Skimming - co to jest i jak się przed tym bronić?
akredo.plBezpieczeństwoOszustwaSkimming - co to jest i jak się przed tym bronić?

Skimming - co to jest i jak się przed tym bronić?

Przestępcy finansowi coraz bardziej prześcigają się w swoich osiągnięciach związanych z kradzieżą nie tylko pieniędzy, ale także różnej maści danych. Warto poświęcić chwilę i dowiedzieć się czym jest skimming, jak działa oraz kto jest najbardziej narażony. Nie jest jednak tak źle, że mamy związane ręce i nie mamy jak się przed tym chronić. Każdy złodziej działa w oparciu o pewien schemat, który możemy poznać. Skimming związany z kradzieżą danych z karty kredytowej wymusza na nas chociażby bardzo skrupulatne pilnowanie swojej karty płatniczej. Czy można zrobić jeszcze więcej, aby się przed skimmingiem uchronić?

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 14.12.2022 r

Co to jest skimming? Jak działa?

Skimming to jedna z dość powszechnych metod oszustw finansowych. Podstawowym założeniem skimmingu było skopiowanie zawartości paska magnetycznego z karty kredytowej lub płatniczej, bez wiedzy jej posiadacza, aby na podstawie skopiowanych danych stworzyć replikę karty i jej używać. Dziś skimming dotyczy również kopiowania chipów z kart płatniczych, w których występują układy SDA (niechronione) oraz DDA, które uznawane są za bezpieczniejsze, pewniejsze.

Rodzaje skimmingu

Skimming możemy podzielić na dwie główne gałęzie. Pierwszy to skimming w placówce handlowej, drugi to skimming bankomatowy. Oba są bardzo niebezpieczne z punktu widzenia niczego nieświadomych użytkowników. Skimming a placówce handlowej zwykle dokonywany jest przez pracownika, który na kilka chwil dostaje do swych rąk fizyczną kartę. W tej sytuacji jednak mało prawdopodobne jest uzyskanie PINu do skopiowanej karty, więc możliwości złodziei ograniczone są do dokonywania transakcji handlowych i usługowych, które nie wymagają podania kodu PIN. Niemożliwe jest skorzystać z tak skopiowanej karty w bankomacie.

Zdecydowanie bardziej niebezpieczny jest skimming bankomatowy. Przestępcy przy użyciu odpowiednich narzędzi, które montują na zewnątrz lub we wnętrzu bankomatu, kopiują dane z paska magnetycznego, chipu, oraz zyskują dostęp do naszego kodu PIN. Utrata wszystkich tych danych na rzecz oszustów jest bardzo złożona, ale niezwykle dla oszustów korzystna. Dane są przesyłane dalej w celu stworzenia kopii karty ze zdobytych informacji i wykorzystywanie jej nawet w bankomatach. Oznacza to, że jednorazowym działaniem, złodzieje są w stanie wyczyścić nasze konto do zera.

Jak się chronić przed skimmingiem?

Ochrona przed skimmingiem jest niezwykle trudna, ale nie niemożliwa. Podstawowym kryterium jest ciągłe obserwowanie swojej karty. Nie przekazujmy jej nikomu, nie oddawajmy jej sprzedawcy, kelnerowi, ani nikomu innemu, a już na pewno nie pozwólmy nikomu z naszą kartą zniknąć nam z oczu. To samo tyczy się korzystania z bankomatów. Najbezpieczniej używać tych, które znajdują się w ruchliwych miejscach, gdzie praktycznie zawsze są jacyś ludzie, umożliwiający zainstalowanie złodziejom stosownego sprzętu w bankomacie. Tyczy się to także bankomatów w sąsiedztwie placówek bankowych. Przed przystąpieniem do wypłacania środków, warto przyjrzeć się także samemu bankomatowi. Czy nie posiada on jakichś dziwnych, dodatkowych elementów. Może to być dodatkowa górna listwa, nietypowa klawiatura, która zdaje się nie być dobrze zamontowana, nietypowo wysunięty podajnik kart. Tak samo, ukrywajmy zawsze klawiaturę bankomatu podczas wprowadzania PINu. Unikajmy również bankomatów, przy których rozstawione jakieś dziwne przedmioty, jak np stojak na ulotki, czy coś podobnego.

Co zrobić kiedy padliśmy ofiarą skimmingu?

Jeśli jesteśmy pewni, że padliśmy ofiarą skimmingu, lub przypuszczamy, żę dane naszej karty płatniczej lub kredytowej zostały skopiowane, najważniejsze to nie panikować. Do każdej takiej sytuacji warto podejść na chłodno. Pierwszym krokiem powinno być zastrzeżenie karty, która mogła zostać skopiowana. Jeśli już złodziejom udało się dokonać jakiejś transakcji, to niezwłocznie po zastrzeżeniu karty należy złożyć reklamację - chargeback. Pozwala ona dokonać cofnięcia transakcji, których samodzielnie nie autoryzowaliśmy. To samo zabezpieczenie chroni nas przed podwójnymi płatnościami, czy przed nieuczciwymi sprzedawcami. Oczywistym krokiem jest również zawiadomienie banku oraz policji o dokonanym przestępstwie. Bank może dzięki temu przyjrzeć się także innym transakcjom dokonywanym w ostatnim okresie. Policja zaś podejmie kroki w celu ustalenia, kto mógł zamontować przestępcze narzędzia w bankomacie, lub po rozmowie z poszkodowanym, dojść, kto mógł dokonać skopiowania karty w przypadku skimmingu handlowego.

Skimming - podsumowanie

Choć skimming jest coraz powszechniejszy pomimo coraz lepiej zabezpieczonych kart płatniczych, oszuści znaleźli i niszę kart, które aż tak dobrze zabezpieczone nie są. Wiadomo, jak w przypadku każdego oszustwa, najważniejsza jest czujność. Częste sprawdzanie transakcji i wyciągów, może nas poinformować o nieautoryzowanym ruchu na koncie. Oczywiście samodzielnie nie jesteśmy w stanie wiele zdziałać, jeśli już ofiarą skimmingu padliśmy. Najważniejsze to poinformować bank oraz odpowiednie służby w celu ukrócenia niestosownego procederu. Rozwaga i ostrożność mogą nas natomiast uchronić przed mniej udolnymi i mniej wprawionymi oszustami.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Zadaj pytanie