Hossa na giełdzie
akredo.plOszczędnościInwestycjeHossa - czas największych inwestycji na rynku giełdowym?

Hossa - czas największych inwestycji na rynku giełdowym?

Hossa to czas na giełdzie, kiedy odnotowuje się regularny wzrost cen wartości akcji oraz towarów. W związku z tym Hossa nazywana jest też rynkiem byka ze względu na jego charakterystyczny ruch rogami w górę, który symbolizuje długotrwały wzrost na rynku giełdowym w czasie hossy. Możemy wyróżnić 3 główne fazy hossy: akumulacji - kiedy ponownie pobity wzrost ceny utwierdza inwestorów, że rozpoczęła się hossa, silnego wzrostu - gdzie większość akcji dynamicznie rośnie oraz euforii - w czasie której trwania, są nieustannie emitowane nowe akcje. Ze względu na Hossę wyróżnia się 2 metody inwestowania - Daytrading oraz Swingtrading. W daytradingu inwestorzy osiągają zysk w wyniku następujących zmian kursów dla notowań danych instrumentów, jednak metodę tą zaleca się głównie doświadczonych inwestorom ze względu na zmiany, które zachodzą szybko i w krótkim czasie. Swingtrading to z kolei metoda, która daje możliwość inwestorom ocenić, jaki moment będzie najlepszy dla otwarcia pozycji. Inwestowanie w czasie hossy przyniesie największy zysk wtedy, kiedy zaczyna się kończyć, a na giełdzie odnotowuje się liczne obroty. Niemożliwe jest dokładne sprecyzowanie tego, kiedy kończy się hossa, jednak moment, w którym następuje wysoki poziom notowań na giełdzie, może być sygnałem o zbliżającym się końcu hossy.

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 12.06.2023 r

Czym jest hossa?

Pojęcie hossy odnosi się do regularnego wzrostu, jaki odnotowuje się na rynku giełdowym, w związku z czym wśród inwestorów zazwyczaj panuje bardzo optymistyczne nastroje, podbudowane rosnącą wyceną spółek. W związku z tym, że okres hossy utrzymuje się przez dłuższy okres, nazywana jest także długotrwałym trendem, podczas którego odnotowuje się ciągły wzrost cen wartości akcji oraz towarów.

Gdzie występuje hossa?

Długotrwałe odnotowywanie wzrostu cen akcji, które występuje podczas trwania hossy na giełdzie. Hossa może obejmować cały rynek albo jego konkretne sektory, takie jak nieruchomości czy sektor bankowy lub energetyczny. Przyjęło się, że symbolem hossy jest byk, którego charakterystyczny ruch rogami w górę, ma odzwierciedlać zachowanie rynku podczas jej trwania.

3 fazy hossy

W związku z tym, że hessa charakteryzuje się długim okres trwania, możemy wyróżnić 3 fazy, jakie w niej zachodzą, co jest szczególnie pomocne dla początkujących inwestorów, którzy wiedzą, jakie strategie inwestycyjne należy podjąć. W związku z tym wyróżniamy fazę:

  • akumulacji,
  • silnego wzrostu,
  • euforii.

Ponieważ w każdej z faz można zauważyć inne działania podejmowane przez inwestorów, w związku z tym warto wiedzieć, czym się charakteryzuje każda z nich.

Faza akumulacji w hossie

Jest to faza, której pojawienie się trudno jednoznacznie zidentyfikować, ponieważ następuje tuż po zakończeniu bessy, czyli długotrwałym i gwałtownym spadku w cenach akcji. W związku z tym na etapie tej fazy zarabiają nieliczni inwestorzy, ponieważ choć ceny powoli rosną, to jednak utrzymuje się ogólne przekonanie, że nie jest to wzrost, który się utrzyma. W fazie akumulacji najlepszym rozwiązaniem jest przeczekanie oraz obserwowanie czy poprzednio odnotowany wzrost ceny zostanie ponownie pobity - wtedy możemy być pewni o rozpoczęciu hossy.

Faza silnych wzrostów w hossie

Ta faza hossy jest najlepszą okazją do zarabiania na giełdzie, ponieważ większość akcji dynamicznie rośnie z racji na duży ruch spowodowany napływem nowych inwestorów, którzy podbijają ceny. Inwestycji sprzyja także fakt, że ewentualnie występujące korekty są małe.

Faza euforii w hossie

W fazie euforii można zauważyć wręcz nazbyt optymistyczne nastawienie inwestorów. W związku z tym firmy nieustannie emitują nowe akcje, a analitycy zakładają optymistyczne notowania giełdowe. W związku z tym można zauważyć mniejszą ostrożność w inwestowaniu, która bierze się z wszechobecną w tej fazie presją inflacyjną.

Daytrading w czasie hossy

Daytrading podczas trwania hossy odnosi się do krótkoterminowej strategii w inwestowaniu, która polega na tym, że jeszcze tego samego dnia następuje otwieranie i zamykanie wszystkich transakcji i to w ciągu jednej sesji. W tym przypadku inwestorzy osiągają zysk dzięki zmianom, jakie następują w wyniku zmian kursów dla notowań danych instrumentów, a które są przedmiotem danej transakcji. Warto przy tym pamiętać, że w daytrading nie handluje się codziennie, ale tylko wtedy, gdy sprzyjają temu korzystne warunki inwestycyjne. Daytrading jest jedną z najpopularniejszych metod handlu w hossie, warto mieć jednak na uwadze, że dla początkujących inwestorów będzie trudniejszym sposobem inwestowania, ponieważ zmiany w tej metodzie zachodzą szybko i w krótkim czasie.

Swingtrading w hossie

Swingtrading w hossie polega głównie na tym, aby utrzymać pozycję dłużej niż jeden dzień, jednak nie krócej niż kilka tygodni, ponieważ chodzi w niej o efektywne wykorzystanie przez swingtradera krótkoterminowego ruchu w cenach, głównie na rynku walutowym oraz giełdzie. W trakcie opracowywania strategii swing tradingowych niezbędne jest opracowanie analizy technicznej, czyli analizy, dzięki której inwestor może ocenić opłacalność inwestowania w dane akcje oraz ocenić zmiany, jakie zajdą na rynku giełdowym w cenach. Co ważne, w swingtradingu analiza techniczna umożliwia inwestorowi ocenić, jaki moment będzie najlepiej sprzyjać otwarciu pozycji.

Jak długo trwa hossa?

Podobnie, jak w przypadku bessy, nie można jednoznacznie określić, kiedy dokładnie zakończy się hossa. Warto wziąć przy tym pod uwagę to, że samo rozpoczęcie hossy jest ciężkie do zidentyfikowania, ponieważ ciężko z początku stwierdzić czy na pewno zakończyła się już bessa. Jednym z rozwiązań, jaki może być pomocny w oszacowaniu czasu, jest sugerowanie się tym, ile w minionych latach wyniósł średni czas trwania hossy. Dla przykładu średni czas trwania hossy giełdy papierów wartościowych wyniósł ponad 2 lata, z kolei najdłuższą hossę odnotowano na indeksie S&P 500 i trwała blisko 11 lat. To tylko pokazuje, jak nieprzewidywalny jest czas trwania hossy. Sygnałem, który wskazuje, że dobiega końca, jest dostrzeżenie na giełdzie zbyt wysokich poziomów notowań oraz brak zauważalnych wzrostów.

Cechy definiujące hossę?

Hossę definiuje się poprzez charakterystyczne cechy, takie jak:

  • Wzrost cen - czyli najbardziej charakterystyczny czynnik, wskazujący na rozpoczęcie hossy.
  • Wzrost liczby transakcji - szczególnie zauważalny w fazie euforii, kiedy firmy nieustannie emitują nowe akcje. W tym czasie ceny akcji rosną o nawet 20%.
  • Optymizm inwestorów - Wynika z przeświadczenia analityków, że notowania giełdowe będą wypadać korzystnie. W dodatku wszechobecna w tym czasie presja inflacyjna działa na inwestorów motywująco.
  • Spadające bezrobocie.
  • Trend wzrostowy - czyli długoterminowy wzrost cen instrumentów finansowych. To właśnie brak zauważalnych wzrostów jest pierwszym sygnałem o prawdopodobnie kończącej się hossie.

Jak inwestować w czasie hossy?

Inwestowanie w czasie hossy, choć nie jest to tak oczywiste, jest najlepsze tuż przed jej końcem, po którym nastąpi spadek cen, czyli bessa. Dlaczego najlepiej inwestować pod koniec trwania hossy? Ponieważ to właśnie wtedy na giełdzie odnotowuje się bardzo duże

obroty. Tak więc, jeśli w trakcie hossy zauważalny jest wręcz zbyt wysoki poziom notowań na giełdzie, a wzrosty się kończą, najprawdopodobniej w najbliższym czasie nastąpi koniec hossy, czyli najlepszy moment na inwestowanie.

Hossa - podsumowanie

Podsumowując, hossa jest zjawiskiem, podczas którego odnotowuje się przez dłuższy czas wzrost akcji na giełdzie, a co za tym idzie także wzrost ceny papierów wartościowych. Istnieją dwie metody inwestowania podczas trwania hossy - Daytrading oraz Swingtrading. W daytradingu inwestorzy kupują i sprzedają aktywa w ciągu jednego dnia, dlatego metoda ta może nie sprawdzić się dla początkujących inwestorów ze względu na krótki czas trwania handlu, który wynosi czasami zaledwie 1 minutę. Z kolei w swingtradingu inwestorzy kupują i sprzedają papiery wartościowe przez kilka dni, a czasami nawet przez kilka tygodni. Korzystanie z analizy technicznej pozwala swingtraderowi obrać najlepszy moment otwarcia pozycji. Hossa przynosi inwestorom głównie optymistyczne nastroje wynikające ze wzrostu akcji na giełdzie, jednak najlepszym momentem na inwestowanie w czasie hossy jest wtedy, gdy zbliża się jej zakończenie, czyli tuż przed pojawieniem się bessy. To właśnie w tym momencie na giełdzie zauważalne są największe obroty.

 

Często zadawane pytania

Co jest symbolem hossy?
Symbolem hossy jest byk, co jest bezpośrednim nawiązaniem do ataku byka, który uderza rogami z dołu do góry. Ruch ten ma odzwierciedlać długotrwały wzrost na rynku giełdowym w czasie hossy.
Jak rozpoznać koniec hossy?
Na koniec hossy najczęściej wskazuje zbyt wysoki poziom notowań na giełdzie oraz brak wzrostów.
Czy koniec hossy jest początkiem bessy?
Hossa i Bessa występują naprzemiennie po sobie, a dokładny czas ich trwania jest niemożliwy do ustalenia. W związku z tym brak zauważalnych wzrostów na hossie może świadczyć o początku bessy.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5