Atak man in the middle - co to jest i jak się przed nim bronić?
akredo.plBezpieczeństwoOszustwaAtak man in the middle - co to jest i jak się przed nim bronić?

Atak man in the middle - co to jest i jak się przed nim bronić?

Atak Man in the middle (MitM) jest cyberatakiem, który polega na przechwytywaniu komunikacji między dwiema osobami. Jak sama nazwa ataku sugeruje, atakujący kryje się pośrodku konwersacji i przechwytuje informacje, aby mógł nimi następnie manipulować. Osoby konwersujące ze sobą nie wiedzą o tym, że ktoś odczytuje ich rozmowę, a następnie manipuluje przesyłanymi informacjami. Na tym polega istota ataku. Cała konwersacja może być zmanipulowana przez atakującego, który przejął kontrolę nad rozmową. Najczęściej ataki man in the middle służą do wyłudzenia danych osobowych, danych do logowania, numerów kart kredytowych i innych wrażliwych informacji. Atak jest niezwykle niebezpieczny, ponieważ atakowane osoby najczęściej nie zdają sobie sprawy z tego, że ktoś przejął kontrolę nad przepływem informacji. Można jednak zastosować kilka środków prewencyjnych, które zmniejszą prawdopodobieństwo ataku. Aby uchronić się przed atakiem man in the middle, powinniśmy przede wszystkim zawsze korzystać z połączeń internetowych zabezpieczonych szyfrowaniem HTTPS. Warto również unikać otwartych sieci Wi-Fi, ponieważ niezabezpieczona sieć jest szczególnie podatna na atak hakera. Dbanie o komputer również może pomóc w uchronieniu się przed złośliwymi hakerami. Wystarczy, że będziemy regularnie aktualizować oprogramowanie, korzystać z antywirusa oraz używać dwuetapowego logowanie wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Rafał Maternik
Rafał Maternik, 29.11.2023 r

Co to jest atak man in the middle? Jak działa?

Atak man in the middle to rodzaj cyberataku. Atak MitM działa tak, że haker przechwytuje rozmowę między dwiema stronami, aby bezpośrednio wpływać na przekazywane informacje. Zaatakowane osoby nie zdają sobie sprawę z tego, że ktoś manipuluje treścią wiadomości. Atak umożliwia hakerowi sterować informacjami wymienianymi między zaatakowanymi użytkownikami. Atakujący zazwyczaj stara się wyłudzić dane osobowe, loginy, hasła, numery kart kredytowych lub inne istotne dane.

W trakcie przeprowadzania ataku man in the middle haker przechwytuje konwersację i przerabia ją w taki sposób, aby dwie strony rozmowy nie zorientowały się, że mają do czynienia z kimś z zewnątrz. Bardzo często dochodzi do takich zdarzeń, gdy korzystamy z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi.

Najlepszą ochroną przed atakami man in the middle jest komunikacja szyfrowana za pośrednictwem internetowego protokołu HTTPS lub korzystanie z oprogramowania VPN.

Ataki man in the middle i man in the browser

Ataki man in the middle i man in the browser to kryptologiczne techniki wykorzystywane przez cyberprzestępców. Są do siebie podobne, jednak możemy wyszczególnić kilka podstawowych różnic, które pomogą nam w rozróżnieniu tych zagadnień:

  1. Ataki man in the middle koncentrują się na przechwytywaniu i modyfikowaniu wiadomości między dwiema osobami w taki sposób, aby ofiary nie były tego świadome. Z kolei atak man in the browser polega na manipulowaniu informacjami przesyłanymi między użytkownikiem a przeglądarką.
  2. Man in the middle najczęściej zachodzi, gdy atakujący przejmuję kontrolę nad siecią. Man in the browser wymaga zainstalowania złośliwego oprogramowania na komputerze ofiary.
  3. Ataki man in the browser są trudniejsze do wykrycia od ataków man in the middle, ponieważ omijają zabezpieczenia szyfrujące.
  4. Zapobieganie atakom man in the middle wymaga zabezpieczenia sieci, z której korzystamy. Z kolei zapobieganie atakom man in the browser wymaga odpowiedniego zabezpieczenia urządzenia, aby nikt nie zainstalował na nim złośliwego oprogramowania.

Jak się chronić przed atakami MitM?

Aby chronić się przed atakiem MitM przede wszystkim wymaga od nas zabezpieczenia sieci oraz stosowania się wskazówek, które pomogą uchronić się przed złośliwym cyberatakiem.

  • Szyfrowanie danych to absolutna podstawa. Dzięki szyfrowaniu informacji atakujący nie będzie mógł ich swobodnie odczytywać;
  • Korzystanie z sieci VPN utrudnia przechwytywanie danych;
  • Używanie logowanie dwuskładnikowego dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo w sieci;
  • Regularna aktualizacja oprogramowania;
  • Upewnianie się, że strona internetowa, której używamy posiada certyfikaty szyfrowania SSL lub TSL.

Co zrobić kiedy padliśmy ofiarą ataku MitM

Jeżeli padliśmy ofiarą ataku MitM, oto 5 kroków, które powinniśmy niezwłocznie podjąć:

  1. Natychmiast zmień wszystkie hasła wykorzystywane w internecie.
  2. Powiadom policję, jeśli twoje hasło bankowe mogło zostać skradzione.
  3. Zaktualizuj oprogramowanie komputerowe.
  4. Przeskanuj urządzenie systemem antywirusowym.
  5. Korzystaj z sieci VPN.

Niestety najczęściej ofiary nie zdają sobie sprawy z tego, że ktoś manipuluje ich informacjami znajdującymi się w konwersacji. J

Ataki typu man in the middle - podsumowanie

Ataki typu man in the middle są wykorzystywane do hakerów w celu bezpośredniego przechwytywania i edytowania wiadomości. Dzięki temu haker może manipulować konwersacją w taki sposób, aby nakłonić dwie strony rozmowy do wyjawienia wrażliwych informacji osobowych. Ataki te często są wykorzystywane do wyłudzania haseł oraz numerów kart kredytowych. Aby uchronić się przed atakami man in the middle, należy unikać otwartych sieci internetowych oraz zabezpieczyć prywatne połączenie sieciowe.

Często zadawane pytania

Czy istnieją sposoby na ochronę przed atakami MitM?
Tak, ochrona przed atakami man in the middle polega na zabezpieczeniu sieci oraz dbaniu o szyfrowanie wiadomości.
Czy w przypadku ataku MitM można odzyskać skradzione pieniądze?
Tak, możliwe jest odzyskanie skradzionych pieniędzy w przypadku ataku MitM, jeśli dostatecznie szybko powiadomimy organy ścigania i instytucje finansowe.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5