Portfel Inwestycyjny
akredo.plOszczędnościInwestycjePortfel Inwestycyjny - wszystkie aktywa inwestora

Portfel Inwestycyjny - wszystkie aktywa inwestora

Sumę wszystkich inwestycji — nie tylko z giełdy papierów wartościowych — nazywa się portfelem inwestycyjnym. Jego zawartość wykazuje nie tylko zawartość ale też różnorodność majątku inwestycyjnego. Jego stworzenie jest pierwszym celem każdego początkującego inwestora.

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 28.04.2023 r

Czym jest portfel inwestycyjny?

Portfel inwestycyjny to zbiór papierów wartościowych, aktywów i innych inwestycji zakupionych przez inwestora. Zawiera on między innymi akcje, obligacje, ale również nieruchomości i przedmioty wartościowe. Co ważne, nie jest to produkt bankowy czy usługa jak rachunek inwestycyjny, a ogólne pojęcie określające posiadane inwestycje.

Rodzaje portfeli inwestycyjnych

 Wyróżniamy portfele inwestycyjne:

  • Papierowe,
  • Bilansowe,
  • Alokacji,
  • Akcji.

Inwestorzy budują swoje portfele przez całą swoją karierę inwestycyjną. Zależnie od ich strategii, możemy je podzielić pod względem dominujących w nich inwestycji.

Jakie czynniki wpływają na budowę portfela inwestycyjnego?

Kształt portfela inwestycyjnego zależy od celów i możliwości inwestora oraz sytuacji na giełdzie. Osoby potrzebujące płynności finansowej swoich inwestycji często budują portfele akcyjne. Osoby zainteresowane oszczędnościami często sięgają w dużej mierze po bony skarbowe. Inwestorzy z większym budżetem mają również tendencje sięgać po bardziej ryzykowne inwestycje od początkujących uczestników giełdy, ponieważ stać ich na ewentualne straty.

Sytuacja na giełdzie odzwierciedla również stan geopolityczny na świecie. Jeżeli dane dobra są trudno dostępne, zmieniają się regulacje albo pojawiają się problemy z transportem, polegające na tych czynnikach przedsiębiorstwa stają się bardziej ryzykowną inwestycją. Taki stan rzeczy może przynajmniej tymczasowo zniechęcić inwestorów, których zainteresowanie przejdzie na mnie lukratywne, lecz bardziej stabilne dobra.

Jak budować portfel inwestycyjny

Portfel inwestycyjny należy przede wszystkim budować w sposób świadomy. Każdy inwestor musi ocenić, jakie interesują go strategie finansowe oraz co chce osiągnąć. Dopiero wiedząc, jaki jest nasz cel, możemy zacząć do niego dążyć.

Popularne motywacje do inwestycji na giełdzie, rynkach kruszców oraz nieruchomości, to:

  • Walka z inflacją,
  • Pasywne generowanie zarobków,
  • Powiększenie kapitału,
  • Utrzymanie się — życie w zawodzie inwestora.

Nasza motywacja pozwoli nam dopasować inwestycje do naszych potrzeb oraz określi ich cele. Walcząc z inflacją, nie potrzebujemy przychodu znacznie wyższego od spadku wartości pieniądza. Możemy więc zdecydować się na inwestycje o niskim ryzyku, jak zakup złota. W wypadku szukania pasywnego przychodu może nam zależeć na jego płynności, co sprowadzi nas na giełdę papierów wartościowych. Chcąc powiększyć kapitał szybko, inwestorzy decydują się na pewien stopień ryzyka. Niezależnie od celu warto jednak dywersyfikować swoje inwestycje, aby nie być podatnym na nagłe zmiany na świecie.

Zarządzanie portfelem inwestycyjnym

Banki oraz domy maklerskie oferują specjalną usługę zarządzania portfelem inwestycyjnym w imieniu klienta. Polega ona na zakupie i sprzedaży inwestycji w imieniu inwestora przez wykwalifikowanych specjalistów firmy, która stara się osiągnąć najwyższy możliwy zysk wedle obranych przez klienta celów i preferencji.

Zarządzanie portfelem inwestycyjnym to usługa skierowana przede wszystkim do osób szukających pasywnego przychodu. Oddanie naszych środków w ręce specjalistów nie jest złą decyzją, jednak nie rozwinie naszych osobistych umiejętności inwestycyjnych.

Bezpieczeństwo portfela inwestycyjnego

Bezpieczeństwo portfela inwestycyjnego jest zawsze rzeczą niepewną, ponieważ inwestycje nie gwarantują zysku. Zmiana sytuacji rynkowej czy niepowodzenie firmy której posiadamy akcje może wywołać straty w naszym portfelu. Nie oznacza to jednak, że inwestor nie ma żadnej kontroli nad swoim bezpieczeństwem.

Głównym sposobem minimalizowania ryzyka jest dywesyfikacja inwestycji. Portfel zawierający różnorodne produkty inwestycyjne będzie mniej narażony na nieprzewidziane zdarzenia. Ponadto, inwestor powinien oceniać ryzyko każdej pojednyczej inwestycji przed jej dokonaniem.

Portfel inwestycyjny - podsumowanie

Portfel inwestycyjny to inaczej zbiór posiadanych przez daną osobę inwestycji. Określenia tego używa się z uwagi na jego praktyczne zastosowanie. Pozwala ono na omawianie strategii i dobrych praktyk inwestycyjnych w prosty sposób. Dobry portfel to taki, który jest budowany w konkretnym celu, ze świadomą strategią oraz zdrową różnorodnością inwestycji.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5