Co to jest złośliwa aplikacja na telefonie? Jak działa złośliwe oprogramowanie?
Złośliwe aplikacje na Androida to różnego rodzaju oprogramowanie pisane pod system Android, ale z zaimplementowanymi fragmentami złośliwego kodu. Oprogramowanie Android jest otwartym kodem, którego każdy może się nauczyć i wykorzystać, co dało bardzo dużą swobodę hakerom i oszustom. Wykorzystują oni otwarte oprogramowanie, by pisać groźne aplikacje i poprzez wiadomości email, czy adresy w wiadomościach email, aby użytkownik jednym, nawet omyłkowym kliknięciem otworzył drzwi dla oprogramowania na naszym telefonie.
Złośliwe aplikacje instalują się w naszym systemie jak normalne aplikacje. Jednak od momentu zainstalowania rozpoczynają swoją misję, czyli zbieranie wszelkiego rodzaju danych wykorzystywanych przez użytkownika telefonu. Hakerzy uzyskują dostęp do listy kontaktów, SMSów, skrzynki mailowej oraz inni aplikacji zainstalowanych na urządzeniu. Mogą oni śledzić i kompletować wprowadzane loginu, hasła, PINy, oraz dane wprowadzane w różnego rodzaju formularzach internetowych, takie jak dane osobowe, teleadresowe, dane kart kredytowych, ustanawiane hasła.
Jak się chronić przed niebezpiecznymi, złośliwymi aplikacjami?
Android jest oprogramowaniem, nad którym pracuje firma Google i aktualizują oni systemy zabezpieczeń co najmniej raz w miesiącu, jednak nie każdy pamięta, aby taką aktualizację zainstalować na telefonie. Jednak zabezpieczenia od Google pojawiają się nazbyt rzadko, a hakerzy działają na tyle prężnie, że w bardzo krótkim czasie są w stanie znaleźć obejście tych systemów. Przyda się zatem dodatkowe oprogramowanie, które zabezpieczy telefon przed działaniem niepożądanych aplikacji, oraz ostrzeże przed instalowaniem podejrzanego oprogramowania. Antywirusów na telefony jest cała masa. Warto poszukać w internecie rankingu, który określi przełożenie jakości do ceny (darmowe też są, ale nie są tak skuteczne) i pomoże wybrać najlepsze oprogramowanie zabezpieczające. Oczywiście unikanie klikania linków zawartych w mailach czy SMSa, których pochodzenie nie jest dla nas jasne i pewne, to także forma zabezpieczenia.
Co zrobić kiedy padliśmy ofiarą złośliwego oprogramowania na telefonie?
Nasze telefony mogą być nosicielami złośliwego oprogramowania, a my nawet o tym nie wiemy. Tego typu aplikacje pojawiać się mogą nawet w zaufanych źródłach, jak np. sklep Google Play. Jedną z metod pozbycia się złośliwych aplikacji jest przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych. Warto jednak mieć świadomość, że takie działanie usuwa absolutnie wszystkie dane z telefonu, wyłączając te aplikacje i dane, które były na telefonie w momencie jego nabycia, czyli system i podstawowe aplikacje, jak poczta, wiadomości, książka adresowa. Oczywiście jest to radykalny krok, jednak najbardziej pewny. Można również oddać telefon w ręce specjalisty, który postara się usunąć szkodliwe oprogramowanie oraz naprawić potencjalne, wyrządzone w telefonie szkody. Programy antywirusowe również mogą sobie poradzić z mniej zaawansowanymi aplikacjami, usuwając je wraz ze wszystkimi śmieciami, jakie po sobie zostawiły. Jednak tego typu antywirus najpewniej będzie aplikacją płatną, która dopiero opłacona da dostęp do pełnego swojego potencjału.
Złośliwe aplikacje na telefonach - podsumowanie
Złośliwe oprogramowanie na telefonie to zmora użytkowników telefonów z systemem Android. Coraz wolniej działający system, przycinające się aplikacje, nieprzyzwoicie wysokie zużycie internetu to pierwsze przesłanki, że coś nie tak dzieje się z naszym urządzeniem. Prosty program antywirusowy jest w stanie nie dopuścić złośliwego oprogramowania do zainstalowania się w naszym telefonie. Chroń swój telefon, mając świadomość, że przepuszczasz przez niego każdego dnia dziesiątki danych, czesto danych, z których złodzieje, oszuści, hakerzy potrafią zrobić użytek, stanowią zagrożenie dla naszych finansów.
Komentarze
Janusz
Czy opinia była przydatna?
Szymon Waglewski
Czy ta odpowiedź była przydatna?
Feliks
Czy opinia była przydatna?
Szymon Waglewski
Czy ta odpowiedź była przydatna?
Moniczka
Czy opinia była przydatna?