Neobanki - czym są i jaka jest ich przyszłość?
akredo.plBanki w PolsceNeobanki - czym są i jaka jest ich przyszłość?

Neobanki - czym są i jaka jest ich przyszłość?

Rozwój sektora fintech pozwala na pojawienie się na rynku finansowym nowych graczy, którzy mogą zaoferować konkurencyjne stawki i dostęp do usług bankowości całkowicie przez Internet. Pojawienie się neobanków zapowiadało rewolucje w tradycyjnej bankowości, która przyniosła pozytywny efekt dla klientów oczekujących szybkiej i fachowej obsługi bankowej online. Sprawdź czy nowe banki wirtualne wykorzystały swoją szansę!

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 25.11.2022 r

Czym są neobanki?

Neobanki czy też digital-only banki to banki wirtualne, które prowadzą swoją działalność tylko przez Internet, bez prowadzenia stacjonarnych placówek obsługi klienta. Tradycyjne punkty obsługi zostały zastąpione przez łatwe w obsłudze aplikacje mobilne i strony internetowe, gdzie klient ma dostęp do wszystkich usług oferowany przez bank.

Wszystkie produkty oferowane przez digital banki są dostępne online. Do korzystania z oferty banku nie jest potrzebny kontakt z pracownikami banku, gdyż wszystkie formalności załatwiamy samodzielnie przy użyciu smartfona lub komputera z dostępem do Internetu.

Świetnymi przykładami działalności banków wirtualnych w Polsce są Aion Bank - oferujący konta osobiste, rachunki oszczędnościowe i panel inwestycyjny oraz Raiffeisen Digital Bank - oferujący konta osobiste oraz kredyty gotówkowe online dostępnego przez aplikację. Innym przykładem banku cyfrowego jest holenderski bank Bunq, cieszący się dużą popularnością w Europie. 

Jak działają neobanki?

Banki cyfrowe bazują na nowoczesnych technologiach informatycznych (sektor FinTech), umożliwiających przeprowadzanie zautomatyzowane procesy weryfikacyjne i szybką wymianę informacji.

Do najważniejszych cech banków działających tylko online zaliczamy:

  • mniejszy zakres usług niż w bankach tradycyjnych - skupienie na jednym sektorze bankowości,
  • bardzo często banki cyfrowe stosują subskrypcje - model członkowski, stała opłata za konkretny pakiet usług,
  • dostęp do całej bankowości przez aplikację mobilną,
  • obsługa klienta ograniczona do czatu online oraz czasami kontaktu telefonicznego,
  • niskie, konkurencyjne opłaty za korzystanie z usług.

Do kogo skierowana jest oferta banków wirtualnych?

Oferta neobanków jest kierowana do szeroko pojętego grona klientów zdigitalizowanych. Możliwość załatwienia spraw związanych z obsługą finansów z dowolnego miejsca na Ziemi znajduje bowiem wielu odbiorców. Coraz więcej klientów usług bankowych szuka rozwiązań bezkontaktowych, możliwych do zrealizowania całkowicie online.

Największą popularność usługa zdobyła wśród młodego pokolenia - millenialsów, którzy na co dzień obcują z nowymi technologiami i są zainteresowani nowymi rozwiązaniami w bankowości.

Rozwiązanie bankowości wirtualnej jest równie atrakcyjne dla klientów podróżujących po świecie lub często zmieniających miejsce zamieszkania, mikro i małych przedsiębiorców oraz osób szukających alternatywnych źródeł finansowania.

Zalety cyfrowych banków

Neobanki mają wiele zalet, które tym lepiej są widoczne, gdy zestawić je z tradycyjną formą bankowości. Do największych zalet zaliczamy:

  • niskie opłaty - banki wirtualne oferują konkurencyjne ceny za korzystanie z różnych produktów,
  • atrakcyjne stawki oprocentowania i prowizji za różne usługi,
  • dopracowane aplikacje mobilne - aplikacje są wizytówką neobanków, 
  • dostęp do wszystkich funkcji z dowolnego miejsca na świecie, 
  • szybka rejestracja i łatwe korzystanie z usług banków.

Na czym zarabiają banki cyfrowe?

Banki cyfrowe zarabiają na tym samym co tradycyjne banki - na klientach. Im więcej użytkowników skorzysta z usług banku, tym większy będzie jego zysk. Dodatkowy zysk w przypadku neobanków, wynika z braku rozbudowanej infrastruktury w postaci stacjonarnych placówek bankowych, a co za tym idzie mniejszej liczbie pracowników.

Neobanki - podsumowanie

Chociaż mogłoby się wydawać, że sektor banków wirtualnych stale się rozwija to w rzeczywistości mocno spowolnił. Wynika to między innymi z faktu, że tradycyjne banki świetnie zorientowały się w potrzebach klientów i odpowiedziały na nie w postaci produktów online!

Niemal w każdym popularnym banku zostaniemy obsłużeni przez Internet! Bez problemu założysz konto, weźmiesz szybki kredyt oraz znacznie więcej z pomocą aplikacji bankowości mobilnej czy przez internetowy serwis transakcyjny.

Niektóre z instytucji utożsamiane z neobankami np. bardzo popularny Revolut w rzeczywistości nie są bankami! Są to instytucje świadczące świetne usługi wirtualnych portfeli czy będące po prostu bramkami płatniczymi, jednak nie zaliczają się do grupy banków czy nawet neobanków. Instytucje takie jak Aion Bank próbują przebić się do świadomości klientów, jednak trudno jest o większe zainteresowanie - tak prezentuje się sytuacja w Polsce.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5