Kredyt na motocykl
akredo.plKredytyKredyt na samochódKredyt na motocykl - wszystko co musisz wiedzieć

Kredyt na motocykl - wszystko co musisz wiedzieć

Na kredyt można kupić praktycznie wszystko - również motocykl. Kredyt na motocykl można dostać w formie zwykłego kredytu gotówkowego na dowolny cel lub jako kredyt celowy pod nazwą kredyt na motocykl lub kredyt samochodowy. Tłumaczymy jak wziąć kredyt na motocykl!

Aneta Sarnawska
Aneta Sarnawska, 22.12.2022 r

Czym jest kredyt na motocykl?

Kredyt na motocykl to pożyczka, którą otrzymasz w banku na sfinansowanie zakupu jednośladu. Motocykl na raty można kupić z pomocą:

 • kredytu na motocykl, pożyczki na dokładnie określony cel, częściej występującego pod nazwą kredyt samochodowy - wymagane jest zabezpieczenie spłaty i ubezpieczenie AC,
 • kredytu gotówkowego na dowolny cel - minimum formalności i szybka decyzja kredytowa.

Kredyt na motocykl pod taką właśnie nazwą jest dostępny Santander Consumer Banku oraz mBanku. Nie oznacza to jednak, że tylko w tych instytucjach uzyskasz finansowanie na zakup jednośladu. Częściej szukając kredytu na motocykl w Internecie można się spotkać z kredytem samochodowym, który można uzyskać na zakup dowolnego pojazdu: auta, motocykla, quada czy skutera.

Kredyt na zakup motocykla cechują:

 • gotówka z kredytu jest wypłacana na konto sprzedawcy: wystawcy faktury za motocykl lub strony w umowie kupna-sprzedaży,
 • ograniczenie w kwestii wieku pojazdu - do max. 8 lat,
 • wymagane zabezpieczenia spłaty - najczęściej jest to cesja praw z ubezpieczenia pojazdu,
 • obowiązek ubezpieczenia AC przez cały okres kredytowania,
 • możliwość zakupu nowego lub używanego motocykla,
 • forma spłaty ratalnej do wyboru: równe raty, raty balonowe lub raty 50/50.

Kredyt na motocykl - wymagane dokumenty

Do uzyskania kredytu na motocykl potrzebne są:

 • dowód osobisty,
 • dokument potwierdzający źródło i wysokość dochodu
 • dokumentów dotyczących kupowanego pojazdu.

Dokładne wymagania odnośnie dokumentów przedstawi Ci doradca kredytowy, gdy już złożysz wniosek i wskażesz motocykl, który chcesz kupić. W przypadku nowego motocykla z salonu formalności będzie mniej.

Jeśli wybierzesz motocykl używany np. klasycznego Harleya Davidsona o znacznej wartości może być potrzebna wycena eksperta. Im wyższa zakładana wartość pojazdu - im wyższy kredyt na zakup motocykla będzie Ci potrzebny, tym więcej dokumentów i formalności do spełnienia może być wymaganych.

Zabezpieczenie kredytu na motocykl

Podstawowym zabezpieczenie spłaty kredytu na motocykl jest przewłaszczenie pojazdu, czyli przeniesienie własności na bank - może być wymagany wpis w dowodzie rejestracyjnym, jednak nie zawsze jest to konieczne.

Dodatkowo bank cesja praw z ubezpieczenia AC motocykla - w tym przypadku bank będzie wymagał wykupienia ubezpieczenia na cały okres kredytowania.

Koszt kredytu na motocykl

Głównym kosztem kredytu na zakup motocykla są odsetki wynikające z oprocentowania - zmienne lub stałe. Do tego należy doliczyć koszt prowizji za udzielenie kredytu oraz obsługę rachunku zobowiązania. Wysokość kosztów można obniżyć posiadając wkład własny do kredytu - nie jest on obowiązkowy.

Aby zobrazować jak prezentują się wspomniane koszty posłużymy się przykładem reprezentatywnym Kredytu samochodowego, przygotowanym przez Santander Consumer Bank:

Dla kredytu samochodowego oferowanego przez Santander Consumer Bank S.A. z siedzibą we Wrocławiu wyliczenia na podstawie przykładu reprezentatywnego na dzień 30.06.2022 r. ustalonego zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim są następujące: cena pojazdu 49000,00 zł; wpłata własna 14000,00 zł; zmienna stopa oprocentowania kredytu: 9,99%, całkowity koszt kredytu 8330,25 zł obejmuje: prowizję: 1842,11 zł, odsetki: 5948,14 zł, miesięczną opłatę za prowadzenie rachunku kredytowego: 15 zł. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) 15,44%, całkowita kwota kredytu:35000,00 zł; czas obowiązywania umowy: 36 miesięcy; całkowita kwota do zapłaty: 43330,25 zł; wysokość 36 miesięcznych rat 1203,62 zł.

Ubezpieczenie pojazdu OC i AC nie zalicza się do kosztów kredytowania, jednak jeśli AC jest wymagane przez bank, warto traktować je jako dodatkowy koszt.

Kredyt na motor - krok po kroku

Kredyt na motocykl można uzyskać na zakup konkretnej, wybranej już maszyny. W przypadku, gdy otrzymamy decyzję kredytową, a postanowimy zmienić model motocykla lub ten, który chcieliśmy kupić został już sprzedany, konieczne będzie ponowna decyzja kredytowa. Jak przebiega procedura zaciągania kredytu?

 1. Wybierz motocykl, który chcesz kupić i ustal ze sprzedawcą możliwość zakupu na kredyt. Zarezerwuj wybrany motocykl na czas szukania kredytu.
 2. Znajdź bank, który zgodzi się udzielić kredytu samochodowego na zakup jednośladu.
 3. Skontaktuj się z infolinią, złóż wniosek online lub udaj się do placówki w celu uzyskania oferty kredytu.
 4. Dostarcz dokumenty potrzebne do zbadania zdolności kredytowej.
 5. Poczekaj na decyzję kredytową - pozytywna decyzja kredytowa umożliwi Ci podpisanie umowy ze sprzedawcą pojazdu.
 6. Podpisz wstępną umowę, która pozwoli Ci uzyskać kredyt - bez dowodu zakupu bank nie będzie mógł zrealizować wypłaty. Ta jest bardzo ważna! Upewnij się, że umowa ze sprzedawcą jest poprawnie przygotowana!
 7. Dostarcz do banku dokumenty potrzebne do ustanowienia zabezpieczenia spłaty.
 8. Zapoznaj się z umową i podpiszą ją!
 9. Bank przeleje gotówkę na konto sprzedawcy, a Ty możesz odebrać swój motocykl.

Spłata kredytu na motocykl

Kredyty na motocykl jest udzielany na takich samych zasadach jak kredyt samochodowy. Oznacza to, że możesz wybrać formę spłaty rat, wybierając spośród:

 • rat równych lub malejących,
 • raty balonowej - przez cały okres kredytowy spłacasz jedynie odsetki, a w ostatniej racie, następuje spłata kapitału oraz ostatniej części odsetek,
 • raty 50/50 - dwie równe raty.

Najpopularniejszą formą jest kredyt z ratami równymi, który zapewnia optymalnie niskie koszty i bezpieczną, równą ratę przez cały okres kredytowania.

Alternatywy dla kredytu na motocykl

Podstawową alternatywą dla kredytu samochodowego - kredytu na motocykl, jest tradycyjny kredyt gotówkowy, który otrzymasz w dowolnym banku.

Z pożyczką gotówkową, kupisz wymarzony motocykl na raty:

 • bez konieczności podawania celu kredytowania,
 • bez składania wielu dokumentów,
 • bez zabezpieczeń w postaci obowiązkowego AC czy zastawu rejestrowego na motocyklu.

Aby uzyskać kredytu gotówkowy i kupić za niego motocykl, wystarczy wykazać odpowiednią zdolność kredytową. Gwarantowana szybka decyzja i minimum formalności.

Nie masz zdolności na kredyt gotówkowy? Możesz skorzystać z pożyczki pozabankowej! Z pomocą pożyczki na raty online kupisz auto nawet za 60 000 zł. Bez zbędnych formalności i wymagania wysokiej zdolności kredytowej.

Kredyt na motocykl - podsumowanie

Kupując motocykl na raty należy wiedzieć, że finansowanie w formie kredytu motocyklowego najłatwiej uzyskać na nowe pojazdy oraz takie, które wraz z okresem kredytowania nie przekroczą wieku około 10 lat.

Jednakże, bardzo wiele zależy od kwestii indywidualnych. Jeśli bowiem chcemy kupić motocykl o wysokiej wartości i statusie kolekcjonerskim, bank może zgodzić się na finansowanie nawet jeśli mówimy o bardzo starej maszynie.

Należy mieć na uwadze fakt, że przy kredycie samochodowym na motocykl banki stawiają dodatkowe wymagania, które generują dodatkowe koszty, a sam motocykl (dokładniej, ubezpieczenie motocykla) stanowi zabezpieczenie spłaty kredytu. W przypadku zwykłego kredytu gotówkowego na dowolny cel takie zabezpieczenia nie są stosowane.

Często zadawane pytania

Ile się czeka na decyzję kredytową przy kredycie na motocykl?
Bank podejmie decyzję nawet w przeciągu jednego dnia do kilku dni roboczych. Decyzja jest potrzebna do podpisania umowy kupna-sprzedaży ze sprzedawcą motocykla.
Jak długo trzeba czekać na wypłatę środków z kredytu na motocykl?
Wypłata środków na konto sprzedawcy nastąpi zaraz po podpisaniu umowy.
Jaka jest maksymalna kwota kredytu na motocykl?
To zależy od banku. Przykładowo: mBank udziela kredytów samochodowych na kwotę nawet 400 000 zł, a Credit Agricole do kwoty 150 000 zł.
Czy kredyt na motocykl można uzyskać w pełni online?
Tak, jest to możliwe, jednak tylko do pewnej kwoty np. 70 000 zł w mBanku.
Czy kredyt na motocykl może być zaciągnięty na pojazd używany?
Tak, może. Maksymalny wiek i wymagania wobec kredytowanego pojazdu zależą od banku. W przypadku kredytu motocyklowego mBanku wiek pojazdu nie może przekraczać 14 lat, w Santander Consumer Bank 8 lat, a w Credit Agricole 5 lat.
Czy można zaciągnąć kredyt na motor bez zaświadczeń?
Można, jednak będzie to finansowanie w formie kredytu gotówkowego lub pozabankowej pożyczki gotówkowej. Kredyt samochodowy zawsze wymaga przedstawienia dokumentów dotyczących chociażby pojazdu.
Czy można kupić motocykl na firmę?
Tak można, jeśli motocykl będzie miał przeznaczenie w Twojej firmie np. jako pojazd do realizowania dostaw.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5