W co inwestować pieniądze?
akredo.plOszczędnościW co inwestować pieniądze?

W co inwestować pieniądze?

Posiadając oszczędności warto rozważyć zainwestowanie ich w obligacje, akcje na giełdzie albo nawet kryptowaluty. Te formy zarządzania pieniędzmi pozwalają na generowanie dodatkowych zysków, choć wiążą się też z pewnym stopniem ryzyka. W tym artykule omawiamy najpopularniejsze sposoby na inwestowanie pieniędzy oraz przedstawimy czym jest ryzyko inwestycyjne.

Sylwia Przyboś
Sylwia Przyboś, 25.11.2022 r

Na czym polega inwestowanie?

Inwestycja polega na zaangażowaniu środków finansowych w wybrane przedsięwzięcie z zamiarem wygenerowania zysku. Gdy posiadamy oszczędności, potrzebujemy sposobu na ochronę ich wartości przed inflacją. Popularnymi metodami w tym celu są lokaty czy konta oszczędnościowe. Inwestycje stanowią bardziej aktywną formę zarządzania oszczędnościami. W zamian za poświęcony czas otrzymujemy możliwość zarobienia znacznie większej sumy, niż przy typowych środkach oszczędnościowych. Umożliwia to nie tylko na unikanie skutków inflacji, a również zwiększenie rozmiarów naszej poduszki finansowej.

Inwestycje mają na celu pomnożenie posiadanych oszczędności, wiążą się jednak z pewnym ryzykiem. Żadna metoda inwestowania nie jest perfekcyjna. Każdemu zdarzy się prędzej czy później podjąć złą decyzję i stracić część swojego kapitału. Z czasem i doświadczeniem, staje się to jednak stabilną metodą na generowanie pasywnego przychodu.

Zyski z inwestycji zależą w dużej mierze od zainwestowanej kwoty. Dla wielu osób nie będą to ogromne pieniądze — kilka procent zysku na przestrzeni miesięcy bądź lat. Biorąc jednak pod uwagę również wartość, którą można stracić, pozostawiając swoje środki na pastwę inflacji, korzyści inwestycji stają się wyjątkowo atrakcyjne. 

Jakie jest ryzyko inwestycji?

Ryzyko inwestycji definiuje się jako niepewność przy określaniu stopy zwrotu, czyli prawdopodobieństwa, że inwestor otrzyma mniej pieniędzy, niż oczekiwał, lub poniesie straty.

Oceniając ryzykowność inwestycji, należy wziąć pod uwagę:

  • Ryzyko systematyczne, czyli szansa na straty z powodów poza naszą kontrolą, jak zmiana stóp procentowych, wartości walut, przepisów podatkowych, straty inflacyjne, czy nieprzewidziane wydarzenia.
  • Ryzyko niesystematyczne, wywodzące się z zobowiązania, którego musi dotrzymać druga strona. Mowa tu o płynności, czyli jak łatwo będzie spieniężyć inwestycję, oraz ryzyka związanego z działalnością firmy: jak jest zarządzana, czy może zagrozić jej bankructwo, jakie zmienne wpływają na jej wartość?

Zastanawiając się nad potencjalną zyskownością inwestycji należy brać pod uwagę nie tylko zarobioną kwotę ale również zmianę jej wartości w stosunku do inflacji. Jeżeli zarobimy mniej, niż stracimy na inflacji, inwestycja w dalszym ciągu pozostaje stratna. Najważniejsze wady każdej formy inwestowania zaznaczymy w ich charakterystyce.

Jak zacząć inwestować?

Aby zacząć inwestować, należy określić swój kapitał, czyli środki, jakie chcemy przeznaczyć na inwestycje. To od nich będzie zależeć, jakie formy inwestowania są dla nas dostępne i które są najbardziej opłacalne. Kluczem do bezpiecznego inwestowania jest zapewnienie różnorodności swoich inwestycji. Planując budżet, należy podzielić go na kilka części, aby nie włożyć całości do jednego worka. Gdy wydarzy się coś niespodziewanego — a ostatnie czasy były pełne przykrych niespodzianek — nie grozi nam natychmiastowa utrata całości kapitału.

Wiedząc ile mamy środków i na jaką ilość różnorodnych inwestycji chcemy je przeznaczyć, można zacząć rozglądać się na rynku produktów inwestycyjnych. Wybór powinien zależeć zarówno od oczekiwanej stopy zwrotu, pożądanej elastyczności inwestycji, jak i ilości czasu, którą jesteśmy gotowi włożyć w jej zarządzanie. Niektóre produkty będą wymagały większego poświęcenia czasu przed podjęciem inwestycji, inne zmuszają nas do pilnowania rynku na bieżąco. Jeżeli zadowoli nas mniejszy zysk, pieniądze możemy również przekazywać specjalistom, którzy zajmą się inwestowaniem w naszym imieniu.

Jak inwestować w kryptowaluty?

Inwestowanie w kryptowaluty polega na zakupie wirtualnych walut jak Bitcoin celem ich sprzedaży lub wykorzystania w transakcjach po wzroście na wartości. Jest to najmłodsza gałąź rynku inwestycyjnego, powstała wraz z popularyzacją technologii blockchain. Główne zalety kryptowalut to ich zdecentralizowany charakter oraz bezpieczeństwo transakcji gwarantowane przez algorytm.

W kontekście inwestycyjnym, kryptowaluty są znane z nagłych wzrostów i spadków ich wartości. Domyślnie, miały one stanowić bezpieczną formę ucieczki przed efektami inflacji, ponieważ wyłącznie algorytm odpowiada za ilość kryptowaluty w obiegu. Zainteresowanie inwestorów tymi produktami jest jednak bardzo burzliwe, przez co ich wartość jest w dużej mierze nieprzewidywalna. Mimo tego wykazują one trend wzrostowy na przestrzeni czasu. Kryptowaluty należy traktować jako inwestycję długoterminową. Ich główną wadą jest niska płynność: nie mamy żadnej pewności, kiedy będziemy mogli sprzedać je z zyskiem. 

Jak działa fundusz inwestycyjny?

Fundusz inwestycyjny jest zbiorem inwestycji zarządzanych przez specjalistów, którzy wykorzystują pieniądze inwestorów do zakupu i sprzedaży atrakcyjnych akcji. Jest to świetny wybór dla osób, które nie chcą spędzać dużej ilości czasu na zarządzaniu swoimi inwestycjami. Sprawą zajmą się profesjonaliści, choć naturalnie za ich ekspertyzę trzeba zapłacić. Dużą zaletą funduszów inwestycyjnych jest ich dywersyfikacja. Nasze pieniądze zostają przeznaczone na:

  • Akcje spółek notowanych na giełdzie,
  • Bony skarbowe,
  • Depozyty bankowe,
  • Inne instrumenty finansowe.

Fundusze inwestycyjny cechuje niski koszt wstępu: można zacząć inwestycje od kilkudziesięciu lub kilkuset złotych, zależnie od wybranej platformy. Wszystkie fundusze podlegają również wielu regulacjom, które zapewniają najwyższe możliwe bezpieczeństwo naszych inwestycji. 

Jak inwestować w akcje i obligacje?

Inwestycja w akcje i obligacje jest jednym z najpopularniejszych form zagospodarowania oszczędności. Polega ona na zakupie papierów wartościowych wydawanych przez państwo lub prywatne korporacje.

Obligacje skarbowe wydawane przez państwo posiadają niższe oprocentowanie, jednak większą gwarancję bezpieczeństwa. Państwo może zbankrutować i odmówić odkupienia obligacji. Zdarza się to jednak bardzo rzadko, wyłącznie w sytuacji olbrzymiego zadłużenia państwa, mocno przekraczającego możliwości jego gospodarki. Aby zakupić obligacje należy założyć rachunek rejestrowy na państwowej stronie obligacji skarbowych.

Akcje korporacyjne są mniej pewne, ponieważ prywatna firma ma realne szanse na bankructwo. Dlatego w ich przypadku oprocentowanie jest znacznie większe, pozwalając na szybszy i większy zwrot inwestycji. Zakupu akcji korporacyjnych dokonuje się na giełdzie papierów wartościowych.

Jak inwestować na giełdzie?

Aby móc inwestować na giełdzie należy założyć rachunek maklerski w licencjonowanym domu maklerskim lub banku. Rachunek ten pozwala na przechowywanie i obrót papierów wartościowych i innych instrumentów finansowych.

Po założeniu rachunku maklerskiego wystarczy przelać pieniądze, a następnie złożyć polecenie zakupu akcji wybranej spółki za jego pomocą. Za wykonywanie poleceń zakupu oraz późniejszej sprzedaży płaci się prowizje.

Jak inwestować w nieruchomości?

Zakupu nieruchomości można dokonać w dwóch celach: wynajmu lub odsprzedaży. Sprzedaż mieszkań po ich zakupie i remoncie potrafi bardzo szybko wygenerować znaczny zysk, w chwili, gdy wynajem oferuje stały, bierny przychód.

Wartość mieszkań w nieustannie wzrasta od dekad, przez co jest to jedna z najbezpieczniejszych form inwestowania. Niestety, jest też najbardziej kosztowna. Największym wyzwaniem przed wejściem na rynek nieruchomości będzie nagromadzenie niezbędnego kapitału. Ponadto przy wynajmowaniu mieszkania, na odzyskanie kosztów jego zakupu często należy czekać lata. W wielu przypadkach zysk uzyskamy dopiero w momencie sprzedaży nieruchomości. Ponieważ w ostatnich latach ich ceny nieustannie rosną, jest to bardzo bezpieczna forma inwestycji.

Decydując się na wynajem zakupionego mieszkania, warto korzystać z wielu praw, które zabezpieczą naszą inwestycję. Wynajmując mieszkanie, można wymagać od najemcy oświadczenia, że ma on miejsce, do którego może się wyprowadzić, jeśli rozwiążemy z nim umowę. Może to być np. oświadczenie od rodziców, że przyjmą go do swojego domu w razie takiej potrzeby. Samą umowę można podpisywać na określony czas, dzięki czemu będziemy mieli regularne okazje dostosować koszt najmu do rosnącego na rynku standardu. Wynajem można też zlecić oddzielnej firmie, która zajmie się za nas formalnościami w zamian za część zysków.

Inwestycje — podsumowanie

Inwestowanie pieniędzy to skuteczny sposób na pomnożenie swoich oszczędności. Co prawda wiąże się to z pewnym ryzykiem i rezultat potrafi zależeć od szczęścia. Istnieje jednak wiele produktów inwestycyjnych, dzięki którym możemy zadecydować o tym, na jaki stopień ryzyka chcemy się zgodzić. Rozsądne inwestowanie pozwala uniknąć efektów inflacji, jednocześnie generując pasywny dochód, który zabezpieczy naszą przyszłość.

Tematy w kategorii: W co inwestować pieniądze?

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5