Wyłudzenie kredytu - najważniejsze informacje
akredo.plBezpieczeństwoOszustwaWyłudzenie kredytu - co to jest i jak się przed tym bronić?

Wyłudzenie kredytu - co to jest i jak się przed tym bronić?

Wyłudzenie kredytu to przestępstwo, które polega na podjęciu pożyczki na dane innej osoby. W naszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje: jak w polskim prawie jest traktowane wyłudzenie, jakie są najpopularniejsze metody oszustwa kredytowego oraz co najważniejsze, jak się chronić przed i jak reagować na wyłudzenie na nasze dane! Sprawdź i bądź bezpieczny!

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 08.12.2022 r

Czym jest wyłudzenie kredytu lub pożyczki?

Wyłudzenie kredytu - oszustwo kredytowe to przestępstwo ścigane z Kodeksu karnego (KK), które podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Zgodnie z przepisami art. 297 KK pod terminem wyłudzenia kredytu lub pożyczki rozumie się działania mające na celu uzyskanie różnego typu finansowania na fałszywe dane. Na najwyższą karę narażony jest przestępca, który dopuści się oszustwa na kwotę powyżej 200 000 zł. Ostatecznie jednak - wyrok należy do sądu. W tym artykule przedstawiamy podstawową wiedzę co zalicza się do kategorii wyłudzenia kredytu (znajomość prawa jest bardzo ważna) oraz doradzamy jak zmniejszyć prawdopodobieństwo stania się ofiarą przestępstwa, a także jak radzić sobie w sytuacji, gdy już ktoś już wyłudzi kredyt na nasze nazwisko.

Kodeks karny a wyłudzenie

Kodeks karny określa ogólny zakres działań, które podlegają tej karze. Jako wyłudzenie kredytu określa się przedstawienie podrobionych, przerobionych poświadczających nieprawdę albo nierzetelnych dokumentów lub pisemnych oświadczeń, mających “pomóc” lub “ułatwić” uzyskanie kredytu, pożyczki czy poręczenia.

Przepisy te dotyczą również wyłudzenia finansowania innego typu niż kredyty i pożyczki, również od innych podmiotów niż banki czy pozabankowe instytucje finansowe. Co więcej, do przestępstwa z tytułu wyłudzenia kredytu można dołączyć inne przestępstwa dotyczące fałszowania dokumentów - art. 270 KK czy oszustwa innej osoby lub instytucji w celu uzyskania korzyści majątkowych - art. 286 KK.

Wyłudzenie pieniędzy na cudzy dowód osobisty

W dzisiejszych czasach przestępca nie musi posiadać fizycznego dokumenty, gdyż wystarczą same dane - imię, nazwisko, numer PESEL oraz numer dowodu osobistego. Największe ryzyko wyłudzenia dotyczy pożyczek pozabankowych, a w szczególności tzw. pożyczek prywatnych. Wyłudzenie na cudzy dowód osobisty podlega pod te same przepisy karne i taką samą karę - pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Większość instytucji pożyczkowych oraz banków stosuje wzmocnione zabezpieczenia w postaci kilkuetapowej weryfikacji klienta. Aktualnie do wyłudzenia nie wystarczy bowiem tylko dowód osobisty czy same dane - najczęściej wymagane są potwierdzenie rejestracji przez kod SMS oraz weryfikacja przez konto bankowe.

Mimo zabezpieczeń, oszuści są często bardzo dobrze przygotowani i odkradają te osoby, których nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa. Ofiarami najczęściej padają osoby, które:

 • nieodpowiednio zabezpieczają swoje dane w Internecie,
 • korzystają z niesprawdzonych linków w serwisach społecznościowych i komunikatorach,
 • posiadają łatwe do odgadnięcia hasła,
 • zapisują i trzymają hasła dostępu w portfelach czy w notatkach telefonu.

Wyłudzenie kredytu “na słupa”

Bardzo popularną i trudną do wykrycia metodą wyłudzenia jest wyłudzenie pożyczki na “słupa”. Najczęściej proceder ten jest kojarzony z działaniem grup przestępczych, które wynajmują lub zmuszają podstawione osoby do zaciągnięcia zobowiązania.

Mianem “słupa” określa się osobę, której dane są wykorzystane do podjęcia kredytu zarówno w przypadku, gdy dane są udzielone świadomie i nieświadomie. Przypadek osoby nieświadomej wrobionej w kredyt na słupa opisaliśmy przy tłumaczeniu metody wyłudzenia na cudzy dowód osobisty.

Świadome przyjęcie roli słupa przy wyłudzeniu kredytu, najczęściej w celu uzyskania własnej korzyści - procent od uzyskanego kredytu - , grozi jeszcze większą karą niż samo wyłudzenie kredytu, bo nawet do 8 lat pozbawienia wolności - art. 286 KK. Co ważne, “słup” zostaje z kredytem na karku - sam musi go spłacić i odpowiedzieć karnie.

Wyłudzenie kredytu na skradzione dane

Kradzież tożsamości - danych osobowych i wykorzystanie ich w celu uzyskania korzyści majątkowych np. wyłudzenia kredytu, podlega karze pozbawienia wolności do 2 lat! Art. 190 Kodeksu karnego jasno określa, że nawet groźba prowadząca do takiego czynu może być powodem do wszczęcia postępowania karnego na wniosek pokrzywdzonego.

Wyłudzenie kredytu na skradzione dane podchodzi pod ten sam paragraf Kodeksu karnego i jest ścigane z art. 297. Złodzieja, który ukradł nasze dane i wyłudził na nie kredyt lub pożyczkę może przypaść kara nawet do 10 lat.

Wyłudzenie kredytu na sfałszowane dokumenty

Wspominany już wielokrotnie art. 297 Kodeksu karnego jasno zaznacza, że każde działanie, które prowadzi do wyłudzenia kredytu podlega karze od 3 miesięcy do 5 lat. Do tego należy dołączyć karę wynikającą z art. 270 KK, czyli fałszowania dokumentów. Za samo sfałszowanie i posługiwanie się nieprawdziwym dokumentem można trafić do więzienia na nawet 5 lat! Kwestia tego jaki wyrok zapadnie jest zależną tego jakie zarzuty postawi prokurator oraz jaka będzie ocena sądu w tej sprawie.

Jak się chronić przed wyłudzeniem kredytu?

Przestępcy specjalizujący się w wyłudzaniu kredytów stosują różne metody wyłudzania. Bardzo często ofiarami wyłudzenia pożyczki padają osoby, które zgubią dokument lub cały portfel lub telefon. W tym przypadku możemy zalecić jedynie wzmożoną ostrożność oraz szybkie reagowanie na utratę dokumentów - zgłoszenie sprawy na policję i zablokowanie dowodu tożsamości.

Równie często, jeśli nawet nie częściej przestępcy działają w Internecie, wykorzystując słabe zabezpieczenia stron oraz nieodpowiedzialność ludzką. Jak zabezpieczyć swoje dane? Przede wszystkim używając bezpiecznych, oryginalnych haseł dostępu, w szczególności do konta bankowego. Dodatkowo hasła warto regularnie aktualizować. Te dwa działania mogą znacząco zmniejszyć ryzyko oszustwa kredytowego.

Dodatkową ochronę zapewniają specjalistyczne usługi powiadamiające o próbie podjęcia kredytu lub pożyczki na nasze dane. Do najpopularniejszych zabezpieczeń zaliczamy:

 • Alerty BIK,
 • Chroń PESEL,
 • BezpiecznyPESEL.

Jak sprawdzić czy ktoś wziął kredyt lub pożyczkę na nasze dane?

Do sprawdzenia czy ktoś wziął pożyczkę na nasz rachunek najlepszym narzędziem jest Raport BIK. Wystarczy pobrać płatny raport Biura Informacji Kredytowej - koszt 39 zł lub uzyskać go za darmo, na specjalny wniosek. Regularne sprawdzanie informacji na temat swojej historii kredytowej zapewnia dokładne informacje odnośnie aktualnie zarejestrowanych zobowiązaniach dotyczących naszej osoby.

Aby uzyskać informację na temat próby wyłudzenia kredytu wcześniej warto wykupić usługę zabezpieczającą nasze dane. Mowa tu o wspomnianych już Alertach BIK, BezpiecznyPESEL czy ChrońPESEL.

Najtańszym rozwiązaniem, znacznie zwiększającym bezpieczeństwo Twoich danych są Alerty BIK.

Co zrobić kiedy padliśmy ofiarą wyłudzenia?

Przede wszystkim zareagować jak najszybciej!

 1. Zgłoś sprawę na policję!
 2. Poinformuj kredytodawcę o podejrzeniu wyłudzenia kredytu!
 3. Pobierz raport BIK i przeanalizuj wydarzenia.
 4. Napisz wniosek o umorzenie kredytu, przedstawiając swoją sytuację i popierając go dowodami.

Im wcześniej zgłosisz sprawę na policję oraz do pożyczkodawcy, który udzielił kredytu na Twoje dane, ale nie dla Ciebie, tym szybciej rozwiążesz problem i unikniesz przykrych konsekwencji.

Niestety, bardzo często osoba, która padła ofiarą wyłudzenia może nie wiedzieć o problemie do momentu, gdy komornik zajmie jej konto! Oszuści świadomie podają fałszywe dane kontaktowe: numer telefonu, adres e-mail oraz adres zamieszkania, przez co nie otrzymasz żadnej wiadomości z wezwaniem do zapłaty. W ten sposób przestępca zyskuje czas, a ofiara wpada w poważne problemy!

Wyłudzenie kredytu - podsumowanie

W dobie Internetu i szybkiego (nie zawsze bezpiecznego) przesyłania danych, ofiarą wyłudzenia może paść każda osoba. Jeśli chcemy zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz swoim finansom należy:

 • przestrzegać zasad bezpieczeństwa w Internecie: stosować silne hasła i często je zmieniać, nie korzystać z podejrzanych linków, nie otwierać wiadomości od nieznanych adresatów,
 • wykupić pakiet zabezpieczający przed wyłudzeniem,
 • regularnie sprawdzać swoją historię BIK,
 • nie zapisywać haseł dostępu w łatwo dostępnych miejscach (!),
 • szybko reagować na zgubienie lub kradzież portfela, dokumentów oraz telefonu.

Często zadawane pytania

Czy istnieją sposoby na ochronę przed wyłudzeniem kredytu?
Tak, możesz chronić swoje dane z wykorzystaniem prostych zabezpieczeń w postaci usług: Chroń PESEL, Bezpieczny PESEL czy Alerty BIK. Te płatne zabezpieczenia zapewniają podstawową ochronę przed wyłudzeniem - gdy ktoś spróbuje zaciągnąć pożyczkę na Twoje nazwisko otrzymasz informację i pomoc w unieważnieniu umowy podpisanej przez oszusta.
Czy w przypadku wyłudzenia kredytu można odzyskać skradzione pieniądze?
Tak, jest to możliwe, jednak trzeba zareagować możliwie jak najszybciej. Należy skontaktować się bankiem lub pożyczkodawcą i poinformować, że to nie Ty ubiegałaś/eś się o pożyczkę! Dodatkowo sprawę należy zgłosić na policję - pomoże to w złapaniu przestępcy i zniesieniu odpowiedzialności za wyłudzenie kredytu.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5