Przekręt nigeryjski - co to jest i jak się przed tym bronić?
akredo.plBezpieczeństwoOszustwaPrzekręt nigeryjski - co to jest i jak się przed tym bronić?

Przekręt nigeryjski - co to jest i jak się przed tym bronić?

Czasem w naszej skrzynce mailowej może pojawić się wiadomość, które wygląda jak wysłana przez realną osobę. Będzie tam prośba o pomoc, prośba o wsparcie oraz obietnica bogactwa, które oferuje nam nadawca maila. Jest to tzw. nigeryjski przekręt, czyli próba wyłudzenia pieniędzy, w zamian za ogromny majątek, który czeka za pomoc. Nie daj sie oszukać i dowiedz się dokładnie czym jest nigeryjski przekręt.

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 16.01.2023 r

Co to jest przekręt nigeryjski? Jak działa?

Nigeryjski przekręt znany jest ludzkości już od dość dawna, choć miał nieco inną nazwę, a odbywał się listownie - o telefonach jeszcze nawet nikt nie myślał, a co dopiero o mailach. Jego działanie jest proste. Otrzymujemy wiadomość email od rzekomo realnej, istniejącej osoby, która prosi nas o pomoc, a w zamian oferuje bogactwo. Owe bogactwo jest dla danego, potrzebującego pomocy człowieka aktualnie niedostępne, dlatego prosi o pomoc nas, ofiary. Chodzi głównie o to, aby dopełnić kilku formalności i dokonać pewnych opłat w celu pomocy autorowi wiadomości. Ten w zamian obsypie nas górą pieniędzy. To właśnie owe opłaty są głównym źródłem finansowania oszustów. Oczywiście mogą to być kwoty niższe lub wyższe, ale zawsze będą one znacznie niższe niż obiecany nam majątek. To jest wyjątkowo kuszące, a przede wszystkim zgubne.

Rodzajów tego przekrętu jest kilka. Do najpopularniejszych należą:

  • Na uchodźcę politycznego,
  • Na aukcję internetową,
  • Na spadek.

Choć ich treść będzie się różnić, to mają ten sam cel, zagrać na emocjach, oraz chęci łatwego zarobku. Każda jedna forma, rodzaj nigeryjskiego przekrętu dąży do tego, aby narodziła się w nas chęć pomocy “poszkodowanemu” i była napędzana chęcią łatwego zysku.

Jak się chronić przed szwindlem nigeryjskim?

Odpowiedź na pytanie jest dość prosta - nie ufać. Oczywiście wizja ogromnej fortuny, jaką zwykle nam oferują oszuści, potrafi przyćmić nawet najbystrzejszy umysł. Nie dajmy się jednak zwieść. Najlepiej ignorować tego typu wiadomości i nawet na nie nie odpowiadać, nie mówiąc już o podejmowaniu działań o które zostaniemy poproszeni. Jest to najlepsze rozwiązanie. Nasz wykreowany rozmówca może nie dawać za wygraną, pisać ponownie, odwoływać się do naszych emocji, naszej empatii, ale nie warto w to brnąć. Jeśli my nie pomożemy, nie odpowiemy, to będzie on szukał kolejnych osób. Im częściej zostanie zignorowany, tym mniej chętnie podejmować będzie kolejne próby.

Co zrobić kiedy padliśmy ofiarą przekrętu nigeryjskiego?

Oczywiście podstawowym działaniem jest zgłoszenie sprawy na policji. Im więcej informacji policja otrzyma, tym łatwiej powinno być ująć oszustów. Jednak nie ma nic pewnego. Można również próbować reklamować transakcje w swoim banku, jednak z racji tego, że wykonaliśmy je świadomie i dobrowolnie, mała jest szansa na odzyskanie środków.

Oszustwo nigeryjskie - podsumowanie

Oszustwo nigeryjskie, nigeryjski przekręt, to wciąż powszechne i szeroko obecne zagrożenie dla naszych pieniędzy. Choć wystarczy zdrowy rozsądek i brak zaufania, aby nie paść ofiarą tej metody wyłudzenia, to mimo wszystko osób, które się nabierają jest dość dużo. Nie odbierajmy podejrzanych maili, nie odpowiadajmy na nie, a na pewno nie podejmujmy działań, których oczekuje od nas nadawca. Jeśli już padliśmy ofiarą naciągaczy, nie załamujmy się i sprawę zgłośmy jak najszybciej na policji. Choć wizja bogactwa, które jest nam obiecywane jest wyjątkowo kusząca, to pamiętajmy, że nie ma nic za darmo.

Często zadawane pytania

Czy istnieją sposoby na ochronę przed oszustwem nigeryjskim?
Internet jest pełen oszustów. Nie wierzyć we wszystko, co się czyta, to podstawa. Zwłaszcza, jeśli czytamy o oferowanych nam bogactwach, majątkach w zamian za pomoc finansową. Zasada ograniczonego zaufania w internecie to podstawa bezpieczeństwa.
Czy w przypadku oszustwa nigeryjskiego można odzyskać skradzione pieniądze?
Owszem, istnieje szansa odzyskać pieniądze stracone na nigeryjskim przekręcie.

Komentarze

A
Opinia od:
Adrianna

Czy opinia była przydatna?

0
Od jakiej kwoty można zgłaszać na policję, że padliśmy ofiarą oszustwa nigeryjskiego?2023-01-17 11:37:07
Odpowiedź:
Szymon Waglewski

Czy ta odpowiedź była przydatna?

0
Należy zgłosić wszelkie przypadki oszustwa pomocne w schwytaniu przestępcy, niezależnie od wysokości strat poniesionych przez ofiarę.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5