Spoofing - co to jest i jak się przed tym bronić?
akredo.plBezpieczeństwoOszustwaSpoofing - co to jest i jak się przed tym bronić?

Spoofing - co to jest i jak się przed tym bronić?

Spoofing zyskuje na popularności wśród metod oszustwa. Metoda ta polega na podszywaniu się pod istniejące osoby lub instytucje. Z tego względu niezwykle trudno jest zorientować się, czy rozmawiamy z prawdziwym konsultantem, czy z podszywającym się oszustem. Dowiedz się, w jaki jeszcze sposób działa Spoofing i jak skutecznie się przed nim bronić.

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 25.11.2022 r

Co to jest Spoofing? Jak działa?

Spoofing to jedna z form oszustwa internetowego, którego skuteczność jest zaskakująco wysoka. Spoofing polega na podszyciu się pod dane innej osoby lub instytucji i wykorzystanie ich w celu pozyskania newralgicznych danych osobowych, lub środków wprost od ofiary. Spoofing ma na celu wykorzystanie istniejących stron internetowych, profili telefonicznych, czy adresów email, w celu wykorzystania zaufania klienta i dobrania się do odpowiednich danych lub wprost środków.

Spoofing przez nagłówek HTTP

Niektóre strony internetowe rozpoczynają się od protokołu HTTP inne od HTTPS. Ten drugi jest protokołem chronionym, szyfrowanym i zabezpieczonym. Natomiast HTTP nie posiada takich zabezpieczeń. Oszuści stosujący Spoofing mogą podpiąć się pod odpowiednie protokoły i korzystać z danych wprowadzonych przez użytkownika na danej stronie. Zwane jest to także referrer spoofing lub Ref-tar spoofing.

Spoofing przez e-mail

Spoofing przez adres email działa bardzo podobnie jak Phishing. Jednak w przypadku Spoofingu nie liczymy, że ofiara pomyli adres email z faktycznie istniejącym i przypadkiem kliknie w zainfekowany link. W Spoofingu celem jest imitować cudzy email lub nawet spróbować podpiąć się pod czyjś isnitejący adres email i w jego imieniu wysyłać wiadomośc, do których oczywiście tylko oszust ma wgląd. Owe wiadomości mają na celu wprowadzenie ludzi w błąd i podanie istotnych danych lub dostępu wprost do swoich środków.

Spoofing przez połączenie telefoniczne

Spoofing przez połączenie telefoniczne ma na celu możliwość skorzystać z cudzego “profilu rozmówcy”. Kiedy dzwoni do nas nieznany numer, zwykle widzimy jedynie numer. Jednak skorzystanie z numeru istniejącego, realnej osoby zaowocuje, że ofierze, do której wykonywane jest połączenie, wyświetli się realny kontakt, lub inna osoba, która nie będzie jedynie numerem telefonu. Takie podszywanie się głównie celuje w przedstawicieli bankowych czy konsultantów, aby to ich profile wyświetlały się przy połączeniu od oszustów. Wykonując połączenie przez taki istniejący profil rozmówcy istnieje wyższe prawdopodobieństwo oszukania ofiary.

Jak się chronić przed Spoofingiem?

Z racji tego, że spoofing polega przede wszystkim na podszywaniu się pod inne osoby, czy instytucje, ochrona przed tymi formami oszustwa jest trudna, ale nie jest niemożliwa. Jak w każdym wypadku należy przede wszystkim zachować rozsądek i spokój. Warto pilnować się podczas odwiedzania stron internetowych. Korzystać tylko z pewnych dochodzeniowo adresów. Pilnować korespondencji email oraz rozmów SMS. Żaden pracownik banku, czy doradca finansowy, ani tym bardziej policjant, czy urzędnik, nie będzie oczekiwał, aby rozmówca podał login i hasło do np bankowości online. Tego typu dane są prywatne i nikt nie prosi o ich udostępnianie. Jeśli taka prośba się pojawia, wiadomo, że prosi o to oszust.

Co zrobić kiedy padliśmy ofiarą Spoofingu?

Najważniejsze, w razie gdy padło się już ofiarą cyberoszustwa, to nie panikować. W pierwszej kolejności należy poinformować swój bank, o podejrzeniu oszustwa. W banku w ramach odpowiednich procedur pracownik powie co dalej w takiej sytuacji robić. Oczywiście niezbędne jest też poinformowanie odpowiednich organów, choćby policji. Oszustwo w internecie także jest oszustwem w rozumieniu Kodeksu Karnego więc wszelkie jego próby podlegają pod prawo karne.

Spoofing - podsumowanie

Spoofing to coraz powszechniejsza i jedna z trudniejszych do wykrycia forma działania oszustów internetowych. Spoofing polega na podszywaniu się pod istniejące, realne osoby i instytucje i wyłudzanie informacji, albo nawet samych środków, wprost od ofiary. Jest to dość nowa ale niezwykle skuteczna metoda oszustwa, ponieważ trudno jest odkryć, że dzwoni lub pisze do nas ktoś inny. Jednak jak każde oszustwo i to można wykryć. Konieczne będą czujność i szczególna uwaga, ale przed każdym oszustwem można się uchronić.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Zadaj pytanie