Lokata mobilna - najważniejsze informacje
akredo.plKontaLokata bankowaLokata mobilna - wszystko co musisz wiedzieć

Lokata mobilna - wszystko co musisz wiedzieć

Boom na lokaty na rynku wciąż trwa. Dla tych, którzy nie chcą udawać się do oddziału banku, by założyć taki depozyt, stworzono lokatę mobilną. Nie różni się ona znacznie od tradycyjnej lokaty. Największą zmianą jest sposób jej założenia. Odbywa się to w 100% za pośrednictwem aplikacji mobilnej. To wygoda i oszczędność czasu. Jednak będzie to wymagało od nas też posiadania konta osobistego w danym banku. Lokaty mobilne mają swoje wady i zalety - poznajmy je bliżej i dowiedzmy się jak założyć taki depozyt.

Sylwia Przyboś
Sylwia Przyboś, 20.12.2022 r

Czym jest lokata mobilna?

Lokata mobilna to depozyt, który założyć możesz wyłącznie za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku. Nie różni się ona od tradycyjnych lokat niczym poza właśnie sposobem jej założenia. W związku z tym przeznaczona jest tylko dla tych, którzy już są klientami danego banku i mają dostęp do bankowości internetowej i aplikacji mobilnej. Lokaty mobilne znajdziemy w ofercie większości polskich banków. Są one też zazwyczaj depozytami krótkoterminowymi, zamykającymi się w kilku miesiącach.

Jak założyć lokatę mobilną?

Lokatę mobilną założyć można tylko przez aplikację banku. Do niej zaś dostęp mają aktualni jego klienci, posiadający w nim np. konto osobiste. Jeżeli chcemy więc założyć lokatę mobilną w danym banku będziemy musieli najpierw skorzystać z innego produktu w jego ofercie. Następnie należy zalogować się do aplikacji mobilnej banku i wybrać opcję lokaty z menu. Najczęściej będzie ona opisana jako po prostu “lokata”, “oszczędności i lokaty” lub “depozyty terminowe”. Jej znalezienie nie powinno sprawić nam problemu. Następnie wystarczy wybrać kwotę którą chcemy umieścić na lokacie, czas jej trwania i zatwierdzić nasze wybory. Zakładanie lokaty mobilnej jest niezwykle proste i nie będzie od nas wymagało żadnych wizyt w oddziałach czy rozmów telefonicznych z konsultantami.

Oferta lokat mobilnych w bankach w Polsce

Wiele polskich banków oferuje lokaty mobilne. Poniżej zestawienie ofert kilku z największych banków działających w Polsce. 

Bank Wypełnij wniosek Oprocentowanie w skali roku Czas trwania Minimalna kwota Maksymalna kwota
PKO BP Wypełnij wniosek 6% 3 miesiące 1 000 zł 50 000 zł
Santander Bank Polska Wypełnij wniosek 6,25% 4 miesiące 1 000 zł 100 000 zł
Millennium Wypełnij wniosek 5% 3 miesiące 500 zł 25 000 zł
Credit Agricole Wypełnij wniosek 10% 180 dni 1000 zł 50 000 zł
Getin Bank Wypełnij wniosek 6,5% 2 miesiące 1000 zł 50 000 zł
Alior Bank Wypełnij wniosek 7% 100 dni - 50 000 zł
BNP Paribas Wypełnij wniosek 6% 5 miesięcy 1000 zł 50 000 zł

Na co zwrócić uwagę wybierając lokatę mobilną?

Wybór lokaty mobilnej nie różni się zasadniczo od wyboru lokaty tradycyjnej. Musimy zwracać uwagę na najważniejsze parametry takiego produktu oraz ewentualne dodatkowe wymagania. Wybierając lokatę mobilną zwróć uwagę na:

  • Wysokość oprocentowania - oprocentowanie lokat niemal zawsze podawane jest w skali roku. Jeżeli chcesz wiedzieć ile zarobisz w skali miesiąca po prostu podziel je przez 12.
  • Kapitalizacja odsetek - im częstsza kapitalizacja, tym częściej zysk zostaje dopisany do Twojej lokaty. Niestety, większość banków stosuje kapitalizację jednorazową, na koniec trwania lokaty.
  • Długość trwania lokaty - pamiętaj, że zerwanie lokaty w trakcie jej trwania wiąże się najczęściej z utratą odsetek. Bądź więc gotowy na to, że środki pozostaną zamrożone przez cały okres jej trwania.
  • Maksymalna i minimalna kwota - lokaty zawsze posiadają określone kwoty, które można na nich zdeponować. Jeżeli dysponujemy środkami przewyższającymi limit, to warto negocjować założenie lokaty już nie drogą mobilną, a przez wizytę w oddziale.
  • Liczba lokat powiązanych z kontem - nie we wszystkich bankach istnieje ograniczenie “jedno konto - jedna lokata”. Może być to dla nas droga do zdeponowania kwot wyższych niż ustalony limit, po prostu zakładając kilka takich depozytów.

Wady i zalety lokat mobilnych

Największą zaletą lokaty mobilnej jest wygoda i łatwość jej założenia. Wystarczy smartfon i dostęp do aplikacji mobilnej. Nie będą nas czekały żadne wizyty w oddziałach banku czy rozmowy z konsultantami. W niektórych przypadkach lokata mobilna jest też nieco wyżej oprocentowana od lokaty tradycyjnej. Jako wadę lokaty mobilnej można wskazać jej krótkoterminowość. Mobilne depozyty są zazwyczaj ograniczone do kilku miesięcy. Drugim elementem, który może być postrzegany jako wada, jest konieczność utworzenia w danym banku konta osobistego. Bez niego nie będziemy mieli dostępu do aplikacji mobilnej, a co za tym idzie - mobilnej lokaty. Konto osobiste może się wiązać z dodatkowymi opłatami (np. za obowiązkową kartę debetową), które zmniejszą nasz zysk.

Lokata mobilna - podsumowanie

Lokata mobilna jest ciekawym rozwiązaniem dla klientów szczególnie ceniących sobie wygodę i swój czas. Wystarczy aplikacja mobilna i kilka kliknięć, by otworzyć oprocentowany depozyt. Oczywiście jeżeli mamy już w danym banku konto osobiste - to jest bowiem warunkiem otworzenia lokaty mobilnej (co dla niektórych może być wadą). Poza tym lokaty takie są dobrze oprocentowane i krótkoterminowe (zazwyczaj tylko kilka miesięcy). Lokaty mobilne obecne są w ofercie wielu banków w Polsce, a ich warunki znacznie się różnią. Warto więc zapoznać się z ofertą rynku i świadomie wybrać produkt najlepszy dla nas.

Często zadawane pytania

Czy lokata mobilna jest bezpieczna?
Tak. Lokaty mobilne, jak każdy inny depozyt tego typu, są zabezpieczone Bankowym Funduszem Gwarancyjnym do równowartości 100 000 euro. Nasze środki są więc na nich bezpieczne.
Czy z lokat mobilnych można wypłacać środki?
Nie. Lokaty z zasady są depozytem, który “zamraża” środki. Wypłata pieniędzy przed końcem lokaty, czyli zerwanie umowy, zazwyczaj kończy się utratą odsetek. Istnieją jednak banki, które podchodzą do tej kwestii łagodniej. Dlatego przed założeniem lokaty mobilnej zapoznaj się z jej warunkami i regulaminem.
Czy lokaty mobilne są odnawialne?
Najczęściej nie. Odnowienie lokaty mobilnej będzie od nas wymagało ponowne jej założenie (po zakończeniu trwania pierwszego depozytu). I tutaj istnieją jednak wyjątki na rynku, więc zapoznanie się z zasadami i regulaminem danej lokaty będzie niezbędne.
Ile wynosi podatek od lokaty mobilnej?
Zyski z lokaty mobilnej (jak i każdej innej) objęte są tzw. podatkiem Belki wynoszącym 19%.
Czy do aktywnej lokaty mobilnej można dopłacać środki?
Nie. Lokata jest zakładana na konkretną kwotę i nie możemy do niej dopłacić środków.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5