Konto dla seniora - wszystko co musisz wiedzieć
akredo.plKontaKonto dla seniora - wszystko co musisz wiedzieć

Konto dla seniora - wszystko co musisz wiedzieć

Dedykowaną dla seniorów ofertę konta osobiste posiada tylko jeden bank - jest to Bank Pocztowy. Dlaczego inne banki nie proponują konta dla seniorów? Gdyż oferta konta osobistego w praktycznie każdym banku jest na tyle uniwersalna, że odpowiada na potrzeby osób w różnym wieku. Rozumiemy jednak, że nie wszyscy emeryci chcą uczyć się nowych technologii, korzystać z nowoczesnej bankowości i wybierają tradycyjne rozwiązania. Dlatego też przygotowaliśmy zestawienie kont dla seniorów, w którym znajdziesz konta przystosowane do ich potrzeb!

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 24.04.2023 r

Czym jest konto dla seniora?

Konto dla seniora lub emeryta to konto osobiste, które zapewnia wygodę w korzystaniu z usług bankowości dla osób starszych. Mamy tu na myśli klientów, którzy wolą korzystać z tradycyjnej bankowości: częściej posługują się gotówką, a więc potrzebują darmowych bankomatów, zależy im na bliskim dostępie do oddziału banku lub po prostu nie chcą mieć styczności z nowymi technologiami.

Z drugiej strony, najnowsze badania przeprowadzone przez Warszawski Instytut Bankowości, pod patronatem Związku Banków Polskich „InfoSenior 2023 r.”, wskazują, że seniorzy coraz lepiej odnajdują się w nowoczesnym podejściu do bankowości i finansów. W oparciu o dane z tego badania wysuwamy wiele wniosków.

Według raportu z badań 84% seniorów korzysta z kart płatniczych, 82% korzysta z bankowości elektronicznej lub mobilnej, średnio ok. 67% swoich zakupów opłacają kartami płatniczymi. Popularność nowych rozwiązań jest więc coraz bardziej akceptowalna przez osoby starsze. Część badanych wskazuje jednak na problemy kierowane wobec nowych rozwiązań w bankowości i obsłudze konta, szczególnie w kwestii bankowości internetowej i przez aplikację bankową.

Obsługa konta dla seniora

Naszym założeniem jest, że obsługa konta seniora powinna być prosta i czytelna. Aktualnie banki idą w stronę automatyzację procesów i usamodzielnienie klientów w korzystaniu z produktów. To powoduje problemy z perspektywy seniorów. Największymi problemami w korzystaniu z konta są:

 • brak bezpośredniego kontaktu z opiekunem w oddziale,
 • brak kontaktu telefonicznego z opiekunem lub doradcą,
 • brak edukacji z zakresu obsługi nowych rozwiązań technologicznych wykorzystywanych do świadczenia usług.

Szukając konta dla seniora zadbaj o to, żeby bank zapewniał:

 • darmowe bankomaty w okolicy - równie ważna jest liczba dostępnych urządzeń i ich lokalizacja w kraju,
 • oddział bankowy w bliskiej odległości oraz dobrze rozmieszczonych w Polsce,
 • łatwy dostęp do kontaktu z doradcą - telefonicznie i w oddziale,
 • przejrzystą i łatwą w obsłudze bankowość internetową, szczególnie w ramach internetowego serwisu transakcyjnego - ten jest łatwiejszy do nauki dla seniorów.

W naszym zestawieniu wskazujemy konta, które najlepiej odpowiadają na potrzeby seniorów. Warto jednak dokładnie przeanalizować oferty i dopasować do indywidualnego przypadku.

Koszty konta dla seniora

W każdym banku w Polsce można otworzyć konto dla seniora za darmo. Co więcej, większość z nich oferuje darmową obsługę konta oraz darmową kartę płatniczą, pod prostym warunkiem zrealizowania kilku transakcji kartą płatniczą lub BLIKIEM lub zapewnienie odpowiednich wpływów miesięcznie np. 500 czy 1000 zł - praktycznie każdy bank akceptuje zrealizowanie jednego z tych zadań. W innym wypadku miesięczna opłata za kartę wyniesie od 5 do 10 zł, chociaż zdarzają się droższe.

Jeden z powyższych warunków zrealizuje niemal każdy senior - wystarczy zapewnić wpływ wynagrodzenia, emerytury lub renty na konto lub zapłacić kartą do 5 razy miesiącu. Ewentualnie, można nie zamawiać karty płatniczej i nie ponosić kosztów jej obsługi!

Co ważne, warunek darmowości może dotyczyć obsługi konta i karty, jednak coraz częściej rachunek jest zawsze za 0 zł, a karta warunkowo darmowa. Zwróć na to uwagę!

Konto dla seniora a opłaty za bankomaty

Dobre konto dla seniora powinno zapewniać dostęp do darmowych bankomatów, najlepiej w jak największej liczbie dostępnych urządzeń. Co prawda, każdy bank zapewnia dostęp do darmowych wypłat w bankomatach należących do sieci banku - najczęściej znajdują się w placówce lub często uczęszczanych miejscach: sklepy, galerie itp.

Pod względem najlepszego dostępu do bankomatów, warto zwrócić uwagę na oferty:

 • umożliwiające darmowe korzystania z urządzeń należących do sieci partnerskiej np. Euronet lub Planet Cash - takie rozwiązanie proponują m.in. ING Bank Śląski i Nest Bank,
 • posiadającej wiele urządzeń własnych, czyli największe banki w Polsce np.: PKO Bank Polski ponad 3 tys., Pekao z Żubrem ponad 1 tys. urządzeń.

Korzystanie z innych bankomatów niż te wskazane przez bank jako darmowe, wiąże się z naliczeniem prowizji od każdej transakcji około 5%.

Konto dla seniora a opłaty za przelewy

Przelewy przez internet są całkowicie darmowe. Proces jest naprawdę bardzo prosty - przelew przez internet bez problemu zrobi również senior, pod warunkiem, że wszystkie procedury zostaną dokładnie wytłumaczone. Banki starają się dostarczyć jak najprostsze, najbardziej przejrzyste serwisy do realizowania przelewów. Ponownie jednak problemy w samodzielnym zlecaniu przelewów są kwestią indywidualną.

Prostą alternatywą na trudności techniczne związane z kontem dla seniorów są przelewy zlecane bezpośrednio w okienku bankowym lub przez telefon. W obu przypadkach, banki pobierają opłatę za zlecenie przelewu, która wynosi kilka złotych.

Zdarzają się jednak wyjątki, gdzie obsługa w banku może być darmowa! Jednym z nich jest konto PKO bez Granic, które zapewnia darmowe wpłaty i wypłaty w placówkach banku i darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, jednak rachunek jest objęty stałą miesięczną opłatą 17,90 zł.

Jak wybrać najlepsze konto dla seniora?

Wybór konta dla seniora należy rozpocząć od analizy: czego oczekujemy od konta osobistego? W tym celu warto zapoznać się z przedstawionymi przez nas ofertami, które pomogą odpowiedzieć na to pytanie. W naszych propozycjach znajdziesz najlepsze konta dopasowane do potrzeb osób starszych.

Jako konto idealne dla seniora wyróżniamy, oferty zapewniające:

 • łatwy dostęp do darmowych bankomatów,
 • dużą liczbę placówek,
 • wsparcie pracownika banku przez telefon,
 • tanią obsługę klientów w banku,
 • prostą w obsłudze bankowość internetową,
 • przejrzyście przedstawione produkty bankowe.

W zestawieniu powyżej, wyróżniamy konta, które najlepiej odpowiadają na wskazane potrzebny grona najstarszych użytkowników.

Jak założyć konto dla seniora

Najprostszą drogą będzie udanie się do placówki banku. Tam doradca klienta pomoże wypełnić wniosek, przeprowadzi przez wszystkie procedury i przekaże instrukcje jak posługiwać się bankowością internetową.

Ewentualnie, konto można założyć przez Internet - procedura jest naprawdę prosta! Wiele banków daje możliwość złożenia wniosku o otwarcie konta i podpisanie umowy przez kuriera, co może być równie wygodnym rozwiązaniem.

Zachęcamy do spróbowania i złożenia wniosku online. Będzie to pierwszy krok w korzystaniu z bankowości internetowej - przekonasz się jak jest to proste. Z drugiej strony, zakładając konto w banku, pracownik banku będzie mógł odpowiedzieć na wszystkie pytania i wprowadzić Cię w korzystanie z usług niezbędnych dla współczesnego seniora.

Dokumenty wymagane do założenia konta dla seniora

Do założenia konta osobistego wystarczy dokument tożsamości: dowód osobisty lub paszport. Na podstawie tego dokumentu należy wypełnić wniosek, a pracownik banku wykona skan dokumentu.

Karta płatnicza do konta dla emeryta

Karta płatnicza jest narzędziem do konta seniora, które pełni praktyczną funkcję. Co ciekawe, karta nie jest obowiązkowa, jednak warto ją zamówić. Z pomocą karty można płacić za zakupy, wpłacać pieniądze na konto i wypłacać je z bankomatu.

Trzeba jednak pamiętać, że bank nalicza opłatę za obsługę karty płatniczej, która dotyczy również seniorów i emerytów. Można jej uniknąć spełniając prosty warunek aktywności - kilka płatności z użycie karty lub zapewnienie wpływów na konto.

Karta może być przydatna nawet dla osoby starszej, która rzadko korzysta z płatności bezgotówkowych. Szczególnie, że może być ona darmowa, gdy na rachunek karty zasilimy emeryturą, rentą lub w inny sposób.

Wady i zalety konta dla seniora

Konto dla seniora ma wiele zalet, jednak nie wolne jest od wad. Przedstawiamy te naszym zdaniem najważniejsze. Zalety:

 • Możliwość swobodnego zarządzania finansami
 • Łatwa obsługa konta również za pośrednictwem infolinii i w placówce
 • Wygodne płatności kartą bez dodatkowych opłat
 • Łatwiejsze gromadzenie oszczędności
 • Szybkie zakupy przez Internet
 • Całkowity brak opłat na bardzo prostych warunkach
 • Prosta w obsłudze bankowość elektroniczna również dla seniorów

Wady:

 • Opłaty za przelewy zlecane w placówce bankowej i na infolinii
 • Brak oferty specjalnie dedykowanej seniorom

 

Konto dla seniora - podsumowanie

Banki rozumieją potrzeby seniorów i starają się jak najlepiej dopasować ofertę, aby odpowiadała również na wymagania najstarszych klientów. Mimo to, seniorzy są zachęcani do korzystania z bankowości elektronicznej i “pójścia z duchem czasu”. Jak dowodzą badania przywołane na początku artykułu, coraz więcej klientów przyjmuje nowe rozwiązania i szybko się ich uczy.

Konto seniora jest niewątpliwe przydatnym produktem i rozwiązaniem, które pozwoli oszczędzić czas na wizyty w bankach w celu zrealizowania przelewu. Nauka korzystania z funkcji konta jest bardzo prosta, jednak jeszcze nie jest koniecznością. Zawsze bowiem można wszystko załatwić w bezpośrednio w placówce lub przez telefon - niestety za opłatą, która może z czasem wzrastać.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5