Margin Call w strategiach inwestycyjnych 2023
akredo.plOszczędnościInwestycjeMargin Call - czym jest wezwanie brokera do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego?

Margin Call - czym jest wezwanie brokera do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego?

Margin call to wezwanie przedsiębiorcy do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego. Zabezpieczenie to działa na zasadzie sygnału, który alarmuje inwestora o tym, że dysponuje on niewystarczającą ilością środków, które są niezbędne do utrzymania obecnych pozycji, a także do rozpoczynania nowych transakcji. Celem stosowania margin call jest przypomnienie inwestorowi, że kapitał, który zgromadził na koncie, spadł poniżej poziomu określonego wcześniej przez brokera. Powodem, dla którego doszło do uruchomienia depozytu zabezpieczającego margin call, może być m.in. zbyt długie podejmowanie działań, przez które inwestor utrzymuje stratną pozycję. Na uruchomienie depozytu zabezpieczającego może wpływać również dysponowanie przez inwestora ograniczonymi środkami, przez co doprowadza on do zawierania pozycji większych niż dostępny depozyt zabezpieczający, a także nadmierne korzystanie z dźwigni finansowej. Pojęcie stop-out jest bezpośrednio powiązane z margin call i ma miejsce, gdy dochodzi do automatycznego zamknięcia przez brokera wszystkich aktywnych pozycji tradera na rynku walutowym. Tak więc stop-out następuje w konsekwencji margin-call i polega na zamknięciu wszystkich transakcji, które zostały rozpoczęte przez inwestora. Celem stop-outu jest zabezpieczenie tej części kapitału, która obciążona dużym ryzykiem od chwili poinformowania inwestora o konieczności uzupełnienia depozytu zabezpieczającego fundusze. Sposobami, które mogą pomóc uniknąć stop-outu jest przemyślane zarządzanie ryzykiem lub unikanie otwierania wielu pozycji równocześnie. Jeśli natomiast chodzi o metodę hedging, to stosuje się ją w podobnym celu co mechanizm stop-out, tyle że głównie na giełdzie amerykańskiej. Jej głównym założeniem jest doprowadzenie do sfinalizowania jak największej ilość inwestycji po to, aby uchronić rachunek inwestora przed zablokowaniem czy zamknięciem, co wiąże się też z dużym ryzykiem. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym inwestorzy uniknąć margin call. Jednym z nich jest na przykład poprzez zwrócenie przez nich uwagi, kiedy następuje okres natężonej zmienności na rynkach finansowych lub ustawienie alertu powiadamiającego ich o tym, kiedy kwota wolnego depozytu zabezpieczającego zaczyna się zmniejszać.

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 25.10.2023 r

Czym jest margin call?

Margin call jest wezwaniem przedsiębiorcy do tego, aby uzupełnił on depozyt zabezpieczający. W przeciwnym razie może dojść do sytuacji, w której biuro maklerskie zamknie otwarte kontrakty na rynku terminowym, aby uchronić się przed potencjalnym ryzykiem poniesienia strat.

Jak działa margin call?

Margin call działa na zasadzie sygnału, który alarmuje inwestora o tym, że dysponuje on niewystarczającą ilością środków, które są niezbędne do utrzymania obecnych pozycji, a także do rozpoczynania nowych transakcji. Dlatego też sygnał ten jest równoznaczny z koniecznością likwidacji części, a czasami nawet i wszystkich aktywnych pozycji na rachunku. Ma to głównie na celu przypomnieć inwestorowi, że kapitał zgromadzony na jego koncie spadł poniżej poziomu, który określił wcześniej broker.

Można więc powiedzieć, że margin call to zabezpieczenie, dzięki któremu inwestorzy mogą się uchronić przed stratami, a także w odpowiednim momencie zareagować na potencjalne ryzyko inwestycyjne na przykład poprzez uzupełnienie konta maklerskiego dodatkowymi środkami.

Jakie są powody uruchomienia depozytu zabezpieczającego margin?

Jednym z głównych powodów uruchomienia depozytu zabezpieczającego margin może być zdecydowanie zbyt długie zwlekanie z podejmowaniem działań, które mogłyby zatrzymać utrzymywanie stratnej pozycji. Poza tym na uruchomienie depozytu zabezpieczającego margin może wpływać również:

  • Posiadanie przez inwestora ograniczonych środków, przez co doprowadza on do zawierania pozycji większych niż dostępny depozyt zabezpieczający,
  • Nadmierne korzystanie z dźwigni finansowej,
  • Niemonitorowanie pozycji,
  • Brak obecności zleceń obronnych Stop Loss.

Margin call a stop-out

Skoro już wiadomo, czym jest margin call, warto wyjaśnić i pojęcie stop-out, które jest z nim bezpośrednio powiązane. Stop-out na rynku Forex ma miejsce wtedy, gdy dochodzi do automatycznego zamknięcia przez brokera wszystkich aktywnych pozycji tradera na rynku walutowym. Dlatego, jeśli depozyt zabezpieczający spadnie poniżej poziomu, jaki wyznaczył broker, wtedy inwestor może być pewny, że uruchomiony zostanie mechanizm stop-out.

Co jednak łączy margin call i stop-out? Przede wszystkim to, że stop-out następuje w konsekwencji margin-call, w wyniku czego dochodzi do zamknięcia wszystkich transakcji, które zostały rozpoczęte przez inwestora. Ma to przede wszystkim na celu zabezpieczyć, choć części kapitału, który już od chwili zasygnalizowania inwestora o konieczności uzupełnienia depozytu zabezpieczającego fundusze, jest tak naprawdę obciążony dużym ryzykiem poniesienia przez niego strat finansowych.

Stop-out - Jak go uniknąć?

Istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc inwestorom w skutecznym zarządzaniu kapitałem i uniknięciem stop-outu. Jedną z ważniejszych zasad, które mogą pomóc Ci uniknąć konieczności zamknięcia pozycji, jest umiejętne zarządzanie ryzykiem oraz wdrożenie następujących działań:

  • Unikaj otwierania równocześnie wielu pozycji - większa ilość otwieranych pozycji wiąże się nie tylko z większym ryzykiem, ale też depozytem.
  • Rozważ odpowiedni poziom wykorzystywanej dźwigni finansowej - większa dźwignia finansowa wiąże się otwarciem większej pozycji.
  • Ustaw odpowiedni poziom Stop Loss - dzięki zleceniu obronnemu będziesz mógł lepiej kontrolować ewentualne straty, takie jak spadki aktywów.

Margin call a metoda hedging

Metoda hedging to metoda, która ma największe zastosowanie na amerykańskich giełdach, gdzie sięga się po nią w zasadzie częściej niż po wspomniany wyżej mechanizm stop-out. Głównym założeniem stosowania tej strategii jest doprowadzenie do sfinalizowania jak największej ilość inwestycji po to, aby uchronić rachunek przed jego zablokowaniem lub zamknięciem. Należy jednak pamiętać, że jest to metoda dość ryzykowna, ponieważ nie ma żadnej gwarancji osiągnięcia korzyści finansowych ze sfinalizowanych inwestycji.

Jak uniknąć margin call?

Istnieje kilka sposobów, które pomogą Ci uniknąć margin call:

  • Zwróć uwagę, kiedy następuje okres natężonej zmienności na rynkach finansowych - warto, abyś w tym czasie posiadał wystarczającą ilość środków na koncie.
  • Ustaw alert, który powiadomi Cię o tym, że kwota wolnego depozytu zabezpieczającego się zmniejsza.
  • Unikaj zbyt częstego korzystania z dźwigni finansowej.
  • Wprowadź system do skutecznego zarządzania ryzykiem.
  • Wykorzystaj narzędzia do obliczania wysokości wymaganego depozytu zabezpieczającego.

Konieczność uzupełnienia depozytu zabezpieczającego to często duża presja i stres w oczekiwaniu na następstwa finansowe z tym związane, dlatego tak ważna jest znajomość metod unikania margin call.

Margin call - podsumowanie

Margin call jest wezwaniem inwestora, aby uzupełnił depozyt zabezpieczający, ponieważ kapitał na jego rachunku spadł poniżej ustalonego wcześniej przez brokera poziomu. Długotrwałe odkładanie działań czy nadmierna dźwignia finansowa są jednymi z powodów uruchomienia depozytu zabezpieczającego margin. Jednymi z następstw margin call może być tak zwany Stop-out, czyli anulowanie lub zamknięcie wszystkich otwartych transakcji, które zostały rozpoczęte przez inwestora. Sposobem na uniknięcie margin call może być rzadsze korzystanie z dźwigni finansowej lub ustawienie alertu informującego o zmniejszaniu się kwoty wolnego depozytu zabezpieczającego.

 

Często zadawane pytania

Czym jest handel margin?
Handel margin jest metodą handlową, którą stosuje się w celu wykorzystania środków, które zostały dostarczone przez stronę zewnętrzną do zrealizowania transakcji na aktywach.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5