Pozabankowa karta kredytowa - porównywarka najlepszych ofert

Zmień widok

Karty płatnicze są już nieodzownym elementem naszej codzienności. Tak samo coraz większą powszechnością cieszą się karty kredytowe. Jednak banki stawiają niekiedy zbyt duże wymagania względem klientów. Czy istnieje alternatywa? Owszem, są to pozabankowe karty kredytowe. Czym karta pozabankowa różni się od bankowej? Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego o pozabankowych kartach kredytowych.

Czym jest pozabankowa karta kredytowa?

Pozabankowa karta kredytowa to nic innego jak karta kredytowa. Podstawowa różnica polega na tym, że dostawcą karty pozabankowej nie jest bank. Po za tym karta pozabankowa i karta kredytowa wydawana w banku są niemalże tym samym. Posiadają górny limit, oprocentowanie, okres bezodsetkowy. Tak samo aby uzyskać kredytową kartę pozabankową należy złożyć wniosek, poddać się procesowi weryfikacji zdolności i historii kredytowej oraz czekać na decyzję.

Jak działa pozabankowa karta kredytowa?

Pozabankowa karta kredytowa działa dokładnie tak samo jak standardowa karta kredytowa. Karta posiada przyznany górny limit środków, który można uszczuplać o mniejsze kwoty lub spożytkować jednorazowo, niczym kwotę kredytu, którym swoją drogą są owe środki. Karta daje do nich łatwy dostęp, tak samo jak pozwala na płatności zbliżeniowe, płatności internetowe, a nawet wypłatę środków z bankomatów.

Rodzaje pozabankowych kart kredytowych

Choć o pozabankowych kartach kredytowych wiadomo nie od dziś, to w Polsce usługa karty kredytowej dostarczanej przez instytucję, która bankiem nie jest, nie znalazła jeszcze wielkiego uznania. Warto jednak mieć świadomość, że pozabankowa karta kredytowa może mieć dwie formy. Rodzaje kart pozabankowych to karty fizyczne i wirtualne. Na fizyczną kartę trzeba poczekać, aż zostanie przesłana. Po otrzymaniu karty wystarczy ja aktywować i używać. Karty wirtualne nie mają swojego fizycznego nośnika. Karta wirtualna może być wykorzystana w usługach takich jak np. GooglePay a do jej obsługi wystarczy smartfon.

Kto może korzystać z pozabankowych kart kredytowych?

Pozabankowe karty kredytowe dostępne są dla wszystkich, którzy spełniają wymagania stawiane przez usługodawców. Firmy wydające pozabankowe karty kredytowe wymaga minimum ukończonych 25 lat, aby móc ubiegać się o ich produkt. Co ciekawe, firmy nie podają wymogów co do formy zatrudnienia i wysokości wynagrodzenia. Warto mieć na uwadze, że choć firmy informują o weryfikacji zdolności kredytowej oraz historii kredytowej, to nie podają wymaganego źródła dochodu.

Ile kosztuje pozabankowa karta kredytowa?

Koszt pozabankowej karty kredytowej nieznacznie różni się od kosztów kart kredytowych wydawanych przez banki. Z racji tego, że firmy dostarczające kart pozabankowych nie świadczą żadnych innych usług finansowych, muszę uzyskać odpowiedni dochód z kart kredytowych. Dlatego uzyskanie karty pozabankowej może wiązać się z nieco wyższymi odsetkami. Tak samo w przypadku kart pozabankowych, w opozycji do ich bankowych odpowiedników, obie posiadają opłatę za obsługę limitu, czego w bankach nie znajdziemy. Jest to dodatkowy koszt naliczany każdego dnia od momentu naruszenia limitu na karcie. Tak więc wartość wykorzystanych środków będzie powodować naliczanie się odsetek, natomiast sam fakt wykorzystania części środków, wiąże się z opłatą za obsługę limitu, która jest opłatą naliczoną w stosunku dziennym. Jednak w przypadku kart pozabankowych nie znajdziemy czegoś takiego jak opłata za przygotowanie umowy czy prowizja. Takie opłaty z kolei są domeną banków. W ogólnym rozrachunku zarówno bankowe karty kredytowe jak i te pozabankowe posiadają cały szereg kosztów, które mniej więcej się równoważą, więc karta pozabankowa wcale nie musi być droższa w utrzymaniu.

Jak wnioskować o pozabankową kartę kredytową?

W Polsce dostępne są pozabankowe karty kredytowe od instytucji, które działają jedynie online, nie posiadają swoich placówek stacjonarnych. Co się z tym wiążę, proces wnioskowania o pozabankowe karty kredytowe odbywa się w całości zdalnie. Wszystkie firmy udostępniają na swojej stronie możliwość złożenia wniosku o kartę i przejście całego procesu metodą online. Niezbędne do wnioskowania będą dostęp do internetu, ważny dowód osobisty oraz aktualny adres email oraz numer telefonu. Bez tych danych wypełnienie wniosku, a nawet założenie konta w serwisach będzie niemożliwe.

Pozabankowa karta kredytowa - wymagane dokumenty

Słysząc o karcie kredytowej na myśl nasuwa się proces wnioskowania o kartę kredytową w banku, co wiąże się z dostarczeniem dokumentu tożsamości, ale także całej masy dodatkowej dokumentacji. Pozabankowa karta kredytowa powstała m.in. po to, aby ominąć długi i często bardzo wygórowany proces weryfikacji zdolności kredytowej, oraz dostarczania szeregu dokumentów. Aby wnioskować o kartę pozabankową, jedynym niezbędnym dokumentem jest ważny dowód osobisty. Cały proces weryfikacji zdolności kredytowej odbywa się wraz z procesem weryfikacji danych osobowych. Informacje o kliencie pobierane są z jego profilu bankowego, a z konta zaciągane są informacje o uzyskiwanych zarobkach. Żadnych dodatkowych dokumentów o wysokości zarobku, czy formie zatrudnienia.

Jak korzystać z pozabankowej karty kredytowej?

Korzystanie z pozabankowej karty kredytowej nie różni się od korzystania ze standardowej karty kredytowej. Karta może służyć do płatności zbliżeniowych, czy wypłacania gotówki z bankomatu. Karta zostanie przesłana pocztą i używać jej można od razu po odbiorze. Karta wymaga oczywiście aktywacji. Pierwszy raz kartę trzeba użyć do wypłaty w bankomacie lub w terminalu płatniczym. Aktywowanie karty nie działa w przypadku transakcji zbliżeniowych, dlatego konieczne jest skorzystanie z kieszonki w terminalu.

Spłata pozabankowej karty kredytowej

Spłata pozabankowe karty kredytowej różni się nieco, niż spłata karty kredytowej uzyskanej w banku. Wraz z umową pozabankowej karty kredytowej dostajemy wytyczne co do spłaty wykorzystanego limitu. Polega to na tym, że na stronie umowy, na której są opłaty i koszty użytkowania karty, podany jest także numer rachunku bankowego, na jaki dokonywać należy spłaty środków. Każdy z dostawców pozabankowej karty kredytowej posiada inną wysokość naliczanych odsetek oraz inna, minimalną kwotę spłaty. Każdy z dostawców ma także swoje własne warunki i okres spłacania karty kredytowej, które zawarte będą w umowie.

Wady i zalety pozabankowej karty kredytowej

Zalety:

  • Prosty zdalny proces wnioskowania o kartę,
  • Potrzebny jedynie dowód osobisty,
  • Brak opłaty prowizyjnej,
  • Mniej rygorystyczne kryterium oceny historii kredytowej,
  • Bezpłatne wyrobienie karty.

Wady:

  • Nieco wyższe koszty utrzymania i prowadzenia karty,
  • Opłata dzienna za prowadzenie limitu.

Pozabankowa karta kredytowa - podsumowanie

Pozabankowa karta kredytowa to doskonała alternatywa dla karty kredytowej, którą mona uzyskać w banku. Choć nie można uzyskać tak wysokich limitów, na jakie pozwalają banki, to limity i tak są dość wysokie. Wnioskowanie o kartę pozabankową jest zdecydowanie łatwiejsze i szybsze niż w przypadku składania wniosku o kartę kredytową w banku. Łatwiej jest także uzyskać pozabankową kartę kredytową, ponieważ instytucje wydające je, nie przywiązują tak wielkiej wagi do historii kredytowej klientów. Trudno jest określić, czy kart pozabankowa będzie bardziej opłacalna pod względem kosztów, jedna zawsze można to sprawdzić i przeliczyć. Nie ma powodu do obaw w korzystaniu z kart pozabankowych, ponieważ dostawcami są znane i sprawdzone marki, które zapewniają taki sam standard obsługi zarówno dla kart bankowych jak i pozabankowych.

Dodaj komentarz
Twoja ocena
5