Antywindykacja i oddłużanie

Antywindykacja

W chwili, gdy firmy windykacyjne specjalizują się w odzyskiwaniu należności, kancelarie antywindykacyjne pomagają dłużnikom w sprawdzeniu uczciwości ich umów z wierzycielami oraz pomagają w składaniu skarg na nieuczciwych windykatorów. Zobacz, jak mogą ci pomóc.

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 25.11.2022 r

Czym jest antywindykacja?

Antywindykacja to szereg działań podejmowanych celem poprawy sytuacji dłużnika będącego objęty procesem windykacyjnym. Procesu tego podejmują się kancelarie prawne, przede wszystkim wyspecjalizowane kancelarie antywindykacyjne, na wniosek dłużników. Ich celem jest zapewnienie uczciwości procesu windykacyjnego, doradztwo prawne dla dłużnika, oraz pomoc w uzyskaniu kompromisowych warunków spłaty od wierzyciela.

Jak wygląda pomoc kancelarii antywindykacyjnej?

Kancelarie antywindykacyjne podejmują się działań mających na celu ocenę sytuacji dłużnika i znalezienie pomocnych rozwiązań dla jego sytuacji. Są to między innymi:

  • Ocena i analiza historii zadłużenia.
  • Nadzór i analiza przebiegu procesu windykacyjnego i działań windykatorów oraz komorników.
  • Porady prawne, objaśnienie praw i obowiązków dłużnika, jak i wierzyciela.
  • Próby przekonania wierzyciela do zmiany warunków umowy w imieniu klienta.

Kancelaria antywindykacyjna jest szczególnie pomocna, gdy okaże się, że windykator lub wierzyciel zachowują się niezgodne z prawem. Działania mające na celu wymuszenie spłaty od dłużnika muszą pozostać w dobrym guście, nadmierne nękanie jest nielegalne, a kancelaria wie, jak i gdzie złożyć na takie zachowanie skargę. Prawnicy pomogą również, jeżeli sama natura umowy okaże się niezgodna z zasadami współżycia społecznego — może się okazać, że podyktowane nam odsetki są zbyt wysokie i możemy sądzić się o poprawę warunków.

Wady i zalety antywindykacji

Antywindykacja może okazać się pomocna, jeśli podejrzewamy nieuczciwości w zawartej przez nas umowie lub zachowania windykatorów wydają się nam absurdalne. Jeżeli mamy ograniczoną wiedzę prawną i brak nam nerwów na dochodzenie wszystkiego osobiście, dzięki pomocy oddłużeniowej możemy szybko poznać wszelkie szczegóły naszej sytuacji. Oczywiście, nie ma gwarancji, że tego typu działania w czymś pomogą: możliwe, że z naszym zobowiązaniem nie ma żadnych problemów. Nawet wtedy musimy wciąż zapłacić za usługę.

Zalety antywindykacji:

  • Szansa na umorzenie długu.
  • Pomoc z natrętnymi windykatorami.
  • Dostęp do wiedzy prawnej.
  • Specjaliści przeprowadzą wszystkie procesy prawne, w tym wnioskowania do sądu, błyskawicznie i efektywnie.

Wady antywindykacji:

  • Koszt wstępny: od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
  • Abonament miesięczny — niektóre (choć nie wszystkie) kancelarie oddłużeniowe domagają się miesięcznych opłat.
  • Ciężko ocenić, czy w naszej sytuacji kancelaria będzie w stanie wprowadzić jakieś zmiany.

Antywindykacja - podsumowanie

Antywindykacja to w praktyce usługa doradztwa prawnego od osób, które znają przepisy i regulacje dotyczące pożyczek i windykacji. Potrafią oni obronić dłużników od nadużyć ze strony nieuczciwych wierzycieli oraz pomóc w zorganizowaniu procesu spłaty. Niestety, ich możliwości zależą od specyfiki danej sytuacji i nie zawsze mają sposobność wywołać zmiany.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5