Blue chips - czym są i jakie spółki do nich zaliczamy?
akredo.plOszczędnościInwestycjeBlue chips - czym są i jakie spółki do nich zaliczamy?

Blue chips - czym są i jakie spółki do nich zaliczamy?

Gra na giełdzie wielu z nas kojarzy się z dużym ryzykiem. Istnieje jednak grupa spółek, które mają tak ugruntowaną i silną pozycję na rynku, że ich kursy są bardzo stabilne. Określa się je mianem blue chips. Są to największe i najdłużej notowane na giełdzie spółki, inwestycja w które okazuje się bardzo bezpieczna. Poza ciągłym, stabilnym wzrostem inwestor może w nich też liczyć na atrakcyjny zysk z dywidend. Jakie spółki w Polsce są zaliczane do blue chips? Jak zacząć inwestować w ten sektor? Czy inwestycje w blue chips pozbawione są ryzyka? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 28.03.2023 r

Czym są blue chips?

Blue chips to termin z pokera. W tej hazardowej grze karcianej niebieskie żetony charakteryzują się najwyższą wartością. Początkowo termin blue chips w odniesieniu do giełdy oznaczał, analogicznie, największe spółki których akcje były najdroższe. Z czasem jednak do grona spółek blue chips wcielono również te, których akcje charakteryzują się stabilnym (lekko wzrostowym) kursem oraz wysoką kapitalizacją. Inwestowanie w nie jest obarczone stosunkowo niskim ryzykiem, są więc często wybierane przez mniej doświadczonych graczy, którym zależy na bezpieczeństwie ich środków. Dodatkowo akcje takich spółek można w każdej chwili bez problemu sprzedać na dowolnej giełdzie świata - zawsze jest na nie popyt. Spółki blue chips charakteryzują się silną, stabilną pozycją na rynku oraz bardzo długim stażem giełdowym. Często wchodzą też w skład najważniejszych indeksów giełdowych, jak polski WIG20.

Przykłady spółek blue chip

W Polsce do spółek blue chips należą firmy o ustabilizowanej, mocnej pozycji na rynku. Znajdziemy wśród nich m.in. banki PKO BP i Alior, koncern paliwowy Lotos, związane z mediami Cyfrowy Polsat czy CD Project, ale też największego krajowego ubezpieczyciela - PZU SA. Niemal zawsze spółki określane mianem blue chips są liderami rynku w swoim sektorze. Na rynkach światowych, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych sektor giełdy blue chips zdominowany jest przez spółki nowych technologii: Google, Amazon, Apple, Facebook czy Microsoft.

Jak inwestować w blue chips?

Co zrobić jeżeli chcemy zainwestować w spółki giełdowe z sektora blue chips? Możemy wybrać jedną z dwóch dróg. W pierwszej wystarczy kupić akcje jednej ze spółek blue chips. Następnie należy czekać na wzrost ich wartości i sprzedać w odpowiednim momencie. Oczywiście możemy też zachować zakupione akcje i czekać na wypłatę dywidendy. Spółki blue chips regularnie dzielą się ze swoimi akcjonariuszami zyskami, a wysokość takiej wypaty zależna będzie od liczby akcji, które zakupiliśmy. Innym sposobem jest fundusz ETF. Exchange Traded Fund, czyli fundusz notowany na giełdzie, który inwestować będzie w spółki WIG20. Oznacza to przede wszystkim oszczędność czasu dla inwestora, który nie będzie musiał samodzielnie śledzić kursów i decydować o zakupie lub sprzedaży akcji. W fundusz ETF inwestować można w wybranych domach maklerskich, ale także w narzędziach do inwestowania w wielu bankach (np. mBank, Aion Bank). Wygoda oraz niski próg wejścia (już kilkaset złotych) sprawia, że jest to popularna forma inwestowania wśród osób dopiero zaczynających swoją przygodę z giełdą.

Blue chips a ryzyko inwestycyjne

Mimo iż spółki blue chips są jedną z najbezpieczniejszych form inwestowania na giełdzie, to ryzyko inwestycyjne nie jest równe 0. Możliwość utraty środków podczas grania na giełdzie zawsze występuje i nie da się go uniknąć. Wahania kursu czy nieprzewidziane wydarzenia mające wpływ na całą gospodarkę mogą znacząco uszczuplić nasz portfel. Jednak to właśnie sektor blue chips jest najbardziej odporny ja tego typu sytuacje. Mniejsze ryzyko wiąże się też z mniejszym zyskiem - by inwestowanie w spółki blue chips było opłacalne musi być długofalowe, bowiem wzrost wartości akcji jest dość powolny. Jeżeli więc zależy nam na szybkich wzrostach obarczonych większym ryzykiem tego typu spółki nie są dla nas odpowiednim rozwiązaniem.

Blue chips - podsumowanie

Blue chips to określenie największych spółek giełdowych, które charakteryzują się stabilnym kursem, stałym wzrostem i wysoka kapitalizacją. Inwestowanie w nie uznawane jest za najbezpieczniejszy sposób grania na giełdzie. Inwestycje w blue chips są długoterminowe, wzrost ich wartości jest powolny, ale dają też możliwość partycypowania w dywidendach wypłacanych akcjonariuszom. W Polsce do sektora blue chips należą m.in. Bank PKO BP, PZU SA, Lotos czy KGHM.

Często zadawane pytania

Czym różni się blue chip od cow chip?
Cow chips są swoistym przeciwieństwem blue chips. Spółki te nie cieszą się zaufaniem inwestorów z powodu niedawnych znaczących spadków kursu lub kontrowersji otaczających samą spółkę. Spółki sektora cow chips wciąż charakteryzują się stosunkowo stabilna sytuacja finansową, ale ta może w najbliższym czasie ulec zmianie.
Czy spółka blue chip może zbankrutować?
Tak. Samo zaliczenie do sektora blue chips nie uchroni spółki przed bankructwem. Tak może stać się w przypadku zmian na rynku (np. producenci aparatów analogowych czy branża motoryzacyjna) lub wydarzeń mających wpływ na całą gospodarkę (np. kryzys ekonomiczny z 2008 roku).
Czy mogę inwestować w zagraniczne blue chips?
Tak. Rynki finansowe są międzynarodowe, więc nic nie stoi na przeszkodzie by inwestować w nie z Polski. Należy jednak pamiętać, że mogą pojawić pewne komplikacje przy np. wypłacie dywidend z zagranicznych spółek. Jednak nasz makler giełdowy lub doradca finansowy powinien bez problemu poradzić sobie z taką sytuacja i wyjaśnić nam wszystkie procedury.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5