Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci?

Cyberbezpieczeństwo to niezwykle istotny element korzystania z globalnej sieci internetowej. Tyczy się ono coraz szerszego zakresu usług i możliwości, jakie pojawiają się wraz z rozwojem internetu. Niestety rośnie także liczba oszustów i metod wyłudzenia naszych danych, czy finalnie pieniędzy. Dowiedz się jaką przyjąć postawę i na co zwracać uwagę, aby zminimalizować ryzyko utraty danych, utraty pieniędzy, popadnięcia w ogromne długi.

Bezpieczeństwo w sieci

Cyberbezpieczeństwo to pojęcie, które coraz częściej staje się bardzo ważnym tematem publicznych debat. Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, w internecie dotyczy wszystkich jego użytkowników. Coraz więcej spraw, które można było załatwić jedynie osobiście w banku, urzędzie czy innej instytucji, można załatwić przez internet. Coraz większa część naszego życia znajduje swój ekwiwalent w cyberprzestrzeni. Dlatego tak ważne jest również cyberbezpieczeństwo.

Internetowi oszuści, naciągacze i złodzieje są coraz bardziej kreatywni, wymyślają coraz to nowsze metody wyciągnięcia naszych danych lub bezpośrednio pieniędzy. Warto poznać metody działania internetowych naciągaczy i jak się przed nimi bronić. Są pewne dobre praktyki, których każdy powinien się nauczyć i się do nich stosować, aby zminimalizować zagrożenia płynące z internetowych matactw. Kilka sprawdzonych praktyk może nas uchronić od przejęcia naszych danych, a w następstwie pieniędzy.

Bezpieczne dane to bezpieczne pieniądze

Mało osób ma świadomość, że oszuści z internetu znacznie chętniej położą rękę na naszych danych osobowych, a także na danych takich jak numer PESEL, seria i numer dowodu osobistego, danych teleadresowych, czy wręcz na numerze karty kredytowej, numerze CVV, numerze PIN, danych logowania, niż bezpośrednio na pieniądzach. Dostęp do tych danych daje złodziejom znacznie większe możliwości, niż do samych pieniędzy. Nie każdy posiada wielki majątek, z którego można go ograbić. Jednak podszyć się pod kogoś i w jego imieniu wziąć wielotysięczne kredyty jest dla oszustów znacznie bardziej smakowitą perspektywą. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby w pierwszej kolejności zadbać o bezpieczeństwo swoich danych.

Jak nie dać się oszukać?

Skoro wiadomo, że głównym celem, przed pieniędzmi, są dla złodziei dane internautów, wiemy na czym skupić uwagę. Złodzieje stosują coraz bardziej innowacyjne metody wyłudzenia lub kradzieży danych. Do najpowszechniej stosowanych praktyk należy phishing, smishing i vishing. Każda z tych metod ma na celu w pierwszej kolejności dobrać się do naszych danych.

Kradzież danych osobowych daje złodziejom wiele możliwości, nawet w postaci kradzieży całej tożsamości. Wzięcie kredytu, czy podszycie się pod kogoś nie będzie problemem. Aby tego osiągnąć złodzieje sięgają po różne sposoby. Wiadomości email, które odsyłają do szkodliwego oprogramowania lub do fałszywych formularzy logowania do strony banku. Wiadomości SMS, które zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. To niektóre z metod. Złodzieje szukają sposobu, aby zainfekować nasze urządzenia, jak telefon i komputer, żeby śledzić nasze ruchy, nasze hasła i loginy. Jednak oszustwa nie ograniczają się jedynie do wiadomości email i SMSów. Oszuści także dzwonią, podszywając się pod kogoś, kim nie są. Próbując wyłudzić nasze dane. Wszystko po to, aby finalnie dobrać się do pieniędzy. Zobacz także: Oszustwa finansowe

Od kradzieży danych, do kradzieży pieniędzy.

Czasem nawet najbardziej ostrożni i roztropni użytkownicy internetu potrafią dać się złapać na nieuczciwe praktyki oszustów. Co zrobić w sytuacji, gdy nasze dane trafiły już w niepowołane ręce? Czy istnieje szansa, aby ustrzec się przed utratą oszczędności, czy popadnięciem w ogromne długi? Oczywiście szansa jest zawsze. Jednak jak wyglądają możliwości obrony przed utratą środków? Jest ich parę.

  • Alerty BIK i funkcja Chroń PESEL - jest to usługa, którą każdy może aktywować w Biurze Informacji Kredytowej. Polega ona na informowaniu jednostki o próbie wzięcia kredytu na konkretne dane osobowe. Jeżeli sami aktualnie staramy się o kredyt, to wystarczy kilka kliknięć w swoim profilu BIK aby poinformować system, że “ja to ja”. Jednak w przypadku gdy dostajemy taki komunikat siedząc w pracy czy przy rodzinnym obiedzie, od razu wiemy, że coś jest nie tak. Wtedy szybka reakcja pozwoli zatrzymać proces kredytowy, bez zbędnych konsekwencji.
  • Certyfikaty - jeżeli już jesteśmy przy opcji brania kredytu lub pożyczki, to warto mieć pewną rzecz na uwadze. W polsce istnieje instytucja, która zajmuje się wydawaniem certyfikatów dla rzetelnych i wiarygodnych instytucji finansowych. Od banków, przez instytucje pozabankowe, SKOKi, po ubezpieczalnie i pośredników finansowych. Bardzo dobrą praktyka jest upewnić się, że firma w której chcemy uzyskać środki lub ulokować nasze pieniądze, czy nawet wykupić ubezpieczenie, posiada odpowiednie certyfikaty.
  • Weryfikacja dwuetapowa - coraz więcej instytucji, w celu pomocy w zwalczaniu cyberprzestępców, wprowadza własne metody walki z nieuczciwymi praktykami. Do jednej z nich można zaliczyć weryfikację dwuetapową. Polega ona na tym, że każdą jedną usługę z bankowości mobilnej trzeba zaakceptować w dwóch różnych miejscach. Może to być np. wpisanie kodu SMS w odpowiednim polu na stronie bankowości online, a do tego akceptacja danej akcji w aplikacji mobilnej. Jest to jedynie przykład, albowiem w kwestii dokonania weryfikacji zastosowane mogą być różne metody. Kod SMS, potwierdzenie w aplikacji mobilnej to tylko jedne z przykładów. Może to być równie dobrze połączenie głosowe, albo nawet konieczność uzyskania potwierdzenia od osoby trzecie. Wiele zależy od tego, jak działa bank, oraz jakiego produktu dotyczą zabezpieczenia.
  • Biometria - coraz częstszą metodą zabezpieczenia transakcji, czy skorzystania z oferty banku, jest biometria. Coś, co jeszcze niedawno widywaliśmy tylko w filmach akcji stało się metodą, która coraz powszechniej wdrażana jako system zabezpieczeń. W tej chwili najczęstszym elementem biometrii jaki jest stosowany, to odcisk palca. Powoli jednak banki zaczynają zmierzać w kierunku wprowadzenia także skanu siatkówki oka. Tego typu zabezpieczenie powinno być wysoce efektywne, z racji tego, że naszego oka, czy choćby kciuka, nikt nie wykorzysta na odległość.
  • 3D Secure - karty kredytowe również potrzebują zabezpieczeń. Coraz to nowsze technologie zamykane są w chipach kart kredytowych, jednak jedną z najpewniejszych metod zabezpieczenia transakcji karta kredytową jest metoda 3D Secure. Polega ona na tym, że każdorazowe użycie karty kredytowej wymaga wprowadzenia PINu lub wygenerowanego w wiadomości SMS kodu do autoryzacji transakcji. Jednak pomimo tego, złodzieje i tak potrafią wykorzystać nasze “plastikowe pieniądze”.

Pieniądze zniknęły, co teraz

Nawet naj ostrożniejsi, najbardziej roztropni, przygotowani na różne metody oszustwa, mogą paść ofiarą naciągaczy. Jak to mówią “na złodzieja nie ma zamka”, więc istnieje ryzyko, że nawet najlepsze zabezpieczenia zostaną kiedyś złamane. Co, gdy już padliśmy ofiarą oszustów i pieniądze zniknęły z naszego konta? Wiele banków oferuje możliwość “reklamowania” transakcji, czy zgłaszania nieautoryzowanego wykorzystania środków. Banki w większości przypadków rozpatrują tego typu zgłoszenia z korzyścią dla klienta banku. Niekiedy trzeba poczekać chwilę na zwrot środków, czy w ogóle na decyzję ze strony banku, jednak w większości przypadków tego typu, środki zostaną zwrócone na konto.

Cyberbezpieczeństwo - podsumowanie

Jak widać metody działania złodziei internetowych są bardzo różne. Okazuje się, że niestety bardzo często są również skuteczne. Jednak istnieją coraz to nowsze metody zapobiegania kradzieży danych, tożsamości, czy finalnie pieniędzy. Banki starają się zabezpieczyć swoich klientów możliwie najlepiej, bo jak wiemy, klienci są najważniejsi. Nie oszukujmy się, jeśli klienci będą niezadowoleni z jakichkolwiek aspektów obsługi, chętnie zmienią dostawcę usług finansowych. Klienci jednak sami o siebie również muszą zadbać. Przestrzeganie paru prostych zasad rozwagi, uważności i zdrowego rozsądku, może uchronić nas od utraty środków, lub popadnięcia w długi nie z naszej winy. Zagrożeń trzeba być świadomym, tak samo jak metod przeciwdziałania tym zagrożeniom. Bądźmy rozważni i uważni, a nic złego nie powinno się stać.

Dodaj komentarz
Twoja ocena
5

Tematy w kategorii: Bezpieczeństwo