Złośliwe aplikacje na telefonie - co to jest i jak się przed nimi bronić?
akredo.plBezpieczeństwoOszustwaZłośliwe aplikacje na telefonie - co to jest i jak się przed nimi bronić?

Złośliwe aplikacje na telefonie - co to jest i jak się przed nimi bronić?

Coraz więcej naszych działań w sieci wykonujemy za pośrednictwem telefonu. Android jest głównym systemem, z którego ludzie zyskują dostęp do internetu. W związku z tym hakerzy wzięli się również za urządzenia mobilne. Coraz więcej złośliwych aplikacji, szkodliwego oprogramowania powstaje z myślą o kradzieży danych z naszych smartfonów. Czy można się przed tym bronić? Jak sobie radzić ze szkodliwymi aplikacjami? Jak dbać o swój telefon i jego bezpieczeństwo?

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 17.01.2023 r

Co to jest złośliwa aplikacja na telefonie? Jak działa złośliwe oprogramowanie?

Złośliwe aplikacje na Androida to różnego rodzaju oprogramowanie pisane pod system Android, ale z zaimplementowanymi fragmentami złośliwego kodu. Oprogramowanie Android jest otwartym kodem, którego każdy może się nauczyć i wykorzystać, co dało bardzo dużą swobodę hakerom i oszustom. Wykorzystują oni otwarte oprogramowanie, by pisać groźne aplikacje i poprzez wiadomości email, czy adresy w wiadomościach email, aby użytkownik jednym, nawet omyłkowym kliknięciem otworzył drzwi dla oprogramowania na naszym telefonie.

Złośliwe aplikacje instalują się w naszym systemie jak normalne aplikacje. Jednak od momentu zainstalowania rozpoczynają swoją misję, czyli zbieranie wszelkiego rodzaju danych wykorzystywanych przez użytkownika telefonu. Hakerzy uzyskują dostęp do listy kontaktów, SMSów, skrzynki mailowej oraz inni aplikacji zainstalowanych na urządzeniu. Mogą oni śledzić i kompletować wprowadzane loginu, hasła, PINy, oraz dane wprowadzane w różnego rodzaju formularzach internetowych, takie jak dane osobowe, teleadresowe, dane kart kredytowych, ustanawiane hasła.

Jak się chronić przed niebezpiecznymi, złośliwymi aplikacjami?

Android jest oprogramowaniem, nad którym pracuje firma Google i aktualizują oni systemy zabezpieczeń co najmniej raz w miesiącu, jednak nie każdy pamięta, aby taką aktualizację zainstalować na telefonie. Jednak zabezpieczenia od Google pojawiają się nazbyt rzadko, a hakerzy działają na tyle prężnie, że w bardzo krótkim czasie są w stanie znaleźć obejście tych systemów. Przyda się zatem dodatkowe oprogramowanie, które zabezpieczy telefon przed działaniem niepożądanych aplikacji, oraz ostrzeże przed instalowaniem podejrzanego oprogramowania. Antywirusów na telefony jest cała masa. Warto poszukać w internecie rankingu, który określi przełożenie jakości do ceny (darmowe też są, ale nie są tak skuteczne) i pomoże wybrać najlepsze oprogramowanie zabezpieczające. Oczywiście unikanie klikania linków zawartych w mailach czy SMSa, których pochodzenie nie jest dla nas jasne i pewne, to także forma zabezpieczenia.

Co zrobić kiedy padliśmy ofiarą złośliwego oprogramowania na telefonie?

Nasze telefony mogą być nosicielami złośliwego oprogramowania, a my nawet o tym nie wiemy. Tego typu aplikacje pojawiać się mogą nawet w zaufanych źródłach, jak np. sklep Google Play. Jedną z metod pozbycia się złośliwych aplikacji jest przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych. Warto jednak mieć świadomość, że takie działanie usuwa absolutnie wszystkie dane z telefonu, wyłączając te aplikacje i dane, które były na telefonie w momencie jego nabycia, czyli system i podstawowe aplikacje, jak poczta, wiadomości, książka adresowa. Oczywiście jest to radykalny krok, jednak najbardziej pewny. Można również oddać telefon w ręce specjalisty, który postara się usunąć szkodliwe oprogramowanie oraz naprawić potencjalne, wyrządzone w telefonie szkody. Programy antywirusowe również mogą sobie poradzić z mniej zaawansowanymi aplikacjami, usuwając je wraz ze wszystkimi śmieciami, jakie po sobie zostawiły. Jednak tego typu antywirus najpewniej będzie aplikacją płatną, która dopiero opłacona da dostęp do pełnego swojego potencjału.

Złośliwe aplikacje na telefonach - podsumowanie

Złośliwe oprogramowanie na telefonie to zmora użytkowników telefonów z systemem Android. Coraz wolniej działający system, przycinające się aplikacje, nieprzyzwoicie wysokie zużycie internetu to pierwsze przesłanki, że coś nie tak dzieje się z naszym urządzeniem. Prosty program antywirusowy jest w stanie nie dopuścić złośliwego oprogramowania do zainstalowania się w naszym telefonie. Chroń swój telefon, mając świadomość, że przepuszczasz przez niego każdego dnia dziesiątki danych, czesto danych, z których złodzieje, oszuści, hakerzy potrafią zrobić użytek, stanowią zagrożenie dla naszych finansów.

Często zadawane pytania

Czy istnieją sposoby na ochronę przed złośliwymi aplikacjami?
Podstawową formą ochrony przed złośliwymi aplikacjami na telefon jest zainstalowanie jakiegokolwiek antywirusa mobilnego. Są one dostępne w sklepie Play dla użytkowników telefonów z Androidem. Do tego dochodzi unikanie klikania w nieznane linki z niepewnych źródeł. Unikaj pobierania niesprawdzonych aplikacji, a unikniesz wielu kłopotów.
Czy w przypadku złośliwych aplikacji można odzyskać skradzione pieniądze?
Jak w przypadku i innych oszustw, tak samo osoby, które padły ofiarą złośliwych aplikacji, mają szansę na odzyskanie skradzionych środków.

Komentarze

J
Opinia od:
Janusz

Czy opinia była przydatna?

0
Czy istnieją różnice między złośliwymi aplikacjami na Androida a iOS?2023-01-19 13:19:02
Odpowiedź:
Szymon Waglewski

Czy ta odpowiedź była przydatna?

0
Tak, istnieją różnice między złośliwymi aplikacjami na Androida a iOS. Android jest bardziej podatny na złośliwe oprogramowanie, ponieważ jest otwartym systemem operacyjnym, co oznacza, że ​​każdy może tworzyć aplikacje i wysyłać je do sklepu z aplikacjami. iOS jest zamkniętym systemem operacyjnym, oznacza to, że ​​aplikacje muszą być zatwierdzone przez Apple. Oznacza to, że Apple ma większą kontrolę nad tym, co jest dostępne dla użytkowników iOS, a ryzyko złośliwego oprogramowania jest mniejsze.
F
Opinia od:
Feliks

Czy opinia była przydatna?

0
Czy istnieją specjalne programy antywirusowe przeznaczone do ochrony przed złośliwymi aplikacjami na telefonie?2023-01-19 13:18:01
Odpowiedź:
Szymon Waglewski

Czy ta odpowiedź była przydatna?

0
Tak, istnieją specjalne programy antywirusowe przeznaczone do ochrony przed złośliwymi aplikacjami na telefonie.
M
Opinia od:
Moniczka

Czy opinia była przydatna?

0
Czy złośliwe aplikacje mogą mieć różne poziomy zagrożenia dla użytkownika? jeśli tak to jakie?2023-01-19 13:17:12
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5