Banki inwestycyjne - najważniejsze informacje
akredo.plBanki w PolsceBanki inwestycyjne - kluczowe instytucje w globalnym systemie finansowym

Banki inwestycyjne - kluczowe instytucje w globalnym systemie finansowym

Niektóre banki posiadają bardzo wyspecjalizowaną ofertę — w przypadku banków inwestycyjnych, są to usługi giełdowe. Współpracują one z firmami i funduszami, zajmują się emisją i obrotem papierów wartościowych. Tłumaczymy, jaka jest rola i historia banków inwestycyjnych.

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 30.03.2023 r

Czym jest bank inwestycyjny?

Bank inwestycyjny jest instytucją operującą na rynku papierów wartościowych jako pośrednik w obrocie papierów wartościowych. Są to wyspecjalizowane banki, których działalność ogranicza się do współpracy z:

  • Przedsiębiorstwami.
  • Jednostkami samorządowymi.
  • Funduszami inwestycyjnymi i emerytalnymi.
  • Giełdą papierów wartościowych.

Jakie produkty i usługi oferują banki inwestycyjne?

Banki inwestycyjne oferują usługi w zakresie obrotu papierów inwestycyjnych i ich gwarancji. W katalogu usług banku inwestycyjnego nie znajdziemy więc standardowych usług bankowości jak konta osobiste czy lokaty oszczędnościowe.

Do usług w ofercie banku inwestycyjnego należą:

  • Zarządzanie funduszami.
  • Doradztwo finansowe.
  • Transakcje rynku papierów dłużnych.
  • Działalność brokerska.
  • Pośrednictwo w obrocie papierów wartościowych.
  • Gwarancja emisji.

Równie często banki inwestycyjne zajmują się działalnością dealerską na rynku papierów wartościowych, wykorzystując kapitał do osobistych inwestycji. Główną cechą usług brokerskich banków inwestycyjnych jest wysoki poziom ryzyka oraz idąca z nim w parze wysoka stopa zwrotu.

Banki inwestycyjne w Polsce

W 1945 roku tymczasowy rząd Rzeczpospolitej Polskiej utworzył Narodowy Bank Polski. W latach od 1948 do 1951 komunistyczne władze kraju postanowiły podzielić go na sześć oddzielnych instytucji. W ten sposób wydzielono NBP, Bank Rolny, Komunalny, Rzemiosła i Handlu, Pocztowej Kasy Oszczędnościowej oraz — Banku Inwestycyjnego. Był on nowym obliczem Banku Gospodarstwa Krajowego, którego rolę przejął do 1950 roku, gdzie ponownie wydzielono z niego struktury BGK. Bank Inwestycyjny dalej funkcjonował obok BGK do roku 1975, po czym jego działalność została przejęta przez NBP, PKO i Bank Handlowy.

Jedynym bankiem inwestycyjnym funkcjonującym obecnie w Polsce jest HSBC, który pojawił się na Polskim rynku w 1990 roku. Na przestrzeni lat instytucja regularnie zmieniała nazwę. Dziś znana jest jako HSBC Continental Europe Spółka Akcyjna, Oddział w Polsce. Firma koncentruje się na świadczeniu usług finansowych klientom korporacyjnym i instytucjonalnym. Nie jest to jednak jedyny bank w Polsce z usługami inwestycyjnymi, które świadczą również banki uniwersalne.

Banki inwestycyjne na świecie

Pierwszą publiczną spółką giełdową była Zjednoczona Kompania Wschodnioindyjska założona przez Johana van Oldenbarnevelta. Sprzedawała ona swoje udziały, oferując ich posiadaczom dywidendę. Narastająca popularność tej formy budowania kapitału doprowadziła do narodzin giełd papierów wartościowych, z których pierwsza powstała w Amsterdamie. Instytucje bankowe zaczęły następnie oferować usługi wspierające inwestowanie na giełdzie.

Banki dedykowane w pełni usługom inwestycyjnym powstały dopiero po wojnie secesyjnej w USA. W tym okresie pojawiły się banki inwestycyjne, które funkcjonują do dziś, posiadając ogromną renomę na rynku międzynarodowym: JP Morgan oraz Goldman Sachs. Rynek spotkał się z trudnościami podczas recesji wywołanej przez pierwszą wojnę światową. Zaraz po niej w stanach zjednoczonych nastąpił jednak boom ekonomiczny, trwający od 1914 do 1918 roku. Okres ten jest uznawany za złoty wiek banków inwestycyjnych.

Dziś, do najpopularniejszych banków inwestycyjnych należą:

  • Barclays
  • Bank of America
  • Goldman Sachs
  • Credit Suisse
  • Deutsche Bank
  • JP.Morgan
  • Lazard
  • Morgan Stanley
  • Salomon Brothers
  • UBS

Europejski Bank Inwestycyjny

Europejski Bank Inwestycyjny powstał w 1958 roku w Luksemburgu na mocy Traktatu Rzymskiego. Jest on niezależną instytucją o osobowości prawnej. Na jej czele zasiada Rada Gubernatorów utworzona z ministrów państw członkowskich oraz Komitet Zarządzający. Prezesem banku niezmiennie od 2012 roku jest Werner Hoyer.

Celem Europejskiego Banki Inwestycyjnego jest długoterminowe finansowanie projektów Unii Europejskiej. EBI decyduje, jakie projekty UE otrzymują dofinansowanie. O kredyt w EBI może ubiegać się każda osoba prowadząca działalność gospodarczą lub będąca zatrudnioną w sektorze publicznym. Swoje biuro w Polsce EBI uruchomiło w 1990 roku w Warszawie na Placu Piłsudskiego 1.

Bezpieczeństwo banków inwestycyjnych

Banki inwestycyjny działają wedle regulacji. Współpraca z nimi nie jest obarczona żadnym nadzwyczajnym ryzykiem — należy jednak pamiętać, że samo inwestowanie nie jest od niego wolne. Decydując się na inwestycje w giełdę, niezależnie od formy naszego udziału, ryzykujemy utratę kapitału.

Wady i zalety banków inwestycyjnych

Banki inwestycyjne są dedykowanymi partnerami spółek i funduszy, wyspecjalizowanymi w obrocie papierów wartościowych. Ich usługi cechują się niezwykle szeroką wiedzą i dostępem do wytrenowanych specjalistów. Nie bez powodu wiele z nich znajduje uznanie na rynku, niestety konsumenci nie mogą skorzystać z ich usług.

Zalety banków inwestycyjnych:

  • Doradztwo finansowe od przodujących specjalistów.
  • Wysoka stopa zwrotu inwestycji.

Wady banków inwestycyjnych:

  • Wysokie ryzyko inwestycyjne.
  • Brak usług dla konsumentów.

Banki inwestycyjne - podsumowanie

Banki inwestycyjne są naturalną odpowiedzią na potrzeby inwestorów, oferując im usługi w związku z obrotem papierów wartościowych, udzielaniem gwarancji czy obsługiwaniem fuzji i przejęć. Jest to wyspecjalizowana gałąź rynku, wiele instytucji znajduje ją jednak niezbędną.

Często zadawane pytania

Czym różni się bank inwestycyjny od zwykłego banku?
Bank inwestycyjny jest bankiem, który specjalizuje się w usługach finansowych dla klientów instytucjonalnych, takich jak duże firmy, fundusze inwestycyjne i rządy. Bank inwestycyjny oferuje usługi, takie jak doradztwo finansowe, zarządzanie aktywami, handel instrumentami finansowymi, zarządzanie ryzykiem i inne usługi związane z inwestycjami. Zwykły bank oferuje usługi, takie jak konta oszczędnościowe, kredyty, pożyczki, karty kredytowe i inne usługi finansowe dla klientów indywidualnych.
Kim są klienci banków inwestycyjnych?
Są to między innymi emitenci papierów wartościowych, inwestorzy, duże przedsiębiorstwa, fundusze inwestycyjne, fundusze emerytalne, fundusze hedgingowe.
Co emitują banki inwestycyjne?
Papiery wartościowe.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5