Banki hipoteczne - wszystko co trzeba wiedzieć
akredo.plBanki w PolsceBanki hipoteczne - wszystko co trzeba wiedzieć

Banki hipoteczne - wszystko co trzeba wiedzieć

Banków specjalizujących się w kredytach hipotecznych jest w Polsce stosunkowo niewiele, jednak pełnią bardzo ważną rolę w swojej grupie bankowej. Banki te świadczą swoje usługi głównie dużym firmom i instytucjom państwowym. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat ich działalności!

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 30.03.2023 r

Czym jest bank hipoteczny?

Bank hipoteczny to wyspecjalizowana instytucja finansowa, która zajmuje się tylko obsługą kredytów hipotecznych oraz emisja listów zastawnych. Głównym zadaniem banków hipotecznych w Polsce jest obsługa przedsiębiorstw, samorządów, spółkek Skarbu Państwa - ogólnie dużych podmiotów działających na rynku mieszkaniowym.

Również klienci indywidualni mogą otrzymać kredyt hipoteczny w takiej instytucji, jednak warunki uzyskania są nieco inne niż w uniwersalnym banku komercyjnym. Wybór banku hipotecznego gwarantuje stałą pewną ratę, z tym że wymagania wobec klienta są znacznie bardziej restrykcyjne.

Główne funkcje banków hipotecznych

Banki hipoteczne w Polsce mają dwie główne funkcje:

 • udzielanie kredytów hipotecznych - finansowanie udzielone przez bank hipoteczny charakteryzuje się stabilną ceną przez bardzo długim okresem kredytowania,
 • emisja listów zastawnych - dłużne papiery wartościowe, które zapewniają stabilny zysk.

Strategicznym celem istnienia banków hipotecznych jest zapewnienie finansowania na działalność hipoteczną przez emisję wspomnianych listów zastawnych. Dzięki temu bank hipoteczny może zapewnić długoterminowe stabilne i atrakcyjne ceny.

Hipoteczny list zastawny - co to jest?

Banki hipoteczne emitują listy zastawne, czyli dłużne papiery wartościowe. List zastawny jest formą bezpiecznej inwestycji zabezpieczonej hipoteką. Dzięki temu, bank zyskuje środki na bieżącą działalność - udzielanie kredytów - a inwestor ma zagwarantowany pewny zysk.

Listy zastawne można w pewnym uproszczeniu przedstawić jako pożyczkę zaciąganą przez bank u inwestora. Nawet w przypadku ogłoszenia upadłości przez emitenta, inwestycja w list zastawny jest zabezpieczona w wyodrębnionym majątku banku hipotecznego.

Banki hipoteczne w Polsce

Banki hipoteczne w Polsce funkcjonują na mocy dwóch ustaw:

 • ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych z dnia 29 sierpnia 1997 r.,
 • ustawy prawa bankowego z dnia 29 sierpnia 1997 r.

Dokumenty te dokładnie określają zasady tworzenia i funkcjonowanie instytucji. Aby dokładnie zrozumieć jak działają banki hipoteczne konieczne jest zapoznanie się z obiema ustawami. Zgodnie z danymi KNF, aktualnie w Polsce funkcjonuje 5 banków hipotecznych:

 • PKO Bank Hipoteczny,
 • Pekao Bank Hipoteczny S.A.,
 • mBank Hipoteczny,
 • ING Bank Hipoteczny,
 • Millennium Bank Hipoteczny.

Wady i zalety banków hipotecznych

Banki hipoteczne to instytucje, które specjalizują się w transakcjach wielkoskalowych. Z perspektywy klienta indywidualnego oferta kredytu hipotecznego w takim banku prezentuje następujące wady i zalety.

Wady:

 • Rygorystyczne wymagania wobec klienta
 • Wymagany jest wyższy wkład własny
 • Oferta ograniczona do obsługi kredytów hipotecznych

Zalety:

 • Stabilne warunki finansowania
 • Szersza oferta kredytu hipotecznego

Banki hipoteczne - podsumowanie

Działalność banków hipotecznych ogranicza się wyłącznie do obsługi kredytów zabezpieczonych hipoteką na nieruchomości. W ofercie nie znajdziemy produktów takich jak w bankach komercyjnych - nie można założyć tu konta, lokaty i innych produktów typowych dla banków uniwersalnych.

Z drugiej strony, specjalizacja banku sprawia, że kredyt na mieszkanie lub dom można uzyskać na bardzo dobrych warunkach. Jest to możliwe za sprawą bardzo stabilnego źródła finansowania działającego w oparciu o emisję listów zastawnych.

Często zadawane pytania

Czym różni się bank hipoteczny od zwykłego banku?
Przede wszystkim zakresem działalności. Banki hipoteczne zajmują się udzielaniem i obsługą kredytów hipotecznych oraz emisją listów zastawnych. Banki uniwersalne zapewniają kompleksową obsługę od obsługi kont, lokat po kredyty o różnym przeznaczeniu.
Komu banki hipoteczne udzielają kredytów?
Kredyty hipoteczne są dostępne dla klientów indywidualnych, przedsiębiorców oraz instytucji państwowych.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5