akredo.plOszczędnościInwestycjeAnaliza techniczna - do czego służy?

Analiza techniczna - do czego służy?

Analiza techniczna to krótkookresowa analiza, dzięki której inwestor może ocenić opłacalność inwestowania w dane akcje. Głównym założeniem przeprowadzania analizy technicznej jest ocena zmian w cenach, jakie zajdą na rynku giełdowym. Do najważniejszych narzędzi, które umożliwiają dokonanie pomiaru, możemy zaliczyć: punkty, histogramy, proste i krzywe. Należy mieć przy tym na uwadze, że nie dadzą one nigdy 100% dokładności, dlatego warto, aby poza wskazanymi narzędziami inwestor potrafił na podstawie własnego doświadczenia ocenić sytuację na rynku. Popularnymi wskaźnikami, pomagającymi określić m.in. popularność trendów, szybkość ceny czy odczytanie warunków rynkowych, są wskaźniki, takie jak: wskaźnik ADX, Wskaźnik Momentum, Punkty zwrotne czy Wstęga Bollingera. Zgodnie z powyższym wskaźniki są bardzo przydatnym narzędziem, pozwalającym ocenić inwestorom aktualną sytuację na rynku oraz założenia, jakie trendy mogą się wybić w przyszłości. Warto jednak, aby poza danymi otrzymanymi ze wskaźników, kierować się własnym doświadczeniem.

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 14.06.2023 r

Czym jest analiza techniczna?

Analiza techniczna to analiza krótkookresowa, która pozwala ocenić opłacalność inwestycji w akcje. Narzędziami, które pozwalają dokonać precyzyjnego pomiaru, są wykresy ukazujące zmiany zachodzące w cenach akcji, wykresy określające wielkości zleceń czy wartości obrotów oraz wskaźniki techniczne.

Cel analizy technicznej

Głównym celem analizy technicznej jest określenie tego, jakie zmiany najprawdopodobniej zajdą w cenach akcji, co określa się na podstawie oceny analizy dokonanej w przeszłości. Do precyzyjnie wykonanej analizy niezbędne jest uwzględnienie wszystkich tych czynników, które w przeszłości miały lub mogą bezpośrednio wpływać na kształtowanie się popytu oraz podaży.

Założenia analizy technicznej

Główne założenia analizy technicznej mówią, że:

  1. Na ceny akcji wpływa bezpośrednio popyt i podaż. Dlaczego? Powodem jest fakt, że prawo popytu oraz podaży to jedno z podstawowych praw ekonomicznych, które rządzą rynkiem. Dzięki analizie technicznej inwestor mający na względzie dane analizy technicznej, będzie umiejętnie wykorzystywać swoją wiedzę podczas dokonywania transakcji kupna i sprzedaży, co może przełożyć się na osiąganie zadziwiających wręcz dochodów, za sprawą różnicy cen akcji.

  2. Zjawiska giełdowe wyprzedzają w czasie zjawiska ekonomiczne,

  3. Rynek to mechanizm, który określa przyszłość.

Wskaźniki analizy technicznej

Wskaźniki analizy technicznej mają swoje szczególne zastosowanie w określaniu tego, jak w przyszłości będą pozycjonować się ceny konkretnych akcji. Wskaźniki analiz technicznych nanoszone na wykres, występują w postaci:

  • punktów,
  • histogramów,
  • prostych,
  • krzywych.

Warto mieć przy tym na uwadze, że korzystanie ze wszystkich wskaźników nie gwarantuje sukcesu, a wręcz może udaremnić jego osiągnięcie przez zbyt dużą ilość danych, które mogą się same wykluczać. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie się do mniejszej ilości wskaźników, jednak tych, które się dobrze zna i potrafi się z nich korzystać. Do powszechnie znanych i wykorzystywanych do analizy technicznej wskaźników, należą:

1. Wskaźnik trendu

Jest nieoceniony w określaniu aktualnie panujących trendów oraz zmianach, jakie w obrębie nich następują. Wskaźniki te mają charakter okresowy i liczy się je na kilka odcinków wstecz w czasie.

2. Wskaźnik Momentum

Pozwala określić aktualne momentum ceny, czyli pęd, szybkość i siłę. Czym jednak jest momentum? To wielkość fizyczna, która pozwala zmierzyć dynamikę przepływu. Tak więc wskaźnik momentum będzie najskuteczniejszy do mierzenia szybkości zmian cen.

Umożliwiają dokonanie odczytu rozbieżności, warunków rynkowych lub szacowania wykupień oraz wyprzedaży. W związku z tym oscylator, jak sama jego nazwa wskazuje, będzie ukazywać wartości oscylujące, na przykład od -3 do 3.

Możemy także wyróżnić 7 najpopularniejszy wskaźników technicznych:

  • Wskaźnik ADX, pozwala odczytać siłę danego trendu,
  • Punkty zwrotne, pomagają wyliczyć dane wejściowe,
  • Wstęga Bollingera, potwierdza poprawność wejścia,
  • Wskaźnik MACD, należy do oscylatorów momentum i wylicza się go na podstawie średnich kroczących,
  • Zniesienia Fibonacciego, umożliwia oszacowanie miejsca zwrotu lub ewentualny wzrost ceny,
  • Średnia krocząca, korzysta się z niej w celu ustalenia kierunku trendu lub miejsca wejścia na rynek,
  • Wskaźnik RSI, pozwala określić pozytywne i negatywne sygnały dla danego trendu.

Korzyści przeprowadzania analizy technicznej

Jednym z najważniejszych korzyści przeprowadzania analizy technicznej jest skuteczna ocena, w którą stronę zmierza rynek oraz jak w związku z tym kształtują się ceny akcji w przyszłości. Dzięki wykazywaną przez nich tendencją do powtarzania się możliwe jest przewidzenie tego, jakie zmiany zajdą w kursach akcji w przyszłości.

Analiza techniczna - podsumowanie

Analiza techniczna to narzędzie nieocenione dla inwestorów, którzy dzięki niej wiedzą, czy trend, który aktualnie panuje na rynku, utrzyma się oraz czy i kiedy prawdopodobnie się odwróci. Nie bez powodu się przyjęło, że analiza techniczna jest najlepszym narzędziem do przeprowadzania badań zachowań rynku za pomocą wykresów. Warto pamiętać, że podczas przeprowadzania analizy nie warto korzystać z większej ilości wskaźników, ponieważ przez ukazanie różnych wartości, mogą dać zakrzywiony obraz oceny sytuacji na rynku, a tym samym wprowadzić inwestora w błąd. Dobrze przeprowadzona analiza techniczna bez wątpienia może przynieść duże korzyści finansowe inwestorowi, warto jednak mieć na względzie, że nie jest to narządzie bez wad i nie generuje zawsze dokładnych sygnałów, dlatego warto, aby inwestorzy podczas dokonywania analizy wzięli pod uwagę własną wiedzę oraz doświadczenie.

Często zadawane pytania

Co bada analiza techniczna?
Analiza techniczna pozwala zbadać m.in. prawdopodobieństwo zmiany kursów akcji oraz ukazać czynniki, jakie mogą bezpośrednio wpływać na kształtowanie się popytu oraz podaży.
Co pokazuje wskaźnik RSI?
Wskaźnik RSI pozwala zmierzyć siłę ruchów wzrostowych w stosunku do ruchów spadkowych. Wartość poniżej 25 oznacza poziom wyprzedania rynku, z kolei wartość RSI powyżej 75 oznacza poziom wykupienia rynku.
Jakie są zalety analizy technicznej?
Analiza techniczna pozwala nie tylko ocenić, w którą stronę potencjalnie zmierza rynek, ale również przewidzieć, jakie zmiany zajdą w przyszłości w kursach akcji.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5