Lottery scam - co to jest i jak się przed tym bronić?
akredo.plBezpieczeństwoOszustwaLottery scam - co to jest i jak się przed tym bronić?

Lottery scam - co to jest i jak się przed tym bronić?

Jeśli otrzymałeś email, SMSa lub dzwonił do Ciebie ktoś z informacją o wygranej w loterii, czy konkursie, to najprawdopodobniej możesz paść ofiarą Lottery Scam. Aby się przed tym uchronić, wystarczy takową informację zignorować i nie podejmować dalszych działań, do których namawiać nas będą oszuści. Nasza uwaga i rozwaga są jedyną formą walki z tą metodą wyłudzenia pieniędzy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego o Lottery Scam.

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 16.01.2023 r

Co to jest Lottery scam? Jak działa?

Lottery Scam to metoda oszustwa internetowego. Polega ona na rozsyłaniu maili z informacją o wygranej wysokiej wygranej. Może to odbywać się również poprzez kontakt telefoniczny lub SMSowy. Osoba jest informowana o dużej nagrodzie i zachowaniu jej w tajemnicy do pewnego momentu. Oszuści podszywają się zwykle pod istniejące, zaufane organizacje oferujące możliwość wygrania pieniędzy. Kolejnym krokiem jest informacja o konieczności kontaktu z agentem, w celu dokończenia procesu przyznawania nagrody, ale kluczem jest to, że ofiara będzie proszona o uregulowanie stosownych kosztów, które konieczne do opłacenia, aby uzyskać nagrodę. Zwykle nie są to wysokie kwoty, aby ofiary nie miały podejrzeń. Jednak jeśli naiwnych “zwycięzców” będzie wystarczająco dużo, mogą się z tego uzbierać wysokie kwoty dla oszustów.

Jak się chronić przed Lottery scam?

”Żeby wygrać, trzeba grać” ktoś kiedyś powiedział, a co za tym idzie, jest to najlepsza forma ochrony przed Lottery Scam. Choć będziemy dostawać informacje o wygranej, będziemy zapewnieni co do źródła nagrody i firmy ją wypłacającej, pamiętajmy, że nie ma nic za darmo. Jeśli nie braliśmy udziału w żadnych loteriach czy konkursach, uniknięcie takich maili jest dość proste. Skoro nie grałem nie mogłem wygrać. Pamiętajmy, e nikt nie rozdaje pieniędzy, ponieważ kogoś wylosował. Unikajmy podejmowania akcji względem informacji o nagrodach i zwycięskich konkursach. Nie wierzmy w zezowate szczęście i nie podejmujmy dalszych kroków, na które jesteśmy nakłaniani. To najlepsza forma ochrony przed lottery scam - ignorowanie.

Co zrobić kiedy padliśmy ofiarą Lottery scam?

Choć kwoty, które przyjdzie nam zapłacić nie są wysokie, to jednak nikt nie lubi być oszukiwany. Jeśli już połknęliśmy haczyk i podjęliśmy dalsze kroki, to jedynym rozwiązaniem jest pójść na policję, licząc, że znajdą oszustów. Można również próbować w swoim banku reklamować dokonane transakcje, jednak z racji tego, że zrobiliśmy je świadomie, istnieje mała szansa na odzyskanie środków.

Lottery scam - podsumowanie

Lottery Scam to dość popularna metoda wyłudzenia pieniędzy, która przy odrobinie rozwagi nie musi nas dotyczyć. Nawet jeśli dostajemy informację o wygranej, ignorujmy je, jeśli nie bierzemy udziału w konkursach i loteriach. Lottery Scam opiera się przede wszystkim na ludzkiej naiwności i pazerności. Wystarczy wyzbyć się chęci łatwego, choć niepewnego zwycięstwa i nie podejmować dalszych kroków, o których wykonanie proszą oszuści. To od nas zależy, czy damy się nabrać, czy nie, czy zapłacimy, czy zignorujemy. Choć liczba osób, które padły ofiarą Lotter Scam ciągle rośnie, to jest to, mimo wszystko, jedna z najmniej szkodliwych i najłatwiejszych do uniknięcia, sztuczek oszustów.

Często zadawane pytania

Czy istnieją sposoby na ochronę przed lottery scam?
Mając świadomość, że nie bieżemy udziału w żadnych konkursach, loteriach, nie staramy się o żadne nagrody, mamy podstawy do tego, aby doszukiwać się przekrętu w każdej, absolutnie każdej informacji o wygranej. Na dobry początek ogólny sceptycyzm wzzględem tego typu informacji jest wystarczającym zabezpieczeniem.
Czy w przypadku lottery scam można odzyskać skradzione pieniądze?
Jak w przypadku i innych przekrętów finansowych, również utracone w wyniku lottery scams środki mają szansę do nas wrócić.

Komentarze

M
Opinia od:
Mariusz

Czy opinia była przydatna?

0
Jakie są różnice między lottery scam a innymi rodzajami oszustw finansowych i dlaczego jest on szczególnie niebezpieczny?2023-01-19 13:38:26
Odpowiedź:
Szymon Waglewski

Czy ta odpowiedź była przydatna?

0
Lottery scam jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ wymaga od ofiary wpłacenia pieniędzy, zanim otrzyma nagrodę. Oszuści twierdzą, że wpłata jest wymagana, aby zapłacić za podatki lub opłaty związane z wygraną. W rzeczywistości jednak ofiara nigdy nie otrzyma nagrody, a wpłacone pieniądze zostaną utracone
M
Opinia od:
Michał

Czy opinia była przydatna?

0
Jakie konkretne działania powinny podjąć osoby, które padły ofiarą lottery scam, aby chronić swoje dane i mienie?2023-01-19 13:27:10
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5