykonując przelew na konto, wpłacając pieniądze w placówce banku lub wymieniając je w kantorze online. Wszystko to można zrobić za pomocą aplikacji bankowej.
Jakie są alternatywy dla bankowych kart walutowych?
Na rynku dostępne są karty wielowalutowe niepowiązane z bankami. Taką jest karta Revolut, która umożliwia dokonywanie transakcji w lokalnej walucie kraju, w którym aktualnie znajduje się jej użytkownik. Użytkownik ma możliwość wyboru jednej ze 150 walut do przeprowadzania rozliczeń rachunku.
Która karta wielowalutowa oferuje dostęp do największej liczby walut?
Najwięcej walut, w których można prowadzić rachunki i realizować płatności posiada Alior Bank - 23 waluty.
Czy kartą wielowalutową można płacić w Polsce?
Tak! Karta wielowalutowa jest wydawana do konta w PLN i można ją podpiąć do wszystkich posiadanych rachunków walutowych. System samodzielnie rozpoznaje walutę transakcji i umożliwia płatność zarówno w złotówkach, euro czy dolarach.
Czy można wyrobić kartę walutową dla firm?
Tak, karta walutowa jest dostępna dla przedsiębiorców i można ją wyrobić do konta firmowego.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5