akredo.plOszczędnościInwestycjeAkcje syntetyczne - popularna alternatywa zwykłych akcji

Akcje syntetyczne - popularna alternatywa zwykłych akcji

Akcje syntetyczne należą do pochodnych instrumentów finansowych. Akcja syntetyczna jest aktywem pozarynkowym, którego cena bazuje na cenie oryginalnej akcji. Przykładem akcji syntetycznej może być zawarcie umowy z brokerem pozagiełdowym na podstawie instrumentu finansowego odzwierciedlającego cenę akcji firmy Tesla. Innymi słowy, mamy do czynienia ze zwykłym zakładem na zmianę różnic cenowych tak jak w przypadku kontraktów CFD. Pamiętajmy o tym, że podczas kupowania akcji syntetycznych nie stajemy się akcjonariuszami danej firmy. Nie przysługują nam dywidendy. Zyskujemy w przypadku wzrostu cen akcji, a tracimy w przypadku ich spadków. Akcje syntetyczne mogą być dobrą alternatywą dla osób, które mają problem z nabyciem oryginalnych akcji wybranej firmy, a chcą w prosty i szybki sposób obstawić na wzrost cenowy. Niestety taki rodzaj inwestycji jest obarczony większym ryzykiem.

Rafał Maternik
Rafał Maternik, 18.06.2023 r

Czym są akcje syntetyczne?

Akcje syntetyczne należą do nieuregulowanej części giełdy. Są umową pomiędzy kupującym i brokerem. Umowa polega na prostym zakładzie różnicy cenowej. Broker zakłada, że cena instrumentu pochodnego spadnie, z kolei kupujący liczy na wzrost. Podczas nabywania akcji syntetycznej nie stajemy się właścicielem danej akcji. Po prostu jesteśmy jedną ze stron zakładu w zakładzie na różnicę cenową.

Czym się różnią akcje syntetyczne od akcji?

Podczas inwestowania w akcje syntetyczne inwestor nie staje się właścicielem akcji wybranej spółki. To najważniejsza z różnic między akcjami i akcjami syntetycznymi. Akcje giełdowe oferują inwestorom wysoki poziom bezpieczeństwa. Wraz z zakupem akcji inwestor otrzymuje prawa poboru akcji, prawa do udziału w zysku. W przypadku akcji syntetycznej kupujemy instrument finansowy, który nie jest akcją, a jedynie odzwierciedla cenę wybranej akcji. W ten sposób nie nabywamy żadnych dodatkowych praw. Warto również zaznaczyć, że posiadacz akcji notowanej na giełdzie otrzymuje prawo do udziału w majątku firmowym w przypadku postępowania upadłościowego firmy.

Jeżeli jednak kupimy akcje syntetyczne od brokera i ten nie wywiąże się ze swojej umowy, czyli nie zapłaci umówionej ceny za instrument finansowy, nie otrzymujemy żadnego zabezpieczenia. W takiej sytuacji pozostaje próba odzyskania wierzytelności przez sąd. Można zatem łatwo wywnioskować, że akcje syntetyczne są mniej bezpieczne.

Akcje syntetyczne a ryzyko inwestycyjne

Podstawowym ryzykiem związanym z kupowaniem akcji syntetycznych jest nagła zmiana kursu walutowego. Dobrym przykładem jest Wielka Brytania. W trakcie Brexitu cena funta brytyjskiego gwałtownie spadła. Z tego powodu mogło dojść do sytuacji, w której cena akcji syntetycznej brytyjskiego inwestora rosła, jednak odnosił on straty przez spadek kursu jego waluty.

Na akcję syntetyczną może zatem mieć wpływ znacznie więcej aspektów, niż niektórym się wydaje. Na pewno powinniśmy brać pod uwagę zmiany zarówno w gospodarce lokalnej, jak i zagranicznej. Aby podejmować świadomie decyzje inwestycyjne podczas zakupu akcji syntetycznych, powinniśmy zwracać uwagę na wydarzenia prowadzące nie tylko do destabilizacji rynku zagranicznego, ale także lokalnego.

Wadą akcji syntetycznych jest również to, że musimy zwracać uwagę na to, z kim zawieramy umowę. Jeżeli broker finansowy, którego wybierzemy, nie jest wiarygodny, może uciec z naszymi pieniędzmi, zanim zdążymy wypłacić zyski. Takie ryzyko inwestycyjne nie ma miejsca na rynkach klasycznych akcji.

Dla kogo przeznaczone są akcje syntetyczne?

Akcje syntetyczne zostały stworzone z myślą o ludziach ceniących sobie wygodę. Broker oferujący akcje syntetyczne zazwyczaj otwiera przed inwestorem rynek tysięcy instrumentów finansowych. Dostęp do akcji syntetycznych jest łatwiejszy niż w przypadku zwykłych akcji. Jeżeli jesteś inwestorem z niewielkim kapitałem i chcesz zainwestować w kontrakty odzwierciedlające ceny zagranicznych spółek, uzyskanie dostępu do akcji syntetycznych będzie wygodne i szybkie.

Zalety i wady akcji syntetycznych

Zalety akcji syntetycznych:

  • Łatwy dostęp;
  • Bardzo niski koszt prowadzenia konta;
  • Szeroki wybór instrumentów finansowych.

Wady akcji syntetycznych:

  • Niski poziom bezpieczeństwa aktywów;
  • Brak dostępu do wypłat dywidendy.

Akcje syntetyczne - podsumowanie

Kupowanie akcji syntetycznych może okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają dostępu do zagranicznych rynków na giełdzie. Podczas kupowania akcji syntetycznych możemy liczyć na niski koszt prowadzenia konta oraz łatwy dostęp do różnorodnych aktywów. Należy jednak pamiętać o tym, że akcje syntetyczne są mniej bezpieczne od klasycznych akcji rynkowych i nie uprawniają posiadacza do benefitów związanych z posiadaniem akcji.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5