Scalping w inwestycjach w 2023
akredo.plOszczędnościInwestycjeScalping - Co powinieneś wiedzieć o tej metodzie tradingowej?

Scalping - Co powinieneś wiedzieć o tej metodzie tradingowej?

Scalping to metoda tradingowa, która polega na otwieraniu wielu transakcji, aby następnie w dość krótkim czasie je szybkość zamknąć. Scalping w dużej mierze opiera się na analizie technicznej, w której duże znaczenie ma umiejętne zarządzanie kapitałem oraz wykorzystywanie ruchów na rynku przez inwestorów, dlatego tak ważne jest zachowanie przez inwestorów dużej dyscypliny i cierpliwości. W dużym uproszczeniu można więc powiedzieć, że scalping działa na zasadzie zakańczania pozycji poprzez zawarcie odwrotnych transakcji. Oznacza to, że sprzedaż zamyka pozycję długą, a kupno zamyka pozycję krótką. Możemy wyróżnić 2 główne rodzaje scalpingu - manualna działająca na zasadzie samodzielnego wykonywania przez traderów wszystkich transakcji oraz automatyczną, wykorzystywaną głównie przez doświadczonych traderów do wykonywania transakcji przy użyciu specjalnych algorytmów. Jeśli zaś chodzi o główną różnicę pomiędzy scalpingiem a inwestycjami długoterminowymi, to jest nią czas otwierania i zamykania pozycji. W scalpingu zarówno otwieranie i zamykanie pozycji odbywa się w bardzo krótkim odstępie czasu, czasami nawet do kilku minut, natomiast w inwestowaniu długoterminowym utrzymywanie pozycji może utrzymać się nawet do kilku lat. Poza tym, że scalping przeznaczony jest głównie dla doświadczonych inwestorów, to należy przy tym wziąć pod uwagę zagrożenia, jakie się z nim wiążą. Jednym z większych zagrożeń związanych z tą metodą tradingową mogą być nagłe zmiany kursu, które mogą przynieść traderowi zarówno niespodziewane zyski, ale i poważne straty. Poza tym brak lub małe doświadczenie na rynku finansowym, a także mała wprawa w otwieraniu i zamykaniu pozycji, również zwiększają ryzyko poniesienia dużych strat finansowych. Aby możliwie jak najbardziej uchronić się przed zagrożeniami inwestycyjnymi, warto zastosować się do najważniejszych zasad scalpingu. Przede wszystkim warto, żeby inwestor nie ulegał nazbyt emocjom i wykazywał się dużą dyscypliną, głównie ze względu na konieczność szybkiego otworzenia pozycji. Poza tym kluczowe znaczenie może mieć szybkie podejmowanie działań, stosowanie dużej dźwigni finansowej, skalpowanie aktywów takich jak pary walutowe czy unikanie skalpowania złota i akcji. Scalping jest metodą, która ma zarówno wady, jak i zalety, które warto wziąć pod uwagę przed zdecydowaniem się na tę metodę inwestowania. Do zalet scalpingu możemy zaliczyć na przykład małe ryzyko związane z unikaniem długotrwałego utrzymywania pozycji, szybkie osiąganie małych zysków czy możliwość korzystania z małych ruchów rynkowych. Do wad z kolei możemy zaliczyć konieczność dysponowania dużym depozytem, umiejętność opanowywania emocji wynikających z dużej presji i stresu oraz posiadanie dużego doświadczenia na rynku finansowym.

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 01.11.2023 r

Czym jest Scalping?

Scalping jest jedną z metod tradingowych, którą stosuje się głównie względem papierów wartościowych, walut czy towarów. W dużej mierze scalping opiera się na otwieraniu wielu transakcji, aby następnie w dość krótkim czasie je szybko zamknąć. Dlatego też głównym narzędziem wykorzystywanym do skalpowania jest analiza techniczna, która daje możliwość efektywnego wykorzystywania ruchów na rynku. Zaskakujące może być również to, że w scalpingu istotna jest nie tylko nieustanna dyscyplina, ale przede wszystkim realizacja zleceń bez względu na to, czy są zyskowne, czy też stratne.

Jak działa scalping?

Scalping działa na zasadzie łapania przez tradera małych ruchów cen, który wykorzystuje je, aby na nich zarobić poprzez cięcie strat i maksymalne osiąganie zysków. W praktyce oznacza to, że w scalpingu pozycje są zakończone w wyniku zawarcia odwrotnych transakcji, dlatego przyjmuje się, że sprzedaż zamyka pozycję długą, a kupno zamyka pozycję krótką. Częste otwieranie i zamykanie transakcji wymaga jednak od traderów szybciej reakcji, dlatego tak istotne w scalpingu jest podejmowanie przez nich działań zgodnie z dobrze przemyślaną strategią.

Rodzaje scalpingu

Wyróżniamy 2 rodzaje scalpingu:

  • strategię manualną, która działa na zasadzie samodzielnego wykonywania przez traderów wszystkich transakcji.
  • strategię automatyczną, wykorzystywaną przez bardziej doświadczonych traderów do wykonywania transakcji przy użyciu specjalnych algorytmów.

Scalping a inwestycje długoterminowe

Główną różnicą pomiędzy scalpingiem a inwestycjami długoterminowymi jest właściwie czas otwierania i zamykania pozycji.

W scalpingu zarówno otwieranie, jak i zamykanie pozycji odbywa się w bardzo krótkim odstępie czasu, czasami nawet do kilku minut. W związku z tym skalperzy muszą posiadać większe doświadczenie na rynku finansowym, głównie ze względu na konieczność wykazania się dużą cierpliwością podczas wykonywania dziesiątek transakcji i to w trakcie jednej doby.

Inwestowanie długoterminowe jest strategią działającą wprost odwrotnie ze względu na długoterminowe utrzymywanie pozycji, nawet do kilku lat. Co więcej, z tej metody inwestowania w przeciwieństwie do scalpingu mogą korzystać nawet mniej doświadczeni inwestorzy, którzy dopiero zaczynają przygodę z inwestowaniem na rynku finansowym.

Scalping a ryzyko inwestycyjne

Scalping to metoda inwestycyjna, w której największe ryzyko inwestycyjne grozi głównie początkującym inwestorom, którym ciężko może być w krótkim czasie oszacować, jakie transakcje okażą się zyskowne. Małe doświadczenie na rynku finansowym i brak wprawy przy otwieraniu i zamykaniu pozycji, również przekładają się na większe ryzyko inwestycyjne. Jednymi jednak z większych zagrożeń inwestycyjnych związanym ze scalpingiem mogą być nagłe zmiany kursu, które mogą przynieść traderowi zarówno niespodziewane zyski, ale i poważne straty.

Podstawowe zasady scalpingu

Jedną z podstawowych zasad scalpingu jest nieuleganie emocjom i wykazywanie się dużą dyscypliną głównie ze względu na konieczność szybkiego otworzenia pozycji. Poza tym do najważniejszych zasad scalpingu możemy zaliczyć:

  • Możliwie jak największe ograniczenie star i maksymalizacja zysków,
  • Nienakładanie przez brokera ograniczeń w postaci minimalnej czy maksymalnej liczby otwartych transakcji oraz czasu, przez który mają zostać utrzymane,
  • Szybkie podejmowanie działania,
  • Stosowanie dużej dźwigni finansowej,
  • Skalpowanie aktywów, takich jak pary walutowe oraz unikanie skalpowania złota czy akcji,
  • Krótkie utrzymywanie pozycji,
  • W przypadku pojawienia się strat zamykanie transakcji,
  • Unikanie handlu na kilka godzin przed i po weekendach czy dniach ustawowo wolnych.

Zalety i wady scalpingu

Zalety scalpingu

  • Małe ryzyko wynikające z unikania długotrwałego utrzymywania pozycji,
  • Szybkie osiąganie małych zysków,
  • Korzystanie z małych ruchów rynkowych,
  • Możliwość osiągania przez doświadczonego skalpera dużych zysków przy niewielkich ruchach na instrumentach.

Wady scalpingu

  • Duże doświadczenie na rynku finansowym,
  • Konieczność dysponowania dużym depozytem,
  • Konieczna umiejętność opanowywania emocji i duża dyscyplina,
  • Duży stres i nakład poświęconego czasu,
  • Częste trzymanie się strategii.

Scalping to metoda, która posiada zarówno wady, jak i zalety, które warto wziąć pod uwagę przed zdecydowaniem się na tę metodę inwestowania.

Scalping - podsumowanie

Scalping jest metodą handlu, która działa na zasadzie zawierania dużej ilości transakcji, które są szybko zamykane, nawet w ciągu kilku minut i stosowany jest głównie względem towarów, walut czy papierów wartościowych. Wiąże się to przede wszystkim z koniecznością obeznania na rynku finansowym przez inwestora i wykazywania się przez niego dużą dyscypliną. Dlatego też nie jest to metoda przeznaczona dla początkujących inwestorów. Aby ograniczyć ryzyko inwestycyjne, które może pojawić się w wyniku nagłych zmian kursu, warto kierować się podstawowymi zasadami scalpingu, na przykład tą, aby broker starał się nie nakładać ograniczeń w postaci minimalnej i maksymalnej liczby otwartych transakcji, a także czasu, przez który mają zostać utrzymane.

Często zadawane pytania

Czy scalping jest bezpieczny?
Tak, scalping jest bezpieczny, ale jest strategią wymagającą posiadania przez inwestorów dużego doświadczenia na rynku.
Jakie narzędzia są potrzebne do przeprowadzenia scalpingu?
Narzędziami potrzebnymi do przeprowadzenia scalpingu, są najczęściej analiza techniczna i wskaźniki.
Czy scalping jest dostępny dla każdego inwestora?
Scalping jest metodą dostępną dla każdego inwestora, jednak zaleca się, aby stosowali ją głównie doświadczeni inwestorzy.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5