Jedna z najpopularniejszych metod analizy technicznej - poznaj Wstęgę Bollingera!
akredo.plOszczędnościInwestycjeWstęgę Bollingera - Jedna z najpopularniejszych metod analizy technicznej

Wstęgę Bollingera - Jedna z najpopularniejszych metod analizy technicznej

Wstęga Bollingera jest wskaźnikiem wyznaczającym tendencję kursu akcji. Wstęga oznacza na wykresie obszar cenowy, według którego akcja powinna rosnąć lub spadać. Jeżeli linia kursu wyjdzie poza obszar Wstęgi Bollingera, oznacza to, że nastąpiło krótkotrwałe odwrócenie tendencji cenowej. Gdy linia kursu zaczyna spadać poniżej założeń Wstęgi Bollingera, zgodnie z analizą techniczną jest to moment, w którym inwestor powinien kupić akcje, a następnie czekać na wzrost cen. W odróżnieniu od innych narzędzi analizy technicznej wstęga nie polega na próbie przewidzenia ceny a jedynie na analizowaniu sygnałów na podstawie bieżących zmian kursu.

Rafał Maternik
Rafał Maternik, 20.10.2023 r

Czym jest Wstęga Bollingera?

Wstęga Bollingera jest skutecznym wskaźnikiem wykorzystywanym w analizie technicznej. Traderzy posiłkują się nią podczas analizowania trendów na rynku akcji. W skład techniki wchodzi dolna oraz górna wstęga. Reprezentują na wykresie cenowym górne oraz dolne poziomy wsparcia. Pomiędzy wstęgami inwestorzy oznaczają na wykresie również średnią kroczącą, która ma za zadanie pomóc nam w ustaleniu arytmetycznej średniej zaznaczonych na wykresie cen w danym przedziale czasowym.

Zastosowanie Wstęgi Bollingera

Wstęga Bollingera to chętnie wykorzystywany przez traderów element analizy technicznej. Używają jej analitycy na całym świecie. Wstęga Bollingera pomaga przede wszystkim w:

  1. Identyfikacji rynku - Gdy cena aktywa przekracza górną Wstęgę Bollingera, może to sugerować, że rynek jest przeciążony zleceniami kupna (overbought), co może wskazywać na nadchodzącą korektę. Podobnie, gdy cena spada poniżej dolnej wstęgi, może to oznaczać, że rynek jest przeciążony zleceniami sprzedaży (oversold), co może sygnalizować potencjalny odwrót trendu.
  2. Określeniu zmienności na rynku - Wstęgi Bollingera automatycznie dostosowują się do zmienności rynkowej. Gdy wstęgi rozszerzają się, oznacza to, że rynek staje się bardziej zmienny. Gdy wstęgi zwężają się, wskazuje to na spadek zmienności.
  3. Identyfikacji sygnałów kupna i sprzedaży - Wstęgi Bollingera mogą również dostarczać sygnałów kupna i sprzedaży. Na przykład, gdy cena aktywa przekracza górną wstęgę, traderzy mogą rozważyć sprzedaż. Podobnie, gdy cena spada poniżej dolnej wstęgi, mogą rozważyć zakup.
  4. Określaniu trendów - Wstęgi Bollingera mogą pomóc w identyfikacji trendów rynkowych. Na przykład, jeśli środkowa linia (średnia krocząca) jest skierowana w górę, to oznacza trend wzrostowy. Jeśli skierowana jest w dół, oznacza to trend spadkowy.

Oczywiście traderzy powinni liczyć się z tym, że żaden wskaźnik nie stanowi niezawodnej metody na przewidywanie ceny. W przeciwnym wypadku wykorzystanie skutecznej metody pozwoliłoby na nieskończone pomnażanie pieniędzy! Analiza techniczna zazwyczaj składa się z wielu elementów, które zwiększają prawdopodobieństwo prognozy cenowej. Wstęga Bollingera jest po prostu jednym z nich.

Jak wygląda Wstęga Bollingera?

Wstęga Bollingera składa się z trzech linii: średniej kroczącej (ruchomej) oraz dwóch wstęg (górnej i dolnej) wytyczonych na określonym procentowym poziomie powyżej i poniżej narysowanej średniej kroczącej. Kiedy rynek jest niestabilny, przestrzeń między wstęgą górną i dolną się rozszerza. Kiedy rynek jest stabilny, ta sama przestrzeń stopniowo się zawężą, co sugeruje niską fluktuację cenową.

Wstęga Bollingera - obliczenia

Odchylenie standardowe jest miarą zmienności cen, przy czym większe odchylenie standardowe wskazuje na większą zmienność. Gdy cena jest bliska górnej wstędze Bollingera, może być przewartościowana, a gdy jest bliska dolnej wstędze Bollingera, może być niedowartościowana. Wstęgi Bollingera są dynamicznymi wskaźnikami, które dostosowują się do warunków rynkowych i często są używane do identyfikacji sygnałów kupna i sprzedaży.

Obliczenia na Wstęgach Bollingera są analizowane na podstawie (najczęściej 20-dniowej) średniej kroczącej.

Jak interpretować Wstęgę Bollingera?

Wyniki uzyskane za pośrednictwem Wstęgi Bollingera analizujemy w prosty sposób na podstawie trzech linii. Górnej, środkowej i dolnej. Jeżeli cena znajduje się blisko dolnej wstęgi lub pod dolną wstęgą, sugeruje to dobry moment na zakup. Analogicznie, jeżeli cena znajduje się blisko górnej wstęgi lub powyżej oznacza to dobry moment na sprzedaż. Im szersza objętość od dolnej do górnej linii, tym większa szansa na to, że na rynku danego instrumentu finansowego nastąpią gwałtowne zmiany cenowe.

Środkowa linia z kolei służy po prostu do analizowania średniej kroczącej ceny danego aktywa.

Wady i zalety Wstęgi Bollingera

Wady Wstęgi Bollingera:

  • Wstęga Bollingera nie zapewnia dostatecznej dokładności. Powinna być wykorzystywana wraz z innymi metodami analizy technicznej;
  • Wstęgi Bollingera reagują na aktualne ruchy cen, zamiast je przewidywać;
  • Rozszerzanie i kurczenie się pasm wstęgi jest trudne do zinterpretowania pomimo prostej budowy wykresu.

Zalety Wstęgi Bollingera:

  • Wszechstronność;
  • Mogą być wykorzystywane do analizy wielu instrumentów finansowych;
  • Łatwo z nich odczytać sygnały sugerujące kupno i sprzedaż aktywów.

Wstęga Bollingera - podsumowanie

Wstęga Bollingera jest świetnym narzędziem, które każdy trader powinien włączyć do swojej analizy technicznej. Mimo wszystko należy pamiętać o tym, że nawet najlepsza analiza nie gwarantuje 100% dokładności. Z tego powodu musimy liczyć się z tym, że kierunek, w którym porusza się rynek akcji, może być uzależniony od wielu niezależnych od siebie czynników. Wyniki analizy technicznej lepiej traktować jako wskazówkę podczas podejmowania decyzji.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5