Samodzielna windykacja długu - jak to zrobić?
akredo.plZadłużeniaWindykacjaSamodzielna windykacja długu - jak to zrobić?

Samodzielna windykacja długu - jak to zrobić?

Próbujesz odzyskać dług od kontrahenta? Dowiedz się jak samodzielnie i skutecznie przeprowadzić windykację! Nie musisz korzystać z usług zewnętrznych firm! Wystarczy, że zastosujesz nasze porady, a szybko odzyskasz swoje pieniądze! Sprawdź!

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 25.11.2022 r

Czym jest samodzielna windykacja?

Samodzielna windykacja to metoda na odzyskanie pieniędzy od dłużnika, bez korzystania z usług specjalistycznych firm, a więc bez ponoszenia wysokich kosztów. Najważniejsze przy odzyskiwaniu pieniędzy z długu jest posiadanie dokumentu potwierdzające jego powstanie - to znacznie ułatwi odzyskanie pieniędzy, jeśli nasz dłużnik będzie unikał spłaty.

W ramach samodzielnego odzyskiwania należności trzeba polegać na własnych umiejętnościach negocjacyjnych lub na narzędziach internetowych, oferowanych przez rejestry dłużników online.

Jakie długi mogą być ściągane na własną rękę?

W ramach samodzielnej windykacji możesz odzyskać każdy dług - nawet taki, który powstał bez umowy. W przypadku długów powstałych bez zawierania umowy możesz opierać się wyłącznie o windykację polubowną, czyli negocjacje z dłużnikiem.

W przypadku należności, które wynikają z umowy masz do dyspozycji znacznie więcej możliwości. Możesz zagrozić dłużnikowi wpisem w bazie dłużników BIG, a w ostateczności skierować sprawę do sądu!

Kiedy warto samodzielnie windykować dłużnika?

Samodzielną windykacją warto zająć się, gdy:

  • chcesz uniknąć wysokich kosztów windykacji,
  • posiadasz odpowiednie umiejętności prowadzenia negocjacji,
  • wolisz samodzielnie doprowadzić sprawę do końca.

Samodzielna windykacja online

Cały proces samodzielnej windykacji można przeprowadzić online - zaczynając od rozmowy negocjacyjnej po skierowanie sprawy do e-sądu w ramach Elektronicznego Postępowania Upominawczego.

Jeśli nie chcesz samodzielnie dochodzić długu i wolisz skorzystać z pomocy specjalistów z firmy windykacyjnej w ramach windykacji online! Już samo dostarczenie pisma przez zewnętrzną firmę windykacyjną może zmotywować dłużnika do szybkiej spłaty.

Z drugiej strony, łatwiej będzie Ci się porozumieć z dłużnikiem w trakcie rozmowy w cztery oczy - oczywiście, jeśli uda Ci się zaaranżować spotkanie. Do kontaktowania się z dłużnikiem najlepiej używać oficjalnych kanałów komunikacji: listownie, przez pocztę elektroniczną lub telefonicznie.

W przypadku windykowania dłużnika, który mimo próśb i upomnień nie spłaca długu, najlepszym rozwiązaniem jest dokumentowanie prób odzyskania należności a następnie umieszczenie wpisu w bazie dłużników. Wpis do rejestru można dodać samodzielnie przez Internet po wcześniejszej rejestracji profilu użytkownika.

Etapy samodzielnej windykacji

Proces windykacji składa się z trzech etapów:

  1. Prewindykacja.
  2. Windykacja polubowna.
  3. Windykacja twarda.

Prewindykacja to przede wszystkim działania mające na celu uniknięcie powstania zadłużenia. Polega to na przypomnieniach o zbliżającym się terminie zapłaty np. w formie wiadomości SMS lub telefonu do kontrahenta.

Windykacja polubowna to szereg działań, które podejmujemy w celu odzyskania długu, opierające się na rozmowach negocjacyjnych. W niektórych przypadkach wystarczy jeden telefon do dłużnika. W innych konieczne będzie kilkukrotne domaganie się zapłaty. Ważne jest aby być stanowczym w upominaniu dłużników - wyznaczyć dokładny termin spłaty i zagrozić konsekwencjami, a w razie potrzeby zaproponować ustępstwa np. rozłożenie spłaty na raty.

Windykacja twarda to ostatni etap dochodzenia należności gdy dłużnik nie wykazuje chęci współpracy. W tym celu można skorzystać z różnych form napiętnowania dłużnika: przekazanie informacji o długu do baz dłużników czy sprzedaż długu na giełdzie długów online. Ostatecznym rozwiązaniem może być skierowanie sprawy do e-sądu, specjalizującego się w postępowaniach upominawczych. Sąd po rozpatrzeniu sprawy wyda nakaz zapłaty - zajmie to około miesiąca.

Korzyści samodzielnej windykacji

Do podstawowych korzyści samodzielnej windykacji zaliczamy: niski koszt odzyskania długu, możliwość rozwoju umiejętności negocjacyjnych w praktyce, zadbasz o dobre relację z kontrahentem nawet mimo opóźnień w spłacie, szybciej otrzymasz należności z tytułu długu.

Samodzielna windykacja - podsumowanie

Samodzielne odzyskiwanie długu wymaga wytrwałości i umiejętności twardych negocjacji. Dłużnicy bardzo często unikają spłaty, zasłaniając się zdarzeniami losowymi lub trudną sytuacją finansową. Sprawę windykacji można przeprowadzić samodzielnie i nie ponosić kosztów korzystania z usług specjalistycznej firmy.

Warto jednak pamiętać, że odzyskiwanie długu może pochłonąć znaczną ilość czasu i energii. Czasami lepszym rozwiązaniem może być profesjonalna windykacja online.

 

Często zadawane pytania

Czy samodzielna windykacja jest bezpieczna?
Tak, pod warunkiem, że zachowamy ostrożność i będziemy postępowali zgodnie z przepisami prawa.
Kiedy nie powinno się windykować dłużnika samodzielnie?
Windykację samodzielną zalecamy przedsiębiorcom współpracującym z niewielką liczbą kontrahentów oraz dla osób prywatnych.
Ile kosztuje samodzielna windykacja online?
Samodzielna windykacja ogranicza koszty praktycznie do zera. Jedyna opłata jest związana z przekazaniem sprawy do e-sądu.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5