Minimalna kwota spłaty karty kredytowej - co to jest? ile wynosi?
akredo.plKredytyKarta kredytowaMinimalna kwota spłaty karty kredytowej - co to jest? ile wynosi?

Minimalna kwota spłaty karty kredytowej - co to jest? ile wynosi?

Karta kredytowa to narzędzie o tyle wygodne, co niebezpieczne. Zwłaszcza w nieroztropnych rękach. Jeżeli wydaliśmy więcej niż jesteśmy w stanie spłacić, warto uregulować chociaż minimalną kwotę spłaty. Uchroni to nas przed bardzo wysokimi odsetkami od zadłużenia na karcie. Czym jest spłata minimalna karty kredytowej? Ile wynosi minimalna kwota spłaty? Jak jej dokonać? Przed czym jeszcze nas uchroni?

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 25.11.2022 r

Co to jest spłata minimalna karty kredytowej?

Spłata zadłużenia na karcie kredytowej jest konieczna, jeżeli chcemy uniknąć wysokich odsetek. Co jednak w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie spłacić całego wykorzystanego limitu? Czy skazani jesteśmy na drakońskie oprocentowanie? Na szczęście nie. Każdy bank oferujący karty kredytowe posiada również minimalną kwotę spłaty. Jest to niewielka kwota, której zapłacenie pokazuje bankowi naszą dobrą wolę i chęć współpracy. Nie unikamy problemu, po prostu aktualnie nie posiadamy środków by uregulować całe nasze zadłużenie. Dzięki takiej wpłacie reszta naszego długu zostanie przekształcona w kredyt, który będzie oprocentowany znacznie niżej niż normalne zadłużenie na karcie kredytowej (chociaż przyjdzie nam od niego zapłacić także prowizję). Wciąż nie unikniemy w ten sposób osetek, ale niewątpliwie obniżymy ich wysokość. Minimalną kwotę spłaty (czasami zwaną spłatą minimalną) należy uiścić przed zakończeniem okresu bezodsetkowego.

Jak ustalana jest minimalna kwota spłaty karty kredytowej?

Minimalną kwotę spłaty karty kredytowej zawsze znajdziemy na umowie podpisanej z bankiem. Nie ma jednak jednego, ogólno-rynkowego standardu wysokości tej kwoty. Każdy bank ustala ją indywidualnie. Zazwyczaj wyrażana jest procentowo, z ewentualną minimalną kwotą, jaką przyjdzie nam zapłacić. Nasza minimalna kwota spłaty będzie więc zależeć od trzech czynników:

  • wysokość zadłużenia w danym okresie rozliczeniowym karty kredytowej,
  • procentowa stawka minimalnej kwoty spłaty,
  • minimalna kwotowo określona stawka spłaty minimalnej (przydatna właściwie tylko przy bardzo niskim zadłużeniu).

Im wyższe nasze zadłużenie, tym więcej przyjdzie nam zapłacić, nawet by wypełnić wymagane minimum.

Minimalna kwota spłaty w różnych bankach w Polsce

Jak pisaliśmy banki mają znaczną dowolność w ustalaniu procentowych lub kwotowych wartości minimalnej kwoty spłaty. Niektóre z nich w ogóle nie ustalają minimów kwotowych.Nie jest to zazwyczaj czynnik, który klienci biorą pod uwagę w pierwszej kolejności wybierając ofertę karty kredytowej, jednak warto mieć jego świadomość. Oto tabela aktualnych minimalnych kwot spłaty karty kredytowej w popularnych w Polsce bankach:

BANK MINIMALNA KWOTA SPŁATY
Citi Handlowy min. 30 zł
Alior Bank 3%
Getin Bank 3%, min. 20 zł
BNP Paribas 3%, min. 30 zł
Santander Bank Polska 3%, min. 50 zł
Credit Agricole 4%, min. 30 zł
PKO BP 4%, min. 50 zł
Bank Millennium 5%
mBank 5%, min. 30 zł
Pekao SA 5%, min. 50 zł
ING Bank Śląski 5%, min. 50 zł
Santander Consumer Bank 5%, min. 50 zł

Jak widać kwoty te nie są wygórowane. Dla banku cenniejszy jest klient, który mimo chwilowych problemów wróci do regularnego korzystania z karty kredytowej, niż ten, który przy pierwszej “wpadce” popadnie w długi i przestanie korzystać z jego usług. Stąd też minimalna kwota spłaty może być postrzegana jako swoista pomocna dłoń wyciągnięta do klienta.

Konsekwencje braku spłaty kwoty minimalnej na karcie kredytowej

Co się stanie, jeżeli nie spłacimy minimalnej kwoty na karcie kredytowej? Po pierwsze przyjdzie nam zapłacić wysokie odsetki od zadłużenia na karcie. Maksymalna ich wysokość to aż 14% w skali roku. Jest to znacznie więcej niż przy innych rodzajach kredytu. To jednak nie koniec potencjalnych opłat. Każda dalsza zwłoka może skutkować monitami (wiadomościami sms, telefonami, kontaktem listowym), które również są dla nas płatne. Jeżeli i one nie skłonią nas do uregulowania zadłużenia w grę wchodzi również procedura windykacyjna. Poza tym bardzo szybko możemy liczyć się z pojawieniem się naszego nazwiska w bazach dłużników (w końcu staliśmy się nierzetelnym kredytobiorcą), co znacznie utrudni nam zaciągnięcie zobowiązania w przyszłości. Słowem - gra toczy się o wysoką stawkę, a 5% naszego zadłużenia (średnia minimalna kwota spłaty) jest naprawdę niewygórowaną ceną za uniknięcie dalszych nieprzyjemności.

Minimalna kwota spłaty karty kredytowej - podsumowanie

Minimalna kwota spłaty karty kredytowej to narzędzie dla tych, którzy nie radzą sobie ze spłatą całego swojego zadłużenia. Regulując jego małą część pokazują bankowi chęć współpracy i dobrą wolę. Ten zaś w zamian przekształca ich zadłużenie na kredyt, który jest znacznie niżej oprocentowany niż klasyczny dług na karcie kredytowej. W związku z tym, że minimalna kwota spłaty jest wyrażana procentowo - in wyższe zadłużenie, tym więcej przyjdzie nam spłacić, by uniknąć wysokich odsetek.

Często zadawane pytania

Czy spłata minimlanej kwoty przedłuża okres bezodsetkowy?
Nie. Minimalna kwota spłaty pozwala tylko na znaczne obniżenie wysokości odsetek od naszego zadłużenia. Nie ma ona jednak wpływu na okres bezodsetkowy.
Czy opłacenie minimalnej kwoty automatycznie uruchamia kredyt?
Zależy to od banku. W niektórych procedura ta jest zautomatyzowana, w innych konieczne będzie wypełnienie odpowiedniego wniosku. Warunki obsługi zadłużenia na karcie znajdziemy w umowie o kartę kredytową z bankiem.
Czy mogę spłacić więcej niż minimalną kwotę?
Oczywiście. Każde zmniejszenie zadłużenia przed końcem okresu bezodsetkowego jest korzystne dla klienta. Kwota minimalna wyznacza tu tylko niezbędne minimum, które pokazuje dobrą wolę i chęć współpracy ze strony klienta.
Jak dokonać minimalnej spłaty?
Spłata minimalnej kwoty na karcie kredytowej nie różni się niczym od zwykłego przelewu. Wykonamy ją za pośrednictwem bankowości internetowej, aplikacji mobilnej, w placówce banku lub na poczcie. Wystarczy przelać odpowiednią kwotę na konto powiązane z naszą kartą kredytową.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5