Regulacja oraz funkcjonowania banków - poznaj prawo bankowe!
akredo.plBanki w PolscePrawo bankowe - regulacja funkcjonowania banków!

Prawo bankowe - regulacja funkcjonowania banków!

Prawo bankowe to system regulacji prawnych, który kształtuje działalność banków, zarówno w zakresie ich tworzenia, funkcjonowania, jak i ewentualnej likwidacji. Składa się z prawa prywatnego, które reguluje relacje między bankiem a klientem, oraz prawa publicznego, odpowiadającego za ogólną działalność bankową w państwie. Prawo to jest ciągle aktualizowane, aby odpowiadać na dynamicznie zmieniające się warunki rynku finansowego, a jego nadzór sprawowany jest przez organy państwowe, takie jak Ministerstwo Rozwoju i Finansów oraz Komisja Nadzoru Finansowego. Ustawa działa już od 1982 roku, jednak jest regularnie modyfikowana, aby sprostać wymaganiom wolnego rynku.

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 24.11.2023 r

Czym jest prawo bankowe?

Prawo bankowe jest ustawodawczym spisem reguł. Przedstawia różnorodne wytyczne, które mają za zadanie dyktować tworzenie, funkcjonowanie, a nawet likwidację podmiotów bankowych. W prawie bankowym znajdziemy także wyjaśnienie zasad związanych z nadzorowaniem banków. Prawo to dzieli się na dwie ramy regulacyjne. Prywatne i publiczne prawo bankowe.

Przepisy te mają za zadanie określić procedury zakładania banków oraz zarządzania nimi. W przepisach znajdziemy także ścisłe wytłumaczenie prowadzenia transakcji, konsolidacji, udzielania kredytów oraz kroków niezbędnych do podjęcia w razie ogłoszenia upadłości instytucji bankowej.

Jedna z ostatnich nowelizacji prawa bankowego pojawiła się w 2023 roku. Przepisy te są regularnie aktualizowane, aby sprostać aktualnym sytuacją na rynku finansowym.

Jak dzielimy prawo bankowe?

Prawo bankowy dzielimy na: prawo prywatne i prawo publiczne.

Prawo prywatne: Prywatne prawo bankowe skupia się na regulacji aspektów związanych ze współpracą między bankiem i klientem. Znajdziemy tutaj najważniejsze informacje dotyczące zakładania rachunków bankowych, zarządzania rachunkami, zarządzania pożyczkami. Prawo prywatne zasadniczo reguluje wszystkie umowy i transakcje między bankiem a jego klientem od założenia konta po pożyczki, a nawet zatwierdzanie codziennych transakcji.

Prawo publiczne: Publiczne prawo bankowe jest z kolei odpowiedzialne za regulowanie ogólnej działalności bankowej na terenie państwa. Skupia się na funkcjonowaniu instytucji finansowych z perspektywy rządu. W skład prawa publicznego wchodzą zasady dotyczące sprawowania władzy nad bankiem, prawa i obowiązki banków, a także regulowanie infrastruktury bankowej. W dużym skrócie można uznać, że prawo bankowe ma za zadanie umożliwić aparatowi państwowemu sprawować regulację nad bankami i ogólnym sektorem finansowym.

Co reguluje ustawa o prawie bankowym?

Ustawa o prawie bankowym reguluje działalność banków i instytucji finansowych oraz określa zasady, na jakich te instytucje mogą działać. Prawo bankowe jest ogólnym spisem regulacji niezbędnych do sprawowania kontroli nad bankami. Określa prawa i obowiązki instytucji finansowych, dzięki czemu mogą świadczyć usługi zgodnie z oczekiwaniami państwa. W ustawie zapisane są najważniejsze zasady nadzoru bankowego, prawa kapitałowe, a nawet regulacje dotyczące interakcji między bankiem i klientem.

Wraz z najnowszymi nowelizacjami do prawa bankowego trafiły również zapisy traktujące o ochronie depozytów, zapobieganiu prania brudnych pieniędzy oraz walce z terroryzmem. Prawo bankowe może zmieniać się wraz z postępem rynku, aby regulacje sprostały warunkom finansowym mającym miejsce w państwie.

Kto sprawuje władzę nad ustawodawstwem bankowym?

Nad ustawodawstwem bankowym władzę sprawuje administracja kraju. Większość nowelizacji do prawa bankowego zostanie stworzonych przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów. Na efekt prawa bankowego wpływ mają również podmioty zewnętrzne, takie jak Europejski Urząd Nadzoru Bankowego i Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych. Prawo bankowe zostało ustanowione w Polsce dokładnie w 1982 roku 26 lutego. Należy jednak pamiętać o tym, że ustawa jest stale aktualizowana.

Nadzór nad działalnością banków

Głównym organem sprawującym nadzór nad działalnością banków w Polsce jest Komisja Nadzoru Finansowego znana jako KNF. Zgodnie z ustawą wprowadzoną w życie 29 sierpnia 1997 roku KNF odpowiada za regulację operacji bankowych oraz działania sektora finansowego, emerytalnego i ubezpieczeniowego.

Głównym celem nadzoru komisji jest zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa. Dzięki temu obywatele mogą mieć zaufanie do rodzimego rynku finansowego. Aktywny nadzór nad działaniami komisji sprawuje Prezes Rady Ministrów, którym w momencie pisania tego artykułu jest Mateusz Morawiecki.

Prawo bankowe - podsumowanie

Prawo bankowe to zbiór norm regulujących prawa i obowiązki instytucji bankowych, które dzieli się na prawo prywatne i publiczne. Prawo prywatne skupia się na interakcjach między bankami a ich klientami, podczas gdy prawo publiczne reguluje działalność banków z perspektywy rządu, w tym nadzór bankowy. Prawo bankowe jest ustalane przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów, a nadzór nad działalnością banków sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Aktualizacje ustawy są wprowadzane w odpowiedzi na zmieniające się warunki rynkowe i regulacyjne.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5