Automatyczne oszczędzanie - co to jest?
akredo.plKontaAutomatyczne oszczędzanie - co to jest?

Automatyczne oszczędzanie - co to jest?

Chociaż nie wszystkie banki oferują funkcję automatycznego oszczędzania, to niewątpliwie jest bardzo ciekawa usługa. Poznaj w jakim banku możesz skorzystać tej funkcji, jak ją włączyć i jak działa. Przedstawiamy poradnik automatycznego oszczędzania!

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 03.03.2023 r

Czym jest usługa automatycznego oszczędzania na koncie?

Jest to usługa oszczędzania polegająca na zleceniu automatycznego przelewu z głównego rachunku konta osobistego na dodatkowy, oprocentowany rachunek oszczędnościowy lub pobieraniu dokładnie określonej kwoty na rzecz oszczędności od kwoty transakcji, do uzbierania wyznaczonej sumy.

Oprocentowanie na takim rachunku jest zazwyczaj bardzo niskie, jednak w niektórych bankach usługa jest dostępna w ramach oferty specjalnej. Przykładowo, taką propozycję oszczędzania posiada mBank.

Usługa auto-oszczędzania jest bardzo popularną i cieszącą się dobrymi opiniami metodą odkładania pieniędzy. Pomaga odłożyć znaczne sumy pieniędzy oraz daje dużą satysfakcję ze spełnionego celu oszczędnościowego.

Jak działają programy automatycznego oszczędzania?

Automatyczne oszczędzanie to funkcja do konta bankowego, która pozwala zapomnieć o “konieczności” wpłacania pieniędzy na cel oszczędnościowy. Tym właśnie różni się automatyczne oszczędzanie od tradycyjnych kont oszczędnościowych. Stąd też, w naszym zestawieniu, które znajdziesz poniżej, nie znajdziemy m.in. oferty konta oszczędnościowego Twoje Cele Nest Banku.

Banki udostępniają kilka metod automatycznego odkładania pieniędzy na cel oszczędnościowy:

 • automatyczne wpłaty - przy otwieraniu celu oszczędnościowego ustalamy stałą kwotę, która ma być wpłacana na rachunek oszczędnościowy w dokładnie wskazanym terminie,
 • zaokrąglanie transakcji do okrągłej kwoty - np. płatność 127,99 zostanie zaokrąglona do pełnej sumy 130 zł, a 2,01 zł zostaną wpłacone na cel,
 • procent od każdej transakcji - 1-15% od kwoty płatności np. kartą, BLIKiem czy przelewem,
 • stała, niewielka kwota wpłacana przy każdej transakcji kartą,
 • procent od wpływów na konto - np. 5% od kwoty, która wpłynęła na rachunek z tytułu wynagrodzenia, kieszonkowego od rodziców, renty itp.,
 • wpłać teraz - zasilenie rachunku celu oszczędnościowego dowolną kwotą, w dowolnym momencie.

 

Co ważne, automatyczne oszczędzanie może posiadać ograniczenia w kwestii maksymalnej kwoty celu, minimalnej i maksymalnej kwocie jednorazowej transakcji itp.

Rachunki oszczędnościowe, w tym te z funkcją automatycznego oszczędzania, umożliwiają jedną lub kilku wypłat w miesiącu bez pobrania prowizji. Wysokość tej prowizji jest ustalana indywidualnie przez każdy bank.

Jakie konta posiadają usługę automatycznego oszczędzania

Funkcja automatycznego oszczędzania jest dostępna w ramach konta osobistego dla klientów pełnoletnich oraz dzieci i nastolatków w wieku od 13 do 18 lat. Usługa dla młodych klientów może być aktywna zależnie od uprawnień nadanych przez rodzica lub opiekuna prawnego oraz bank.

Usługi automatycznego oszczędzania w Polskich bankach

Automatyczne oszczędzanie nosi różne nazwy - w każdym banku usługa jest nazywana inaczej, jednak w każdym działa praktycznie tak samo. Przedstawiamy jak wygląda oferta usługi w popularnych bankach w Polsce.

Bank Nazwa usługi
mBank Moje cele
Bank Pocztowy Mechanizm Regularnego Oszczędzania
Santander Bank Polska Moje cele
PKO BP Autooszczędzanie
ING Smart Saver
Credit Agricole CAsaver
BNP Paribas Optima Saver

Automatyczne oszczędzanie - koszt usługi

Usługa automatycznego oszczędzania jest w każdym banku darmowa. Nie zapłacimy za aktywację, wpłaty ani za zamknięcie celu oszczędnościowego.

Jedyna opłata jaka może wystąpić dotyczy wypłaty pieniędzy z celu. Zazwyczaj jedna wypłata w miesiącu z takiego rachunku jest darmowa. Każda kolejna zostanie objęta prowizją.

Środki zgromadzone dzięki usłudze automatycznego oszczędzania

Automatyczne oszczędzanie to funkcja, której przeznaczeniem jest odkładanie określonych kwot, na konkretne cele oszczędnościowe. Pieniądze z takiego rachunku można wypłacić przed zebraniem określonej sumy lub poczekać na jej zebranie.

Usługa autooszczędzania pełni również rolę edukacyjną, gdyż może nauczyć, że regularne odkładanie umożliwia zebranie naprawdę dużych kwot. Jest to szczególnie proste, że funkcja automatycznego oszczędzania jest wyposażona w kalkulator celu.

Kalkulator celu oszczędnościowego pozwala obliczyć jaką kwotę lub procent od kwoty, przez jak długi okres czasu należy odkładać aby osiągnąć wyznaczony cel. Dzięki temu klient ma możliwość wizualizacji ile czasu i z jaką intensywnością musi oszczędzać pieniądze.

Jak włączyć usługę automatycznego oszczędzania?

Usługa jest łatwo dostępna przez aplikację mobilnej bankowości lub w serwisie bankowości internetowej. Zakładkę do obsługi tej funkcji znajdziemy pod hasłem “Moje cele”, “Cele”, “Oszczędności” czy “Oszczędzanie”.

Tam należy znaleźć przycisk “Załóż nowy cel” lub o podobnej nazwie. Nowy cel można dowolnie nazwać, wybrać grafikę, która ma opisywać cel oraz określić kwotę jaką chcemy zebrać. Następnie ustalamy parametry oszczędzania:

 • metodę jaką mają być pobierane oszczędności,
 • wysokość wpłat na rachunek oszczędnościowy,
 • w ramach niektórych usług np. Autooszczędzanie PKO, można wybrać przy takich transakcjach ma być pobierana kwota na oszczędności: przy przelewach, płatnościach kartą lub aplikacją iKO.

 

Gotowe! Automatyczne oszczędzanie będzie aktywne do momentu zebrania celu lub do jego zamknięcia przez posiadacza rachunku.

Jak wyłączyć usługę automatycznego oszczędzania?

Usługę autooszczędzania można wyłączyć w dowolnym momencie i można to zrobić w aplikacji mobilnej, serwisie bankowości elektronicznej, w placówce bankowej lub przez infolinię.

Zarówno w aplikacji jak i przez bankowość internetową cel można zamknąć w tej samej kategorii, w której aktywowaliśmy usługę - zakładka: “Oszczędności”, “Cele” lub inna o tożsamej nazwie. Wybierz cel, który chcesz zamknąć i złóż dyspozycję, wybierając odpowiednią komendę.

Co ważne, parametry oszczędzania: kwotę, metodę realizowania celu itd. można zmienić w dowolnym momencie - nie musisz zamykać celu i otwierać go na nowo.

Wady i zalety automatycznego oszczędzania

Trudno jest znaleźć jakiekolwiek wady tak przydatnej i praktycznej funkcji jaką jest automatyczne oszczędzanie do konta bankowego. Znacznie więcej jest zalet, chociaż znajdą się również wady. Jednakże, jeśli występują to zazwyczaj dotyczą tylko konkretnych banków.

Wady:

 • Limit posiadanych rachunków
 • Ograniczenia maksymalnej kwoty celu
 • Opłata za drugą i kolejne wypłatę z rachunku oszczędnościowego

Zalety:

 • Łatwa aktywacja
 • Przejrzyste funkcjonowanie
 • Kilka metod oszczędzania
 • Wygodne i satysfakcjonujące oszczędzanie
 • Brak opłat za otwarcie i korzystanie
 • Możliwość zaplanowania procesu oszczędzania
 • Stała kontrola nad oszczędnościami

 

Automatyczne oszczędzanie - podsumowanie

Automatyczne oszczędzanie niesie za sobą bardzo duże zalety. Przede wszystkim jest to świetna metoda na odłożenie sporej kwoty, bez zbytniego zaangażowania - wystarczy zapewnić odpowiednią ilość środków na rachunku głównym i/lub aktywnie płacić z wykorzystaniem konta.

Funkcja jest dostępna za darmo w każdym banku, który ją oferuje. Korzystanie z tej metody oszczędzania jest proste, intuicyjne i bardzo przyjemne. Szczególnie przyjemne, gdy uda nam się zrealizować cel lub zebrać atrakcyjną sumę.

Często zadawane pytania

Poznaj wygodną i darmową metodę odkładania pieniędzy! Zbieraj pieniądze na wybrany cel z funkcją automatycznego oszczędzania i skorzystaj z oprocentowania.
Nie, aktywacja i korzystanie z usługi automatycznego oszczędzania jest darmowe. Jedyna opłata dotyczy nadprogramowych wypłat z rachunków oszczędnościowych.
Czy program automatycznego oszczędzania może zostać czasowo zawieszony?
Nie, czasowe zawieszenie automatycznego oszczędzania jest niemożliwe. Należy zamknąć cel i aktywować go ponownie - jeśli takie mamy życzenie.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5