Skarga na firmę windykacyjną 2023
akredo.plZadłużeniaWindykacjaSkarga na firmę windykacyjną - warto ją złożyć?

Skarga na firmę windykacyjną - warto ją złożyć?

Obowiązkiem każdej firmy windykacyjnej jest doprowadzenie do uregulowania przez kredytobiorcę długu. Mogłoby się wydawać, że pracownicy firm windykacyjnych mają nieograniczone prawa pod względem egzekwowania należności finansowych dłużnika, nic bardziej mylnego! Skargę na firmę windykacyjną możesz złożyć w postaci listu napisanego odręcznie lub przy pomocy wzoru. Jeśli windykator dopuścił się wobec Ciebie działań, które wpisują się w nękanie telefoniczne, częste nachodzenie Ciebie i członków Twojej rodziny lub groźby pod postacią szantażu, masz prawo to zgłosić! Możesz to zrobić, wysyłając wspomniany list polecony na adres Urzędu Ochrony Konkurencji.

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 03.08.2023 r

Czym jest skarga na firmę windykacyjną?

Skarga na firmę windykacyjną występuje najczęściej pod postacią dokumentu, który osoba składająca zażalenie wypełnia na podstawie wzoru. Skarga musi zawierać przy tym niezbędne informacje, które będą wskazywały na nieodpowiednie zachowanie windykatora względem dłużnika. Poza wypełnieniem wzoru osoba poszkodowana może złożyć samodzielnie zażalenie, pamiętając przy tym o uwzględnieniu danych przedsiębiorstwa, które chce zaskarżyć. Istnieje także trzeci sposób na złożenie skargi na firmę windykacyjną, czyli zadzwonienie na specjalną infolinię, na której konsultant powie, jakie kroki podjąć w tej sprawie i co dokładnie powinna zawierać skarga.

Kiedy dłużnik ma prawo złożyć skargę na firmę windykacyjną?

Skargę na firmę windykacyjną dłużnik ma prawo złożyć już w momencie, w którym rozpoznał, że zachowania windykatora względem niego znacznie przekroczyły jego zakres obowiązków. Warto w takim przypadku sprawdzić, co konkretnie mieści się w kompetencjach pracownika firmy windykacyjnej, ponieważ zakres ten jest w rzeczywistości bardziej ograniczony niż w przypadku komornika.

Kto może wnieść zażalenie na nieprawidłowe postępowanie firmy windykacyjnej?

Zażalenie na nieprawidłowe postępowanie pracownika firmy windykacyjnej może wnieść osoba poszkodowana, czyli zazwyczaj dłużnik. Warto pamiętać, że posiadany długu czy jego wysokość nie uprawniają windykatora to stosowania nieodpowiednich zachowań względem dłużnika, a należą do nich:

  • Nękanie, pod postacią wykonywania licznych telefonów w ciągu dnia,
  • Nachodzenie dłużnika oraz członków jego rodziny,
  • Udostępnianie przez windykatora danych osobowych dłużnika, osobom do tego nieupoważnionym,
  • Zastraszanie dłużnika o podjęciu kroków mających na celu zajęcie jego majątku, choć nie jest on do tego uprawniony,
  • Stosowanie gróźb pod postacią szantażu.

Do kogo składa się skargę na firmę windykacyjną?

Skargę na firmę windykacyjną składa się do UOKiK. Przyjmowaniem zgłoszeń dotyczących przekroczenia kompetencji, jakie przysługują windykatorowi zajmuje się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, dlatego też to właśnie on będzie adresatem zażalenia złożonego przez dłużnika. Skargę niezmiennie należy wysłać listem poleconym na adres pod jakim znajduje się placówka.

Złożenie skargi na firmę windykacyjną - krok po kroku

Złożenie skargi na firmę windykacyjną przebiega w 5 następujących krokach:

  1. Pobierz wzór skargi,
  2. Na adresata wskaż Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Plac Powstańców Warszawy 1, 00 – 950 Warszawa,
  3. Uzupełnij informacje, które wskazują na naruszenie swoich praw przez windykatora,
  4. Nie zapomnij o zawarciu danych, takich jak nazwa czy adres firmy windykacyjnej,
  5. Wyślij list polecony na wskazany wyżej adres Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jeśli jednak chcesz samodzielnie złożyć wniosek, oto co Twoje zażalenie musi zawierać:

  1. Dane osobowe dłużnika, czyli imię, nazwisko, adres zamieszkania itp.,
  2. Datę oraz miejscowość,
  3. Dane osobowe firmy windykacyjnej, na którą składasz zażalenie,
  4. Opis sytuacji, które wskazują na przekroczenie obowiązków dłużnika,
  5. Załączniki w postaci zdjęć czy nagrań, które będą stanowić dowód naruszenia Twoich praw,
  6. Wystosowanie prośby o wszczęcie postępowania wyjaśniającego,
  7. Odręczny podpis dłużnika,

Nazwę oraz adres organu, do którego dłużnik kieruje swoją skargę.

Ten typ skargi również należy wysłać poprzez pocztę, listem poleconym.

Skarga na firmę windykacyjną - podsumowanie

Skarga na firmę windykacyjną wiąże się dużym stresem dla dłużnika, jednak należy pamiętać, że posiadanie długu nie upoważnia windykatora do przekraczania swoich kompetencji. Działania, takie jak zastraszanie poprzez wykonywanie licznych telefonów czy wprowadzanie dłużnika w błąd, co do wysokości jego długu, są wystarczającym powodem do wniesienia skargi na firmę windykacyjną. Istnieją aktualnie trzy sposoby, aby to zrobić:

  1. Poprzez wypełnienie wzoru,
  2. Poprzez samodzielne napisanie zażalenia,
  3. Poprzez wykonanie telefonu na infolinię.

W każdej z tych form skargi osoba pokrzywdzona powinna pamiętać o opisaniu sytuacji, które wskazują, że działania pracownika firmy windykacyjnej znacznie przekroczyły jego kompetencje. W rozstrzygnięciu sprawy Poza tym przydatne będą wszelkie dowody, takie jak wiadomości SMS czy zdjęcia, które wskażą wyraźnie naruszenie praw dłużnika. Należy pamiętać, że wszelkie zażalenia względem firmy windykacyjnej należy zgłosić do Urzędu Ochrony Konkurencji lub do powiatowego rzecznika praw konsumenta.

Często zadawane pytania

Komu podlegają firmy windykacyjne?
Firmy windykacyjne podlegają Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To właśnie dlatego w przypadku składania zażaleń adresatem jest UOKiK, który jeśli uzna skargę dłużnika za uzasadnioną, ma prawo nałożyć karę finansową na firmę windykacyjną.
Ile trwa rozpatrywanie skargi na firmę windykacyjną?
Ciężko jednoznacznie określić ile może potrwać rozpatrywanie skargi na firmę windykacyjną, ponieważ wpływa na to wiele czynników, jak chociażby okoliczności sprawy czy nie dostarczenie wszystkich potrzebnych dokumentów potrzebnych do rozpatrzenia sprawy.
Ile kosztuje złożenie skargi na firmę windykacyjną?
Koszty samego złożenie skargi do Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów ograniczają się jedynie do wysłania listu poleconego, ponieważ wzór skargi, jak i samodzielne jej napisanie nie wiążę się z ponoszeniem żadnych kosztów przez dłużnika.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5