Historia Kredytowa - czym jest i jak poprawić historię kredytową?
akredo.plKredytyZdolność kredytowaHistoria Kredytowa - czym jest i jak poprawić historię kredytową?

Historia Kredytowa - czym jest i jak poprawić historię kredytową?

Historia kredytowa, obok zdolności kredytowej, to najważniejszy element oceny klienta przez bank. Historia kredytowa mówi o niespłacanych terminowo kredytach, czy powstałych zadłużeniach. Klient może zadbać również o to, aby w skład historii kredytowej wchodziły również spłacone już kredyty. Wszystko to ma wpływ na ocenę historii kredytowej, a dla nas najlepiej, aby była ona jak najlepsza.

Dominika Górska
Dominika Górska, 25.11.2022 r

Co to jest historia kredytowa

Historia kredytowa to wszystkie informacje o produktach kredytowych klientów banków i instytucji finansowych. W skład historii kredytowej wchodzą aktualnie spłacane kredyty, pożyczki i inne zadłużenia, oraz te już spłacone, pod warunkiem zaakceptowania zgody na przetwarzanie informacji. Dotyczy to informacji o kredytach gotówkowych, samochodowych, hipotecznych, limitach w koncie, kartach kredytowych, a także pożyczkach pozabankowych, takich jak pożyczki ratalne i chwilówki. Jest to informacja dla instytucji finansowych, jak wygląda sytuacja kredytowa klientów wnioskujących o kolejny produkt kredytowy. Jest to zbiór informacji o potencjalnym kliencie, który instytucje finansowe sprawdzają w celu zweryfikowania jego wiarygodności jako dłużnika.

Co wpływa na historię kredytową?

Wpływ na historię kredytową ma terminowość i rzetelność w spłacie zobowiązań. Spłacone zadłużenia pojawią się w historii kredytowej dopiero po zaakceptowaniu odpowiedniej zgody na przetwarzanie. W przeciwnym razie, nie są one widoczne. Historia kredytowa zawiera informacje o aktualnych zobowiązaniach, czy są one spłacane, jeśli tak, to czy następuje to w wyznaczonych terminach. To samo tyczy się byłych zobowiązań. Informacje o potencjalnych długach, opóźnieniach w spłatach, ilości zobowiązań wpływają na ocenę klienta przez bank, czy instytucję pozabankową. Terminowe spłaty wpływają na budowanie pozytywnej historii kredytowej. Wszelkie zaległości i opóźnienia obniżają wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy. To samo tyczy się każdej odmowy ze strony banku. Odrzucony wniosek kredytowy również niekorzystnie wpływa na historię kredytową. Im więcej instytucji finansowych podejmie decyzję o odrzuceniu wniosku, tym bardziej utrudni to otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej w kolejnym banku.

Jak banki oceniają historię kredytową?

Zgodnie z zaleceniem Komisji Nadzoru Finansowego, banki mają obowiązek sprawdzania klientów w bazie Biura Informacji Kredytowej przed udzieleniem kredytu. W momencie, kiedy pojawia się wniosek kredytowy, bank wysyła zapytanie do BIK z prośbą o przedstawienie historii kredytowej klienta. W pierwszej kolejności bank sprawdzi, czy klient posiada aktualnie jakieś zobowiązania i czy są one terminowo spłacane. Warto pamiętać, że w przypadku gdy minęło 60 dni opóźnienia w spłacie kredytu, lub minęło 30 dni od czasu, gdy instytucja w której wystąpiła zaległość ze spłatą, poinformowała klienta o zamiarze przetwarzania danych na temat danego zobowiązania, to klient trafia do BIKu jako dłużnik, co znacząco obniża jego historię kredytową. W takiej sytuacji banki niechętnie udzielają kredytu, o czym informacja również trafia do BIK. Im więcej instytucji odrzuci wniosek, tym więcej kolejnych będzie o tym fakcie wiedziało. Jednak w przypadku, gdy klient posiada dobrą historię kredytową, bank postrzega go jako wiarygodnego, co może zaowocować lepszymi warunkami kredytu. Banki posiadają też różne wymagania w kwestii różnych produktów finansowych, o czym również warto pamiętać.

Historia kredytowa a kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to największe możliwe zobowiązanie finansowe, jakie oferują banki. Wnikliwie przy tym sprawdzają potencjalnych kredytobiorców pod kątem zarówno zdolności kredytowej jak i właśnie historii kredytowej. Największe prawdopodobieństwo otrzymania kredytu hipotecznego mają osoby z pozytywną historią kredytową. Negatywna historia przekreśla szansę na to zobowiązanie, natomiast neutralna nie daje gwarancji na akceptację wniosku przez bank.

Historia kredytowa a kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy jest znacznie łatwiejszy do uzyskania od kredytu hipotecznego. Bank jednak nie udzieli go osobom z negatywną historią kredytową. Natomiast neutralna historia kredytowa to nie jest już tak duże zmartwienie. Warto jednak zadbać o to, aby nie posiadać wielu aktywnych zobowiązań. Nawet jeśli są spłacane terminowo, to banki niechętnie udzielają kolejnego kredytu. W przypadku odmowy ze strony banku, warto sprawdzić ofertę pożyczek pozabankowych. Tutaj ilość innych zobowiązań nie stanowi tak dużego problemu, a co za tym idzie, instytucje pozabankowe nie wymagają także pozytywnej historii kredytowej.

Historia kredytowa a karta kredytowa

Karta kredytowa to także produkt kredytowy. Tak jak w przypadku kredytów, im wyższy planuje się limit, tym wyższa zdolność kredytowa będzie niezbędna, oraz lepsza historia kredytowa analogicznie. Negatywna historia może przekreślić szanse na ten środek płatniczy. Faktem jest, że kartę kredytową spłaca się dopiero w momencie ruszenia środków z limitu kredytowego, jednak negatywna historia świadczy o problemach z wypłacalnością, które mogą pojawić się ponownie.

Historia kredytowa a zakupy na raty

Wydawać by się mogło, że sprzedaż ratalna to oferta dla każdego. Potrzebny nowy telewizor, lodówka, stół z krzesłami, nic prostszego, wystarczy kupić sprzęt na raty. Nic bardziej mylnego. O dziwo sprzedaż ratalna w sklepach jest bardzo restrykcyjnie przydzielanym produktem. Zakupy na raty to forma kredytu gotówkowego, gdzie finansującym jest bank. Historia kredytowa jest istotna i musi być pozytywna, aby klient mógł skorzystać z kredytu ratalnego. Negatywna historia kredytowa, jak w każdym innym przypadku, przekreśla szansę na pozytywną decyzję ze strony banku.

Brak historii kredytowej a ocena banku

Historia kredytowa odgrywa istotną rolę w procesie ubiegania się o produkty kredytowe. Co więc w sytuacji, gdy klient po raz pierwszy planuje skorzystać z oferty banku i zaciągnąć swój pierwszy w życiu kredyt? Jak bardzo brak historii kredytowej utrudni uzyskanie środków? Wszystko zależy od paru czynników. W pierwszej kolejności bank oczywiscie weryfikuje zdolność kredytową, czy klient w ogóle posiada dochód, który pozwoli na spłatę zadłużenia w takiej wysokości, jaką chce uzyskać. Brak historii kredytowej nie będzie problemem, jeżeli kwota kredytu nie jest wysoka. Banki mają świadomość, że kiedyś musi być ten pierwszy raz i od czegoś trzeba zacząć. Oczywiście kredytu hipotecznego, jako pierwszego finansowego zobowiązania, żaden bank nie udzieli. Jednak niskie kwoty od kilkuset do kilku tysięcy to nie powinien być próg nie do przeskoczenia. Warto od takich zaczynać, gdyż każda negatywna decyzja ze strony banku wpływa niekorzystnie na historię kredytową. Im więcej banków odmawia, tym trudniej będzie otrzymać kredyt w kolejnym.

Brak historii kredytowej a negatywna historia kredytowa

Negatywna historia kredytowa (czyli zawierająca informacje o opóźnieniu w spłacie rat wcześniej zaciągniętych zobowiązań) uniemożliwia uzyskanie kredytu w banku. Brak historii kredytowej utrudnia zaciągnięcie kredytu na wysoką kwotę, jednak przy niewielkich kwotach nie będzie problemem.

Jak samodzielnie sprawdzić swoją historię kredytową?

Samodzielne sprawdzenie historii kredytowej to nic skomplikowanego. Naszą historię kredytową znajdziemy w Raporcie BIK. W celu pobrania raportu należy wejść na stronę internetową Biura Informacji Kredytowej. Po założeniu konta można wygenerować raport BIK za kwotę 39 złotych. Będzie to pełny raport, który uwzględni wszystkie informacje kredytowe, do jakich dostęp mają także banki. Istnieje również możliwość uzyskania raportu bez żadnych kosztów. Wystarczy powołać się na odpowiedni zapisa w ustawie RODO, jednak nie będzie to raport pełny.

Jak poprawić historię kredytową?

Aby poprawić swoją historię kredytową sposobów jest parę. Warto spróbować podreperować historię kredytową, korzystając z kilku niewielkich kredytów, których spłata nie będzie problemem. Nawet pomimo braku najlepszej oceny historii kredytowej, banki nie będą raczej miały problemu z pożyczeniem niskich kwot. Z kolei z perspektywy kredytobiorcy może to mieć ogromne znaczenie, gdyż takie kredyty łatwo spłacić, a nawet nadpłacić, czy dokonać wcześniejszej spłaty. Każdy spłacony w terminie kredyt podnosi ocenę historii.

Na etapie poprawiania historii kredytowej, lepiej unikać wysokich pożyczek ze sporą ratą, ponieważ taki kredyt jest trudniejszy do spłacenia i zamiast poprawić nasz wizerunek w oczach banków, to jeszcze go pogorszy. Unikanie dużej ilości wysokich zadłużeń to ewidentnie krok w dobrym kierunku.

Pamiętajmy o podpisaniu zgody na przetwarzanie informacji kredytowych. Kredyty spłacone znikają z historii kredytowej, jeśli spłacane były w terminie. Podpisanie takiej zgody pozwala, aby spłacone terminowo kredyty były widoczne dla instytucji finansowych do 5 lat po dacie spłaty.

Nie staraj się o kredyt w nowych bankach, lepiej skorzystaj z oferty banku, z którym łączy Cię historia współpracy. Spłacony kredyt to jedno, ale liczą się także posiadane konta, lokaty, a nawet inne produkty kredytowe, jak limit, czy karta. Lepiej wrócić do banku, który już kiedyś udzielił kredytu, niż szukać nowej placówki z nieco lepszymi warunkami, w której można się spotkać z odmową. Każda odmowna decyzja niekorzystnie wpływa na historię kredytową.

Oczywiście warto regularnie kontrolować swoją historię kredytową. Częste sprawdzanie raportu BIK może dać wymierne efekty. Wiemy, czy działania, jakie podjęliśmy w celu poprawienia naszego Scoringu BIK dają zamierzony efekt. Jeśli tak, to kontynuujmy nasze praktyki, jeśli nie, warto spróbować innych kroków.

Historia kredytowa - podsumowanie

Historia kredytowa to jeden z głównych czynników, który decyduje o tym czy otrzymamy kredyt. Posiadanie negatywnej historii kredytowej przekreśla nasze szanse na otrzymanie finansowania w banku. Warto ją kontrolować i w miarę możliwości starać się poprawić. Jest to nieodzowny element oceny klienta pod kątem jego wiarygodności i rzetelności jako dłużnika. Wszelkie opóźnienia w spłatach, czy brak uregulowania pewnych rat zostaną odnotowane. Warto zadbać o historię kredytową w przypadku próby ubiegania się np. o kartę kredytową, a na pewno trzeba ja pielęgnować, jeśli chce się mieć kiedyś szansę na kredyt hipoteczny. Jest to swoista wizytówka potencjalnego kredytobiorcy, która bardzo wiele znaczy podczas oceny zdolności kredytowej, niech więc będzie jak najlepsza.

Często zadawane pytania

Czy można wyczyścić historię kredytową?
Jedyne wpisy, które możemy usunąć, to te dotyczące terminowo spłacanych kredytów. To właśnie one budują pozytywną historię kredytową. Nie powinno nam zależeć na usuwaniu ich.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5