Co musisz wiedzieć o skrytkach bankowych?
akredo.plBanki w PolsceCo musisz wiedzieć o skrytkach bankowych?

Co musisz wiedzieć o skrytkach bankowych?

Skrytka bankowa — nazywana także depozytową — to jeden z najbezpieczniejszych sposobów przechowywania kosztowności. Mowa o przedmiotach, ponieważ większość banków w Polsce zabrania przechowywania w skrytkach pieniędzy aktualnie będących w obiegu. Skrytki bankowe znajdują się w specjalnie przygotowanych do tego oddziałach instytucji i posiadają mocne zabezpieczenia przed włamaniem. Koszt wynajęcia skrytki to od kilkuset do kilku tysięcy złotych za rok. Sprawdź, ile kosztuje wynajęcie skrytki oraz czy warto mieć taki depozyt.

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 25.11.2022 r

Czym jest skrytka bankowa?

Skrytka bankowa jest wynajmowaną przez bank szufladą, w której możesz składować dowolne przedmioty, zwykle z wyłączeniem gotówki. Może to brzmieć banalnie, tego typu rozwiązanie jest jednak świetnym sposobem na zabezpieczenie swoich kosztowności lub ważnych dokumentów. Skrytki depozytowe są niezwykle bezpieczne, nie tylko znajdują się w ekspercko chronionym banku, ale jednocześnie są tworzone z wytrzymałej stali i opatrzone w wysokiej klasy zamki. Szansa, że ktoś okradnie naszą skrzynkę, jest naprawdę znikoma, a bank bierze na siebie odpowiedzialność za jej bezpieczeństwo.

Banki udostępniają skrytki na podstawie art. 5 ust. 2 pkt 6 i 109 Prawa bankowego (DzU z 2002 r. nr 72, poz. 665 ze zm.). Skrytki depozytowe mogą wynajmować również prywatne firmy depozytowe, jednak banki zwykle cieszą się większą popularnością.

W jakich bankach można wynająć skrytkę bankową?

W przeszłości większość Polskich banków oferowała skrytki sejfowe. Niestety, nie były one opłacalne dla banków. Brak możliwości kontroli, co przechowywali klienci, oraz niski zwrot kosztów sprawiły, że usługa ta nie zdała próby czasu. Na tę chwilę, można je wynająć wyłącznie w oddziałach PKO BP, oraz niektórych lokalnych bankach spółdzielczych.

Ile kosztuje skrytka bankowa?

Obliczając koszt wynajmu skrytki bankowej, trzeba pamiętać, że podane ceny są orientacyjne. Pracownik banku nie ma prawa nas zapytać, co składamy do depozytu, ale może poprosić o ogólne określenie kategorii rzeczy oraz jej przybliżonej wartości. Na tej podstawie oraz na podstawie rozmiaru, a dopiero później czasu przechowywania, obliczana jest ostateczna cena wynajmu skrytki bankowej.

W usłudze PKO BP koszt wynajmu skrzynki to minimum 45 zł za miesiąc lub 350 zł za rok. Cena ta będzie wyższa zależnie od preferowanego rozmiaru skrzynki. Banki spółdzielcze mają podobne ceny, zwykle do 400 zł. Taniej można wynająć kasetki, których cena sięga do 250 zł, są one jednak dużo mniejsze. Prywatne firmy depozytowe posiadają dużo wyższe ceny, nawet do ponad tysiąca złotych za rok.

Kto może założyć skrytkę depozytową?

Skrytkę depozytową może wynająć prawie każdy. Niektóre banki wymagają założenia lub posiadania konta osobistego. To z niego jest wtedy pobierana miesięczna opłata za wynajem skrytki. Z takiej oferty mogą więc skorzystać obywatele z ważnym dowodem osobistym, nawet jeżeli mieszkają za granicą, oraz cudzoziemcy z ważnym paszportem.

W przypadku wynajmu skrzynki depozytowej, która nie wymaga posiadania konta osobistego lub jest wynajmowana przez prywatną firmę depozytową, z oferty może skorzystać każda osoba pełnoletnia. Warto więc rozejrzeć się za ofertą dostosowaną do naszej sytuacji.

Co ważne, skrytkę może wynająć również grupa osób. Nie muszą to nawet być małżonkowie, ponieważ skrytkę można udostępnić pełnomocnikowi. Niektóre banki ograniczają maksymalną ilość osób z dostępem do skrytki, należy więc zapoznać się z regulaminem wynajmu przed podpisaniem umowy.

Co można trzymać w skrytce bankowej?

W skrytce można składować wszystkie rzeczy, których posiadanie nie jest karalne. Wyjątek od tego stanowią dodatkowe zakazy znajdujące się w umowie wynajmu, te jednak rzadko mają miejsce. Większość klientów przechowuje w skrytkach sejfowych:

 • Metale szlachetne jak złoto, w tym sztabki, monety.
 • Inne kosztowności, np. biżuteria.
 • Dzieła sztuki.
 • Ważne dokumenty.
 • Papiery wartościowe.
 • Przedmioty kolekcjonerskie i pamiątki rodzinne.
 • Zapasowe klucze.

Czego nie można trzymać w skrytce depozytowej?

Jeżeli z jakiegoś powodu upoważniony organ, np. policjant lub komornik, postanowi sprawdzić zawartość skrzynki, właściciel będzie miał problemy, jeśli znajdą się w niej przedmioty nielegalne. W skrytce bankowej nie można trzymać:

 • Substancji wybuchowych i radioaktywnych.
 • Broni.
 • Narkotyków.
 • Przedmiotów pochodzących z przestępstwa.
 • Innych rzeczy, których posiadanie jest zabronione prawnie.

Ponadto bank może posiadać osobistą listę rzeczy niedozwolonych, których przetrzymywanie w skrzynce będzie złamaniem warunków umowy. Najczęściej zabrania się przetrzymywania prawnych środków płatniczych, czyli pieniędzy w walutach, które obecnie znajdują się w obiegu. Zarówno banki, jak i firmy depozytowe zabraniają również przechowywania artykułów, które mogą ulec zepsuciu, jak jedzenie.

Wynajęcie skrytki bankowej - krok po kroku

W teorii wystarczy zgłosić taką potrzebę w wybranym banku bądź firmie, podpisać umowę, uiścić opłatę i umieścić kosztowności w depozycie. W praktyce dostęp do skrytek bankowych jest utrudniony, ale na wolne miejsce tworzą się kolejki. Wynika to z małej ilości ofert skrytek bankowych oraz faktu, że ich utrzymywanie zazwyczaj jest dla banków nieopłacalne.

Proces ten wygląda następująco:

 1. Sprawdź, czy w twojej okolicy dostępne są wolne skrytki oraz ich ceny.
 2. Upewnij się, że to, co chcesz schować w skrytce, nie będzie niezgodne z prawem lub regulaminem banku.
 3. Umów się na rozmowę z pracownikiem banku.
 4. Przeczytaj umowę, zwracając uwagę na warunki użytkowania i warunki wypłacania odszkodowania w razie włamania.
 5. Podpisz umowę.
 6. Odbierz swój klucz do skrytki. Możesz teraz z niej korzystać.

Podczas wkładania kosztowności do skrytki bankowej klient przebywa sam w odosobnionym pomieszczeniu. Skrytka zamykana jest dwoma kluczami. Jeden należy do klienta, drugi do banku. Bank nie posiada duplikatu klucza klienta. Przy otwieraniu skrytki najpierw otwierana jest “skrytka główna” przez pracownika banku, który następnie zostawia klienta samego. Potem klient otwiera właściwą skrytkę swoim kluczem. Jeśli klient zgubi swój klucz, konieczne jest wezwanie ślusarza — na koszt klienta.

Bezpieczeństwo skrytki bankowej

Tylko klient wie, co znajduje się w skrytce i jaką ma to wartość. Pracownicy banku nie mają prawa przebywać w pomieszczeniu, kiedy klient korzysta ze skrytki. Co prawda w większości miejsc podaje się deklarowaną wartość przetrzymywanych rzeczy, ale pracownicy banku tego nie sprawdzają. Ponieważ skrytka znajduje się wewnątrz chronionego banku, jej bezpieczeństwo jest niemal gwarantowane. Szansa na kradzież ze skrytki występuje wyłącznie w wypadku udanego napadu na bank, które z każdym rokiem są coraz bardziej nieprawdopodobne.

Kto ma dostęp do skrytek bankowych?

Wbrew powszechnej opinii nie tylko właściciel skrytki bankowej ma do niej dostęp. W wyjątkowych sytuacjach do skarbca mogą zajrzeć:

 • Funkcjonariusze policji,
 • Centralne Biuro Antykorupcyjne,
 • Prokuratura,
 • Służba Celna,
 • Straż Graniczna,
 • Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
 • Komornik.

Skrytka bankowa - podsumowanie

Skrytki bankowe są bardzo pomocną usługą, która pozwala na bezpieczne przechowywanie kosztowności i innych, istotnych przedmiotów. Ich główną wadą jest niewielka dostępność. Wiele banków wycofało je ze swojej oferty z uwagi na nieprzychylne regulacje. Jednocześnie prywatne firmy depozytowe wymagają niebotycznych opłat w zamian za wynajem skrytek sejfowych. Będąc zainteresowanym tą usługą, warto jednak sprawdzić jej dostępność w lokalnych oddziałach banku PKO lub bankach spółdzielczych w naszej okolicy.

Często zadawane pytania

Czy komornik może zająć skrytkę bankową?
Tak, komornik może zażądać dostępu do skrytki bankowej.
Czy skrytka bankowa może mieć współwłaściciela?
Tak, skrytka bankowa może być własnością więcej niż jednej osoby.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5