Keylogger
akredo.plBezpieczeństwoOszustwaKeylogger - co to jest i jak się przed tym bronić?

Keylogger - co to jest i jak się przed tym bronić?

Metody działania hakerów są coraz bardziej wymyślne. Niektórzy jednak wolą korzystać z rozwiązań starych i sprawdzonych. To tego typu metod zaliczyć możemy wykorzystanie keyloggerów. Te programy służące do zbierania danych bardzo szybko zostały wykorzystane do nielegalnych praktyk. Przy pomocy keyloggera można pozyskać bardzo dużo cennych informacji. Dowiedz się czym jest keylogger, jak działa i jak się przed nim bronić.

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 07.02.2023 r

Co to jest keylogger i jak działa?

Keylogger jest to forma oprogramowania lub sprzętu, która służy do mapowania, sczytywania pracy na komputerze, a dokładnie do śledzenia kliknięć i wciskanych klawiszy. Choć keyloggery mają bardzo szerokie zastosowanie, to jednak przede wszystkim kojarzą się z działaniem hakerów, którzy czyhają na to, aby dobrać się do naszych danych. Keyloggery bardzo to ułatwiają, zwłaszcza, gdy wychwycą takie informacje jak loginy i hasła do kont mailowych, serwisów społecznościowych, bankowości online, czy systemów firmowych. Działanie keyloggera jest bardzo niebezpieczne i trudne do wykrycia, ponieważ działa on zwykle jako niegroźny proces w tle.

Keyloggery systemowe działają właśnie w taki sposób, że zapisują dane kliknięć myszką i stuknięć w klawiaturę w specjalnych raportach (logach), które mogą zostać na komputerze, lub mogą być wysłane mailowo czy nawet przez serwer FTP. To, czy keylogger jest groźny czy przydatny, determinowane jest przez cel jego wykorzystania. Niektóre keyloggery wykorzystywane są przez pracodawców do śledzenia działań pracowników. Inne keyloggery służą prowadzeniu statystyk. Niestety część z nich ma za zadanie ukraść nasze dane.

Keyloggery sprzętowe, które również można spotkać, to z kolei element oddzielnie podpinany do komputera. Zwykle keylogger jest formą przejściówki, którą wpina się w port USB, a do niej dopina się urządzenie peryferyjne - klawiaturę lub mysz. Oczywiście keyloggery sprzętowe również doczekały się wykorzystania do niestosownych celów. Jednym z nadrzędnych przykładów keyloggers sprzętowego, który służy do kradzieży danych, są specjalne nakładki na klawiatury bankomatów, które rejestrują nasze kody PIN.

Jak się chronić przed keyloggerem?

Najlepszą i w sumie jedyną formą ochrony przed złośliwym oprogramowaniem jakim są keyloggery jest dobry antywirus i zapora ogniowa. Mówię o jednym i o drugim, ponieważ każdy z tych programów zapobiegających infekcji komputera działa w inny sposób i powstrzymuje nieco inne formy zagrożeń. Posiadanie już zagnieżdżonego w komputerze keyloggera może zostać wykryte przez antywirusa. Ten również zwykle posiada narzędzia do tego, aby pozbyć się intruza. Z kolei zapora ogniowa powstrzymuje ataki z sieci. Większośc keyloggerów trafia do nas przypadkiem, wlewają się ze stron internetowych do naszego komputera. Temu właśnie służy zapora ogniowa (Firewall), żeby takie rzeczy z internetu nie zaśmiecały naszego komputera czy telefonu.

Sprawdź jak dbać o bezpieczeństwo w sieci 

Co zrobić kiedy padliśmy ofiarą keyloggera?

Jeśli mamy pewność, że na naszym komputerze lub telefonie szaleje oprogramowanie typu keylogger, pierwszym krokiem powinna być zmiana wszystkich danych logowania. Oczywiście najlepiej byłoby to zrobić z urządzenia, co do którego mamy pewność, że nie jest zainfekowane keyloggerem, ani innym złośliwym oprogramowaniem. W innym przypadku zmiana danych może nie przynieść żadnego skutku. Jeśli wykradziono nasze stare hasła, a to samo miałoby się stać z nowymi, to działanie tego typu nie niesie ze sobą wiele sensu. Nie zapominajmy również o “wyczyszczeniu” swojego zainfekowanego komputera, telefonu. Powrót do działania na takim sprzęcie również mija się z celem. Najlepiej oddać taki sprzęt w ręce specjalisty, który będzie wiedział jak pozbyć się złośliwego oprogramowania. Oczywiście należy liczyć się po pierwsze z kosztem usługi, po drugie z utratą wszystkich danych na urządzeniu, gdyż prawdopodobnie niezbędne będzie przywrócenie ustawień fabrycznych urządzenia.

Keylogger - podsumowanie

Keylogger przykładem tego, jak oprogramowanie, które powstaje w celach prowadzenia badań i statystyk, obraca się przeciwko nam. Keyloggery bardzo szybko zaczęły być wykorzystywane do kradzieży danych. Bardzo szybko hakerzy poznali się na ich możliwościach. Keyloggery to jedne z bardziej groźnych, trudniejszych do wykrycia programów szpiegujących. W dodatku ich celowane działanie stanowi dla nas duże ryzyko. Dla nas i dla naszych danych, zwłaszcza haseł i loginów. Jeśli już okaże się, że nasz sprzęt zainfekowany keyloggerem, nie ma co zwlekać, tylko trzeba szybko działać. Każde kolejne stuknięcie w klawiaturę może być, dosłownie, na wagę złota.

Często zadawane pytania

Czy keylogger jest legalny?
Istnieją legalne keyloggery wykorzystywane do prowadzenia badań statystycznych, czy nadzoru nad pracą komputera. Jednak większość keyloggerów jest nielegalnych i działają na szkodę.
Czy antywirus wykrywa keyloggera?
Większość antywirusów powinna poradzić sobie, nie tylko z wykryciem keyloggerów, ale również z usunięciem ich z systemu.
Co grozi za używanie keyloggera?
Używanie keyloggera niezgodne z prawem podlega karze grzywny, ograniczenia wolności, albo nawet pozbawienia wolności.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5